مسوولان درجه یک امنیتی باید برکنار شوند
حکومت اگر بخواهد حداقل وضعیت نیم بندی را که دارد حفظ کند و افغانستان دچار فروپاشی ملی نشود، باید مسوولان درجه اول امنیتی را برکنار کند 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۲۴    ۱۳۹۶/۳/۱۷ کد خبر: 134233 منبع: پرینت

حمله بر جنازه پسر معاون مجلس سنا، با پرسش هایی همراه است. چنانچه محمد علم ایزدیار می گوید، که این حمله به دست طالبان و به دستور پاکستان انجام شده و حلقه هایی در داخل نظام هراس افکنان را در اجرای این حمله کمک کردند. در بعد دیگر رویدادهای اخیر اعتراض کننده ها، وعده ها و پاسخ های رییس جمهور غنی را فریبنده می دانند و برکناره گیری رییس جمهور، رییس اجرایی و محاکمه مشاور شورای امنیت ملی رییس عمومی امنیت ملی، و وزیر امور داخله تاکید دارند. اما پس از وقوع سه مصیبت کلان در شهر کابل، حکومت در مجموع چه واکنش و پاسخی به مردم افغانستان داشته است؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، عارف رحمانی، عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: واقعیت قضیه این است که ما در آستانه فروپاشی قرار داریم. یعنی حکومتی دیگر وجود ندارد. عملا دیگر حکومتی مشروع، دموکراتیک، دارای یک مقبولیت اجتماعی، یا مسوول وجود ندارد.یک تعداد افرادی که در ارگ نشسته اند آنها بدون اینکه بدانند که سی میلیون مردم افغانستان در رابطه با آنها چه قضاوت هایی دارند، نشسته اند و حرف هایی را می زنند.

وی، در خصوص تبعات حادثه روز چهارشنبه بیان داشت: در چهارشنبه سیاه، نزدیک به هفتصد نفر کشته و زخمی شد. آن روز پولیس مشخص نیست به فرمان چه کسی، چندین نفر از بهترین فرزندان این سرزمین را به شهادت رساندند و یا زخمی کردند. در کجای قانون اساسی ما و در کجای اصول و ضوابط دموکراتیک چنین چیزی وجود دارد. دیروز قرار بود که گلیم جمعیت اسلامی را جمع کنند و برای همیشه دیگر فاتحه جمعیت را بخوانند. این که خدا نخواست آن بحث دیگری است. ماشین ترور، آدم کشی و تهدید در افغانستان فعال است. یک تعداد آدم اینجا نشسته اند و چپ و راست حکم صادر می کنند. از بیانیه تازه رییس جمهور خستگی احساس می شد،از آن آدم احساس می کرد که یک مقداری می فهمد که بیرون ارگ ممکن است تحولاتی اتفاق بیفتد که این دفعه مردم بخواهند به داخل ارگ بیایند. ولی بازهم این بیانیه مسوولانه نبود.

رحمانی، معتقد است، مشخص نیست به چه علت حکومت در برابر این فاجعه بزرگ هیچ اقدام سیاسی انجام نداده است و افزود: وقتی در یک جامعه یک هزار انسان در پهلوی ارگ کشته و زخمی می شوند و آب از آب تکان نمی خورد، فاتحه آن سرزمین را باید خواند. به لحاظ سیاسی، مسوولین درجه یک امنیتی، باید می رفتند. از مشاور امنیت ملی گرفته تا رییس امنیت ملی تا وزیر داخله و قوماندان عمومی گارنیزون که مستقیم به رییس جمهور پاسخگو است و قوماندان امنیه شهر. اینها باید خداحافظی می کردند. آنها باید خود شرم می کردند، استعفا می کردند یا رییس جمهور و رییس اجرایی اینها را برکنار می کرد. این اقدامات سیاسی بود. چرا که اینها مسوولان درجه یک هستند. یک سری اقدامات جنایی باید صورت بگیرد. باید یک بررسی دقیق صورت می گرفت که ما کجاها خلا داشتیم. چقدر خلا داشتیم. آیا این خلا ها عمدی بود. غیر عمدی بود. ما قاصر داریم مقصر داریم به هر حال اتفاقاتی افتاده که باید آن اتفاق ها می افتاد. اما هیچ کدام از این کارها انجام نشد.

