اعتراض افغان های مقیم کویت از وزارت خارجه
تلکس شایعات 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۱۳    ۱۳۸۹/۵/۲۷ کد خبر: 13323 منبع: پرینت

سفیر قبلی افغانستان در کویت اقای کریمی علاوه بر اینکه کاری رفع مشکلات همطونان ما انجام نداد که بدعت های نابجایی از خود بجا گذاشت.
این بدعت ها رفته رفته هموطنان ما را در کویت تحت فشار قرار داده است. تا اینکه سرپرست سفارت افغانستان در کویت بخودش اجازه داده و از هموطنان مراجعه کننده به سفارت انگشت نگاری کرده برخی از این اطلاعات را در اختیار امنیت ملی کویت قرار داده است.
اطلاعات داده شده از سوی سفارت افغانستان به امنیت ملی کویت باعث شده تا تعدادی از هموطنان ما توسط نیروهای امنیتی کویت دستگیر و زندانی شوند.
اقای سید نبی نبیل سرپرست فعلی سفارت افغانستان در کویت در گذشته نیز با اداره امنیت کویت همکاری داشته است.
گذشته از این مسایل ، قرار شده است که اسدالله حنیف به حیث سفیر افغانستان در کویت تعیین گردد. در حالی که سابقه چهارساله وی در سفارت افغانستان در کویت به عنوان مستشار به هیچ عنوان خاطرات خوشی را برای هموطنان ما به همراه نداشته است.
بنابر این لازم است تا وزارت امور خارجه کشور قبل از اعزام سفیر جدید افغانستان در کویت به موضوع درستی کار و رعایت امور امنیتی کشوری و انجام وظیفه کامل سفیر دقت لازم را بخرج دهد.
افغان های مقیم کویت


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   سلام به دوستان عزيز
به استثناى آن مورد كه آقاى كريمى كارى را انجام نداده است كه با اين نظر موافق ام اما بقية موارد اكثرا دروغ و كذب محض است كه نويسنده آن روى غرض شخصى خود آن را نوشته است و آقاى سيد نبى آن كارى را كه ادعا شده به هيج صورت موجه و منطقى نيست كه وى آن را انجام دهد.
درست است كه آقاى كريمى تمام تلاشش به دست آوردن بورسيه ها براى خانواده و اقرب خودش بود كه حتى به مؤسسه بابطين هم سرزد و به صفت سفير افغانستان دست به تكدى زد و 8 يا 9 بورسيه را از آنجا بدست آورد و از موترهاى سفارت به صورت نامشروع استفاده كرده و باوصف برطرفى اش تاكنون از آن فرزندانش استفاده مي كنند و خانه سفارت را نيز غصب كرده و آن را ترك نمى كند. و با كوله بارى از ناكامى ها خودش دوباره به كشور رفته است
حيدري- كابل

>>>   باز روان کو یگان دزدی دیگته
بدخشانی

>>>   دوستان عزيز سلام برشما
ادعاى برادر در مورد سفير قبلى آقاى كريمى بجا و حتى كمتر از لازم است زيرا جناب شان هر درى را براى منافع خودش دق الباب كرد و از آن درك بروسيه ها را هم بدست آورد و همه اى كمبيوتر هاى سفارت را همرا ه با مهر سفارت به خانه اش برد و با وصفيكه 4 ماه قبل از وظيفه سبكدوش شده باز هم موتر سفارت و خانه سفارت را نيز به صورت نا مشروع استفاده ميكند. و به هر درى ميرود تا عايدى در آخر بدست شان آيد.
و ايشان سنت بد را در سفارت بنا نهادند كه تا حال بى بندوبارى ادامه دارد و همه اساسات قانونى و ادارى را در سفارت برهم زدند. كسى به نام رشتين كه سه سال قبل سكرتر سفارت بود و حتم وظيفه شده بود تا كنون از ويزا و اقامه سفارت استفاده كرد. و دهها مورد غير قانونى ديكر است كه ايشان نا مسؤلانه آن را مرتكب شدند.
و د اسد الله حنيف همه مردم مى شناسند كه آدم كار كن و مسؤليت شناس است و بعد از ختم وظيفه اش در كويت دوباره به كشور رفته و در وزارت خارجه سه سال را با موفقيت در ساحه كارى شان ايفاى وظيفه نمودند و البته به اساس لزوم ديد وزارت و لياقت شان دوباره به حيث سفير فرستاده خواهند شد و افغانها اكر كدام خاطره خوش نداشته باشند آن مربوط ميشود به سفير وقت آقاى يوسف صمد نه آقاى د- اسد الله حنيف كه صفت مستشار را داشتند.

>>>   سلام به خوانندكان سايت شبكه اطلاع رساني افغان
از روزى كه سيد نبي نبيل سربرست سفارت در كويت شده است افغانهاى مقيم كويت با مشكلات زياد مواجه ميباشند. همه افغانها را انكشت كذاري ميكند كه اين يك در دسر به افغانهاى مقيم كويت ميباشد. يك تعداد زيادى از افغانها از طرف امنيت ملي كويت از اين كشور خارج شدند. اين افغانها هيج كناهى نداشتند صرف بعد از انكشت كذاري به آنها جواب داده شد.
قابل تذكر است كه سفير قبلي آقاى كريمي نيز هيج كارى براى افغانها انجام نه داد. نامبرده اصلا دبلومات نه بود معاش دبل ميكرفت ، لاف ميزد و روز خود را تير مينمود
داكتر اسدالله حنيف قبلا جهار سال در سفارت به حيث مستشار كار نموده است . افغانها از وى خاطره هاى خوب ندارند اميدواريم كه وزارت خارجه در رابطه به تعين و تقرر دبلوماتان و بخصوص سفير كبير توجه خاص نمايد.
با احترام
حبيب

>>>   عجبا که از حنیف تعریف میکنی در حالیکی جناب یوسف صمد دپلومات ورزیده و صادق و مورد احترام همه افغان ها بود که به پنج لسان تکلم و استاد دپلماسی حنیف بود. یادش بخیر
م. حقمل / کویت

>>>   وقتی طرف افغانستان نگاه میکنیم به یاد دوران کوچکی خود می افتیم. بچه ها را می بینیم که هر روز جنگ داره و پارتی بازی میکنند امروز در افغانستان هم همینطوری است آخر پشتون را چه به سیاست و دیپلماسی که امروز یک پشتون در کویت سفیر شده.
منتفر افغانستان

>>>   سلام به هموطنان عزیز من هم به نوبه خود چند سطری در باره وضعیت مهاجرین افغان در کویت اظهار نمایم . از زمانیکه سید نبی سرپرست سفارت شده و ایشان بدون درمیان گذاشتن وزارت خارجه کویت مستقیما در امنیت ملی کویت رفته ودر جریده الوطن مصاحبه نموده و 49 در صد افغانان را طالب معرفی کرده و از امنیت ملی کویت درخواست نموده که ملت پشتون اکثرا طالب است و آنها را از کویت خارج نماید. و امنیت کویت نظر به خواهش سید نبی این تحقیقات را آغاز کرده و هرروز دهها افغان را از کویت اخراج میکند به بهانه طالب . ودیگر سفیر جدید که داکتر اسدالله حنیف نام دارد بحیث جعلی کار و پاسپورت فروش معرفی کرده است در حالیکه ایشان از چنین کار مبرا میباشد و یک فرد دانشمند پابند قانون میباشد . سید نبی بیش از یک قاچاقبر نبوده و در مسله ده سبز در راس آن قرار دارد و خود در یک مجلس اظهار نمود ست که ( خودم بدست خود چندین فرد را کشتم )و ایشان در قتل 65000 کابلی شامل میباشد و از قوماندان خونخوار احمد شاه مسعود پل پران میباشد و ترس دارم که شاید پل000 نپرانده باشد
عادل خان از کویت

>>>   هیچ دولتی بدون جرم کسی را اخراج نمی کند این خنده اور است که سفارت در این دست دارد.

