راهبرد جدید آمریکا به خیر افغانستان نیست
بعد از راهبرد جدید آمریکا در مورد افغانستان به تلفات و خونریزی ملت افغانستان اضافه شد، پس واضح است که راهبرد جدید آمریکا به خیر افغانستان نیست 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۴۳    ۱۳۹۶/۸/۵ کد خبر: 140633 منبع: پرینت

حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان در نشست 'بررسی آخرین تحولات افغانستان و مناسبات با ایران' که در محل شورای راهبردی روابط خارجی ایران در تهران برگزار شد، اظهار کرد: من مخالف استراتژی امریکا در مورد افغانستان و جنوب آسیا هستم چون این استراتژی برای افغانستان جز پیام جنگ و خونریزی ندارد.

به گزارش رسانه های ایرانی، رییس جمهور پیشین کشور گفت: استراتژی امریکا در افغانستان ادامه جنگ و نه صلح است. مردم افغانستان در آرزوی صلح هستند؛به همین دلیل به عنوان شهروند افغانستانی در مقابل استراژی آمریکا شدیدا ایستاده اند.

حامد كرزي در پاسخ به اين سوال باشگاه خبرنگاران جوان كه آيا ارتباطي ميان افزايش خشونت ها و كشته شدن مردم بيگناه افغانستان با برگزاري نشست صلح در عمان وجود دارد؛ گفت: افزایش ناامنی ها در افغانستان خصوصا بعد از امضای قرارداد اخیر، باعث رنجش شدید ملت افغانستان شد؛ چون روزی نبوده است که بعد از این قرارداد مردم افغانستان اعم از طفل و زن و مرد و پیر و جوان و نیروهای امنیتی، در گوشه ای از کشور به خاک وخون نغلطیده باشند.

رييس جمهور پيشين افزود: می دانیم که بعد از راهبرد جدید آمریکا در مورد افغانستان و آسیای جنوبی به تلفات و خونریزی ملت افغانستان اضافه شد، پس واضح است که راهبرد جدید آمریکا به خیر افغانستان نیست چون پلانی است که قیمتش را از هر لحاظ مردم افغانستان می پردازند.

وی ادامه داد: مذاکرات عمان مذاکرات مقدماتی چهار جانبه دولت های افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین بود؛ اگر شما به خاطر داشته باشید دو سال پیش یک سلسله مذاکرات به اشتراک چین، آمریکا، افغانستان و پاکستان به شمول طالبان در اسلام آباد برگزار شد، بعد از آن، افشاگری هایی در مورد مرگ ملا عمر صورت گرفت که این افشاگری ها باعث شد مذاکرات ادامه پیدا نکند؛ این آغاز دوباره این مذاکرات است منفی طالبان و یک سلسله مقدماتی است و امیدوار هستیم این مذاکرات به جایی برسد.

کرزی تاکید کرد: البته ما خوهان این هستیم که این مذاکرات بالاخره به یک مذاکره بزرگ تر همسایه های افغانستان منتج شود؛ به این صورت که همسایه های دیگر افغانستان که در کشور اثر گذار هستند و نقش آنها در افغانستان باعث صلح و وحدت ملی مردم ما می شود مثل ایران و کشورهای بزرگ دیگری همچون روسیه و هند در این مذاکرات شامل شوند و از این طریق افغانستان به صلح برسد.

کرزی عنوان کرد: آمریکا پاکستان را متهم به حمایت از طالبان می کند. در زمان دولت اوباما هم وزیر خارجه دولت آمریکا، پاکستان را به حمایت از تروریسم متهم کرده بود و حتی بزرگان نظامی آمریکا آشکارا از حمایت پاکستان از گروه طالبان سخن می گفتند.

کرزی اضافه کرد: واضح است که طالبان دوست پاکستان است اما اظهارات جدید آمریکا درباره پاکستان تکرارشدنی نیست.

وی یادآور شد: به نظر من موضع گیری اخیر آمریکا درباره پاکستان دلایل دیگری دارد و آن همکاری اقتصادی پاکستان و چین و مشارکت پاکستان در طرح «یک راه یک کمربند» است که بر اساس آن پاکستان متحد نزدیک چین شده است.

کرزی تصریح کرد: من فکر نمی کنم موضع گیری آمریکا درباره پاکستان به خاطر طالبان و خشونت در افغانستان باشد. اگر دو کشور درخصوص نحوه تعامل با چین به تفاهم برسند پاکستان دوباره دوست آمریکا می شود.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا در استراتژی جدید خود، از افغانستان به عنوان سکوی اقدام در منطقه استفاده می کند و از همین رو ما مخالف این استراتژی هستیم.

