آلمان ترکیه را در لیست کشورهای خطر قرار می‌دهد
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۳۶    ۱۳۹۶/۶/۲۳ کد خبر: 138651 منبع: پرینت

یک رسانه آلمانی از تصمیمات برلین برای قرار دادن نام ترکیه در لیست کشورهایی که دارای خطرات امنیتی خاص هستند در پی تشدید تنش‌های بین آنکارا-برلین خبر داد.

به گزارش نشریه "دی سایت" آلمان، در جریان مناقشات با ترکیه، دولت آلمان و سازمان های امنیتی آن ظاهرا در نظر دارند که ترکیه را در لیست کشورهایی با خطرات امنیتی خاص قرار دهند. کشورهایی در این لیست قرار دارند که در بخش های اطلاعاتی آن ها خطرات امنیتی ویژه ای انتظار می رود.

به گزارش برخی رسانه های آلمانی از جمله زوددویچه سایتونگ، این تصمیم دولت آلمان به ویژه شامل حال مقام های و کارکنان سرویس های اطلاعاتی می شود. بر این اساس، لیست کشورهای خطر از طرف دولت آلمان مورد تجدید نظر قرار گرفته است.

یک سخنگوی وزارت کشور آلمان در این باره به روزنامه زوددویچه سایتونگ گفته است که وزارت کشور در این ارتباط این مساله را مورد ارزیابی قرار می دهد که آیا ترکیه را هم در این لیست قرار دهد.

بر اساس این گزارش، در درجه اول عمدتا به ویژه کارکنان و مقام های امنیتی مانند سرویس های اطلاعاتی، دادستانی کل فدرال آلمان و یا اداره فدرال پولیس جنایی آلمان تحت تاثیر این اعمال محدودیت ها قرار خواهند گرفت و برای آنها قوانین سختگیرانه تری اعمال می شود.

چنین تصمیمی عواقب جدی برای هزاران نفر از کارکنان این سازمان ها به دنبال خواهد داشت؛ از جمله سفر به ترکیه برای آنها ممنوع خواهد شد. همچنین روابط آنها با شرکای ترکیه ای خود می تواند به عنوان خطر محسوب شود.

در حال حاضر حدود 30 کشور در لیست خطر آلمان قرار دارند که از جمله آن ها کشورهای چین، روسیه، پاکستان و کوریای شمالی هستند. آلبانی هم در این لیست قرار داشت که با عضویت در ناتو در سال 2008 از این لیست خارج شد.

بر اساس اطلاعات وزارت خارجه آلمان همچنین به دلیل تشدید تنش ها با ترکیه دولت آلمان بسیاری از صادرات تسلیحات به آنکارا را به حال تعلیق درآورده است. البته آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان توقف کامل صادرات سلاح به ترکیه را رد می کند.

حزب سبز آلمان نیز خواستار قطع صادرات تسلیحات به ترکیه شده است.

وزارت خارجه آلمان همچنین به خاطر شرایط در ترکیه اخیرا سطح هشدارهای سفر به این کشور برای شهروندانش را افزایش داده است. علت این مساله ادامه دستگیری اتباع آلمانی در کشور ترکیه است.

به نوشته هفته نامه "اشپیگل"، بعد از دستگیری یک زوج آلمانی دیگر در ترکیه بحث ها درباره دادن یک هشدار سفر رسمی به آنکارا در محافل دولتی آلمان بالا گرفته است.

وزارت خارجه آلمان بر این باور است که یک هشدار سفر رسمی به ترکیه عواقب مهمی خواهد داشت. وزارت خارجه این طور ارزیابی می کند که ده ها هزار شهروند آلمانی در حال حاضر در ترکیه در حال گذراندن تعطیلات هستند و در صورت هشدار سفر رسمی به این کشور برای شهروندان آن ها بلافاصله سفر خود را متوقف خواهند کرد و برلین باید برای این تخلیه ناگهانی توریست های خود از این کشور تمهیداتی بیاندیشد.

به نوشته هفته نامه اشپیگل روز دوشنبه در پشت درهای بسته به صورت فشرده بحث هایی در اینباره انجام شده است. وزیر خارجه آلمان اعلام کرده است که این تصمیم را با هماهنگی کامل صدر اعظم آلمان اتخاذ خواهد کرد.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
المان
ترکیه
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است