قمار ارگ و امریکا بر سر مزار
اگر مزدوران و همپیمانان امریکایی در خاک کشور ما نبودند؛ هرگز بدین زودی نقشه های شوم قومی و نژادگرایانه به نتیجه نمی رسید و دیگر اینکه اقوام غیر پشتون نیز مستعد این موریانه های نفاق بودند 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۰۶    ۱۳۹۶/۹/۲۸ کد خبر: 143413 منبع: پرینت

ولایت بلخ و در مرکزیت آن مزار شریف، که چندی قبل و در روزگارانی نه چندان دور، مرکزیت وحدت و اتحاد و از ارکان اصلی قدرت غیر پشتون ها اعم از تاجیک و هزاره و نیز جزو معدود ولایات بزرگ و امن کشور بشمار می رفت؛ اینک در سراشیبی سقوط قرار گرفته و به یمن قمار ارگ ریاست جمهوری و امریکا در آستانه ی یک هرج و مرج سیاسی است.

اینکه عطا محمد نور والی قدرتمند و بزرگ بلخ که مرکز ثقل گفتمان های سیاسی خارج از ارگ و نیز تعاملات گسترده با ناتو و دیگر مهمانان خوانده و ناخوانده کشورمان بود؛ چه اشتباهات فاحش استراتژیکی و چینش اشتباه مهره های شطرنج خود داشته است را بارها به نقد و بررسی و قلم فرسایی نشسته ایم حال...

حال نیز مجال آن نیست که درخصوص جایگاه بیش از پیش متزلزل عبدالله بعنوان ریاست اجرایی محکوم به شکست و انزوا و نیز عضو تنها مانده و رانده شده ی حزب جمعیت اسلامی سخن برانیم بلکه باید به یاری عاجل ولایت بلخ و نیز تاجیک ها و هزاره هایی شتافت که در آتش خانه جنگی نسوزند!

گرچه تذکرهای پیاپی و دل نگرانی های پیش از این درخصوص توطئه ی پشتون ها و کاشتن بذر نفاق و تفرقه میان اقوام بزرگ غیر پشتون با کمک و همکاری خارجی ها و سرسپردگان و مزدوران ابر قدرت غرب راه به جایی نبرد و بالاخره سران تاجیک و هزاره و ازبک در گرداب خانه جنگی و شمشیر از رو کشیدن برای هم حزبان و یاران دیرین خود گرفتار آمدند اما...

اما نمی توان تمام تقصیرات را متوجه قوم بزرگ بر حکومت نشسته و میراث دار قدرت دانست چرا که اگر مزدوران و همپیمانان امریکایی در خاک کشور ما نبودند؛ هرگز بدین زودی نقشه های شوم قومی و نژادگرایانه به نتیجه نمی رسید و دیگر اینکه خود اقوام غیر پشتون نیز مستعد این موریانه های نفاق بودند و بازهم از همان سوراخی گزیده شدند که پیش از این!

این همه مقدمه و تفسیر و تحلیل برای رسیدن به این نتیجه ی قاطع بود که عطا محمد نور هرگز ترور سیاسی نخواهد شد و هرگز سرنوشتی مشابه اسماعیل خان و یا عبدالرشید دوستم پیدا نخواهد کرد چرا که برخلاف رهبر ازبک ها که همه چیزش را در قمار با اشرف غنی باخت اما والی بلخ، در رویارویی غیر قابل باور با عبدالله، هنوز چیزهای بسیاری در چنته دارد که از آن جمله می توان به نفوذ و قدرت مثال زدنی عطا محمد نور در مزار شریف، جایگاه پر نشدنی در حزب جمعیت اسلامی و در میان بزرگان غیر پشتون دارد که قطعا ماجرا را به گونه ای دیگر رقم خواهند زد.

کد (8)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عطا
بلخ
نظرات بینندگان:

>>>   حالا كه مزدور مزدوران به تنگ آمده است، باداران مزدور خود را مزدور خطاب ميكند هه هه هه .......

>>>   غ در یکی از مجالس گه اتمر و ارگ نییشنان بود گفته است که پس از برکنارنور محقیق را هم........... رخصت می کنم

>>>   Mutaref
آقاي شاه حسين كه كسي اورا به «اتاق فكر» ارگ ره نمي دهد و در نقش يك «شاه قلي» به عنوان سخنگوي رييس توافقي رژيم كابل زحمت مي كشد، اين روزها دچار توهم گرديده و فكر مي كند در سياست ورزي صاحب «بازي» است. او در جريان كشمش ميان ارگ و بلخ، تصوير شطرنج همراه با يك بيت شعر را به طور معما در فيسبوكش گذاشته. من به آقاي مرتضوي مي گويم اول شطرنج را بياموزيد بعد چلنج بدهيد. با تصوير «دوازده بزك» هم خودرا و هم ارگ را بيشتر ازين خيله نسازيد.
اميدوارم از سياست عشق به ارگ مفرطِ «مشاور محمدي» پند گرفته باشيد.

>>>   Ariaie
منافع استاد عطا تنها مورد بحث نيست. كشور به شدت به سوى قومى شدن روان است. از ادارات و نهاد ها مدارك تبعيضى دارد بيرون ميزند، عليه زبان هاى كشور تبعيض وجود دارد، هويت تحميل ميشود، در سطح پارلمان اخطار نسل كشى داده ميشود ، خلاف راى مردم عمل ميشود و قدرت سياسى حق يك قوم دانسته ميشود، افراد اگاه و شناخته شده يك جريان به صورت برنامه ريزى شده ترور ميشوند، محافل اقوام مشخص مورد حمله قرار مى گيرد، و ده ها مورد ديگر...

>>>   مگر همین عطا ......... نیست مگر به زوری بی ۵۲ امریکا واریدی مزار نشود

>>>   این هم تحفه جدیدی یهودیان به مردم جنگ زده افغانستان. رولا غنی که خود یهودی است اینبار عطا محمد را به بهانه پرداخت مسارف نظاهرات ضد پایتخت اسراییل به بیت المقص متهم ساخته و بدنبال دوستم میفرستد. ازین .... پیوند کنید که قیسی بیا ید.

>>>   Ariaie
ملت با شرف خراسان/ افغانستان
مبارزه شما، ايستادگى شما و حق طلبى شما در مقابل يك قشر فراشوتى، بى ريشه و نوكر، مبارزه در حمايت يك شخص، يك قوم و يا مسله مشخص نيست، بلكه در سلسله مبارزات مردم جهان ، در راستايى تغير ، تحول، و عدالت خواهى است كه ضمير انسان ان را بخشى از جدا ناپذير خود مى داند. روزى رژيم اپارتايد افريقا را همه قدرت ها مشروع مى دانستند و حمايت ميكردند و نلسن مانديلا را با ألقاب غير انسانى ياد مى كردند، اما امروز ببينيد ان رژيم كجاست و مانديلا كيست؟
با تمام امكانات در مقابل اين باند مخوف ، متعصب، قوم گرا، قانون شكن و مزدور كه فكر ميكند اينبار ميتواند با حمايت بادران شان ملت را سركوب نماييد ، بيستيد. بدون شك هيچ قدرتى را يارا ى ايستادگى در مقابل توده هاى مردم نيست. شما زنده و ارمان شما پيروز خواهد شد، خائنين سرخورده وناكام راهى گور خواهند شد، همانند أسلاف شان! و تاريخ اين حقيقت را ثابت ساخته است!

>>>   میگویند که ازبلاگی مارستم شدی، آخربما دشمن شدی، ...........خو شما هستید که بزور ب۵۲ تا امروز غرق در دزدی وشروفسادهستید، شما فکر کرده بودید که قواله افغانستان در جیب تان هست و هرچی بخواهید بکنید، قصه همه ای در کله پزی چنداول مفت است، اگر شما اولاد ......... مردهستید ویا غیرت دارید، برایید به میدان حداقل یک مرمی بطرف امریکایی ها فیر کنید و یا یک هفته باایشان بجنگید، از پف وپتاق چیزی جور نمی شود، شوله ای تانرابخورید و پرده ای تان را بکنید، اضافه ازنصف دولت ازشماهست، کاشکی شما یک کمی استعداد و یا سواد میداشتید باز مردان می کرد.

>>>   بردِ عطا و باختِ غني حتمي است
به چهار دليل
بزرگترین اشتباه سیاسی اشرف غنی در سه سال حکومت او اینست که با یک حرکت عجولانه و تحریک آمیزِ حکمتیار و پشتونیزم اطراف او، خود را به درد سر با یک والی کله شخ انداخت.
به چهار دلیل اشرف غنی درین بازی اشتباه ستراتیژیک کرده است:
۱) تاریخ بیاد ندارد که در نیم سده اخیر کسی با همدستی با حکمتیار ، این موجود نحس به کام رسیده باشد.
۲) هیچ استعفا نامه ی بدون تاریخ اعتبار حقوقی ندارد. این یک بیسوادی کامل است.
۳) هیچ استعفانامه کهنه بعد از ماه ها اعتبار قانونی ندارد.
۴) مهمتر از همه والی بلخ حاضر به استعفا نیست و آماده زور آزمایی است.
واقعیت اینست که پیامد چنین یک بازی ماجراجویانه منجر به افتضاح بزرگ سیاسی شده است که یک والی در برابر یک رئیس جمهور زور آزمایی می کند که در تاریخ سیاسی این کشور سابقه نداشته است.
عبدالله و باند او نیز درین بازی خائنانه و رذیلانه که از پشت بر استاد عطا، جمعیت اسلامی افغانستان و تاجیکان افغانستان با همدستی به گلبدین و اشرف غنی و پشتونیزم ...... خنجر زدند، بجز از نفرت مردم شمال چیزی بیشتر بدست نیاوردند.
برخی ها استدلال می کنند که والی بلخ را اشرف غنی فریب داد و نباید او عبدالله را دور می زد و وارد بازی بزرگ با رئیس جمهور، مغز متفکر میشد. اما واقعیت اینست که تا حال بازی به نفع استاد عطا بحیث یکی از معادلات قدرت تمام شده است. استاد با سپردن یک استعفا نامه بدون تاریخ و بی اعتبار یک متفکر دوم جهان را در بازی قدرت فریب داد. حالا غنی دو راه دارد: وارد مذاکره سیاسی برای شکست بن بست کنونی با والی بلخ شود و مقام او را تا یک دوران نا معلوم تمدید کند و یا وارد میدان جنگ شود.
غنی حتا اگر جنگ را هم به کمک حامیان خارجی خود ببرد -كه آسان به نظر نميرسد وُ به سادگي ممكن نيست- میدان سیاست و شمال را باخته است.
قیمتی را که اشرف غنی درین بازی ساده لوحانه به تحریک گلبدین و پشتونیزم اطراف او می پر دازد قابل جبران نیست.