کرزی در پاسخ به سالی درخصوص پذیرش توافقنامه امنیتی آمریکا و افغانستان از سوی لوی جرگه اظهار داشت: براساس گزارشاتی که نوشته شد، لوی جرگه زمانی که پیمان امنیتی را با آمریکا امضا کرد برای آن شرط گذاشت و در ماده 28 قطعنامه لوی جرگه تصریح شده که شرط این توافق، آمدن صلح به افغانستان است و با آمدن صلح، قرارداد امنیتی امضا شود.

رییس جمهور پیشین گفت: بنابر این، شرایط ما شرایط لوی جرگه بود و لویی جرگه تحت چندین ماده پیمان امنیتی با آمریکا را منوط به آمدن صلح به افغانستان کرد.

کرزی در پاسخ به سوالی درباره قرارداد امنیتی که 3 سال قبل بین آمریکا و افغانستان امضا شد، اظهار داشت: این قرارداد برای مردم افغانستان بسیار دردناک بود و باعث رنجش شدید مردم شده است به طوری که روزی نبوده است که مردم به خاک و خون نغلطیده باشند.

رییس جمهور پیشین ادامه داد: بعد از اعلام راهبرد جدید آمریکا در افغانستان حملات زیاد شده است و واضح است که این راهبرد به نفع مردم افغانستان نیست و قیمت آن را مردم می پردازند.

رییس جمهور پیشین همچنین درباره مذاکرات چهارگانه عمان اظهار داشت: مذاکرات مقدماتی چهارجانبه افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین بوده است که دو سال پیش هم در اسلام آباد به شمول طالبان برگزار شد اما با مرگ ملامحمد عمر این مذاکرات متوقف شد.

وی اضافه کرد: ما خواهان این هستیم که این مذاکرات به مذاکرات بزرگتر با همسایه ها منجر شود و همسایه های اثرگذار همچون ایران، روسیه و هند هم در این مذاکرات حضور داشته باشند تا افغانستان صاحب صلح و امنیت شود.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص سرنوشت مذاکرات دولت با طالبان اظهار داشت: شکی نیست که طالبان جزو مردم افغانستان هستند و ما اکثر آنها را می شناسیم. زمانی من آنها را برادران طالب خطاب کردم و روشنفکران به من تاختند و هر قسم عنوان به من دادند.

کرزی تصریح کرد: اینکه باید زمانی با طالبان به صلح برسیم حتمی است و چاره ای جز آن نیست چون طالبان از مردم ما هستند.

ریس جمهور پیشین کشور با اشاره به وابستگی طالبان به پاکستان اظهار داشت: هر دو طرف دولت و طالبان باید آزادی خود را به دست بگیریم و به مذاکره و صلح برسیم و امیدوار هستیم که طالب درک کند که با خدمت به بیگانه نمی تواند کشور خود را آباد کند. نه ما باید در خدمت بیگانه باشیم و نه آنها.

کرزی در عین حال اساس داعش را خارجی و بیرونی عنوان کرد که برای اهداف و مقاصد بیرونی در افغانستان ایجاد شده است و مردم افغانستان قربانی آن هستند.

رییس جمهور پیشین افغانستان تصریح کرد: داعش کاملا پدیده ای بیرونی است که تربیت و اهداف بیرونی دارند و ما باید به صورت مشترک با داعش مجادله کنیم و هر کشوری که می خواهد در امنیت زندگی کند باید به افغانستان کمک کند اما ما باید با طالبان به میز مذاکره بیاییم تا صلح برگردد.

رییس جمهور پیشین افغانستان در پاسخ به این سوال که شما با چه هدفی اخیرا پیشنهاد تشکیل لوی جرگه را دادید، اظهار داشت: تقاضای من برای دایر شدن لوی جرگه به دلیل اوضاع کنونی کشور است که از هر لحاظ در بحران هستیم.

کرزی ادامه داد: زمانی که دیروز وزیر خارجه آمریکا به افغانستان می آید و جرات نمی کند به کابل برود و در پایگاه بگرام می نشیند این ضرورت لویی جرگه را بر ما روشن می سازد. چرا زمانی که وزیر دفاع آمریکا به افغانستان می آید 80 راکت به پایگاه برخورد می کند. چطور هلی کوپترها به تجهیز داعش می پردازند و کسی از آن آگاه نمی شود.