>>>   با عرض سلام و احترامات به دوستان سایت افغان پیپر،
وضعیت وزارت خارجه و سفارتخانه های کشور در خارج واقعاً قابل تشویش است و وضعیت سفارت افغانستان در کویت "مشت نمونهء خروار است" اول باید یک خانه تکانی اساسی صورت گیرد، یگان سفیر و مستشار خو سفارتخانه ها را مانند خانهء پدرشان فکر میکنند و مثل مهره های شطرنج از یک کشور به کشور دیگر جابجا میشوند و زندگی مجلل شان مانند سفرای کشور های شیخ نشین میباشد، آقای طرزی، سفیر افغانستان در سویس از آنجمله سفرای بی احساس و بی سویه میباشد که فقط در دریشی پوشیدن و فریب دادن مهارت کامل دارد و بس. جناب وزیر صاحب خارجه، شما خو شخصیت دانشمند و صادق اینکشور استید، لطفاً در قسمت ادارهء منابع بشری خویش از جدیت کار گرفته وبه سفرای بیکاره و فرسوده و مستشار ها و شارژدافیر های که از سالها به اینسو در نمایندگی های خارج "نت و بولت" شده اند، هدایت بدهید تا بمرکز تشریف آورده و از تجربهء کاری خویش جواانان جدیدالشمول وزارت خارجه را نیز مستفید سازند. متاًسفانه، اول خو تشریف نمیآورند، دوم چیزی برای گفتن ندارند، اما خانه پاکی خواهد شد و ظرفیت ها نیز آشکار خواهد گردید. لست یکتعداد سفراء و دپلوماتان بیکفایت همراه با دورهء ماموریت شان در خارج، جهت معلومات بیشتر شان نیز تقدیم میگردد:
- طرزی از ده سال به اینسو،
حاجی راشدالدین از ده سال به اینسو،
ضیا نظام از ده سال به اینسو،
یحیی مسعود، از شش سال به اینسو،
انجنیر علی، از شش سال به اینسو،
وغیره که در صورت لزوم دید دوستان ویب سایت به نشر خواهد رسید.
علی، کارمند وزارت خارجه

>>>   این تهمت ها به خاطر بالا گرفته که در انجا از خاندان جناب کسی نبود
علی

>>>   همه ی این دغ دغه ها فقط به خاطر فرستادن یک سفیر پشتون.
کارمند وزارت خارجه

>>>   هیچ دولتی عربی کسی را به جرم طالب بودن اخراج نمی کند چون همین دم هم طالبان با صدقات و زکات انها زنده گی میکنند

>>>   سخنان اقای علی صد درصد حقیقت است به نامهای که اشاره کرده درست است این کسان در سفارت خانه ها نت وبولت شده اند نمی دانم وزیر خارجه چرا من حیث وزیر خارجه مسولیت خویش را در این مورد ادا نمی کند اگر اجراات صورت نگیرد وزیر خارجه درنزد خدا ومردم افغانستان مسول است .

>>>   سلام به اداره شبکه خبری اطلاع رسانی یگانه شبکه خبری که ارزوهای ملت را ابراز میکند.
خودم من حیث یک افغان از اداره شبکه خواهش میکنم تا سخنان اقای علی را که درمورد لست یکتعداد دپلوماتان نت وبولت که اداره دولتی را خانه پدرخود فکر میکنند در صفحه اول عنوان کلان به چاپ نشر کنند وموضوع را نیز به مقامات وزارت خارجه بحث کند چرا که کرزی وعده کرده که با فساد اداری مقابله میکند واین خودش فسا د اداری است که یک نفر از ده سال وشش سال بدینسو دریک سفاارت کارمیکند وحق دیگر افغان تلف میکند ووزیر خارجه کرزی صیب فقط خواب میکند

>>>   سلام به همه خوانندكان سايت افغان بيبر
وزارت امور خارجه بايد شخص را از جبهه متحد رباني به حيث سفير به كويت روان نكند. وزارت خارجه بايد شخص را روان كند كه به زبان افغانهاى مقيم كويت آشنا باشد. در كويت 80% افغانها بشتون هستند و زياتر شان او ولايات جنوبي بكتيا ، خوست ، بكتيكا ميباشند. آقاى يوسف صمد ظاهرا با بشتون ها تعصب زباني نداشت ، آقاى كريمي هم ظاهرا او سياست كار ميكرفت وكدام مشكل نداشت اما به لسان بشتو مسلط نبود . ازاين قبل داكتر نصير در حدود ده سال درين جا بود وى با بشتون ها ديدواديد نميكرد هر جاى كه تاجك بود انها را با خود اشنا ميكرد . داكتر نصير حالا در مصر سفير شده است جند سال هم در وزارت خارجه به حيث مدير شعبه دوم سياسي كار كرد. حالا اطلاع ازين قرار است كه داكتر اسدالله حنيف به حيث سفير مقرر شده است . داكتر نصير بايد به ايران ، تاجكستان يا ازبكستان ميرفت . براى كويت يك شخص ملي غير تنظيمي كه به زبان بشتو مسلط باشد و تعصب زباني و قومي نداشته باشد لازم است.
در مورد سيد نبي بايد كفت كه وي همه بشتون ها را برباد ساخته است و اكر ازين جا منفك نشود همه بشتون هار ا به ضد دولت به قيام وادار خواهد ساخت. اقوام احمدزى ، منكل ، زدران ، وزير ، و غيره زندكي خود را به خاطر اعمال منفي سيد نبي در خطر ميبينند فلهذا بعيد نيست كه اين موضوع به حضور رئيس جمهور برسد و در آن وقت يك مشكل ديكرى به مشكلات رئيس رئيس جمهو ر اضافه خواهد شد.
الوقايه خير من العلاج
حبيب

>>>   قابل توجه وزیر خارجه !
لطفا یک بار از اوضاع سفارت افغانستان در پاریس خود را با خبر سازید شخصی بنام عمر صمد که یکی از دوزدان حرفوی ، بی سواد خوش لباس ، و یکی از متعصب ترین سفرا دوران داکتر عبدالله بوده که حتی در مورد روابط غیر اخلاقی وی نیز شایعات در داخل و خارج بر سر زبان ها میباشد نه تنها تمام عواید قونسلی را به یغما میبرد حتی سفارت افغانستان را هفته ها به کمپنی های فلم سازی فرانسه به کرایه میدهد من خودم یکی از مهاجرین مقیم شهر لیل فرانسه میباشم زمانی میخواستم چهت بدست اوردن یک گوهی نامه به سفارت مراجعه کردم ، اما مرا مسولینی که سفارت را به کرایه کرفته بودن ساعت ها اجازه ندادند گواهی نامه ام را بدست بیاورم این شخص که مدت 6 سال در کانادا به چور و چپاول دارایی عامه پرداخته از 2 سال به این طرف پاریس به چپاول مشغول است قرار معلوم ایشان در زد و بند های مالی با مقامات داخل وزارت شریک میباشد بنا ختم وظیفه نمیشود .
میلاد خاوری فرانسه

>>>   من شهادت میدهم که ......میلاد نام از فرانسه در اصل فیصل محمدی مشهور به چوچه ....... بچه میباشد که بد نامترین دپلومات افغان در تاریخ ان سفارت در پاریس شناخته شده است. از عام افغانها بپرسید که در زمان اسد عمر بیخبر از دنیا و ترسو فیصل هزاره و ازبیک را اذیت میکرد ولی به پاکستانی سرحدی پاسپورت میفروخت. من تا ده ماه پیش کارمند محلی در پاریس بودم و حاضرم در مورد خیانتهای فیصل شهادت بدهم. همه کارمندان فعلی پاریس و مردم از زحمتکشی صمد عمر و کارفهمی وی راضی بوده مقامات فرانسه در محافل گفته اند که سفیر فعلی پر کارترین سفیر با کمترین امکانات است.
وی ادم پدر کرده و نیکو کار میباشد و نام نیک و رکارد کاری عالی از کانادا در دست دارد که با شایعه پردازی منافقین مانند فیصل و گروه خاهن وی خدشه دار نمیشود.
فراموش نشود که این جناب سفیر فعلی نی بلکه سفیر عیاش و پول دوست سابق اسد جان بود که قرارداد کراه دادن به شرکت فلم سازی را زمانیکه من انجا کار داشتم امضا نموده بود.
صمد جان اصلا تقصیری نداشت. تهمت های ناحق در مورد اشخاص پاک بالاخره جواب دادن دارد. وزارت خارجه اگر همچو اشخاص خبیث مثل فیصل را در داخل خود جا میدهد خو خانه ما ویران است.
کاکا حفیظ هلمندی