هارون اميرزاده

>>>   إز خاطر بر كناري بك مفسد كشور را بطرف بحران مبريد

>>>   ما از عطا محمد حمایت میکنیم به دلیل آنکه اهداف مغرضانه از طرف ارگ به پیش برده میشود ، که مخالف منافع ملی کشور است . پاینده باد استاد وکسانیکه دلسوز به وطن هستند مگم کور است اشرف غنی دست آورد های بلخ را دیده نمی تواند .
تعصب تعصب تعصب با این کار میخواهد دامنه نا امنی ها را به سمت شمال پهن کنند .
احمدی

>>>   Mazdak Farid
غلزایی های سیاسیِ تمامیت خواه به رویداد های کشور برخورد گله یی میکنند . هرچه غیر خودی را تکفیر می کنند ، دروغ می گویند ، فتنه برپا می کنند و از هیچ بد و ردی برای مزدوری به دیگران دریغ نمی کنند . آنها شمال هندو کش را برای داعشی شدن می فروشند و به ویرانی سوق می دهند . نگذاریم سرزمین ما ، خانه ی ما ، وطن ما بیشتر ویران شود .

>>>   تعداد از جوانك هاي كافه نشين و تازه به دوران رسيده شرايط امروز كشور را آخر عدالت و برابري مي پندارند و اشرف غني در نظر شان «شاه امان الله» ميايد و ارگ را ميراثدار يك گروه قومي مي دانند و فكر مي كنند بالاي شان سايه خدا است.
در پاسخ با اين كوته فكران تهي از غرور بگويم كه برويد ارزش «آزادي» را درك كنيد و براي رزميدن به عدالت اجتماعي را بياموزيد. ياد بگيريد كه هيچ آرامشِ كاذب بالا تر از ارزش «آزادي» نيست. فراموش نكنيد كه اگر جنگ ها و انقلاب در افغانستان يك امتياز به ارمغان آورد، فرو ريختاندن نظام هاي تك قومي و استبداد بود. حالا هم افغانستان در سراشيبي خودكامه گي و تك روي قرار دارد و مبارزه در برابر تفكر «حذف و انحصار» يك بار ديگر نياز و فرض است. جنگ و مبارزه مهمتر از آن است كه در كمال بي عزتي در زير سايه درختِِ جباران بخسپي. مهم نيست كه مبارزده براي آزادي چه تبعات دارد، مهم آزاد زيستن و شكستن استبداد و خودكامه گي است. كاري كه مسعود شهيد به خون دل كمايي كرد.
هارون معترف

>>>   فردوس آریایی

موضع ما ایستادگی است!
به قول شهید بلخی:
بامستبد که پنجه زدم حق نمی دهد
حق را به ضرب زور گرفتن ضرورت است
حکومت وحدت ملی مشروعیت قانونی ندارد ودر مشروعیت توافقی اش استاد عطا رکن اساسی موافقت نامه است.
یا غنی حکمش را پس می گیرد یا ما باید برای " خلع ید" ی غنی ازقدرت کار کنیم. مشروعیت حضور غنی در قدرت از مشروعیت توافقی است که با جمعیت واستاد عطا داشته است.
حتی؛ تا سر حد تجزیه در بد بینانه ترین حالت باید ایستادگی شود، تا حساب کار عاقبت تبیعیض وتعصب به دست شان بیاید. در خوش بینانه ترین حالت تا اجرای کامل ومورد به مورد توافق نامه حکومت وحدت ملی استاد از سمت شان کنار نروند.
لویه جرگه باید دایر شود وقانون اساسی تصحیح شود، نظام از ریاستی به صدارتی تغییر کند در غیر آن غنی در کابل حکومت کند ما در شمال، و الا اگر به خواست ها وفیصله های ارگ وقعی بگذاریم، دو دسته ودست بسته خود را به کام مرگ ونابودی کشانده ایم، وبار سنگین ملامت نسلهای بعد را نیز به دوش کشیده ایم. شما را دل تان، به موضع جمعیت هم کاری ندارم، به عنوان یک عضو این گروه موضع ما این است که نوشتیم.

>>>   محمد همایون صادقی
اخوانیزم موریانه بود که در جان تاجیک ها جا گرفت .
شوونبست های پشتون بشمول گلبدین نه نعره تکبیر سر میدهند و نه نعره کبگیر و نه در فکر اسلام استند .
آنها اسلام ، کمونیزم ، مارکسیزم ، امپیریالیزم را ابزار به قدرت رسبدن ایشان استفاده میکند به یکی از اینها باور ندارند .
برای شوونیست های پشتون نخست قومیت دوم قدرت سوم در هنگام ضرورت خدا مطرح است .
اخوانی های تاجیکتبار ما از ترس دوزخ از بس که جانماز هموار کرده اند و مدهوش شده اند و سر به سجده گذاشته اند شوونیست ها و فاشیست های پشتون اگر لباس ایشان را در هنگام نمازخواندن از تن ایشان در بیاورد باز هم نعره تکبیر میگویند .
غنی روانی با وجود کشتار های بیشمار غیر تباریش یک کار خیر کند همه رهبران اخوانی حزب جمعیت را در سفارت اوغانستان در پاکستان مقرر کند و از برکت دعای ما خداوند برای غنی رحم خواهد که مغزش را به مغز انسان تبدیل کند .

>>>   هر گاه رهبران دیگر اقوام اتحاد خود را مبنی بر خدمت گذاری به مردم بنا کنند و تلاش شان در جهت شایسته سالاری در امور دولتی باشد بخصوص هنگام استخدام کادر های تحصیل یافته و مانع اختلاس ها و خویش خوری ها شوند دل از قصر ساختن ها بکشند آن وقت است که اینها میتوانند مبارزه کنند و صاحب جایگاه واقعی در بین مردم شوند . در شرایط فعلی داشتن نفوذ سردمداران قومی در بین مردم فقط از نا چاری است . وضعیت مردم را مجبور ساخته که از دست ظلم و فساد غنی ، خود را در حالت ضعف ناتوانی احساس می کنند مجبورا طرف قلندران قومی روی آورده اند.

>>>   غنی سکنه قلبی میکند وقتی ببیند که نتیجه شرارت هایش ریشه و ثمرش را نابود میکند.

>>>   Amin
بسیاری از دوستان نگرانند که سران جمیعت رفته رفته بحاشیه گزاشته شدند وحالا نوبت آخرین شان عطا محمد نور است . باید عرض شود که جای نگرانی نیست زیرا تاریخ مصرف جمیعتی ها ودر کل مجاهدین بعد ازآمر صاحب احمد شاه مسعود واستاد ربانی بپایان رسیده است.
پس ازین جمع شدن گلیم هرچه زود تر اینهارا باید بفال نیک گرفت ، زیرا هرچقدر مدت دوام بدون برنامه ومافیایی گونه اینها در قدرت سیاسی بیشتر باشد بهمان اندازه میخ فاشیزم قومی عمیق تر فرو میرود.
در بازی شطرنج اگر دانه های کلیدی ومهم را از دست دادید باکی نیست بشرط انکه سر انجام بازی بنفع شما تمام بشود .
اگر عطا محمد نور نيز مانند سایر رهبران جمیعتی از قدرت کنارزده شود وجایش را مثلا جمعه خان همدرد بگیرد خیلی درد آور است ولی در عوض مردم مستقیما با طرف مقابل رو در رو قرار خواهند گرفت ومیانجی های معامله گر از میان خواهند رفت. دران صورت شاید بنابر ضرورت زمان فرصت برای رویکرد های تازه فراهم شود ورهبران نسل جوان كه به فساد آلوده نباشند مجال بيابند.

تیم اشرف غنی با پلان وبرنامه به پیش میرود ، آنها در تبانی با طالبان ، گلبدین ، خلقی های سابق با پشتیبانی دوستان خارجی شان زمینه های تسلط یک حکومت تک قومی را مهیا ساخته اند.
سران جمیعتی بجزحفظ قدرت و منافع شخصی شان هیچ برنامه ای ندارند . آنها آنقدر در گیر اختلافات درونی هستند که از تکبر وحس خود بزرگ بینی حتی در درون حزب جمیعت بر اساس منطقه ومحل باهم دشمني ميكنند .
جميعتي هاي بدخشانی ، مزاری ، پنجشیری ، کوهدامنی وهراتی تحمل قدرت گرفتن یک جمیعتی دیگر خودرا ندارند ، چه رسد به اینکه ازرقیب های سیاسی خود درس بگیرند و با دیگر اندیش ها ی قوم وتبار خود وبا رهبرهای اقوام هزاره وازبیک وغیره بر سر پلان های کلان ملی بتوافق برسند .
خبر توزیع تذکره های الکترونیک همزمان با فشار دولت بر عطا محمد نوروجلسه بزرگها برای حفظ موقیعیت ایشان ؟...
بقول یک بزرگوار امید است معامله دیگری در راه نباشد.

