داعش هنوز هم در حال دزدیدن تیل عراق است
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۵۵    ۱۳۹۶/۶/۲۲ کد خبر: 138586 منبع: پرینت

علی‌رغم شکست‌های اخیر داعش در موصل و تلعفر نیروهای این گروه تروریستی همچنان در حال قاچاق و دزدیدن تیل عراق هستند.

علی‌رغم اینکه طی 2 سال اخیر داعش شکست‌های سنگینی را در عراق متحمل شده و عملا موصل و تلعفر را به عنوان 2 پایگاه مستحکم خود در عراق از دست داد اما همچنان در حال قاچاق نفت عراق است.

فروش تیل یکی از اصلی‌ترین منابع تامین مالی داعش محسوب می‌شود. «جاستین دارگین»کارشناس حوزه انرژی بین‌المللی در دانشگاه آکسفورد معتقد است اگرچه داعش به طور روزافزون در حال از دست دادن قلمرو خود در عراق است اما همچنان کنترل بخش‌هایی از عراق را در اختیار دارد که از نظر منابع تیلی غنی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: در نتیجه داعش به قاچاق تیل عراق با هدف تامین نیازهای مالی خود ادامه می‌دهد.

بنا به اعلام شرکت ملی تیل شمال عراق داعش همچنان کنترل برخی چاه‌های تیل در میدان آجیل شمالی عراق را در دست دارد که این منطقه بین عراق و اقلیم کردستان واقع است.

بر همین اساس این گروه تروریستی همچنان 75 درصد از میدان نفت السدوم و همچنین میدان تیلی حمرین را در اختیار دارد. داعش در سال 2014 در حمله‌ای غافلگیرکننده این 2 میدان تیلی را اشغال کرد.

علی‌رغم اینکه ارتش عراق و نیروهای مردمی این کشور توانسته‌اند کنترل موصل را از داعش بازپس گیرند اما این گروه تروریستی در حال مدیریت منابع تیلی 2 میدان یاد شده از شهر هویجه در نزدیکی شهر کرکوک است.

بنا به اعلام شرکت تیل عراق و برمبنای عکس‌های ماهواره‌ای داعش یک آلودگی تیلی به وسعت هزاران هکتار در کوه‌های حمرین و حتی در خیابان‌های روستاهای اطراف تکریب ایجاد کرده است.

باید توجه داشت در کنار آسیب‌های زیست محیطی این اقدام اما داعش در حال کسب درآمد از این اقدام است.

داعش در حال استثمار کارگران محلی و اجبار آنها برای ادامه تولید و فروش تیل، است.

دارگین معتقد است داعش در اوایل ورود به عراق توانسته بود از شبکه قاچاق تیلی که در دوره صدام و در زمان تحریم تیل عراق شکل گرفته بود برای قاچاق تیل این کشور استفاده کند و اکنون علی‌رغم اینکه در نتیجه بمباران‌ها و اقدامات بین‌المللی علیه داعش این شبکه به شدت کوچک شده است‌ داعش همچنان در حال صادرات تیل است.

نکته حایز اهمیت این است که وقتی یک مسیر قاچاق تیل برای داعش مسدود می‌شود این گروه تروریستی به استفاده از یک مسیر دیگر روی می‌آورد.

دارگین افزود: داعش توان استخراج، پالایش و صادرات تیل عراق را دارد اگر چه این توانمندی طی ماه‌های گذشته به شدت کاهش یافته است چرا که داعش 90 درصد قلمرویی که اشغال کرده بود را در عراق از دست داده است.

در سال‌های 2014 و 2015 و زمان اوج حضور داعش در عراق این گروه تروریستی ماهانه 50 میلیون دالر از صادرات تیل درآمد کسب می‌کرد که با توجه به شکست‌های اخیر این گروه این رقم به کمتر از 10 میلیون تیل در ماه کاهش یافته است.

لییوتون کارشناس باسابقه امنیت در عراق و مدیر سابق حفاظت شرکت تیلی هالیبرتن مدعی است داعش در طول این سال‌ها توانسته است تیل عراق را از طریق خاک سوریه، ترکیه و ایران قاچاق کند.

وی ادامه داد: شاهد آن بودیم که تیل عراق به صورت زمینی به ترکیه صادر شده و سپس در آنجا پالایش شده و از خاک ترکیه به دیگر نقاط جهان صادر شده است.

نکته حایز اهمیت این است که بسیاری از خریداران تیل قاچاقی عراق از مبدأ آن اطلاعی ندارند و به همین دلیل است که داعش در این زمینه با موفقیت عمل کرده است.

کد(6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
داعش
عراق
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است