>>>   به جواب برادرانیکه خواهان سفیر پشتون درکویت هستند باید گفت که تقرر سفیر به میل شما نیست نظر به لزم دید جناب ریئس صاحب جمهور است هرکه را لازم دید به هر کشو رخارجی مقرر میکند . بهتر است که دراین مورد حرف نزنید . درقسمت انعده برادرانیکه جناب کریمی صاحب را متهم میسازند باید گفت که جناب ایشان مجبور بودند به همه درودروازه خودرا بزند تا یک لقمه نان برای فامیل خود به دست بیاورد . گذشته گذشت جناب کریمی هرکاری که کرد دوباره به این نوشته ها کس اورا مورد ملامتی قرارنمیدهد ونه زور وزارت امورخارجه ونه زور جناب ریئس جمهور به او میرسد ودرقسمت سید نبی باید گفت که اگر ایشان نمیبود ممکن تا حال بشتر از 1000تن افغان از کویت سفر میشدند .من میدانم که این همه نوشتار درقسمت سید نبی کار همان دلققهای جناب کریمی است نه کار قوم شریف پشتون برای دلققهای کریمی یک نصیحت دارم که دست از این کار بردارند ورنه عروس نو از داماد نود به زود ترین فرصت جدا میشوند . همچنان کسانیکه بدون طی مراحل قانونی شامل پوهنتون کویت شده اند . دروقت جناب کریمی دوباره شاید به افغانستان فرستاده شوند . یک نفر قونسل به اسم میر اسلم وزیری پشتون است جو دوتا خررا تقسیم کرده نمیتواند خودرا ماستر اقتصاد میگوید ولی سوادش به اندازه یک پسر مکتب صنف 6بالاتر نیست . این نوشتار همهگی از طرف از طرف وزیری ودلققهای کریمی در این سایت بر زد سید نبی نوشته شده است واقعیت این است که جناب کریمی درطول بیشتر از سه سال دوره کاری هیج نوع دست اوردی برای حکومت افغانستان ندارد وسید نبی که یک شخص فعال سیاسی واجتماعی است میخواهد که از طریق این سایت بروی ضربه وارد کند درحالیکه تمامی نوشتار درباب سیدنبی جفا است وهمگی دروغ است وبرای وزارت امورخارجه معلوم گردیده است که همین فعالیت سید نبی بود که ولی دوباره به صفت شارزدافیر ایفای وظیفه مینماید ورنه دراثر یک دسیسه سازی کریمی وبیخبری جناب وزیری صاحب امورخارجه سید نبی دراخیر ماه حمل 1389 ختم وظیفه شده بود . اگر سید نبی یم دیپلومات فعال سیاسی نیست پس چطور امکان دارد وزیری که خودش به امضایش ویرا بنابر پیشنهاد ونظریه غلط کریمی بدون پوره شدن معیاد دوره کاری یک دیپلومات ختم وظیفه نمود وبا دوباره به امضای خودش به صفت سرپرست سفارت ولی را مقرر نمود . معلوم دارد است که این نوشتار از برادارن قوم شریف پشتون درباره سید نبی نیست بلکه همان دلققهای کریمی هستند که دست به نفاق میان اعضای سفارت و افغاهای مقیم کویت میزنند . خدا میداند که جناب کریمی زمانیکه از اقامتگاه خارج شد و این همه ارگاه .بارگاه از نزدش گرفته شد اگر قدرت میداشت یک دیپلومات را درسفارت زنده نمیگذاشت . شما برادران عزیز کریمی را به صورت درست نمی شناسید انقدر شخص خودخواه ومفرور است که هیج حد واندازه ندارد . همین بی اعطاعتی از مقام ریاست جمهوری ووزارت امورخارجه . که قرار شنود از ریاست جمهوری برایش زنگ زده شده بود که بیشتر از این صبر جناب کرزی صاحب را لبریز میکن وبه بیسار ارامی به کشور برگرد ودرغیر ان برای مسئولین سفارت اجازه داده میشود که به بیسار شکل بی رحمانه وظالمانه خودت وفامیلت را از کویت خارج سازند . کریمی از کویت به بیسار مشکل حاضر به رفتن کابل شد . فامیلش درسلوا خانه کرایه گرفته است از احوالشان پرسان کرده بیسار زار وخار شده اند دراقامتگاه دو خدمه آشپز دریوران موتر های لوکس حالا بیچاره عبدالله جان وعبدالرحمن جان ذریعه چه به پوهنتون میروند ویا خانم بیچاره که شب وزور به بازار میرفت حالا که موتر هم نیست چه خواهد کرد . ویا اینکه دراقامتگاه برای هرکدام خانه جداگانه تخت وتاز زیبا ولی حالا دریک 4اطاقه همگی افسوس به حال شان بهتر این است که دوباره به افغانستان بروند ورنه شاید همگی به مریضی های گوناگون دوچار شوند . خوب برادرانیکه درباب جناب دوکتور اسدلله جنیف حرفهای نوشته کرده اند انهم برادران پشتون نیست انها هم دلققهای کریمی هستند وبه نام سید نبی نوشته کرده اند . او دلققها اگر شهامت دارید ومرد هستید نام خود را نوشته کنید تا که جناب اسدالله حنیف ویا سید نبی ویا کریمی شما را بشناسد که شما کی هستید وروی کدام عقده این حرفها را درباب ایشان نوشته میکنید . برادران نوشته کرده اند که سفیر باید به زبان افغانها بلد باشد ایت غلط است سفیر باید ه لسان انگلسی ولسان کشو رمیزبان بلدیت داشته باشد کویت کشو رعربی است اکثر افغانها به لسان عربی بلدیت دارند چه پشتون ، تاجک ، هزاره ویا از هرقومی دیگر افغانستان که هستند . انها میتوانند با جناب سفیر صاحب که به لسان پشتو بلدیت ندارد با لسان عربی مشکل خود را حل نمایند .چه فرق میکند ولی به نظر من جناب داکتر صاحب به لسان پشتو بلدیت دارد اصلا این حرفهادرست نیست که سفیر تاجک باشد ویا پشتون ویا هزاره بس است که تخم نفاق و تخم قوم پرستی درافغانستان مروج است بهتر است که درخارج از کشور نشعت نکند که به خیر وفلاح مردم نیست . برادری باسم حبیب نوشته کرده که سید نبی پشتونها را برباد نموده است . به همه جهانیان معلوم است که درکشور کویت سیتم کفالت است هر کویتی چندین افغان ویا خارجی را درقید کفالت خود دارد ومردم کشور کویت هیج خارجی را خودشان به کشورشان دوعوت نکرده اند ونمیکنند هرکس به زور پول خود ویزه کویت را دربدل 6000الی 10000دالر امریکائی به دست میاورد وبه کویت دنبال غربی میاید . برادرم حبیب جان یک نفر را معرفی نماید که سید نبی اورا چه قسم برباد نموده است . درقسمت قیام علیه حکومت باید گفت که درکویت افغانها جرئت گپ زدن بلند را درمقابل کفیل خود ندارند چگونه بر علیه حکومت قیام میکنند . کسانیکه این نوشتار را از زبان قوم شریق پشتون دراین ساید نوشته میکنند باید بدانند که با این کار چه ضربه کاری بر قوم خویش وارد میکنند . سید نبی چند روزی دیگر است میرود مثل سید نبی چندین سکرتر ومستشار وسفیر امده است ورفته است ولی شما مردم متدین افغان درکویت باقیمانده اید وبه کار وبار غربیی خویش مشغول هستید . ونر من به شما بزرگان قوم شریف پشتون مقیم کویت این است که این حرفهای تمامش دروغ است به نمایندگی از بزرگان قوم پشتون اسم جندین تن را ذکر میکنم که با سید نبی روابط حسنه دارند ( عادل شاه خان غزنی ، قاضی نجی الله ، قرشی ، رشتین ، عیدی محمد پکتیا ، انجینیر سرداردخوست ، الف خان ذدران ، انجینیر سید الرحمن رودگ ، مجددد ، انجیینر شاه محمد ، محمد یونس ، معلم ایمل ،عبدالباری ، عبدالرحمن ، ابوصلاح ، داکتر کمالی ، استاد نورستانی ، قاسم نیازی ، حاجی فالیز نیازی ،نیک محمد منگل ، محمد اسمائیل پکتیا وصدها تن دیگر که اگر اسمشان تحریر گردد با عث زحمت خوانندگان محترم میگردد . خدا کند مسولین سایت محترم مضمون مرا به شکل مکمل به چاپ برسانند تا تمامی مشکلاتی که درقبال سفارت افغانستان مقیم کویت درذهن های شان پیدا شده است رفع گردد . مشکل اساسی افغانها مقیم کویت همانان انگشت شماری است که این یک عمل قانونی از طرف هر جموکت برای اتباع خارجی است . افغانستان رفته رفته به مرکز تروروزیم ومعدن مواد مخدر مبدل میشود هر کشور حق مسلمش است که هرافغان را درکشورش مورد پیگرد قانونی قراربدهد تا نشود که درکشورش کدام مشکل ایجاد گردد . برادریکه که اسم عادل خان گفته است که سید نبی در حریده الوطن کویت گفته است که 49%افغانها طالب هستند این غلط است همان کاپی اخبار درنزد من است اگر ساید محترم به زبان عربی اشنا باشد من همان کتند اخبار را دراختیار شان قرار میدهم وخودشان قضاوت کنند . پیش از اینکه سید نبی به صفت سرپرست سفارت تعین گردد سیستم بصامات بالای افراد کشورهای (افغانستان ، ایران ، سومالی ، پاکستان ، سوریه ) اغازشده بود سید نبی سرپرست سفارت است نه امیر کویت نه ولیهد ونه وزیر امورخارجه ، داخله ، دفاع کویت که ریئس استخبارات کویت به حرف و ی نموده وافغانهارا از کویت خارج بسازد . دروغ از خود حد واندازه تا کی به این نوع دروغ بافی ها برعلیه یک دیگر باشیم شما چه فکر میکنید که ریئس استخبارات کویت به حرف سید نبی اینهمه کارها را میکند سید نبی افغان است ویک دیپلومات . هردیپلومات خارجی که درامور داخلی کویت مداخله کند ویا مصاجبه کند به زودترین فرصت از کویت خارج میشود . خلاصه برادران محترم هرکاری که درقبال افغانها میشود از کردار وگفتار خودشان است به طور مثال یک افغان به مخفر پولیس میرود ومیگوید که منم امیر کویت هستم برایم اقامه بدهید ، وهمین افغان در میدان هوائی کویت دسگیر میشود به یک ویا چندین گیلو گرام هیروئین با اخبا رکویت مینوسید که درافغانستان حامله شده ودر شفاخانه کویت زایئده است . ویا همین افغان این سه مرتبه است که دوکانهای طلافروشی را که بالاتر از میلیون های دالر حانب مقابل خساره مند میگردد و دوزدان هم دستگیر میشوند وبه پنجه قانون سپرده میشوند . ویا بدتر از اینکه درسیاست با بعضی برادارن کویتی جروبحث میکنند خودش یا کاریگر است ویا دریور . پس به جای حکومت کویت شما باشید چه میکنید .
با احترام بی غرض