>>>   من همنظر نویسنده گرامی ام
رهبران ما در اکثر نقاط سیاست طفلانه وار به پیش گرفت
مثلا : مخالفت با درج واژه افغان
مخالفت با واژه پوهنتون و سایر
من نیز مخالف اینها هستم ولی به نطر بنده سیاست سران پشتون به مراتب پخته تر بود انها که صد در صد خواهان درج واژه ها بودند ولی هیچ صدای خود را نکشیدند و در پی حذف سران غیر پشتون شدند تا مسله را اساسی حل کند
زور گویی های پوچ عطا اسماعیل خان ء اخطارهای بی معنی امرالله چند تن فرماندهان کله خام پنجشیری و سخنان تند و زشت پدرام که از هر نگاه بوی دارند نه تنها فایده ای نداشت بلکه سران پشتون را همواره جدی تر ساختند
با احترام
جاوید فروتن از ترکیه

>>>   Baraki
اشرف غني مدافع طالبان و طالبانیزم است:
در زمان حاکمیت طالبان در افغانستان اشرف غنی احمدزی از مدافعین و سخنگویان طالبان بود و از طریق مصاحبه های خود با بی بی سی و سی ان ان آنها را نیروهای ملی و بومی گفت. همین اکنون نیز غني حمایت خود را از طالبان پنهان نمیکند و زندانيان طالبان را كه دسترخوان غم را هميشه به خانه هاي عزيزان مان گذاشته از بگرام آزاد
نموده. با بودن غني بي سواد و تفرقه انداز و عبدالله چاپلوس و نوکر غني هرگز صلح و ثبات در كشور برقرار نخواهد شد.

>>>   هرگاه یک حکومت و یا یک جریان فکری و سیاسی نتواند خود را ملی و مدرن و با دموکراسی و قوانین حقوق بشر جهان منطبق سازد، حتی اگر وابستگی خارجی نیز نداشته باشد، خودبخود تبدیل به عمله ایی بیمزد گشته و منافع بیگانگان و فتنه وآشوب طلبان و سودجویان داخل و خارج را تاًمین میکند. این است چرایی زوال دولتمردان ما. وانگهی در عصر آزادی و آگاهی و حاکمیت مردم دیگر رهبر و چوپان بازی معنی و مفهومی ندارد و به گذشته تعلق دارد. مردم که گوسفند نیست تا به یک چوپان نیاز داشته باشد، چرا نمی گذارید مردم مانند غرب آزادانه زندگی کند و روی پای استعداد و خلاقیتها و توانایی اقتصادی و تولیدات خود بیاستد؟

>>>   نجیب بارور
اگر سران جمعیت اسلامی ذره‌یی عقل، منطق و شعور سیاسی داشته باشند؛ بحث مقاطعه‌ی سیاسی را مطرح نمی‌کنند. من نمی‌دانم از چه زمانی روی گشتاندن از فضای سیاسی وارد تعاملات سیاسی شده است؟ مقاطعه چه دردی را دوا می‌کند؟ این‌ها چرا از کارکردهای شان پند نمی‌گیرند؟ مقاطعه‌ی سیاسی رئیس اجرایی جمعیت یعنی عطامحمد نور با عبدالله‌عبدالله چه دردی را برای شان مداوا کرد که امروز بحث مقاطعه با اشرف‌غنی را مطرح می‌کنند؟ از نظر من جمعیت -این حزب بزرگ و پُر قدرت- پس از استاد ربانی به دست چارتا کودک افتاده است که هرچه خواهند همان می‌کنند.
برادر! تو بخشی از مردم افغانستان هستی، با حضور تو در انتخابات معادله‌ی قدرت تعیین شد. کاندید حزب تو در انتخابات گذشته اکثریت رای مردم افغانستان را به دست آورده بود و اگر سیاه‌باوران می‌گذاشتند مطابق به قانون اساسی و حق شهروندی و میثاق‌های بین‌المللی امروز حق حاکمیت بر مردم افغانستان را داشتی. ترا چه بلای بد زده است که میدان سیاسی را به اشرف‌غنی احمدزی و تیم فاشیستش رها می‌کنی و خیره‌سرانه بحث مقاطعه‌ی سیاسی را پیش می‌کنی. چرا شما مثل مهمان برخورد سیاسی می‌کنید با کسانی که نه هویت شان معلوم است و نه باور شان. سرنوشت این کشور پس از بُن با دستان کارگزاران و اعضای حزب شما رقم خورده است، چه شده است که در برابر یک فاشیست متقلب این‌گونه روی‌گردان شده‌اید و میدان را رها می‌کنید؟ مقاطعه‌ی سیاسی چیست؟

>>>   Amirzada
فلسفه سیاسی " مقاطعه" در دولت وحدت ملی چیست؟
فلسفه سیاسی مشروعیت و تداوم حکومت های معروف به" دولت وحدت ملی" در سیستم سیاسی دولت های معاصر اینست که در صورت بیرون شدن یکی از اعضای دولت وحدت ملی از حکومت، دولت وحدت ملی مشروعیت سیاسی خود را از دست داده، منحل اعلام میشود و انتخابات زود هنگام بر گزار می شود.
در بحران سیاسی پیش آمده میان جمعیت اسلامی افغانستان بحیث یکی از بنیانگذاران و پایه های مشروعیت سیاسی حکومت وحدت ملی، اگر جمعیت اسلامی از حکومت خارج میشود، توافقنامه سیاسی فلسفه سیاسی موجودیت و مشروعیت خود را از دست می دهد. در نتیجه دولت وحدت ملی فرو می پاشد.
اصطلاح"مقاطعه " در قطع نامه جمعیت اسلامی افغانستان بحیث پیش شرط مقام ولایت بلخ به معنای پایان عمر حکومت وحدت ملی نیز است. رئیس جمهور توافقی صلاحیت بر کناری اعضای تیم خود را از حکومت دارد، چنانچه در مورد جنرال دوستم این کار را در شکل تبعید کرد. ولی صلاحیت برکناری تیم مقابل را ندارد.
صلاحیت های رئیس جمهور و رئیس اجراییه توافقی از قانون اساسی سر چشمه نمی گیرد، بلکه از توافقنامه سیاسی با تضمین جامعه جهانی تعریف و محدود شده است.
تمامیت خواهان تصور می کنند که با بیرون شدن جمعیت اسلامی از دولت وحدت ملی حکمتیار خلای آنرا پر می کند. فراموش نباید کرد که جمعیت اسلامی با متحدین شان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴را برده بودند، نه حکمتیار تروریست بین المللی مقیم کمپ شمشتو.

>>>   Arianfar
احتمال حذف فیزیکی والی بلخ همچون بزرگترین مانع در برابر پیاده سازی پروژه داعش از سوی محافل بیرونی و درونی بسیار بالا رفته است. تا کنون همه اقدامات ارگ برای کنار زدن او ناکام مانده است.
در عین حال از سخنان اخیر پوتین چنین بر می آید که روسیه در برنامه ندارد در برابر پروژه غرب مبنی بر آوردن داعش در شمال کشور ما تماشاگر بماند، بل که تدبیرهای بایسته را در زمینه روی دست خواهد گرفت. ناگفته پیداست ایران نیز خاموش نخواهد نشست.
آری!
شمال هندوکش از کنر تا هرات به گستره کشاکش های بی پایان فرسایشی قدرت های بزرگ و منطقه یی مبدل می گردد. در همین راستا تا کنون بسیاری از رزم آرایان شمال یا به گونه فیزیکی حذف شده اند (مانند ربانی، مسعود، فهیم، داوودخان،و...) و یا هم به حاشیه رانده شده اند (مانند اسماعیل خان، دوستم و...) تا راه یورش داعش، حزب التحریر و سایر گروه های تندرو سوی به آسیای میانه هموار گردد تا دیده شود که سرنوشت آخرین وخشور در آخرین سنگر به کجا می کشد؟

>>>   Arianfar
دوست عزیز. نخست این که اگر قول معروف زیر را مصداق بگیریم، «گر حکم شود که مست گیرند، در شهر هر آن که هست، گیرند» همه سیاستمداران کشور ما از اشرف غنی و کرزی و اتمر گرفته تا پایین سرک و پچک همه از بقایای شر و فساد و طفیلی و دست نشانده و چاکر اجنبی اند که همه به قول شما گاه از یک منبع تغزیه می شدند و گاه هم از منبع دیگر. اما سخن ما بر سر این نیست. نباید از این در وارد شد. بحران افغانستان دارای سه بعد است: جهانی، منطقه یی و داخلی. در هر سه بعد بازیگران با توجه به منافع خود با توجه به واقعیت های عینی عمل می کنند. در بُعد داخلی نیروهای زیادی هستند که براندازی عطا محمد نور را به هر بهایی که شده در راس برنامه های خود قرار داده اند. از طالبان گرفته تا حکمتیار و اتمر و اشرف غنی. هر کدام بنا به دلایل خود. آن چه مربوط به نیروهای منطقه یی می گردد، روشن است برخی از کشورها ماندن وی را در مزار به سود منافع ملی خود تشخیص می دهند و برخی هم به زیان. اما آن چه به قدرت های بزرگ مانند روسیه و امریکا و اروپایی ها می گردد، تا کنون بر سر ماندن او در مزار نوعی اجماع دارند که دلایل گوناگون دارد. یکی تامین امنیت پایگاه هوایی ناتو در مزار شریف، دیگری خطر افتادن مزار به دست نیروهای دوستم و محقق و رخنه طالبان و داعش ...در صورت برافتادن عطاء و پدید آمدن خلای قدرت در بلخ و در شمال در کل و .... اما مهم ترین نکته خود شهریان مزار شریف است. چون من خود از این ولایت هستم، از کانال های بسیار مطمین و موثق آگاهی دقیق دارم که اکثریت باشندگان مزار شریف ماندن عطا محمد نور را نوعی تضمین برای امنیت شهر و ولایت در کل و زندگی خود می شمارند و معتقد اند که با رفتن او وضع امنیتی در مزار شریف و در ولایت بلخ در کل به شدت خراب خواهد شد. اکنون سخن بر سر این است که اشرف غنی صلاحیت پس نمودن او را ندارد. زیرا دولت وحدت ملی یک دولت مصلحتی است و از مشروعیت برخوردار نیست. اطلاعات بسیار دقیقی از منابع موثق در دست است که برنده انتخابات داکتر عبدالله بود که به رغم تقلبات بسیار گسترده، دستکاری ها و زیر پا گذاشتن همه موازین باز هم 52.5 درصد آرا را به دست آورده بود و تنها مداخله امریکا بود که او را وادار به پذیرفتن فیصله کاخ سفید مبنی بر پذیرفتن طرح حکومت وحدت ملی به رهبری غنی نمود. بر اساس این طرح، حکومت وحدت ملی متشکل بر دو بخش است که غنی تنها صلاحیت گماشتن نیمی از اعضای حکومت را دارد. صلاحیت نیمه دیگر مربوط داکتر عبدالله می گردد. سخن دیگر است، هرگاه امریکا بخواهد عطا محمد نور را برکنار کند. در این صورت سخن شما درست است. هر گونه که شده راهی پیدا خواهند نمود تا به زور یا به رضا این را بکند. اما اگر داکتر عبدالله بخواهد وی را برکنار نماید، این دیگر موضوع درونی جمعیت می شود. زیرا در این صورت باید این کار را با تفاهم اعضای رهبری جمعیت نماید. چنین بر می آید که در زمینه میان اعضای برجسته جمعیت اختلافات بسیار شدید است. اما تا جایی که من می دانم، پروژه داعش با حمایت امریکا، انگلیس و اسراییل و نیز پشتیبانی مالی اعراب و پیمانکاری پاکستان و ترکیه پیاده شده و در داخل نیز با هماهنگی ارگ و شورای امنیت عملی می شود. روشن است عطا محمد نور و برخی دیگر از فرماندهان بومی مخالف حضور داعش و طالب در گستره قدرت خود هستند. از این رو، برکناری نور در هر صورت ضربه سختی به اوضاع امنیتی در شمال در همه ابعاد خواهد زد و به سود امنیت کشور نیست. در یک سخن، همان گونه که بارها گفته ام، همه مشکل در ساختار سیاسی کشور است که باید از ریشه تغییر یابد. قانون اساسی ضد ملی کنونی و ساختار ناقص سیاسی مادر همه بحران ها است. اگر به راستی به دموکراسی باور داریم، باید والیان، ولسوالان، علاقه داران و ... همه انتخابی گردند. نه این که یک نفر به خواست و سلیقه خود از ارگ آنان را بگمارد. تا همین قانون مزخرف و ضد ملی و همین ساختار نظام باشد، نباید انتظار بهبود اوضاع را داشته باشید.

