مردم باید در برابر پاکستان بسیج ملی تشکیل دهند
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۳۳    ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ کد خبر: 129208 منبع: پرینت

به اساس واکنش های دولت و جامعه پاکستان در قبال حملات اخیر تخمین من این است که پاکستان یک یا چند حمله کوچک و برق آسا را در نقاط مشخص در ولایات سرحدی افغانستان بصورت مستقیم توسط اردوی خویش انجام خواهد داد.

آنها سفیر افغانستان را خلاف عرف معمول به مقر اردوی پاکستان احضار کرده و گفته اند که افغانستان و عوامل افغانی مسوول این حملات اند. موقف گیری علنی پاکستانی ها نیز بر همین محور می چرخد. پاکستان عزت و دستاوردهای عملیات های ضرب عضب خویش را برباد رفته می بیند در حالیکه عملیات های نظامی پاکستان سلیقوی بوده و هیچ اقدام علیه گروه هایی که ضد افغانستان فعالیت دارند انجام ندادند.

حالا بخاطر انحراف اذهان، ایجاد ذهنیت بدیل، اعاده حیثیت و جایگاه نهادهای دفاعی و امنیتی آنها تلاش خواهند کرد که به مردم خود نشان دهند توانایی عملیات در بیرون از مرزهای خویش را بخاطر تلافی، پیش گیری از حملات بعدی و نشان دادن ابهت خویش دارند. برای اینکار هدف دیگری آسان تر از افغانستان نیست. این یک تخمین است اما نباید احتمال حمله مستقیم نظامی پاکستان را دست کم و سرسری بگیریم.

اگر چنین حمله ای صورت گیرد دولت افغانستان در بسیج ملی نباید از هیچ اقدام معقول ابا ورزد. به جای تثبیت گسست ها و آسیب های داخلی پاکستانی ها آسان ترین راه را برای اعاده حیثیت خویش در ایجاد دشمن بیرونی می بینند و یک بار دیگر ما را نشانه گرفته اند. آماده باید بود.

امرالله صالح


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   تو اول شش ملیون دالر پول اپراتفی شرکت سهامی پنجشیر وردک را پس بده بعد دیگران را رهنمائی کن

>>>   در اینکه پاکستان دشمن مشترک همه‌ی ماست و در طول چهاردهه گذشته هرچه در توان داشت بخاطر تضعیف و بربادی ما دریغ نکرد، تردیدی نداریم، اما بسا از سیاست‌های غلط، برتری ‌جویانه و متکبرانه‌ی سیاست‌مداران خودمان نیز از عواملی بوده اند که زمینه‌های مداخله‌ی پاکستان را در کشور ما مساعد ساخته است. تا زمانی‌که ما ابتداء مشکل داخلی خودمان را حل نکنیم و روی یک سیاست‌ واحد خارجی به نتیجه‌ی مشخصی نرسیم هیچ‌گاه نمی‌توانیم پاکستان را متقاعد بسازیم تا از مداخله‌ی مغرضانه‌ی اش دست بردارد.
به قول استاد صبور رحیل: وقتی‌که پرویز مشرف پنجشیری‌ها را دشمن اصلی پاکستان قلمداد می‌کرد در آن هنگام چرا دیگران (یون و افغان‌ملتی‌ها) خاموشی اختیار کردند و به دهن پاکستانی‌ها نزدند که ما هرچند در داخل کشور ممکن اختلافاتی داشته باشیم اما در مسایل خارجی به هیچ‌کس اجازه نخواهیم داد تا به این یا آن قوم افغانستان بی‌احترامی نماید.

>>>   اگر خط دیورند پشتونها را جدا ساخته مرز های شمال مارا از تاجیک های مان جدا ساخته چرا جناب صالح خواستار آن نمیشود که مرز های شمال هم ملغا شود
اگر مرز جنوب را انگلیس کشیده مرز شمال را هم شوروی سابق کشیده اگر انگلیس دیگر در منطقه نیست شوروی هم دیگر حتا در دنیا نیست
Yasinizad

>>>   دشمن ما پاکستانی پاکستان نیست دشمن ما پاکستانی های افغانستان است

>>>   اصلآ ضرورت نداریم این کار شود, باید خط ننگین تاریخی دیورند, ولایات که سرحد با پاکستان است باید هرچه عاجل به پاکستان داده شود, تا وطن ما ازین روز نجات یابد.

>>>   صالح صاحب! بسیج ملی به چه صورت، بعنی اینکه این مردم فقیر و در بدر را این بار برده در مقابل مرمی های توپ و تانک پاکستان قرار دهیم. خودت بهتر میدانی که جنگ سه چیز میخواهد، تخنیک، پول و قوای بشری. دو تای اولی اش را که ما نداریم. میمانه این مردم بیچاره، آیا عاقلانه خواهد بود از این مردم بیچاره برای حفظ عده خائن و قدرت طلب در مقابل اردوی تا دندان مسلح پاکستان سپر گوشتی بسازیم؟

>>>   خودت پیش شو و با کلاشینکوف بالای کشور اتمی حمله کن. عجب منطقی!
سفیر صاحب نمیرفت بسیار ساده.

>>>   برشما هم درود ضیاباری فرهیخته .
بله پاسخ دندان شکن نه تنها به امرالله صالح داده است بلکه به استاد سیاف و همه رهبران جهادی هم داده است که تا هنوزهم بنام جهادی که کردند فخر فروشی می کنند و سهم بزرگ می گیرند.