>>>   به نظر افغانان مقیم کویت اگر نگاه شود سید نبی تنها دپلو ماتی است که دروازه سفارت را به همه افغانهای مراجعه کننده بازدشاته شخصاً تا ساعت پنج عصر جهت نهایی شدن کارهای روزمره سفارت با کارمکندان سفارت میباشد سفارت حالا خانه مردم است هر کس به هرجای مشکل پیدا نماید بخه سفارت مرجعه نموده اغلباً مشکلش حل میشود اصلاً سفارت افغانستان دارا ی اوتوریته وعزت شده جایگاه سفارت کویت در سطح تمام نمایندگیهای سیاسی مقیم کویت بالا رفته به این سرعت ملاقاتهای را که سید نبی با مراجع عالیرتبه کویت مینماید دیگران خوابش را هم نمیدیدند اصلاً دولت کویت نگاهش به سفارت افغانستان در کویت نگاه عزتنمندانه است وبه مجرد مطالبه ملاقاتهای سید نبی بی درنگ مراجع خارجه ودولت کویت استقبال ودر کمترین فرصت ملاقاتهایش صورت میگیرد ودر سطح مطبوعات کشور کویت انعکاس می یابد کنفرانس مطبوعاتی دفاع از افغنها وتشیح کنفرانس کابل وشرکت صندوق کویت در اجلاس کمکهای فرهنگی وارسال هزاران جلد کتاب پوهنتونها وجلب همکاری تاجران افغان واحکام حامد کرزی توسط دکتور ابلاغ وپوهاند شهرانی مشاور رییسس جمهور اززمین وهوا بصورت مجانی بزرگترین درخشش فرهنگی میان افغانستان وکویت محسوب میگردد برنامه راه اندازی مکتب افغانان در کویت فلم مستند راه ابریشم بزبان عربی وتشکیل انجمن فرهنگیی افغانان کویت در همکاری با یان پروسه در مقر سفارت برنامه راه اندازی وزرا ی دولت افغانستان از جمله وزیر عدلیه وداخله برای حل مشکل افغانان با ایجاد موافقتنمامه های میان دولتین وازدیاد بورسهای تحصیلی سرعت عمل اداره قنسلی سفارت در سفر زندانیان وجلو گیری از جعل وتزویر اسنادا فغانستان در کویت که در گذشته یک امر عادی بود افغانی سازی کارمندان محلی سفارت وتضمین وکفلت سفارت به جهت رهایی مظنونین راهاب که تعدا زیاد شان را موافقه اقامت گرفته اند واشتراک اقشار واصناف افغانان در برنامه های سفارت ومشارکت شان در انجام مراسم ملی مثل سالروز استقلال که با شکوه وحضور خاص مردم در حال انجام است ودهها دسنت آورد دیگر قابل قدر وتحسین است وباید وزیر خارجه به این ابتکارات نگاه دقیق نماید وبا آقای نبیل وبرنامههایش کمک نماید واز تعیین کارمندان قوی وفعال همراهش در کویت ابا نورزد یعنی کسانی که به کویت تعیین میشوند باید قوی وفعالتر از سید نبی باشند در غیر آن این ففرصتها وزمینه ای بهتر مناسبات با جهان عرب وکویت که در اولویت سیاسی افغانستان قراردارد ودر کویت موفقانه در حال اجرا وتوسعه ونمونه شدن در عرصه دپلوماسی شکور است آصیب میبیند
کور دیده بخیل
نماینده قسمت اعظم افغانان مقیم کویت