>>>   عبدالمنان شیوای شرق
شوپنهاور گفته بود: کله روباه باش و دم شیر نه.
حالا بر جمعیت اسلامی است که چه گونه راهبرد و چشم انداز سیاسی اینده خود را تعیین می کند. به نظر من هر گونه کوتاه امدن، دهن کجی به فرستاده های امریکایی و یا مهره های غنی خیانت نابخشودنی است.
برماست که وضع را انگونه تدبیر کنیم که حریف فردای مان را امروز ویران نکند. هرچند بسیاری ها،عادت به کارمند بودن و فرمانبردار بودن کرده اند و مهره سوخته خوان قدرت اند. اما انتظار این است از خواب زمستانی شان بیدار شوند. دلیل جسور شدن طرف سهل انگاری و فرصت سوزی ماست.
حالا بر جمعیت است که کله روباه می باشد یا دم شیر ؟
فردا در نظر گاه راهبردی جمعیت چه تفسیری دارد؟ چه رهیافت و الهامی برای اینده این جمع درخشان خواهد شد؟ دوباره تکرار شکست است یا پدیدار یک چیرگی بر محرومیت و انزواست؟ پاسخ می خواهم از یک نسل از یک تاریخ و از یک مبارزه تاریخ آفرین!

>>>   خاین ترین رهبران حکومتی در قدم نخست کرزی و به تعقیب ان مهره ان اشرف غنی احمدزی است کرزی و غنی احمدزی در ترور و قتل رهبران مردمان غیر پشتون نقش بازی کرده اند و به همکاری و عملی کردن ترور و قتل رهبران غیر پشتون از ترورستان افراد زیر امر گلبدین حکمتیار این جاسوس معلوم الحال ای اس ای پاکستان و قسما از ترورستان طالبان کار گرفته اند با این ترور ها و قتل ها که بیشتر ازین را عبدارحمن خان و نادر غدار انجام داده بودند نتوانستند که با یکه تازی حکومت کنند اکنون که اقوام غیر پشتون که از نگاه تعداد نفوس و علم و دانش و تکنالوژی جدید بمراتب بالاتر و بالاتر از انها هستند چگونه میتواند که اقوام دیگر را مطیع و تحت فرمان غیر انسانی و اخلاقی شان سازند بیشترین مردمان پشتون که در جنوب کشور مستقر هستند از زمان عبدارحمن خان تا امروز افسر بودن ونه سرباز همین مردمان غیر پشتون بوده که برای دفاع از کشور و ناموس وطن شان خود را سپر قردادند و اسقتقلال و ازدی کشور را حفظ کرده اند ورنه مانندگلبدین و طالبان کشور ما را به پاکستان فروخته بودند و ثوبه پینجم پاکستان کرده بودند همین مقاومتگران و دلیران مردان بودند و هستند که جلو وطنفروشی انها را گرفته اند در غیر ان امروز نام و نشانی از افغانستان وجود نمیداشت سوبهپینجم پاکستان بود .

>>>   جاى ناسف و خجالت است كه أين خونخوران همچو نور ، محقق و دوستم و چند نَفَر محدود ديگر پاهاى خود را به گلوى ميليون ها افغان گزاشته و بخاطر بقاه خود سياست غلت و تفرقه اندازى را در پيش گرفته و هر روز به ده ها إنسان بى گناه جانهاى خود را از دست ميدهند و همه مر دم در وحشت و دهشت زندگى ميكنند و مردم ناچار و در حال انفجار است بر أين حكومت لازم است تا هر چه زودتر أين مفسدين فى الأرز كه خون أين ملت را مكيده اند و جنايات بى شمار را مرتكب شده اند و به انواع هزاران خيانت متهم استن بايد و بايد حكومت هرچه زودتر بخاطر حفظ امنيت وثبات كشور ، اينده بهتر انهار را گرفتار و به پنچه قانون تحويل و مردم مثيبت زده را شرح انها خلاص نمايد

>>>   لطفا مسائل قومی، ملیتی، مذهبی، سمتی و.... را دامن نزنید، هیچ کدام ازین چهره ای خسته کن وبی کفایت وبی سواد، جنایتکار، غرق در فساد و دزدی و شر و فساد نمایندگی از اقوام شریف تاجک، ازبک و هزاره این وطن نمی کنند، اینهاهیچ کدام درغم من وتو و وطن عزیزمان افغانستان نیستند، گذشته های این افراد را بیاد بیاورید که اینها چی جفاهایی که در حق این وطن نکردن ومیکنند، قصه همه ایشان مفت است، بگذارید که جوانان با تحصیلات عالی دراموردولت تصمیم بگیرند نه این جنایتکاران بیسواد که جو پنج مرکب را تقسیم کرده نمی توانند.
بااحترام اگه سیخ از سرپل

>>>   Qasani
فاصله ميان حكومت و ملت را در ايستگاه ها به خوبى ديده مي توانيد.
حكومت وحدت ملى براى ارائه ابتدايى ترين خدمات شهرى كه ترانسپورت است، برنامه ندارد.

>>>   Shaheer
ولی برعکس حکومت از صبح تا شام وقت خود را اینگونه سپری میکند که چگونه دوستم را تبعید کند چگونه محقق را محروم شورای امنیت کند و در نهایت چگونه عطامحد نور را از بلخ برکنار کند. ....تو غنی بیا به مردمت سهولت فراهم کن کار کن بیا کسی باش که نقطه وصل اقوام در افغانستان باشی خود را به یک سمبول وحدت ملی تبدیل کن.

>>>   نام افغان گر همه غير پشتونان حذف شود نام منحوس وقابل نقزت است.
شناسنامه که با هويت افغان شد
جاى تذکره در ابطا ل خاکدان شد

>>>   Arianfar
جنگ اعلام ناشده ارگ در برابر شمال:
راهبرد بسیار خطرناک ارگ این است که می خواهد شمال را با نیروی حزب اسلامی، طالب و داعش از دست جنبش، جمعیت و شورای نظار بیرون بکشد و سپس در فردای برافتادن رزمسالاران شمال، با سر دادن شعار مبارزه با تروریسم به یاری امریکا و حتا روسیه خود بر سرتاسر شمال تسلط یابد. این راهبرد که بر پایه سنجش های نادرست بنیاد ریخته شده است و بر شالوده نگرش های کوتاهبینانه تبارگرایانه استوار است، می تواند برای کشور بسیار زیانبار از کار برآید و آن را به سوی جنگ های بی پایان فرسایشی خونبار بکشاند. این راهبردی است که از روز نخست روی کار آمدن کرزی تا به امروز بی چون و چرا در راس همه برنامه های ارگ نشینان گذاشته شده است. در همین راستا است که میدان فراخی را فراراه تاریک اندیش ترین نیروهای واپسگرا گشوده اند و از همین رو از آنان پشتیبانی همه جانبه می کنند. از همین رو است که جغرافیای جنگ را تغییر دادند و به شمال آوردند. دردمندانه و شوربختانه مادامی که سردمداران ارگ در خواب افیونی تاریخ فرورفته اند، نیروهای ارتجاعی وابسته به پاکستان و کشورهای عربی از این فرصت طلایی بهره برداری های فراوانی نموده، در شمال چنان ریشه دوانیده اند و چنان شبکه های پر شاخ و برگی را تنیده اند که ریشه کن کردن آن سال ها چه که دهه ها زمان می برد. طرفه این که این راهبرد صد در صد به سود پاکستان است که توانسته است به یاری این گروه های تندرو شبکه های جاسوسی و خرابکاری خود را در سرتاسر کشور ما پهن کنند.
اشتباه محاسبه ارگ در این است که گمان می برد که به تنهایی حضور امریکا تضمین جاودانی برای تحکیم سلطه بی چون و چرا و ابدی شان در ملک خداداد است. از این رو، نادرست می پندارد که همه چیز تحت مدیریت است. چنان چه باری اشرف غنی احمدزی هنگامی که کندز سقوط کرده بود، اعلام داشت که نگران مباشید، همه چیز تحت مدیریت است. غافل از این که روزی می رسد که همه چیز از مدیریت بیرون شود. خطر بزرگ در این است که به محض ضعیف شدن نیروهای شمال، پاکستان می تواند به یاری حزب اسلامی، طالب و داعش با راه اندازی کودتایی برج و باری ارگ را براندازد و باندهای کرزی و احمد زی را که نه از پشتیبانی مردمی برخوردار اند و نه کدام تکیه گاه نظامی نیرومند سرسپرده دارند، به یک گردش چرخ نیلوفری به زباله دانی تاریخ بیفکند.