نماینده مجلس ادامه داد:این کمیسیونی که درست شد این کمیسیون از همان کمیسیون هایی بود که در طی چهارده سال گذشته مرتب درست می شوند و به هیچ وجه هم به نتیجه ای نمی رسد. آمده اند آمر حوزه را برطرف کرده اند، در حالیکه مرکز پلان گذاری و عملیات یا در یکی از ولایت های سرحدی ما بوده یا در یکی از اتاق ها و دفترهای آی اس آی، در پاکستان بوده است. امنیت ملی کجا بود که نتوانست آن را کشف و خنثی کند. وزیر داخله کجا بود که باید آن را در سرحدات، شاهراه ها و بیرون کمربندهای شهرهای کابل کشف و متوقف می کرد. این موتر و عامل انفجار به اینجا رسید و انفجار صورت گرفت. بعد حکومت آمده است آن آمر حوزه بیچاره را که باید سارق و قاتل و جانی را بگیرد را برطرف کرده است. می خواهم بگویم که به لحاظ سیاسی، اقدامی که باید صورت می گرفت، صورت نگرفته است.در حالیکه شما با یک فاجعه ملی روبرو هستید.

وی در اخیر گفت: حکومت اگر بخواهد حداقل وضعیت نیم بندی را که دارد حفظ کند و افغانستان دچار فروپاشی ملی نشود، باید مسوولان درجه اول امنیتی را برکنار کند و در صورتی که ثابت شود که عده ای از اینها به عنوان ستون پنجم دشمن و جاده صاف کن تروریست ها عمل می کردند باید محاکمه شوند.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
حکومت
امنیت
نظرات بینندگان:

>>>   اول باید خانه ولگردان تعطیل و نماینده نماها مجازات شوند. اگر همه ملت بمیرد نماینده می خندد به عکس ایشان نگاه کنید.

>>>   ارگ مرکز فرماندهی داعش و طالب است. احمدزی و اتمر فرمانده این گروهای تروریستی است. دیگر اینکه حزب جمعیت بزرگترین حزب در افغانستان جواب دندان شکن به اقدامات اخیر ارگ نسبت به از بین بردن سران جمعیت خواهد داد.

>>>   تا این مثلث سیاه غنی - اتمر - استانکزی از ارگ و گرده های مردم دور نشوند این چنین حوادث زیاد را تجربه خواهند کرد.

>>>   Raheel
مردم برای خونخواهی قربانیان انفجار چهارراهی زنبق به جاده ها بر آمدند، اما دولت با کشتن جوانان ما جنایت طالب را تحول و تداوم داد.

>>>   قانون دان های گرامی!
حکومت اعلان کرده است که اگر خیمه ها را نبردارند، با معترضین برخورد قانونی میکند. اینجا قانون چی حکم میکند؟

>>>   عبدالمنان شیوای شرق
ژنرال مراد علي مراد را از خواب بيدار كنيد، كابل خط نبرد كندز نيست كه مديريت پوشالي كني! اينجا مردم حضور دارند حتا رييس جمهور كورياي شمالي "برارت" باشد. سرت كسي خبر نيست.

>>>   عبدالمنان شیوای شرق
آقاي مراد علي مراد!!!!
مه خو هيچ شينگ جناب شان نديده ام كه يك ژنرال ورزيده باشي! موضع و شجاعت خودت در مورد جنبش روشنايي بر همه گان معلوم است. همين قدر مي گوييم كه در خانه زنبور دست دراز نكن! عاقبت پشت ميله هاي زندان خواهي رفت. أبزار دست دشمن نشو!

>>>   Ahmad Parwani
جنید الله عینی در مورد مراد علی مراد
چندی قبل دوستی حکایت می کرد :"وقتی من ترجمان بودم جنرال مرادعلی قوماندان قوت های زمینی وزارت دفاع بود ،چند جلسه آمریکایی ها برایش گفتند که افغانستان نیروی هوایی قوی نداردونیروی دریایی خوهیچ ندارد ما ازتوجدی حمایت می کنیم فقط طرح وبرنامه ارائه کن شش ماه هرماه جلسه می گرفتیم در شش ماه قادر به ارائه یک طرح دو صفحه ی نشد سرانجام نیروهای خارجی به این نتیجه رسیدند که این آدم ضعیف است واین پست را پیش برده نمی تواند بایداز خیرش بگذریم .!"

