نصیحت جیمی کارتر به ترامپ
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۱۲    ۱۳۹۶/۶/۲۳ کد خبر: 138646 منبع: پرینت

رییس‌جمهور اسبق آمریکا از سیاست‌های دونالد ترامپ چه در زمینه خارجی وچه در زمینه داخلی انتقاد کرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی ایندیپندنت؛ «جیمی کارتر»، رییس جمهور اسبق آمریکا روز گذشته ضمن انتقاد از سیاست خارجی و امور داخلی آمریکا اظهار داشت ارجحیت پول در سیاست، یک کشور را از دمکراسی به الیگارشی (حکومت معدودی از ثروتمندان) سوق می دهد.

کارتر در جلسه سالانه حامیان جیمی کارتر که در آتلانتا برگزار شده بود از مسیری که آمریکا در دوره ریاست جمهور دونالد ترامپ پیش گرفته است، انتقاد کرد.

جیمی کارتر، سی و نهمین رییس جمهور آمریکا از حزب دمکرات به چهل و پنجمین رییس جمهور این کشور نصحیت کرد: صلح طلب باش، حقوق بشر را ارتقا بده و حقیقت را بگو.

رییس جمهور 92 ساله اسبق آمریکا با اشاره غیرصریح به لفاظی های میان ترامپ و کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی اظهار داشت آمریکا باید به طور مستقیم با کوریای شمالی مشارکت کند و درباره یک معاهده صلح همانند آنچه موجب پایان جنگ کره در سال 1953 شد، مذاکره کند.

وی با اشاره به این موضوع که سه مرتبه به کوریای شمالی سفر کرده و سیاست مقام های آمریکایی در قبال پیونگ یانگ را رد می کند، گفت: در این شرایط اگر خودم هم به کوریای شمالی نمی رفتم اعضای ارشد خود را فورا به پیونگ یانگ می فرستادم. کوریای شمالی خواهان معاهده ای است که تضمین کند آمریکا به آن حمله نمی کند مگر زمانی که خودش مواضع آمریکا یا متحدانش را هدف قرار دهد. تا زمانی که ما با آنها به عنوان «انسان» مذاکره کنیم و به آنها احترام بگذاریم، فکر نمی کنم مشکلی ایجاد شود.

جیمی کارتر همچنین خوش بینی ترامپ درباره برقراری صلح میان فلسطین و اسراییل را مردود دانست و گفت: من فکر نمی کنم ترامپ و اعضای خانواده اش (جرد کوشنر نماینده آمریکا در مذاکرات صلح خاورمیانه) پیشرفتی در این زمینه داشته باشند. با این اقدامات ترامپ، من امیدی به برقراری عدالت برای مردم فلسطین ندارم.

او همچنین سران اسراییل و فلسطینی را به خاطر عدم انعطاف پذیری در حل این مناقشه مورد انتقاد قرار داد.

کارتر در این اجلاس درباره احتمال دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر 2016 هیچ اظهار نظری نکرد.

جیمی کارتر از منتقدان سیاست های دونالد ترامپ است. او چندی پیش ضمن اظهار نظر درباره آینده نظام بهداشت و درمان آمریکا، از تلاش ترامپ برای لغو طرح بهداشت و درمان اوباما (اوباما کر) انتقاد کرد.

او با 92 سال سن دومین رییس جمهور سالمند آمریکا پس از بوش پدر با 94 سال است که همچنان در قید حیات هستند.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امریکا
ترامپ
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است