>>>   Shaheer
بنازم این چنین‌ والی را که ریس جمهور در برکناری اش باید ۵ سال تمام حکومت خود را در تصمیم گیری سپری کند و آخر هم نتواند.
نور ریشه مردمی دارد او ظرف شوی غنی که از آمریکا آمده و میخواهد فرزندان اصیل این خاک را به حاشیه بکشاند. این آرزو را به خاک خواهی برد.

>>>   با کمال تاسف رهبران شمال از هدف واحدی برخوردار نیستند. با داشتن هدف یگانه و با داشتن اخلاص و شجاعت هیچ قدرتی نمی تواند این جبهه را شکست بدهد بلکه با اتحاد و انسجام بر محور هدف واحد که نجات کشور باشد شمال می تواند همه کشور را تحت تسلط خود قرار دهد.اختلاف در هدف هر جبهه ای را متلاشی می کند. بارها دیده شده که رهبران شمال جبهه ای را تشکیل داده اما با کوچکترین وعده های دروغین از هم فاصله گرفته و هر یکی به دم یکی از پشتونها اویزان شدند. با این وصف ممکن نیست جبهه شمال به جایی برسد.

>>>   رستگار دهگان
هوشیار به دوستانیکه استاد عطا را تخریب میکنند.
خطا و اشتباه یکی از خصایص انکار ناپذیر هر انسان است. استادعطا هم نمیتواند بدون عیب و عاری از خطا و اشتباه باشد؛ اما این حقیقت را نیز باید پذیرفت که در شرایط کنونی استاد عطا یگانه خار چشم فاشیسم است؛ و برکناری او آرزوی هر فاشیست است. از والی یک ولایت نباید انتظاراتی داشت که باید از پوتین داشت. فاشیست ها نه دین و نه عقیده ای دارند؛ نه تعهدی به مردم و کشور؛ هر آنچه که آنها را به قدرت برساند و حاکمیت شان را تضمین کند؛ به آن گردن مینهند. از جانب دیگر یاران و همسنگران استادعطا کسانی که قهرمان ملی و استاد شهید را از پشت خنجر زدند؛ و بجز سیم و زر به هیچ چیزی نمیاندیشند؛ او را نیز در کارزار رویاریی با فاشیسم و توطئه جهانی تنها گذاشتند.
در وضعیت کنونی تخریب استاد عطا آب ادانداختن در آسیاب فاشیسم است.

>>>   ما افغان نيستيم
تازه از بلخ!
جنگ قومي آغاز ميشود....
قول اردوي شاهين به دستور اشرف غني در حالت آماده باش قرار دارد تا بعد از اينكه اشرف غني استاد عطا را از ولايت بركنار كرد نيرو هاي طرفدار استاد عطا محمد نور را سركوب كنند.
پ ن
در اين جنگ اما اوزبيك و تاجيك در جغرافياي خود به قوم افغان سر فرود نخواهند آورد.
در صورتيكه اين حالت ادامه يابد ناقلان شمال به دوزخ فرستاده خواهند شد با برادران طالب و داعش خود يكجا.

>>>   خراسان بزرگ شمال افغانستان
برادران تاجيك نگذاريد اجنبي ها بالاي فاميل هاي تان در ولايت تان حكومت كند از نور تاجيك تبار حمايت كنيد

>>>   Etemadi
يك والي كه سالها مبارزه كرده، وطن خويش را دوست داشته، امنيت آورده، باز سازي كرده، ميدان هوايي ساخته، خط ترين را آورده، در بين مردم اش بوده، كدام منطق اجازه مي دهد وي كناره گيري كند؟ بلخ زادگاه مولانا، مردم و صاحب دارد! زور اشرف غني، حنيف اتمر و عبدالله بي خاصيت و بي كفايت هرگز به استاد عطا والي بلخ، بخدي، ام البلاد يكي از شهر هاي بزرگ خراسان ديروز و افغانستان امروز نمي رسد.

>>>   صدسال بعدترکیه حتما دعوا میکند که جنرال صاحب دوستم از ترکیه بود واولاده اش به نسبت سکونت آنجا نام های ترکی برای خود اختیار میکنند طوریکه مولانا رارومی میخوانند
اسین چلبی فرزند جلال الدین باقر چلبی (بیست ودومین نواده مولانا شاعر و عارف بزرگ است. وی تنها فرزند جلال الدین باقر چلبی نیست بلکه فاروغ همدم چلبی تنها برادر اوست که در حال حاضر مدیر بنیاد بین‌الملی مولانا و ریاستفرقه مولویه در ترکیه است
اسین چلبی هم اکنون قائم مقام بنیاد بین‌الملی مولانا است.
ر

>>>   تسلط روز افزون قوم غنی بر ارکان حکومت ملی و درمقابل حذف و یا بی اثری سران اقوام دیگر در حاکمیت، نشان از طراحی قوی غنی و همفکرانش است. کرزی در مدت حکومت چند برابر غنی، در رسیدن به حکومت انحصاری پشتون به اندازه غنی توفیق نداشت.
افغانستان به سبک حکومت عبد الرحمان نزدیک شده است؛ حکومت پشتون بر تمام کشور.

>>>   پشتونها کشور به خاک سیاه کشاندن

>>>   ما تجزیه افغانستان را میخواهیم.

>>>   زاد منشان
اوغانان=پتانهای هندو باید از خراسان زمین کشیده شوند، حق ندارند از کمربند باداران شان خود را کشال گرفتند و‌ قدرت نمایی دارند.

>>>   Bina
اگر تاجيك ها اينبار قيام رستاخيز و طاغوت شكن عليه سركشى و تك تازى قوم زبون و فاشيست گوسفندى، انجام دادند خو خوب...
ورنه بدانند كه سرنوشت شان به مثل مسلمانان برما ميشود.

>>>   صد فیصد باید قبول کنی دیگرهیچ راهی برایت باقی نمانده

>>>   Parwani
بنظر می رسد جمعیت اسلامی در کنار استاد عطا، مقاومت را بر تسلیمی ترجیح خواهد داد.
-----------------
شما طرفدار تسلیمی هستید یا مقاومت؟
از نظر من چند وضعیت محتمل ازین قرار اند:
۱. اگر استاد عطا مقاومت نموده از تهدید های های داخلی و خارجی نهراسد، بالای مردم خود صدا بزند، از شمالی تا شمال و شمال غرب .. مردم بسیج خواهند شد. در کنار ان جمعیت اسلامی با حریفان منطقوی حامیان غنی وارد گفتگو شوند تا طرف مقابل بداند که با کی مواجه است، درین صورت اشرف غنی مثل قضیه سوقصد نظامی ناکام بالای جنرال دوستم، کوتاه آمده برنامه ی خودرا به تعویق می اندازد. استاد عطا تبدیل به یک قهبرمان خواهد شد و مزدور منشی ریاست اجراییه بیشتر آفتابی خواهد گردید.
۲. حکومت و دپلومات های خارجی با تطمیع و یا تهدید برخی از اعضای رهبری جمعیت فشار را بالای جمعیتی ها افزایش خواهند داد تا اگر تسلیمی را قبول نکنند به راه حل دیگری تمکین کنند که باز هم شکست جمعیت خواهد بود‌.
۳. در صورت بی نتیجه ماندن گزینه دوم، اشرف غنی از سیا برای برون راندن و یا حذف استاد عطا محمد نور از بلخ، تقاضای عملیات خاص را خواهد نمود که در آن صورت اوضاع کاملا از دست بیرون خواهد شد و مردم در برابر نظام قرار خواهند گرفت.
۴. در صورت کوتاه آمدن جمعیت و استاد عطا، سناریو های بعدی ارگ و زیرمجموعه آن ریاست اجراییه یک به یک تطبیق خواهند شد. جمعیت بیشتر و بیشتر تضعیف و منزوی خواهد گردید.

من طرفدار مقاومت برای شکسته شدن شاخ زور گویان و آفتابی شدت ماهیت مزدور منشان استم.

>>>   غنی دست در سوچ های بالا زده و سرنوشت این احمدزی دقیقن سرنوشت آن احمدزی خواهد بود. اتفاقن یک زمانی در پهلویش ایستاده بود و شاید روزی هم در کنارش رحل اقامت دایمی بیفگند.

>>>   این دسیسه یک خیانت است از طرف غنی.نباید ٱقای نور قبول کند.

>>>   Homayoun Paiez
اعلامیهء جمعیت اسلامی افغانستان مبنی بر خبر نشر استعفای استاد عطا از سوی ارگ را، در صفحات فیسبوک خواندم. در اول باور نکردم که"از کلوخ چطور آتش پریده"؟ اگر این اعلامیه واقعن از جمعیت اسلامی باشد؛ما از این اعلامیه تا پایان حمایت می کنیم؛ به شر ط آنکه مردانه و مسعود وار در پای آن بایستند!...

>>>   به به کشور شده بازار دلالی اشخاص ،!!!!
ملت واصول دموکراتیک هیچ نقشی ندارند.