>>>   Najib Salam
عده يى آمده اند و شكايت دارند كه راه بندان است ، من دشوارى ها را درك مى كنم ، اما به شعور اين دوستان واقعن ترحم مى كنم كه ترور و قتل و كشتار ، مداخله يى هفتادو ملت ، توهين و تحقير و حاكميت دو آدم مسخره را تحمل دارند ، اما راه بندى كه براى باز كردن راه هاى اساسى به راه انداخته شده است را تحمل ندارند ، مردمى و سر زمينى كه نتوانند راهبردى فكر كنند ، هميش دل به راه هاى غلط مى بندد.

>>>   وزیر داخله که یک نرس است باید به کدام شفاخانه تو ظیف گردد یا اگر بخاطر اینکه از اقارب مارشال صاحب است بیشتر امتیاز میدهند اورا هم سفیر بسازند

>>>   ما از پاکستان صرف نیم از خاک آنهار ا می خواهیم که دیورند داده بود اما نمیدانیم پاکستان از ماچی میخواهد؟
ر

>>>   Najib Salam
من به عنوان يك نطامى كه دانش آموز مدرسه حربى بوده ام و پخته نظامى ام اين حرف را نمى پذيرم كه جنرال تحت امر است و هر چه كرد و گفت قابل توجيه است ، اين جنرالان قبل از اين كه يك جنرال باشند يك آدم و يك انسان هم هستند هرچه مى كنند ومى گويند بايد پاسخ گو باشند ، اگر آدمك هاى رباطى بودند آنگاه صاحبان شان را متهم مى كرديم ، اينها اتفاقن هم آدم اند و هم انسان.
جاهد ، مراد و هرنا جاهد و نامراد ديگر از آدرس هاى تبارى رشد كرده اند ورنه اتمر و غنى عاشق سر و صورت اينها نبود، اينها وقتى از اين آدرس بلند شده اند ، مردم بايد از اينها بپرسد چرا مزدور يك حكومت فومى شده اند و وجدان هاى شان فروخته اند ، اعمال اينها نتنها به خودشان بل به آنهاى كه ابنها را از آدرس تبار شان پيش كشيده اند مسوؤل و پاسخگو اند. ما نبايد خود و مردم را فريب دهيم ، غنى و اتمر سنجيده دارد در ميان اقوام تفرقه ابجاد مى كند و جابجاى مهره ها و كوك كردن شان هم از همين جا ناشى مى شود. ما بايد اين نمك حرام ها را هشدار دهيم تا اين كه از آنها به دفاع برخيزيم .

>>>   به انعده ازافرادی که به جنرال مراد بدگویی میکنند عرض میدارم اینکه اگر ازاقوام دیگر به اندازه جنرال مراد غیرت وهمت میداشت امروز افغانستان به عقب برنمی گشت جناب شیوای شرقی شما که اینقدر ادعا دارید مگر ازحزب جمعیت کسانی همانند بسم الله خان و جنرال فهیم ووووو درراس قدرت نبودند پس چرادرمقابل ترورربانی حرکتی ازخودش نشان نداد؟

>>>   زنده باد ملت واحد افغانستان

>>>   نمیدانم خودت چه بدیل داری که همه کسانیکه در امور امنیتی کشور مسولیت دارند برطرف شوند ،این پروسه در زمان کرزی هم بود همه جناب رییس جمهور ملامت میکردند ،امکان ندارد به خاصت هرنفر مبصر به اصطلاع سیاسی وزرای کابینه تغیر وتبدیل گردند ،باید مردم پشتیبان دولت خویش باشد تا دولت آمور معوله را به صورت درست به پیش ببرند و کوشش نکنیم که مانع در پلانهای دولت قرار گیریم .
عبدالله ریحان


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است