وی تصریح کرد: خونریزی در افغانستان و کشتار مردم در مساجد، پایگاه های نظامی و در کوچه و شهر ضرورت تشکیل جرگه را می رساند و ما امیدوار هستیم که زودتر جرگه را دایر کنیم و با یک وفاق ملی، افغانستان را به روز بهتر برسانیم.

رییس جمهور پیشین افغانستان در پاسخ به سوالی درخصوص اختلافات ایران و افغانستان بر سر آب های مرزی اظهار داشت: گفت و گوهای آب بین دو کشور مربوط به زمان های گذشته است به طوری که از زمان دولت های شاهی در دو کشور مذاکرات صورت گرفته است.

کرزی بااشاره به کاهش بارندگی ها و سطح آب در افغانستان عنوان کرد: زمانی در کابل در عمق 4-5 متری به آب می رسیدیم اما امروز در 50 متر هم آب پیدا نمی شود و بهترین چاه های ما هم درحال خشک شدن هستند.

رییس جمهور پیشین در عین حال گفت: ما همسایه هستیم و مشکلات همدیگر را درک می کنیم. اگر در افغانستان آب باشد و ایران نیاز داشته باشد، ما آب می دهیم و مذاکرات امروز هم جریان دارد. اگر آب در افغانستان زیاد بود ما به شما می دهیم و اگر شما زیاد داشتید شما به ما بدهید.

کرزی تصریح کرد: تمام کشورها شاید جنگ آب داشته باشند اما بین ایران و افغانستان همکاری آب خواهد بود.

وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص مناسبات پاکستان و عربستان اظهار کرد: پاکستان و سعودی از دیرباز رابطه بسیار خوبی با هم داشته اند. این دو کشور برادر ما و دوست های دیرینه ای هستند. ما از ارتباطات جدید و پیشرفت هایشان استقبال می کنیم و امیدواریم دوستی دو کشور به خیر افغانستان، ایران و جامعه اسلامی هم بیانجامد.

رییس جمهور پیشین افغانستان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: افغانستان 16 سال قبل زندگی نو خود را با یاری و کمک همسایه ها به خصوص ایران و با همه جامعه جهانی آغاز کرد. افغانستان سال ها بعد از حوادث 11 سپتامبر 2001 برای اولین بار حضور خارجی ها را در خاک خود پذیرفت و اتفاقا این حضور را جهان و سازمان ملل هم پذیرفت، حتی کشوری مثل ایران که در ساحات مختلف با آمریکا اختلاف داشت حضور آمریکایی ها را در ایران پذیرفت.

کرزی تصریح کرد: در تقویت زندگی نو و ایجاد نهادهای زندگی و بازسازی افغانستان، ایران از پیشتازان کمک به افغانستان بود.

وی با اشاره به همکاری های ایران و افغانستان در دوران ریاست جمهوری خود اظهار داشت: حدود 12-13 سفر بین دو طرف انجام شد و در هر سفر دستاوردی داشتیم. ایران نه تنها به تقویت اقتصادی افغانستان کمک کرد بلکه به تقویت روابط خارجی ما هم کمک کرد در مذاکرات بین ما و پاکستان سه یا چهار بار ایران کمک کرد به هم نزدیک شویم و تلاش کرد هیچ گونه اثرات حضور آمریکا در افغانستان بر روابط دو کشور اثرگذار نباشد.

رییس جمهور پیشین ضمن قدردانی از کمک های ایران به بورسیه های ایران به جوانان افغانی اشاره کرد و اظهار داشت: تعداد زیادی از جوانان مهاجر افغانستان بودند که از ایران بازگشتند و مشغول به کار شدند.

کرزی تصریح کرد: زندگی ما را به جایی رساند تا با کمک های جامعه جهانی ، افغانستان از خاک برخاست و ما صاحب زندگی و قانون اساسی شدیم و افغانستان دوباره خانه تمام افغانی ها شد.

رییس جمهور پیشین افغانستان اضافه کرد: در این اتفاقات هم آمریکا دخیل بود و هم همسایگان و ما هم از این لحاظ تشکر می کنیم؛ چیزی که افغانستان می خواست امنیت بود که به دلخواه ما تامین نشد بلکه خراب تر هم شد.

رییس جمهور پیشین افغانستان گفت: امروز افغانستان از لحاظ امنیت در حالت بسیار ناگواری قرار دارد و ما کوشش می کنیم از این وضعیت رها شویم و به ساحل صلح برسیم.