>>>   Ahmady
تفاوت از كجا تا كجا .....
اوغانه ها ميخواهند بلخ زيبا را ويرانه سازند كه اين راد مرد در ١٧ سال بهترين استان در اوغانسان است كه از شاهكاري هاي اين راد مرد ميباشد
پارسيان ميخواهند كه تمام استان هاي ديگر اوغانستان مانند بلخ باستان أباد و سربلند شوند

>>>   مبارزه مدنی؟؟؟؟!!!
قانون میگوید والی را شخص رئیس جمهور عزل و نصب می کند مبارزه علیه قانون ؟؟؟؟!!!
عجب حرف هایی در این کشور شنیده میشود ؟؟؟
مردم ابتدا باید چشم خود رابازمیکردند اشرف غنی قوم گرا را انتخاب نمیکردند وبا او کنار نمی امدند .چه بخواهیم یا نخواهیم اشرف غنی رییس جمهور است وحق برکناری والیان رادارد چه رسد شخص خود استعفا دهد ...
اگر قانون زید پا گذاشته شود ابتدا دودش به چشم مردم میرود

>>>   چوکی مال ملت است شخصی کسی نیست تغیروتبدیل یک اصل حکومت است والی شما باید دولت همکاری نموده و از غرور استفاده نکنید خدمتگاربودن خوب را تمثیل کنید.

>>>   باید ارگ ریاست جمهوری دست ازاین جنایت ها بردارد زنده استاد عطامحمد نو

>>>   تجزیه بهترین راه حل است وبس
غوری

>>>   من تجزیه افغانستان را میخوام.
"افغان" هویت قومی است نه ملی
من هيچ وقت افغان نبوده و نيستم و نخواهم بود.
برگ هويت که در آن افغان شد
اين تفاله در فرصت دان شد
نام منفور افغان نمى خواهم

>>>   عطا محمد نور در خرابات مغان نور خدا ديدم.
درود بر تو اى استوره بلخ
درود بر تو اى فرمانده استوره سپاه
آزادى و استقلال پارسيان
رزميدى بگونه پيشداديان گشتاسپ و پدراش لهراشب
نام نوروز بلند کرد دوباره
مانند اسپنديار با نيک نامى و هفت نيکوى
نوش‌آذر، مهرنوش، بهمن، طوش رستم يادکردى فرزانه
نام آريانا باز سبز کرد و شش هزار ساله
تهمتن شاد کردى با هفت سين وهفت خوان هرساله
حافظ تخت رستم و تپه رستم داستانه
همه غيرپشتونها يکجا شوند
نظام قوم گراي فتنه از چنگ افغان آزاد کنند.

>>>   اشرف غنی بازی را غلط اغاز کردی بسیار اقوام را بجان هم میندازی .کاملا مسلمان را تباه کردی

>>>   تجزیه بهترین گزینه!

>>>   بهروز جلال آبادی
جنجالهای چند روزه بر سر ولایت بلخ این را ثابت کرد که استاد عطا محمد نور در بین مردم بسیار محبوب است حتا که غنی و کرزی در بین پشتونها به آن اندازه محبوبیت ندارد
اگر در انتخابات آینده استاد کاندید باشد و تقلب گوسفندی صورت نگیرد باور کنید این آدم ریس جمهور آینده خواهد بود

>>>   Doost
بلی همینطور است من که از مادر قوم بلوچ هستم و پدر تاجیک میدانم که استاد عطا حتی در بین بلوچ ها از محبوبیت خاصی بر خوردار است اشرف غنی قاق روده با دشمنی خود با قوم تاجیک از افراطیت به اندازه کفر کار گرفت و رهبران سیاسی تاجیک تبار که از محبوبیت خاص بر خوردار اند یکی آن هم استاد عطا نور است که استعداد رهبری ملی و ریس جمهور شدن افغانستان را دارد .

>>>   آقاى نور نوشته كردى چارچوب قانون آقاى محترم قانون قانون است چوكى ولايت برايت مزه داده نمى خواهد كه از ان پاين شوى بس است برايت خود را خورد و بى حيثيت نه ساز ريس جمهور و لو هر كسى است ريس جمهور مملكت است توبايد بخاطر حفظ ارامش به فيصله كه در مورد تبدديلى تو شده أرج بگزارى و از تفرقه اندازى بنام پشتون ، تاجك و نى فهمم هزاره وغيره پرهيز كنيد كه عواقب خراب دارد

>>>   اقای نور !
شما مردم را .......فکر نکنید اول اینکه این بسیار احمقانه است که شما برای اعتماد سازی استعفای خود را قبلا تسلیم کرده اید.با این گفته چه را میخواهید ثبوت کنید؟چرا شرم تان می اید که بگویید مزاکرات من با ارگ نه برای مردم بود ونه هم برای وطن بل برای این بود که دارایی هایم از لست سیاه براید.
ارگ خو به وعده خود وفا کرد با تو به تفاهم رسید که دارایی هایت را از لست سیاه بکشدکه کشید.
مسله ۵۰ /۵۰ خو از صلاحیت خودت بالاست که به ان نظر بدهی این کاریست که جان کیری به تصویب رسانده.
از همه مهم تر اینکه آمریکا به نتیجه رسیده است که خودت وچند لنده غر دیگر در کنارت همه دزد برامدندوبلاخره موجودیت خودت در شمال با دید و منافع آمریکا در تضاد است ازینرو باید سبک دوش شوی.

>>>   بهتر است همین پشتون ها میدانند و مناطق شان ما مردم را از جان بیزار کرده اند همدیگر را تا آخر دنیا بکشند تا سیر شوند .اینها مردم اصلاح نیستند دانشگاه انتحاری و بمب گذاری احیا کنند همه زنان را بکشند هر چه میخواهند بکنند . ما باید سرنوشت خود را داشته باشیم و بس

>>>   صلاح الدین ربانی عمل خلاف قانون دیپلوماتیک وخلاف منافع ملی کشور انجام داده است باید به سارنوالی معرفی گردد. زیراکه ایشان بدون درنظرداشت منافع ملی وسیاسی کشور ملاقاتهای خود را دریونان کنسل کرده است. فکرمی کنم که اولی سوال ازوی باید این باشد که در زمینه حیثیت کشور مهم بود ویاهم موضوع استعفای یک والی ؟ که آنهم کارومسوولیت وی نبود. بلی این عمل وی خلاف منافع وحثیت کشور است باید محاکمه گردد.
ضمیر بلخی از هندوستان

>>>   لندغر های عطاچور باید بدانید که همرایی شاخ........ را نجنګانید که چین در بین اش نخواهد ماند
عطا چور شما همرای ایران ارتباط نه بلکه جاسوس سر سيرده اش هستید و از جمله اولاد ........ ایشان هستید

>>>   استاد در رشته دزدی و رشوت عطا جان چورهیچ شرم نداری، تورا ریس جمهور افغانستان محترم اشرف غنی گفت که مانند توشله واری رخصت هستی، اما تو هیچ شرم نداری وشله گی میکنی، راهی را که تو دزد درپیش گرفتی تورا به ترکستان می رساند. هیچ چیز از دستت پوره نیست نه مرد میدان هستی و نه مرد جنگ، یک چند اکت میکنی وبس، درتاریخ به حیث یک دزد ثبت شدی مانند حبیب الله بچه ای ......اکه سخی ازسرپل

>>>   وطندار مثل پشک بیرون ......، تاریخت تیر شد دزد و بسماچی بودی حال میلیونر شدی .
یکروز سرت را به گریبان کن و از خود بپرس که آیا فهم و دانش یک کاتب را داری که امروز دعوای والا ترین جوکی دولت را میکنی،.......

>>>   رفیق عطا می خواست مانند سایر جمعیتی ها هم حکومت باشد هم ضد حکومت تبلیغ کند

>>>   عبدالله ااگر درایت دارد تا فرصت باقیست نشان دهد.

>>>   اقای منصور تحلیل بسیار مقبول ونزدیک به واقعیت

>>>   این آدم بسیار ..........بود همیشه میگفت که مرا پدر. کسی از ولایت بلغ دور کرده نمیتواند اما با وجود این لاف وپتاق اش در یک روز از ولایت دوراش کرد ،امید که دیگر در کار های کلان دست نزنی پول وسرمایه را که از راهای غیر مشروع بدست آوردی ،از آن هم جوابده هستی .
عبدالله ریحان

>>>   یگانه علت برکناری عطا فقط و فقط "ايجاد مانع در اكمالات نيروهاى ناتو از بندر حيرتان است كه با پيشكش نمودن مطالبات ناموجهه. او از خیرات همن ناتو به قدرت و ثروت رسید، و همینکه فرمانبرداری ناتو را نکند، یک شبه از قدرت به دور انداخته شد.
درین مدت که مهلت خواسته است، شاید نزد نمایندگان ناتو توبه کند و سرتسلیمی و وفاداری مانند همیشه به زمین ساید و شاید توبه اش را قبول کنند و مقامش را دوباره به او بدهند.

>>>   خدا حافظ امپراتور!!!!!!!

>>>   جناب اشرف غنی درطول حکومتش اگر دیگر هیچ کاری نکند همینکه یخن مردم را از دست این مفسدین غاصب بنام قوم رها سازد بزرگترین کاری کرده ، اشخاصی بیاورد که دزدی نکنند غصب نکنند تابع قانون باشند ودرعین زمان اپوزیسیون نباشند
ر

>>>   اینها هم شتر هستند هم شتر مرغ !
هم درحکومت هستند وهم اپوزیسیون حکومت
مانند احمد ضیا مسعود هم مشاور رئیس جمهور بود وهم منتقد واپوزیسیون حکومت استاد عطا عین سیاست سال تمام برحکومت انتقاد داشت وهم والی برحال حکومت بود
هم خـرما هم ثواب هردو را می خواهند
ر

>>>   از یک دزد.......... اینقدر ادم بزرګ نسازید او یک معلم بیسواد و .... است که صرف در چور یک مهارت خاص دارد دیګر عطا وسیاست بسیار دور است.

