درآمد حج امسال عربستان چقدر است؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۴۵    ۱۳۹۶/۶/۱۳ کد خبر: 138153 منبع: پرینت

به دنبال کاهش درآمدهای نفتی عربستان، اکنون حج به عنوان منبع جایگزین به یکی از مهمترین منابع درآمدی عربستان تبدیل شده است.
عربستان هرساله از صدها هزار زائر حج تمتع و عمره میزبانی می‎کند و به هر کشور بر اساس جمعیت مسلمانش، سهمیه اعزام زائر می‌دهد.

دلیل این اعمال محدودیت این است که از ازدحام جمعیت جلوگیری شود. این سهمیه‌ها چهار سال قبل به دلیل پروژه‌های توسعه حرم در مکه حدود 20 درصد کم شده بود و از امسال این محدودیت کم و بیش برداشته شده است.

صرف‌نظر از تلفات‎های حج تمتع و عمره، این یک اتفاق‌ بزرگ اقتصادی برای عربستان محسوب می‎شود، هر چند بخش قابل توجهی از زائران حج تمتع در عربستان زندگی می‌کنند، اما به طور میانگین تعداد زائران داخلی در یک دهه اخیر تقریبا به اندازه نصف زائران خارجی بوده است.

همیشه سوالات مهمی که دباره حج مطرح می‌شود، از این قرار است که درآمد عربستان از زائران حج و عمره چقدر است؟ آیا با توجه به کاهش پروژه‌های ساختمانی، تعداد حجاج در سال جاری بیشتر شده است؟ آیا درآمد حج برای عربستان بیشتر از درآمد نفت است؟ آیا عربستان با حج به دنبال تقویت اقتصاد غیر نفتی است؟

طبق آمار منتشر شده، تعداد حجاج امسال، 2.350 میلیون نفر اعلام شده است که از این میان 1.750 میلیون حاجی از 168 تبعه مختلف هستند که به عربستان سفر کردند. علاوه بر آن، هر حاجی هزاران دالر برای سکونت، تغذیه و هدایا و همچنین هزینه های حمل و نقل هوایی هزینه می‌کند.

ماهر جمال رییس اتاق تجاری و صنعتی در مکه مکرمه اعلام کرد که هزینه‌های حجاج داخلی و خارجی در سال جاری 20-26 میلیارد ریال عربستان (5.33 تا 6.67 میلیارد دالر) است، این در حالی است که هزینه‎های حجاج در سال گذشته و درآمد عربستان از آن، 14 میلیارد ریال (3.37 میلیارد دالر) برآورد شده بود.

آمار سازمان امور حج و زیارت عربستان تعداد حجاج سال گذشته را حدود 1.9 میلیون نفر برای تمتع و بیش از شش میلیون نفر برای عمره و درآمد سال گذشته عربستان از زائران را حدود 12 میلیارد دالر اعلام کرده بود که اگر بخواهیم کل درآمد مستقیم از حج را در نظر بگیریم، حدود 10 درصد درآمد نفت این کشور بوده است چرا که عربستان سال گذشته 136 میلیارد دالر نفت فروخته است.

شاید درآمد عربستان از حج در مقایسه با درآمد نفتی این کشور کم باشد، اما دولت عربستان در تلاش است اقتصاد غیر نفتی خود را تقویت کند.

کارشناسان معتقدند، مساله‎ای که باعث شده است عربستان امسال بیشتر از حج استقال کند، توافق اوپک برای کاهش تولید نفت است و همانطوری که صندوق بین‌المللی پول برآورد کرده است، توافق اوپک برای کاهش تولید نفت، رشد اقتصادی عربستان را امسال متوقف می‎کند.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
حج
عربستان
نظرات بینندگان:

>>>   عربستان سعودی پول حاجیان خانه خدا را: 1- برای خرید سلاح برای کشتن مسلمانان بدست خودمسلمانان مصرف میکند. 2- ویا این پول را برای تفرقه ونفاق وافراط گرایی درتمام کشورهای اسلامی به مصرف میرساند. این است مصداق عینی ضرب المثل معروف: ازماست که برماست. مگرمکه یعنی خانه خدامربوط به همه مسلمانان نیست؟ تمام درآمد آن میان مسلمین تقسیم شود. جوان


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است