کرزی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر لزوم همکاری و همفکری کشورهای مختلف افزود: افغانستان باید جایی باشد که کشورها در آن تفاهم کنند و نه اختلاف داشته باشند، و بسیار مهم است که برادران عزیز همسایه ها و کشورهای بزرگی همچون چین، روسیه، هند و خصوصا ایران که کشور بزرگ و باتدبیری است به ما کمک کنند تا از این وضعیت رها شویم.

وی با بیان اینکه کسانی که مخالف شما بودند، منزوی شدند ادامه داد: ما می خواهیم با اشتراک ایران و افغانستان راهکاری جدید اتخاذ کنیم و از این راه احیای مجدد حاکمیت ملی افغانستان از طریق راه های پسندیده همچون لویی جرگه، ملت افغانستان از هر گوشه و کنار جمع شوند و به مسائل و اختلافات فیصله دهند.

رییس جمهور پیشین افغانستان یادآور شد: افغانسان امروز باید از راه نهادهای ملی و تاریخی به حاکمیت ملی برسد یعنی سرنوشت افغانستان را ملت افغانستان تعیین کنند و نه یک قدرت گردن کلفت، ما می خواهیم یک زندگی آرام و قانونمند داشته و با همسایگان نیز بهترین زندگی را داشته باشیم. آرزوی ما این است که از راه توافق به زندگی آرام برسیم و اگر نشد تسلیم تصمیم ملی خود هستیم.

کرزی عنوان کرد: مردم افغانستان از زمان هجوم شوروی، به کشورهای مختلف مهاجرت کردند و تعداد زیادی هم به ایران آمدن و مردم ایران با آغوش باز آنها را پذیرفتند و هنوز هم در ایران هستند و در شهرهای شما زندگی می کنند و ما از شما تشکر می کنیم.

رییس جمهور پیشین افغانستان تاکید کرد: خصوصا از آخرین تصمیم که اطفال افغانستان می توانند بدون مدرک به مکتب بروند و درس بخوانند بسیار تشکر می کنیم.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کرزی
خرازی
نظرات بینندگان:

>>>   صن با کرزی صا حب 100 فیصد مو افق هستم

>>>   سوال بزگ:
کرزی چه سمتی ومقامی دارد که یک روز دستور تشکیل لوی جرگه ویک روز اظهار نظر درمورد مسائل حکومتی میکند!؟؟؟؟؟؟؟

>>>   حیران مانده ایم چی کنیم زیرا دزد هم میگوید نمان وصاحب خانه هم میگوید نمان

>>>   به کرزي دهوس
مردک شما یعنی تو 14 سال یکی از بهترین دوره های طلایی بود که سابقه در افغانستان نداشت توسط تو جانی با تمام معنی با شیطنت ها با رزالتها با حیله گری مفت گذشت .درآن زمان ملت تازه از زیر یوغ و سلطه طالبان بیرون آمده بودند.خیلی ساده کم توقع بودند ودر ضمن مسئولین جامعه جهانی وقوای ناتو ازروی دلسوزی و کمک به افغانستان آمده بودند.طالب ها آخرین نفس های شان را میکشید.بعد از یکسال هراتفاقکه درکشور ما بوجود آمد ازنظر مردم مقصر اصلی تو هستی مردم میش را گرک ساختی عساکر جامعه جهانی را تو از مسیر اصلی شان منحرف کردی دست به هر کاری می زدن .طالبان راتوجاني برای این که راحت بتوانید به هدف های شومت برسیددوباره با اسلحه ودالر های باد آورده به صحنه آوردید .هر اتفاق بدی که در کشور ما بوجود آمده مردم تورا مقصر می دانند ازفسق فساد ها گرفته تاقتل وقتال ها خدا لعنتت کند ای شیطان صفت ...
( مهاجر

>>>   مردک ناشی تو که همه چیز را به زبان میآوری خودت هم تایید می کنی 16 سال قبل تمام دنیا به افغانستان توجه داشتن اکثریت این کشورها کمک بی سابقه ای را به کشور ما کردن اما بعدها فهمیدن که تو بمردم مستحقت خیانت می کنی به کشورت خیانت می کنی کمک هایشان را قطع کردن.درآن زمان اینقدر سربه هوا بودی حالا چه فکر ها در آن کله تاست می گذشت که95 درصد مردم را ناامید ودل شکسته و ازخودت دور کردی (( مهاجر


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است