>>>   نه خیر تا جاییکه به ما افغانان مقیم کویت ارتباط دارد واز قضیه آگاه هستیم اولاً سید نبی آغا یک نفر سید واز خانواده سادات افغانستان است که پشتونها وی را پاچا صاحب میگویند وفارسی زبانان واربکان پیر وآغا صاحب میگویند وهزاره ها نیز دراوج احترام به ایشان برخورد دارند
ثانیاً همینکه یکصد نفر افغان توسط اداره امنیت دولتی کویت متهم به ارهاب و مرفوضة الا قامة وعدم الموافقة بالاقامة در کمپیوترهای جوازات معرفی شد وبه اثر سعی وتلاش شجاعانه وگسترده ملاقاتها ی آقای نبیل سرپرست سفارت با مراجع عالی امنیتی وسیاسی کویت وانعکاس آن در روزنامه های کویت ودفاع قوی از هجده هزار افغان که پاسپورتهای شان در قنسلی سفارت کویت ثبت وتسجیل است ومصاحبه هایش در تلویزیون کویت بالآخره سی و هشت نفر متهم را از قید اتهام امنیت به ضمانت سفارت بیرون نموده حکم مراجع امنیتی دولت کویت را به تمدید وتجدید اقامه شان در کویت گرفت عملاً یک تحول بزرگ واعتماد قابل توجه برای افغانان مقیم کویت نسبت به سفارت وحکومت افغانستان ایجاد شد وهمه برای اولین بار دپلو ماسی سفارت افغانستان در کویت به نفع مردم ودر جهت حل مشکل مردم دیدند دهها نفر افغانی که هرگز جز به تمدید پاسپورت به سفارت نمی آمدند سیل آسا به دیدن آقای نبیل باتحفه ها وحلویات آمدند وهریک با هرنوع مشکل حقوق واتهام که بالا یشان وارد شده مراجعه نموده طالب همکاری شدند که این پروسه حیثیت سفارت وبیرق جمهوری اسلامی افغانستان را با اعتبار ساخت افغانان باور مند شدند ویک فضای اعتماد وهمکاری متقابل شکل گرفته قراراست وکیل محامی ویا دفتر محامی را در کویت جهت حصول حقوق افغانان راه انداز ی نماید تا کارگران افغان از قوانین کویت وراههای استحصال حقوق شان آگاه شوند
موضوع تا سیس مکتب افغانان بسیار جدی شده واین حرکت اخیر دولت کویت هر افغان را که سی سال وچهل سال مقیم کویت بودند بی اعتماد کرده بالآخره دانستند که افغان اند وباید فرزندان شان به زبانهاملی کشور وتاریخ افغانستان مسلط باشند در غیر آن زمینه تحصیلات عالی در کویت را ندارند ودر افغانستان نیز باید با زبان ملی آگاه باشند تا تحصیل نمایند
من خودم همکار انجمن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی افغانستان هستم که چند ی قبل اولین اجلاسش را به مناسبت بحث پیرامون تهیه مواد سمعی وبصری به فلم مستند راه ابریشم که توسط یک دفتر کویتی بزبان عربی ساخته میشود در مقر سفارت تشکیل داده بود که متشکل از چهره های دانشگاهی علمای مذهبی وروشنفکران ومتنفذین افغان مقیم کویت بودند در صورتی که اداره افغان پیپر خواسته باشد سی دی آنر مجلس را که از پانزده ولایت کشور نمایندگی میکرد برایش میفرستم تا جریان جلسه وگفتگو هارا بریاست سید نبی آغا وبا حضور جناب اشرف ابو الزید مدیر مجله العربیه کویت مشاهده نمایند ودر آن جلسه سید نبی آغا از تماسهایش با وزارت اطلاعات وفرهنگ که جناب رهین صاحب معین فرهنگی وزارت اطلا عات وفرهنگ را وظیفه داده تا مواد لازم را از سی وچهار ولایت کشور وآرشیف افغانستان تهیه ودر اختیار غنامندی این فلم راه ابریشم قرار دهد صحبت نمودند
همین روزهای سیزدهم وچهاردهم رمضان مصاحبه سید نبی آغا به ساعت چهار وپانزده دقدیقه به وقت کویت تسوط شبکه العربیه تلویزیون کویت پخش میشود نیز پیرامون تقالید رمضان افغاسنتان وهمین فلم راه ابریشم وتمدن 2000ساله افغانستان اعم از عهد کوشانیهای باختر وماوراءالنهر وخراسان صحبت دارد که به این ترتیب اصلاً دید منفی جهان عرب وسردی مناسبات مرده کنونی میان افغانستان وخلیج را ازبین برده طالبان وتفکرات طالبانی برخی هوارداران ارهابی وانتحاری را در سطح خلیج وجهان عرب وحتی جهان اسلام منزوی مینماید واین بزرگترین خدمت است برای تا مین صلح واستقرار امنیت افغانستان 0
اینها وصدها دلیل دیگری باعث شده که الآن بیش از چند هزار افغان مقیم کویت متشکل از تمام ولایات اعم از پشتون ازبک هزاره وتاجک مقیم کویت طی جداول منظم با نوشتن اسم ولد ولایت شماره تیلفون شان ادامه واستمرار کار سید نبی آغارا از حکومت افغانستان ووزارت خارجه وجناب زلمی رسول خواسته اند وشاید چند نفر نماینده شان با این جداول به کابل بروند واین عریضه مستند خودرا به مقام وزارت خارجه وریاست جمهوری تقدیم بدارند من فکر کنم این بزرکترین پیروز ی وزارت خارجه در داشتن چنین دپلومات مردمی ودلسوز اتباع کشور در خارج است که ظهور کرده وانتظار میرود تا این نوع دپلو ماسی خد مت گذار ومتشبس ونترس جهت استحصال حقوق افغانان خارج کشور وازبین بردن انواع اتهام افغانان مظلوم ومحو جعل وتزویر اسناد هویت وجنسیت افغان در نمایندگی های سیاسی کشور گماشته شود تا دپلو ماسی با لاتر از نکتایی وقاشق وپنجه وهواریو برنامه های مفید وعمیق ایجاد مناسبات با جهان اسلام .کشورهای دوست را بوجود آورند واین تعریفی است از دپلوماسی متناسب به اوضاع کنونی کشور که شدیدً ومحتاج آن هستیم ودر نبود دپلو ماسی متعهد وکارتونیهای تقلیدی کور غربی واروپایی ودر حال فرار از همان روز اول توظیف به خارج همیشه پس از پیروز ی علیه متجاوزین دوستان روز مصیبت خودرا از دست میدهیم بعد که اوضاع سیاسی وامنیتی کشور بحرانی میشود این دپلوماتان روز مره واستفاده جو وفرصت طلب با بوری های پول از جعل وسرقت صکوک فرارنموده پناهنده میشوند تا باز فرصت دیگری پس از خستگی ورنجوری ونا کامی مجاهدین وراد شوند وبه بهانه اصلاحات اداری وشر ط زبان انگلیسی صاحب اریکه قدرت در خارج ویا سوپر اسکل ودلال کمپنیهای خارجی با ارتشا وفساد در داخل شوند که این ره که تو میروی به ترکستان است بهتر است بعد ازین دوستان قلم بدست عقده ای ننویسند ازخدا بترسند هوس بازی ننمایند از پاکستانی ایرانی ورسی غربی اروپایی چینی هندی بیاموزند شعق به وطن شان را و عمیقاً به مصالح ومنافع ملی وآبادانی کشور فکر نمایند از عقده گشایی چیزی ساخته نیست زیرا خداوند در سوره کهف میفرماید :
انا جعلتالارض وما علیها زینة لها لنبلوهم ايهم احسن عملا يعني همه چیز کاینات بدون استثنا زیبا است وانسانها در انجام زیباییهای بیشتر آزموده میشوند نباید با تکرار ننگ ونفرت واشغالی جمع کردن ودایماً غیبت وکینه ودروغ وافترا علیه برادارنش وقت خود را برخلافا آزمون خلقت مصر ف نماید اگر هر کس خیری را که میتواند انجام دهد شری بوجود نخواهد آمد زیرا با گفتن بسم الله شیطان جنی فرا میکند وبا انجام عمل خیر کثیر ویا قلیل حد اقل نیت خیر شیطان انسی عرصه برایش تنگ میشود آنوقت مجبور میشود جز خیر نگوید زیرا بازار شیطنت وبد اندیشی وغیبت به کساد میرود
به امید آنروز ی که هرکس تا از خواب میخیزد مطابق حدیث پیامبر اسلام با هر کس با خوشی وپیشانی باز روبرو شود وجز نصیحت به حق واقدام وعملی به خیر کاری منفی نداشته باشد زیراسگ اصحاب کهف در مصاحبت انسانهای زیبا آفرین زشتی اش را زا دست داد وبصورت یک سگ محترم نامش ماندگار است حالا انسانها اگر خوبی نمایند ویا حد اقل نیت خوبی واندیشه خوبی داشته باشند ویا خوبها وخوبیهارا دوست بدارند بازهم طبق آفرینش وفرمایش سوره کهف همه چیز وهمه کس خوب وزیبا است اینجانب
افغان دور از کشور مقیم کویت وعضوی از انجمن فرهنگی سفارت افغانستان در کویت با پندار نیک گفتار نیک .کردارنیک انشاءالله اگر خدا بخواهد همین زندگی کوچک خودرا با کسب رزق حلال وخدمت رسانی به خانواده ام ادامه میدهم زیرا امروز با همین آگاهی نسبیی که دارم نمیتوانم غیر از یک کارگر نان آور آنهم بدور از خانواده ام باشم از خداوند میخواهم در همین آزمون کوچک خد مت به خانواده ام ناکام نشوم آمین یاربالعالمین

>>>   حبیب نام خواهر زاده کریمی سفیر برطرف شده است که تمام بورسیه هارا به اقارب خودش تخصیص داد و درد این شخص این است که عنقریب با فامیل کریمی به کابل بر می گردد و شهر زیبای کویت را به نا چار ترک میکند.
وظیفه ی سفارت تنها تمدید یا تبدیل پاسپورت است که به هیچ لسان خاصی نیازمند نیست وهمه تبلیغات های بالا تنها درد برطرفی و ترک شهر دلبند کویت است. خجالت بکشید که به این حد به مسایل لسانی و تفرقه اندازی ملت دامن می زنید
احمدزی از کویت