>>>   محمد اسلم سلیم
پاسخ حلقهء خبیثه ارگ یا همان کانون توطئه شعار نیست!
من هیچ مناسبت حزبی وسیاسی با عطا محمد نور ندارم ولی از موضع یک تاجیک با قلم وقدم درکنار او برای دفاع از هویت وعزت تاجیک ها قرار دارم.
باید به اقدامات متقابل متوصل شد !
امروز روز شعار نیست همه باید با قلم وقدم وتفنگ دار با تفنگ به میدان بیآیند از هویت وعزت مردم باید دفاع صورت بگیرد.
کنار زدن عطامحمد نور در برنامه نانوشته ائتلاف گلبدین غنی بود و همه پافشاری ها برای زمینه سازی حاکمیت فاشیزم در بلخ و یکسره سازی تاجیک ها حتی از حاکمیت دریک ولایت می باشد.
راه شمال از دند شمالی تا مزار را به روی غنی وهوادرانش باید بست .
دند شمالی کوهدامن ، پروان ، کاپیسا و پنجشیر باید مردانه وار درکنار عطا محمد نور به ایستند ، بغلان ، سمنگان ، بلخ ، سرپل ، جوزجان وفاریاب باید برای دفاع کامل آماده شوند .
سالها گفته ام که راه دیگری به جز ایجاد جبههء مقاومت مسلحانه در برابر فاشیزم وجود ندارد و از همین روز باید آغاز شود .

>>>   Ariai
تذكره را تحريم نماييد.
در پهلوى ان هوشيار باشيد كه ميخواهند به اقوام كوچك تقسيم تان كنند تا راحت تر قابل استثمار شويد.
همه تاجيكان با همه زير مجموعه هاى خانوادگى و قومى ان منحيث يك كلان هويت فرهنگى با هم متحدانه حركت نمايند. وطيفه ماست تا اين پيام و مسله مهم را خانه به خانه به گوش همه برسانيم!

>>>   فقط دو راه فراراه والى بلخ قرار دارد:
یا خودکشی یارفتن دوباره به میخانه نورمحمدخان!

>>>   Parwani en 6 anderen.
رهبران هميشه در بحران تولد شده اند...
قبل از اينكه داخل بحث اساسي شويم، ميخواهم
چند نقطه را الحاحاً يادآور شوم:
اولاً نميخواستم در مورد سياست مزخرف٢٧٠ساله اوغاني چيزي بنويسم، چون اين درامه خونين ادامه دارد....
ثانياً آقاي عطا محمد نور در واقع از بنده حد اقل بيش از 11000دالر بدهكار است، چون يازده ماه در تلويزيون ميترا كار كرده بودم...اين را بخاطري يادآور شدم كه وي براي من هيچوقت كدام كمك مالي نكرده و من هم از ايشان هيچ چيزي توقع نداشته و ندارم، بر عكس اگر وي كمك ميخواهد اكنون برايش خواهم كرد....من هيچگاهي براي كسي چك چك و خوش خدمتي نكرده ام وبه همين خاطر هم است كه صاحب هيچ مقام دولتي نيستم و جسورانه مي انديشم، مينويسم، ميگويم و نقدميكنم!
ثالثاً نميدانم اين مشاورين و مجاورينكه آقاي عطا در سراسر دنيا انتخاب كرده كجا اند و چرا سكوت كرده اند و يا نميخواهند خواهرخندگي خود را با سپيداريان بيرق فروش و هويت فروش به مخاطره بي اندازند؟جالب است والله!
جنگ رو در رو #غني_عبدالله در مقابل آقاي عطا را به فال نيك ميگيريم و خرسنديم كه چنين آزمون تاريخي پيش آمده است. Jim Rohn گپ تاريخي دارد و ميگويد: Opportunity mixed with difficulty يعني فرصت ها همواره مخلوط با مشكلات است و اين مشكلات است كه ستيفن بيكو، گاندي، مسعود، مانديلا، چاويز، ملكمX و چكوارا بدنيا مياورد! فلهذا آقاي عطاي ناب ترين فرصت را در اختيار دارد و يا اينكه مبارزه ميكند و از خود يك ارث بجاي ميگذارد و يا مانند ديگر رهبران قلابي منزوي و به يك جوك سياسي تبديل ميشود.آقاي عطا محمد نور در مقابل ائتلاف نا ميمون #عبدالله_غني ميتواند كامياب شود اگر اين رهكار ها را به دقت عملي نمايد:
توضيح:
در قدم نخست يك سال و چندي از عمر اين رژيم نا مشروع مانده است و اين رژيم توان مقابله با يك تصميم قاطع مردمي را ندارد و همچنان اين دو چهره سالوس #عبدالله_غني در ذهنيت هاي مردم ما خرد و خمير شده اند و توان دوباره شخصيت شدن را از دست داده اند. چون عبدالله چند نفر چك چكي در قصر سپيدار و غني هم در قصر دلكشا دارند و اين دو شخص بي كفايت جهان را نيز بكام مردم ما تلخ نموده اندو هروز ما شاهد يك حادثه خونين و عقبگرد امنيتي، اقتصادي و سياسي هستيم! اضافه بر اين افتضاح، بزرگترين توطئه نا جوان مردانه را چند نفر اجير در قصر سپيدار توأم با ارگ مهندسي و عملي نموده اند و اين ائتلاف ننگين درج صفحات تاريخ ما خواهد شد!

شايان يادآوري است كه امريكايي هاي و انگليس هاي هيچ تمايلي و اشتياقي براي برهم زدن بلخ و بي جاي كردن عطا محمد نور ندارند و اين يك پروپاگند كاملا زرد است Yellow Propaganda كه از طريق رسانه ها دولتي و امنيت مُلي تبليغ و ترويج ميشود.
پس راز كاميابي عطا در چي است و چي بايد كند؟
1-آماده شدن براي يك نبرد مسلحانه طولاني با ارگ، خلق بحران، بچالش كشيدن رژيم و خسته ساختن تمويل كننده هاي آنها؛
2-تفاهم با كنگره ملي، رستاخيز تغير و ديگر نهاد هاي خوشنام بخاطر فدرالي سازي اوغانستان ويا تجزيه كامل آن؛
3-گفتگوي مستقيم با سفير امريكا و فرستادن يك نامه "سر بسته"براي رئيس جمهور امريكا آقاي ترامپ و توضيح دادن پيشرفت هاي بلخ از منظرگاه اقتصادي و اعلام همگرايي اقتصادي با اداره ترامپ بدون قيد و شرط.
4-لابينگ قوي رسانه اي در داخل اوغانستان و خارج آن، بويژه در نهاد هاي تصميم گيرنده...
5-بسيج ساختن مردم در داخل اوغانستان مانند آيرلندي ها و ساختن هسته هاي اكمالاتي(اقتصادي) قوي در خارج از اوغانستان براي يك نبرد طولاني مانند كوردستاني ها و تميلي ها...
6-نزديك شدن با پاكستاني ها بخاطر شناخت خط ديورند و صحبت كردن با آداره پوتين بخاطر جلوگيري كردن بيشتر داعشيان در شمال و خطرات افراطگيرايي در مناطكق آسيا ميانه و قفقاز از طريق بلخ و در اختيار قرار دادن منابع طبيعي شمال براي چينايي ها، هندي ها و ديگر كشور هاي مشترك المنافع ما.
نقطه اخير:
بيش از ٩٠ فيصد رسانه هاي كشور در محور آقاي عطا محمد نور ميچرخند و اين دلالت واضح به خلق كردن كلان ترين شتاب رسانه اي و سياسي در كشور و منطقه بحساب ميايد.بخاطر داشته باشيم كه رهبران همواره از سه حالت منتفي نيستند. حالت پرواز ، حالت اعتدال و حالت هبوط.از منظرگاه بنده، آقاي عطا اكنون در حالت پرواز است كه بايد برگردد به حالت اعتدال تا از حالت هبوط نجات يابد!

>>>   Parwani
بنظر می رسد جمعیت اسلامی در کنار استاد عطا، مقاومت را بر تسلیمی ترجیح خواهد داد.
شما طرفدار تسلیمی هستید یا مقاومت؟
از نظر من چند وضعیت محتمل ازین قرار اند:
۱. اگر استاد عطا مقاومت نموده از تهدید های های داخلی و خارجی نهراسد، بالای مردم خود صدا بزند، از شمالی تا شمال و شمال غرب .. مردم بسیج خواهند شد. در کنار ان جمعیت اسلامی با حریفان منطقوی حامیان غنی وارد گفتگو شوند تا طرف مقابل بداند که با کی مواجه است، درین صورت اشرف غنی مثل قضیه سوقصد نظامی ناکام بالای جنرال دوستم، کوتاه آمده برنامه ی خودرا به تعویق می اندازد. استاد عطا تبدیل به یک قهبرمان خواهد شد و مزدور منشی ریاست اجراییه بیشتر آفتابی خواهد گردید.
۲. حکومت و دپلومات های خارجی با تطمیع و یا تهدید برخی از اعضای رهبری جمعیت فشار را بالای جمعیتی ها افزایش خواهند داد تا اگر تسلیمی را قبول نکنند به راه حل دیگری تمکین کنند که باز هم شکست جمعیت خواهد بود‌.
۳. در صورت بی نتیجه ماندن گزینه دوم، اشرف غنی از سیا برای برون راندن و یا حذف استاد عطا محمد نور از بلخ، تقاضای عملیات خاص را خواهد نمود که در آن صورت اوضاع کاملا از دست بیرون خواهد شد و مردم در برابر نظام قرار خواهند گرفت.
۴. در صورت کوتاه آمدن جمعیت و استاد عطا، سناریو های بعدی ارگ و زیرمجموعه آن ریاست اجراییه یک به یک تطبیق خواهند شد. جمعیت بیشتر و بیشتر تضعیف و منزوی خواهد گردید.
من طرفدار مقاومت برای شکسته شدن شاخ زور گویان و آفتابی شدت ماهیت مزدور منشان استم.

>>>   عبدالمنان شیوای شرق
دوران برخوردهای و رفتار های ایدیالوژیک گذشته است. نسل نو نباید قربانی جزم اندیشی و دگم باوری سیاست های گذشته شوند. انسان جدید برایند مردم سالاری و پلولاریزم معرفتی است و رابطه اش با سیاست پلورال و مبتنی بر نظریه کثرت گرایی سیاسی است. انچه در گذشته در بدخشان شده محک و میزان ان در تاریخ درج است. ما نسل انروز و مسوول زمان خود هستیم و به حقایق جریان ها و باور تاریخی مبارزات افراد احترام داریم.

>>>   رسانه شما برای خارجی ها مثل .......... می کند.

