تعداد چوکی های شورای وزیران مقیاس قدرت است
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۲۱    ۱۳۹۶/۲/۱۱ کد خبر: 132511 منبع: پرینت

در زمان قدرت‌گرفتن طالب، چیزی حدود چهار سال بود رهبران افسانه ای قومی ما بخاطر چوکی های بی‌جان کابینه جان شصت هزار انسان را گرفته بودند و حق، امتیاز، قدرت و حیثیت همه این عزیزان و پیروان شان بر حول این امر که کدام گروه سیاسی_قومی چه تعداد چوکی (بی‌صلاحیت) در کابینه خواهند داشت خلاصه شده بود.

اما در این خانه جنگی چوکی پرستان، از خصوصیات طالب نوظهور این بود که او ظاهرا در مورد چوکی و وزارت بی‌اعتنا بود. نفس همین تفاوت می تواند اثباتگر ماهیت متفاوت طالبان از عناصری باشد که بر سر تقسیم چوکی، پایتختی که مقر این چوکی ها بود را ویران کرده بودند.

ملا عمر در طول حکومت نیم دهه ای خود، ظاهرا فقط یک یا دو بار به کابل آمد و درحالیکه وزارتخانه هایش در کابل توسط وزیران تفدانی‌داری که برای اهالی کابل مضحک می نمودند اداره می شد، کاملا مشهود است که او به حکومتی هر چند شیطانی و غیرانسانی اما واقعی و سخت‌افزار باور داشت. برای او کیبل گشت های امرباالمعروف که واقعا و حقیقتا مانع گشت‌وگزار موجود منفوری به نام زن می شد، اهمیت بسا بیشتر از دیوان و دفتری داشت که هیچ تاثیرگذاری واقعی از آن متوقع نبود.

امروز هم برای طالب اهداف هر چند تاریک‌ و واپسگرا واضح اند، قابل اندازه گیری و عملگرایانه اما برای بزرگواران شهرنشین، هنوز تعداد چوکی های شورای وزیران تنها مقیاس قدرت و حیثیت و اعتبار است. حتی، محترمی که شبیه اصحاب کهف بعد از بیست سال در ملاعام ظاهر شده است، در همان روز اول از تقسیم غیرعادلانه قدرت شکایت نمود.

جاوید


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
قدرت
سیاست افغانستان
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است