>>>   به خوانندكان سايت افغان بيبر
تمام سخنان كه به نفع و طرفدارى آقاى سيد نبي نوشته شده است از طرف خودشان است كه توسط هماران و يا دوستانش به سايت انداخته ميشود.
يادآوري ميشود و حقيقت اين است كه آقاى سيد نبى در بين افغانهاى مقيم كويت محبوبيت ندارد. كار هاى را كه ى انجام ميدهد نشان ميدهد كه وى بسيار بى تجربه است ، در نتيجه كار هاى كه به اساس بى تجربكي انجام ميدهد شايد بعيد نباشد كه حكومت كويت دروازه سفارت را ببندد.
ما از دولت افغانستان خواهش ميكنيم تا هرجه سفير تعين شده را كه آقاى حنيف است به كويت بفرستد ورنه اين سفارت بسته خواهد شد. سيد نبي آغا در امور امنيتي كويت دست ميزند و مداخله ميكند ، كويتي ها به هيج صورت اين نوع مداخله را دوست نه دارند. اكر كدام ديبلومات در امور استخبارات افغانستان مداخله كند در آن صورت دولت افغانستان آن مداخله را تحمل كرده نميتواند و آن ديبلومات را از خاك افغانستان ابعاد مينمايد . كويت كه يك كشور بيشرفته و متمدن است و سيستم استخباراتي آن بسيار فعال است به هيج صورت مداخله در كار هايش را تحمل كرده نميتواند .
فكر ميكنم براى آقاى سيد نبيل بهتر است تا در امور استخباراتي دولت كويت مداخله نكند.
در مورد انكشت كذاري ها بايد بكويم كه اين كار مربوط دولت كويت است و اين كار سري ميباشد ، خود مسؤلين استخباراتي به آن ميفهمند.
كويت مخالف افغانها نيست اما جون يك تعداد افغانها فوتو جينج ها را نموده اند بنا بر آن كويت ميخواهد كه كشور را از كسانى باك نمايد كه خلاف ورزي از قانون ميكنند . وزيري كه قنسل سفارت است كفته است كه كويت از آنعده از افغانها شكايت دارد كه فوتو جينج ميكنند وزيري كفته است و از افغانها خواسته است كه آنعده از افغانها را به سفارت معرفي كنند كه فوتو جينج نموده اند از اين حرف ها هدف اين است كه سفارت و دولت كويت در رابطه به كسانيكه فوتوجينج هستند سياست مشترك دارند و با هم مفاهمه نموده اند .
از جانب ديكر دولت كويت از وجود طالبان در كويت در حراس است اما اين نقطه بايد روشن شود كه استخبارت كويت طالبان را از روى انكشت كذاري شناخته نميتواند تا براى شان در باره اشخاص معلومات قبلي داده شده نباشد ، طالبان كه در لست سياه اند نام هاى شان به همه كشور هاى جهان فرستاده شده است و آنها اشخاص معروف هستند اما كسانيكه در كويت بسر ميبرند و غريبي ميكنند اينها طالب نيستند.
برادران عزيز حرف هاى طالب بيهوده و بيجا است كه در كويت بخش شده است .
خواهش ما اينست كه نه سفارت و نه اتباع افغاني در كويت حق دارند كه در مورد هموطنان شريف خود معلومات غلط به استخبارات كويت بدهد. همه افغانهاى كه در كويت زندكي ميكنند براى كار آمده اند و يك لقمه نان براى اولاد هاى خود به دست مى آورند.
ما همه بايد وحدت خود را حفظ نمايم.
سفارت بايد خدمتكار همه افغانها باشد. اعضاى سفارت براى هميشه نيستند سه سال دوره شان كه تكميل شد به جاى شان نفر هاى ديكر مى آيند. سفرا آمدند و رفتند ، كريمي صاحب هم رفت ، قبل از وى آقاى يوسف صمد بود ، و ديكر سفرا بودند .
حالا آقاى حنيف به حيث سفير مقرر شده است ، كه اكر جانس با وى ياري كند شايد در ظرف يكماه بيايد و كرسي سفارت را اشغال نمايد . حالا سيد نبي سربرست است . سفارت مربوط وزارت خارجه افغانستان است ، وزارت خارجه تصميم ميكيرد ، هر تصميمي را كه وزارت خارجه بكيرد آن عملي ميشود. البته واسط ها كار ميكند ونقش مهم دارد اما با وجود آن سفير و اعضاى سفارت به امر وزارت خارجه كار ميكنند.
ما وزارت خارجه فعال نداريم وزارت خارجه بدست جند نفر محدود افتاده است ، وزير خارجه ما كدام آدم فعال نيست ، اصلا نميداند كه در وزارت و سفارت خانه ها جه ميكذرد.
در هر سفارت مشكلات است ، ديبلومات ها باهم تفاهم ندارد ، هر روز جنك وجدال است . بيشتر از جهار ماه در سفارت بيت سفير و سيد نبي جنك وجدل بود ، هر دو با هم انقدر اختلافات داست كه هيج حد ندارد .
جاى بسيار افسوس است كه تعليم يافته هاى ما جنك و جدال ميكنند حا فكر كنيد كه بى سواد ها جه خوا كرد .
وطن ما كه خوار و زار و ويران است به سبب همين اختلافات است . بى سواد وبا سواد با هم اختلاف دارد و جنك مينند.
خدا وند مارا اصلاح كند .
آمين
نجيب

>>>   بسم الله الرحمن الرحیم
مقام محترم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان
السلام علیکم ورحمت الله وبرکاته وبعد:

ازآنجاییکه جمهوری اسلامی افغانستان برهبری شخص جلالتمآب شما اولویت بهبود وانکشاف مناسبات خارجی کشور افغانستان را با جهان عرب واسلام اعلام داشته وسه بار سفر عظیم الشآن به کویت داشتید وعمری از تجربه ای روابط سیاسی باجهان عرب اسلام رااعم از عهد جهاد ضدتجاوز شوروی سابق موازی با جهان وسایر دوستان بین المللی بخصوص ازحکومت موقت تا حکومت منتخب جمهوری اسلامی افغانستان دارید بخوبی وضعیت افغانان مقیم خلیج وذهنیتهای شایع در جهان عرب را نسبت به افغانستان کنونی درک نموده اید 0توقع داریم تا به مطالب آتیه در خصوص اوضاع کشور کویت توجه بخصوص وحکیمانه درگزینش دپلوماتان افغانستان به کویت بیشتر فکرشودوبا درنظرداشت عرایض ودید گاههای تقریبا بیست هزار افغان مقیم کویت جهت حفظ عزت وشرف افغانان وصیانت روابط عمیق وشفاف دولتین وجلوگیری کامل وقطعی جعل کاران وتاجران بی مروت هویت وجنسیت افغانی که ملیون ها دالررا ازهزاران کوچی کویتی وسایر اتباع بیگانه که حکومات شان از دادن تابعیت وپاسپورت بنا به هر دلیلی امتناع میورزند اقدام جدی وقاطع شود تا بیش ازین حیثیت وعظمت این ملت بزرگ در گرو بد نامیهای مراکز وعناصر جعل کاران وتاجران بیرق وپاسپورت افغانستان در کویت قرارنگیرد0
شما در جریان هستید که چند هفته قبل یک نفرحامل پاسپورت افغانی مزوررا در میدان هوایی کویت دستگیر کردندودر تمام روزنامه های کویت وخلیج با خط درشت نوشته شد که افغانان نیم کیلو گرام تخم میکنند ؟ یعنی نیم کیلو گرام هیرویین را از شکمش درآوردند وبه گواهی مقامات امنیتی کویت بعدآ جعلی بودن پاسپورت این فرد گویا افغان ثابت شد ودرحالی که ظالمانه در مطبوعات کویت به صفت افغان انعکاس یافت .
به همین ترتیب چندین کیلو گرام طلارا از مغازه های طلا فروشی کویت سال گذشته همین حاملان پاسپورتهای جعلی سرقت نموده بودند که این دزدان نیز افغانی اعلان شده ودهها افغان مظلوم ماهها در زندان بودند در حالی که همین حالاهمان متهمین سرقت در زندان کویت مصارف شان از کانادا توسط یک پایواز ایرانی مقیم کویت تدارک میشود ونیز سه ماه قبل احمدی سخنگوی طالبان طی مصاحبه ای روزنامه وطن کویت تمام افغانان مقیم کویت را هواداران طالبان اعلان داشته بود .
اخیراً اداره استخبارات کویت تجدید وتمدید اقامه واجرای ویزا برای افغانان مقیم کویت رامنع کرد وصدها خانواده مظلوم وکارگر درمعرض شوک اعصاب قرار گرفت وبه دهها انسان با شخصیت وبا عزت ونان آور صدها فامیل بیوه ویتیم وفقیرمقیم در کویت متهم به ارهاب شده دهها ساعت زیر گرمای بالای پنجاه درجه گرمی کویت عقب دروازه های استخبارات وجوازات کویت اشک وعرق میریختند که چرا ظالمانه متهم به عنوانی ارهاب شوند درحالیکه چنین نیستند وناحق وبال واذیت ناشی از خیانت مزورین ودلالان فروش جنسیت افغانرا در کویت بدوش میکشند که ناشی از بی کفایت وفسادادره دودهه نمایندگی سیاسی افغانستان در کویت میباشد وهریک با ملیونها دالر ودینار کویتی به جاهای مختلف فرار ویا به افغانستان برگشته اند .
همین که سید عبدالنبی نبیل شارژدافیر سفارت جمهوری اسلامی افغانستان شد با انجام مصاحبه های تلویزیونی وکتفرانسهای مطبوعاتی وملاقاتهای سریع وقوی با تمامی معینان وزارت داخله ووزارت خارجه وزارت معارف وتحصیلات عالی وموسسات خیریه بخصوص اداره امنیت دولتی کویت که سفرای قبلی هرگز تصور ش را هم نمیکردند وضعیت مناسبات ودوستی افغانستان را در همه زمینه ها انعکاس مثبت داد وتمامی این ملاقاتاهایش یومیه در روزنامه های کویت انعکاس یافت وبا کمال صراحت از افغانان که پاسپورت شان قانونی ودر سفارت افغانستان تسجیل است دفاع نمود که درنتیجه اوضاع تغییر مثبت کرد ودولت کویت مجبور شد تا جهت جمع آوری مراکز جعل پاسپورتهای افغانی که میراث شوم دوره های ننگین قبل از سید نبی آغا میباشند اقدام به جمع آوری نماید وبطلان
این پاسپورتهای جعلی به اثر رشادت وجدیت آغای نبیل باکسب اطلاعات و مشوره نزدیک ازتمام نخبگان ودانشمندان ومتنفذین با شرف افغان مقیم کویت صورت گرفت که از برکت ملاقاتهای مفصل ودپلوماتیک آغای نبیل با تورن جنرال شیخ احمد الخلیفه وتورن جنرال علی الصباح وتورن جنرال شیخ احمد العوضی وتورن جنرال شیخ العجیل وتورن جنرال عبدالله راشد وترون جنرال نجیب العثمان که معینان با صلاحیت تمامی مراجع وادارت امنیتی جنایی ومبارزه با مخدارات واستخبارات دولت کویت را عهده دارند میباشد که مجموعاً همین ملاقاتهادرهمان روزها در سطح روزنانه ها ورسانه های سمعی وبصری کویت منعکس ومنتشر میشد ..
خوشبختانه روز12/5/1389 مژده اجازه اجرای اقامه 38 نفر متهمین به ارهاب افغانان مقیم ازمقام سفارت اعلان شد که اداره امنیت دولت کویت عجالتاً این همکاری استثنایی را نموده است
همین که تعدادی تا جران افغان دوصد کارتن کتاب های اسلامی هدیه شده به وزارت تحصیلات عالی افغانستان را در محوطه سفارت دیدند به آغای نبیل اعلام کردند که این کارتنهارا داخل موترهای تجارتی شان نموده مجانی به کابل وتمام پوهنتونها در ولایات کشور طبق سهمیه انتقال میدهند که این برنامه طی ملاقات آغای نبیل با ریاست گمرک کویت وسفارت ایران در کویت موافقه شد تا بدون عواید گمرک از کویت خارج از راه ایران به دانشگاههای ولایات وکابل منتقل گردد.واین یک حرکت بزرگ هویتی ودینی بود که به ادامه فداکاریهای عهد جهاد توسط افغانان اسلام دوست ومجاهد مقیم کویت به نمایش گذارده شد وشاید به صد ها کارتن کتب معتبر فقه .حدیث وتفسیر وتاریخ وسایر علوم انسانی دیگررا مراجع علمی ودولتی وجامعه مدنی کویت در اختیار سفارت ج-ا-ا در کویت قراربدهند وبا انتقال مجانی آن توسط تاجران افغان مقیم کویت ، کتابخانه های مجهز علوم اسلامی وبشری را در پوهنتونهای کشور خواهیم داشت0
دقیقاً همان همآهنگی که درعهد جهاد مقدس افغانستان علیه شوروی اسبق میان کویت وجمهوری اسلامی افغانستان شده بود یکبار دیگر زنده شد وهمان اراده های نیک ومراجع دوست ثبات وامنیت وعزت افغانستان تشویق وترغیب خواهند شد تا با چنین علاقه مندی علمی وفرهنگی دینی وانسانی که مقام سفارت کنونی ج-ا-ا درکویت به نمایش گذارده با برداشتهای مثبت وغیر طالبانی ،سرآغازی باشد برای انزوای هواداران تفکر طالبانی وارهاب ودشمنان ثبات واستقرار جمهوری اسلامی افغانستان ونیز دولت کویت بخوبی آگاه شد که افغانان مقیم کویت بریاست جمهوری جلالتمآب کرزی افتخار دارند ودرزیربیرق جمهوری اسلامی افغانستان زندگی با عزت وسرافراز شان را در داخل وخارج کشور موفقانه ادامه میدهند وهیچ یک ارهابی ودهشت افگن نبوده وبا این پدیده شوم مخالف اند0.
حرکت فرهنگی مهم وهویتی دیگری آقای نبیل تاسیس یک باب مکتب افغانی در کویت است تا فرزندان افغان به زبان های ملی کشور وتاریخ وجغرافیه ومذهب افغانستان آشنابوده قدرت ادامه تحصیل به پوهنتونها ومدارس ومکاتب افغانستان را داشته باشند
این حرکت معجزه آفرید لست گیری فرزندان افغان مقیم کویت شروع شد وفعلاً بیش از یکصد شاگرد مرحله ابتدایی ثبت نام کرده اند برخی افغانان شجاع افتخاری این برنامه را تعقیب دارند کفیل کویتی با یکصد هزار دالر تضمین طبق قانون مکاتب خصوصی کویت پیدا کردند حتی زمینه اخذ وام ازبیت التمویل کویت را دریافتند که طی پانزده بیست سال قسط پولشرا از عاید فیس شاگردان مکتب افغانی خواهند گرفت وقراراست آقای نبیل ملاقاتی را با وزیر تعلیم وتربیه کویت داشته باشد وزمین مورد نیاز مکتب را نیز بدون قیمت بدست آورد0 البته برای فعلاً در منزل کرایی افتتاح خواهد شد0
حالا به دهها صاحبان پاسپورتهای تزویری افغانی اعم ازکویتی وبعضاً غیر کویتی روزانه عقب دروازه سفارت جمهوری اسلامی افغانستان مراجعه وطالب ملاقات های پیهم با مقام سفارت ج –ا-ا میباشند تا باتحویل پاسپورتهای جعلی وانجام معذرت وتوبه وندامت وتعهد به عدم تکرار همچو تزویرها بتوانند تصدیق قنسلی سفارت افغاسنتان راکه افغانی نیستند بدست آورند0 که واقعاً مراکز وعناصر تزویر کویت را تکان داد0 ودر سرتاسر کویت وتمام ادارات وبازار کویت شایع شده که سفارت افغانستان افغانان را صاحب شده وهرکس به مجرد ایجاد مانع ومشکل خودرا به سفارت افغانسنتان میرساند تا مشکلش حل گردد

در حالیکه در گذشته محبوسین افغان ناشی از تخلفات اقامه ماهها درزندان میماندند ولی امروز بیش از یکهفته که همانا مدت انجام پروازهای آریانا است در محابس نمیمانند وبا تکیت مجانی وصدور ورق عودت از قنسل سفارت پرواز مینمایند0
جالبترین موضوع این است که اکنون در سفارت کویت از هشت صبح تا چهارو پنج عصر تمام ضروریات مراجعین همه روزه حل میشود ونیازی به مراجعه روزها ی بعد نیست تا کسی از کار وغریبی اشن نمی ماند0
پیشنهاد جدی ما افغانان مقیم کویت این است که هرگز کسانیراکه درگذشته مسموم اند واداره ناکام وبدنام کننده داشته اند به سفارت افغانستان در کویت نگمارند تااین عزت وشفافیت وآبروی بیرق ونام بدست آمده افغانستان مثل گذشته دوباره به مسخره گرفته نشود0
افغانان کویت فعلاًعزیز ترین اتباع خارجی مقیم کویت بوده افتخارهمکاری بامقام سفارت را در همه امور حقوقی ،امنیتی علمی فرهنگی وامنیتی دارند و همان عمق علاقات زرین ایام جهاد را در بازسازی وعمران افغانستان میان کویت وافغاستان احیا ومستدام خواهند داشت انشاءالله0.
ما افغانان ازین که مقام وزارت آغای نبیل را پس از ختم وظیفه اش دوباره به صفت شارژدافیر جمهوری اسلامی افغانستان منظور نمودند تشکری مینماییم و مجدانه خواهان ادامه کار ایشان در کویت میباشیم تا هرگز شاهد تزویر وجعل وهویت فروشی ازآدرس این نمایندگی درکویت وحتی خلیج نباشیم زیرا اگر سفارت کویت را نمونه صداقت وشفایت واعتماد با ملت ودولت میزبان وحمایت وهمکاری با جمهوری اسلامی افغانستان بسازیم صدفیصد به بقیه کشورهای عرب تآثیر خودرا در همه زمینه های داخلی وبین المللی ومصداق تحقق اولویت سیاست خارجی عرصه دپلوماسی کشور میتواند عرض وجود نماید 0
امید است طبق برنامه های مقام کنونی سفارت ج-ا-ا درکویت سفرهای وزرای داخله ، تعلیم وتربیه ،تحصیلات عالی ،عدلیه وریاست امنیت ملی به کویت صورت بگیرد وشاهد امضای موافقتنامه های دولتین وافتتاح مکتب افغانی توسط وزیر وبا هیآت عالیرتبه وزارت تعلیم وتربیه افغانستان در کویت باشیم .
بااحترام