>>>   ....... به خیر وصلاح کشور نیست بلکه سبب ویرانی مملکت و کشتار انسانهای بیگناه شده است، ........... بچه .......علیه شاه امان الله خان ،......... اخوانیها در مقابل جمهوری داود خان، ..........مومن در مقابل حکومت داکتر نجیب شهید که جز تباهی ملت نتیجه مثبت نداشت، لذا ازتاریخ باید اموخت و لجاجت بیفایده است و عقل را از دست ندهد و تسلیم قانون شود.

>>>   ا قای امیرزاده بگانم در خواب میبینید اسمان وزمین از هم نمی خورد که اگر اقای عطامحمد نور از چوکی ولایت پس شود برایش این مدت که بوده بس است خیلی پو ل پیدا کرده.

>>>   یک روز زندگی کردن در فضای آزادی ، که خود در انتخاب سرنوشتت دخیل باشی ، بهتر است از هزار سال که دیگران برایت تصمیم بگیرند!
کاپی

>>>   Doost
بلی همینطور است من که از مادر قوم بلوچ هستم و پدر تاجیک میدانم که استاد عطا حتی در بین بلوچ ها از محبوبیت خاصی بر خوردار است اشرف غنی .......با دشمنی خود با قوم تاجیک از افراطیت به اندازه کفر کار گرفت و رهبران سیاسی تاجیک تبار که از محبوبیت خاص بر خوردار اند یکی آن هم استاد عطا نور است که استعداد رهبری ملی و ریس جمهور شدن افغانستان را دارد .

>>>   استاد لعلزاد بشکل بسیار ساده بیان میکند :
تکرار اشتباهات تاریخی!
==============
امیر حبیب الله کلکانی حدود ۹۰ سال پیش به سوگند نادر خان و مُهر او در قرآن اعتماد می کند و وارد ارگ می شود... اما روانه چوبه ای دار می شود!
استاد عطا به خاطر جلب اعتماد غنی خان، استعفا نامه ای پیشکی به او می نویسد و وارد مذاکره با ارگ می شود و حال...
+ + +
یگانه راه و چاره و کسب آبروی دوباره همانا رد قاطع فرمان غنی و «مبارزه و مقاومت» همه جانبه در مقابل تیم فاشیستی ارگ و سپیدار است و بس...
نه شکوه و شکایت!
در غیر آن باید با زندگی سیاسی وداع کرد و جام زهر را نوشید...
+ + +
مسعود بزرگ زمانی در مورد تسلیمی کلکانی به نادر با دریغ و درد می گوید:
آدم به دشمن تسلیم می شود؟ هیچ جنگی اگر نمی کردی و فقط در دامنه های شمالی گشت می زدی و هر یک ماه یا سه ماه بعد یک تک تفنگ می کردی، سرنوشت نظام و سیاست در افغانستان در بست در دست یک خاندان باقی نمی ماند...

>>>   براددر این ملت بی غیرت در طول سا ل ها نبو ده و نخو اهد بود من به حیث یک شخص بی طرف پشنهاد برای حزب جمعت می کنم تا همه سمت شما ل یک مشت واحد شود ویک حکومت موازی برای این یهودی ها و فشیست های قرن اتمر و ستنکزی اعلان کند تا غ دوباره برای
تداوی به خارج برود نزدغلام خود اقای ترامپ

>>>   اگر آمریکا و ناتو نبود اشرف غنی و همقطاران او یک روز هم نمی توانست در کشور حکومت کند. کلید اشرف غنی و دولت او در دست آمریکا است و اشرف غنی هیچ اختیاری از خود ندارد. اینکه دوستم تبعید شده است به زور آمریکا است. و اینکه گلبدین وارد افغانستان شد با پشتیبانی آمریکا است و امروز عطا محمد نور در برابر آمریکا و نیات شوم آن قرار گرفته است. اگر عطامحمد نور بتواند خود را در مزار نگه دارد و مردم را با خود داشته باشد گویا آمریکا را شکست داده است. اشرف غنی بیچاره هیچ کاره است فقط عامل و مزدور آمریکا است.اگر آمریکا یک روز دستش از روی غنی بردارد همان روز دولت او سقوط می کند. این چیزی نیست که برای مردم پنهان باشد. اما مردم ما بی حال و بی انگیزه شده و هیچ تحرکی از خود نشان نمی دهد.

>>>   اگر مزدوران ,پاکستان, و تزار در وطن نبود همه چیز خوب بود!

>>>   ده در کجا درختها در کجا...استعفای یک والی چه ربطی به اقوام و هرج و مرج سیاسی دارد؟ مردمان شریف هزاره و تاجک و پشتون و ازبک را سرجایش بگذارید و به جای سفسطه بازی قانون را باید محترم شمرد.

>>>   من به ملت افغان میگویم: تا که گ... نور نرفته نگزاریدش!

>>>   بهترین راه منطقی و راه حل یا فدریشن و یا تجزیه است ورنه خارجی ها ما را متفق نمی مانند .
با احترام
بوری بای از کابل

>>>   خاموشی ملت در برابر این حکومت فاسد وخون آشام تاسف بار است.
مردم شریف نجیب افغانستان اگر میخواهید زنده بانید این غنی ..........متعصب وهمدستان فاشیست وجنایت کارش را از ارگ بیرون کنید و یک دست شوید سلاح بردارید در جای زندگی دشمن خاک ، دین و فرهنگ نیاکان تان حمله کنید.
بخاریکه همین غنی ..........کم اصل مغز تعصب شیطان اقوام شریف افغانستان را بنام پشون دارانی غلجی تاجیک هزاره از بیک ترکمن جدا کرد بین مردم غیور دلیر شجاع نفاق قوم انداخته است.
بیـا هموطن همـدل شــویم از بهـر امن و آبادی میـهـن
هزاره تاجک و پشتون ترکـمن از این میهن
سـنی و شیـعه گلـهای یک باغ این میهن
با همدیگر پذیر ریشــه بر کنیــم بنیـاد زمامدار استبدا میهن
بیاید ملک را از دست زمامدار استبداد آزادسازیم با همدلی یکدیگر آباد سازیم

بـیـا ای همـوطن تا یار باشیم
به اهل مملکت همکار باشیم
نورعلم و معرفت سازد بری
ملک آباد وصفای رهبری
این کم اصل غنی احمدزی شوونیسم قبیله فاشیت تا ارگ را ترک نکنند اوضاع بهبود نمی یابد
قرن ها هم طول بکشد اوضاع نه تنها بهتر نخواهد شد بلکه روزبروز بدتر هم خواهد گردید.

>>>   نابودی بلخ و ولایات شمال بدست داعش و طالب در نقشه غنی احمدزی است غنی وظیفه دارد افغانستان را بدست داعش بدهد و ایران و روسیه و چین را ناآرام بسازد غنی افغانستان را نابود و تخریب میکند

>>>   غنی+داعش+اتمر+طالب= نابودی کامل مردم افغانستان و فرهنگ بدست داعش

>>>   مردم باید مقاومت کنند درغیر آن زبان ,فرهنگ,قدرت,ثروت ووقار تان را ازبین میبرند غنی اتمر گلبدین واسماعیل یون وافغانملتی های فاشیست زبان فارسی دری سرود ملی افغانی,تزکره افغانی القاب نظامی وعلمی و کلینیکی همه به افغانی(پشتو)شمارا ازبین میبرند وعرایض,مکتوبهار دفتری,لوایح همه به زبان پشتو میشود اگر عریضه ا بزبان فارسی نوشتی درهیچ یک ازادارات دولتی شامل وظیفه شده نمیتوانیم.چوکی های بالا همه دراختیار یک قوم خاص قرارمیگیرد نسلآینده ما از حق تحثیل وبئرسیه های تحصیلی محروم خواهمد شد.آنها برین عقیده اند یک ملت یک زبان یک پول واحد افغانی,..زبان های دیگر نابود شوند.اقوام تاجیک وازبک وهزاره از وظایف شان برکنار جایشان را به قوم افغان خود(پشتون) میدهند.عبیدیان ازکاپیسا.

>>>   غنی+داعش+اتمر+طالب= نابودی کامل مردم افغانستان

>>>   حزب جمیعت نا خورده شکر میکند اول بخورید باز شکر کن

>>>   بهروز جلال آبادی
نباید بی انصاف باشیم !

در بلخ ۱۵ سال یک تاجیک والی هست آن هم در سرزمین تاجیکان ، لیکن تعداد مثلی شغال فریاد میزنند که بلخ میراث پدری کسی نیست !
لیکن دوصد سال دولت در دست یک گروه فاشست مزدور است لیکن همین ......نمی گویند که این وطن خانه مشترک تمام اقوام است پس چرا فقط یک قوم حق دارد تا قدرت بدست ایشان باشد و دیگران هیچ !؟
باور کنید کدام روزیکه جهالت بنام پشتونولی خاتمه یافت همان روز این وطن گل و گلزار خواهد شد

>>>   غنی فاشیت و متغصب همبر گر فروش کم اصل فقد چند داکتر علوم را از قوم فاشست خود بطور نمونه داکتر قیومی و مثصبا ح را بحث مشاور از خارجی دعوت کرده است و از دیگر اقوام بی سواد را مانند حرت و حاجی آلماس مشاهد را مشاور ساخت است و در حالیکه ده ها داکتر علوم در هم بخشها دارای طراح های جامع در دیگراقوام شریف کشور ما در خارج وجود ادرد .

>>>   مسعود ماما سخت پیش ا ت شرمنده شرمنده هستم راه صداقت تور را تعقب او انتخاب نکردم خاین شده ام دالر شرین شده چشم من را نیک تو کور کرد غنی متغصب من را فریب داد من را هم متعصب ساخت و بطرف قبیله ام کشانید.
باید خاطر نشان ساخت که زنهده یاد قهرمان ملی مسعود در همان وقتم هم از دشمن نشنی شما محترم داکتر عیدالله زمریان خبر دقیق داشت که از پول مسعود رفت آمد به اروپا می کردی و با خاندان ظاهر شاه بچه نادر غدار همنشنی داشتی ولی یک تعداد بیسوادان پنچشیر از تو حمایت می کنند نه همه مردم .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است