به نمایندگی از اکثریت افغانان مقیم کویت
کاپی به مقام وزارت امور خارجه
کاپی به معاونیت اول ریاست جمهوری اسلا می افغاسنتان
کاپی به معاومنیت دوم رباست جمهوری اسلامی افغانستان
کاپی به ریاست کمیسیون سمع شکایات ریاست جمهوری

>>>   وطنوال. 32 سال میشود که مهاجر در کویت استم و در زمان ترکی و امین بیاد دارم که جاسوس حرفوی بنام جلیل جمیلی روان شد که تربیه شدهء کی جی بی بود و افغانها از دستش روز نداشتند. از قضا که یازنهء من در کانادا در سال 2003 در زمان کرزی صاحب دریور همین جمیلی جاسوس شدکه باز سفیر شده بود و قصه های زیاد از این رذیل دارد. گویا انقدر نا لایق ولی منافق بود که افغان ها بعد از ده ماه سفارت وی به مقامات شکایت کردند که سفیر جاسوس پیشه مایهء سرافگندگی شده و حتی در ضیافت ها در سن 85 سالگی در گوشه خوابش میبرد و یازنه من وظیفه داشت او و خانم را در روبروی دگر سفرا بیدار کند و به منزل برساند.
انقدر بی سویه بود که نه به فراسوی و نه به انگریزی حتی جمله درست اداء میکرد.
ما در کویت سفرای خوب و خراب داشتیم ولی به نظر ما کهنه پیخ ها جمیلی بدترین و صمد صاحب بهترین تلقی میشود. یادش بخیر.
وسلام
ایمیل خان

>>>   قابل توجه مقامات وزارت خارجه افغانستان
به گفته یکی از نزدیکان مارشال در اروپا وضعیت جسمی آقای مارشال چندان خوب نیست داکتران برایش گفتنند باید برای عملیات مدت زیادی را در المان بماند چون اگر غده ایکه در گلو دارد عمل نشود باعث چاقی بیحد و بالا رفتن شکر خواهد شد که ممکن بینائی چشم را از دست بدهد.از طرف دیگر موضوع تقسیم نمودن دارائی های مارشال و میراث برای اقوام نزدیکش در سویدن ، هالند و المان میباشد فامیل اش تا حال چند بار در المان در این رابطه با او ملاقات نموده اند ولی نتیجه نداده و فامیل ازاو بسیار ناراضی میباشند .
من از اقوام دور تر مارشال هستم و برای سلامتی او ناراحتم مادرم روز شب برایش دعا میکند ولی اقوام نزدیکش بجان او افتاده اند و خواهان حق خود میباشند و زندکی را برایش مشکل ساخته اند.
آمدن او به المان دلایل دیگری نیز دارد که بسیار محرمانه است فکر میکنم او در سفارت افغانستان در برلین کار های شخصی خود را انجام میدهد و سرپرست سفارت در برلین را وکیل خود قرار داده تا مسایل پولی او را حل کنند و ب مشکلات فامیلی اش کمک کند حالا وقت بیشتر سرپرست سفارت افغانستان به کار های شخص مارشال تلف میشود.
از طرفی گفته میشود مارشال به علت بالا بودن شکر نور یک چشم خود را کاملا از دست داده و بفکر ماندن در المان میباشد که بتواند هر وقت که لازم شد عملیات نماید چون اگر از کار کناره گیری نماید گرفتن ویزا برایش مشکل خواهد شد
من از خدای بزرگ برای او صحت میخواهم و از خواهر زاده هایش میخواهم او را ناراحت نکنند
الف سن از سویدن

>>>   ملاحظه شد
بدینوسیله تقرر آقای سید نبی نبیل به حیث هر چی خودش خوش دارد در سفارت افغانی در کویت منظور است از بارگاه ایزد متعالی برایش موفقیت های مزید خواهانم.
با احترام زلمی رسول
وزیر امور خارجه

نوت:-
از این منبعد تمام نمایندگی سیاسی میتوانند مطالب شان را از طریق سایت وزین افغان پیپر به استماع مقامات وزارت امور خارجه افغانستان برسانند تا در مورد اجراات لازم صورت گیرد.

>>>   شهامت اقای سید نبی به کسی پوشیده نبوده و شخصیت قابل قدر است.
امین

>>>   قابل توجه وزارت خارجه و دفتر ریاست جمهوری افغانستان .
گزارشاتی از المان میرسد که مارشال صاحب نه تها در المان بلکه ساحه صلاحیت سیاسی خود را به سایر کشورهای اروپائی گسترش داده است و اینک ما دو وزارت خارجه داریم در این جا سخن از سفارت افغانستان در اتریش و لندن است.
اقوام مارشال سفارت آلمان را بکلی تحت او امر خود آورده اند یعنی که سرپرست سفارت در برلین اقای عابد کوچکترین صلاحیت داخلی در سفارت و در بعضی از موضوعات ندارد .
نظر به گفته بعضی از هموطنان در آلمان کمیشان کارانی در سفارت پیدا شده اند که کار های افغانها را باپول انجام میدهند و سفارت به آنان دست باز داده است گرچه شاید این کار زحمت بعضی از هموطنان را رفع کند و لی از طرف دیگر ارتباط افغانها ار با سفارت محدو د میکند و زمینه پول گرفتن از افغانها را فراهم میسازد
در ضمن باید بین مارشال و وزارت خارجه تفاهم صورت گیرد و ساحه کاری وزارت خارجه مشخص گردد گفته میشود سرپرست سفارت افغانستان در برلین گزارشات کاری خود را نخست به مارشال و بعدا به وزارت خارجه ارسال میکند این را یکی از کارمندان محلی در هامبورگ گفته است .
نور از هامبورگ

>>>   درست است چون موقف مارشال بالا تر از وزیر است.

>>>   به مقام محترم وزارت امور خارجه
قرار اطلاع آقاى سيد نبي جدول هاى را ترتيب و در آن نام هاى أفغانهاى كويت در درج و بطور جعلي امضا ميند . وى ميخواهد اين جدول ها را به وزارت خارجه فرستاده و به وزارت وزارت وانمود نمايد كه كويا افغانهاى مقيم كويت دوام كارش را به حيث سر برست در كويت ميخواهد.
يك جند نفر جابلوس وجود دارد كه آقاى سربرست به آنها امتيازات داده است و همين اشخاص در كار جعل نام ها و امضا ها با وى كمك ميكند .
از مقام وزارت خواهش بعمل مى آيد كه متوجه موضع باشد. آقاى سيد نبي در ميان افغانهاى كويت محبوبيت ندارد . اكر وزارت خارجه خواسته باشد ميتواند هيئت را به اين منظر به كويت بفرستد.
با احترام
افغانهاى اصيل مقيم كويت

>>>   هیچ گاه یک دولت با افغان های مقیم ان کشور جهت تعیین سفیر یا سرپرست مشوره نمی کند - بی منطقی هم حد دارد.

>>>   خدمت برادری که به نمایندگی ا رافغانهای اصیل جیزی نوشته کرده است باید بگویم که درکویت هیج افغان اصیل وجودندارد همه بیچاره دورمانده نوکر عربهای خونخوار واز طرف دیگر درمورد لست ها باید بگویم اولا اسم جعلی نمیشود ودوم امضا نمودن به اسم شخص دیگر یک جرم است واز برادرمحترم خواهش میکنم که ان مردمانیکه از سیدنبی امتیاز میگیرد اسمهای شان را فاش کنید تا جایئکه من سید نبی را میشناسم تا زمانیکه تو ومن برایش امتیاز ندهیم او قادر به امتیاز داد ن به کسی نیست ولطفا این امتیاز دهی سید نبی مادی است برای ما هم بگوید که ماهم جند ورق لست ترتیب وامتیاز بگیرم
با احترام سید محمد سکراب


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است