>>>   پاسخ جالب به امرالله «صالح»
نظام «غیاثی»
امرالله «صالح» در صفحه ی فیسبوکی اش: «شعار ها کهنه شده بود و واقعیت تلخ تاریخ فرود آمده بود. چهره اکثریت مردم از فرط فقر خشکیده و چروک زده بود. مغازه های کوپونی عبادتگاه دومی مردم شهر بود. مردم به صف بستن عادت نداشتند و هر روز صبح هزاران انسان مانند عزاداران در مقابل مغازه های توزیع آرد فریاد میکشیدند که برایشان چیزی برسد. کوپون یا کتابچه توزیع غذای خشک سند نیمه مقدس بود.». «گاهی نگاه سربازانی که به چهار سوی شهر در لاری های عسکری می رفتند چنان بود که گویی آخرین خداحافظی خود را با شهر میگویند. صدای غرش توپخانه های که از شهر دفاع میکردند و فرود راکت هایی که شهر را میکوبیدند نمادی از جهنم بود که مردم در زنده گی میدیدند. "الکسی" ها رفته بودند و مرحله دفاع مستقل آغاز شده بود. اضطراب حالت طبیعی و روزمره مردم بود.»

جناب امرالله صالح، با حفظ احترام به دیدگاه و نظریات شما، می خواهم چند نکته را برایت نوشته کنم :
من امروز مقاله شما را با دقت خواندم. ای کاش که حرف های واقعی را منحیث جوان روشنفکرو روشنگر بازتاب میدادید و حقایق را کتمان نمیکردید و عوامل این صف بستن ها را در عقب مغازه های کوپونی هم واضح می ساختید؟

بلی حق با شماست که مغازه های کوپونی به عبادت گاه شهروندان ما مبدل شده بود؛ چون شهروندان ما به خصوص مامورین دولت در مرکز ولایات کشور به دزدی و چور و چپاول دارای های عامه و رشوت خوری عادت نداشتند و زنده گی کوپونی را ترجیح میدادند؛ نسبت به رشوت و چور و چپاول دارایی های عامه و بالاخره حرام خوری و به این پدیده ننگین و شرم آور عادت نکرده بودند؛ بل در تضاد با آن قرار داشتند و گرفتن رشوت را ننگ و حرام میدانستند و با این فرهنگ کاملن بیگانه بودند؛ ولی امروز چی؟

امروز برعکس است. شنیدن حقایق بالای بعضی ها ممکن سخت تمام شود و هضم آن هم مشکل باشد. در ابتداء باید گفت که یک تعداد از مجاهدین واقعی که علیه ارتش شوروی وقت جنگیدند و "جهاد" نموده بودند؛ بعد از تسلیم گیری قدرت و نظام سیاسی در کشور، سلاح های شان را تسلیم دولت نمودند و مصروف کار و زندگی خود در دهکده ها و شهر ها شده اند و یا اگر در حاکمیت حضور داشتند و یا اکنون هستند، سالم و پاک باقی مانده اند و در فساد و خیانت و جنایت دست ندارند که تعداد آن ها انگشت شمار است و خط آن ها جدا می باشد. ولی در اینجا منظور از تعدادی "مجاهدینی" است که حرام را بر خود حلال دانسته و جهاد شان را در بازار گرم به لیلام گذاشتند و برای جیفه ی دنیایی، آن را فروختند و خود را مالک ثروت و پول ها از راه های نامشروع ساختند. اینست نتیجه ی جهاد شان و خروج قطعات شوروی از افغانستان .

افزون بر آن، اگر دولت وقت یک «الکسی» را آورده بود؛ امروز تنظیم های جهادی «الکسی» های بیش از ۴۸ کشور را در افغانستان آورده اند و حضور پررنگ دارند. نمی دانم بین قوای نظامی شوروی و قوای نظامی امریکایی چه تفاوت و چه تعریفی نزد خودت جناب امرالله صالح وجود دارد؟

شما به جا و دقیقن فرمودید که مردم به صف بستن و نظم در عقب مغازه های کوپونی عادت کرده بودند؛ چون برتری جویی و امتیاز طلبی و زور گویی و بالاخره منطق تفنگ در جامعه حاکم نبود؛ بل انسانیت، قانونیت و منطق وجود داشت. قانون شکنی و تفاوت ها و بالاخره طبقات حاکم و محکوم و ظالم و مظلوم وجود نداشت؛ از بچه ی وزیر، رئیس، مدیر و جنرال گرفته تابه بچه ی یک مامور دولت همه در صف به نوبت ایستاده می شد همه از امتیازات مادی و معنوی یکسان برخوردار بودند، که این همه از یک اداره سالم و نظم و دسپلین در دولت و در جامعه نماینده گی میکرد و همچنان همشهریان ما به قانون و فرهنگ زنده گی همشهری و انسان و انسانیت احترام داشتند و به آن عادت کرده بودند؛ زیرا در قدم اول قانون را مامورین دولت مراعات میکردند.

هر روز صبح که هزاران انسان مانند عزاداران در مقابل مغازه های توزیع آرد فریاد میکشیدند؛ از حق و حقوق خود دفاع میکردند و خواستار حق خویش بودند. این همه بدبختی ها و ظلم و ستم را کسانی در حق همشهریان ما روا میداشت که کاروان های اکمالاتی دولت را بنا بر دستور استخبارات بیگانه مانع میشدند و راه های اکمالاتی را بالای هموطنان ما مسدود می ساختند و قطار های اکمالاتی دولت را به آتش می کشیدند تا برای همشهریان شان چیزی نرسد و کتابچه های توزیع غذای شان خشک در دست شان باقی بماند .

امروز همان مردم سنگ مردم دوستی را برسینه می کوبند و داد خواهی از حق و حقوق همان مردمی میکنند که دیروز خود از جمله ی کسانی بودند که حق و حقوق شان را را به طور اشکار پایمال مینمودند. امروز همان افراد در عقب مردم، خود را پنهان کرده و مردم را به گروگان گرفته و اکت های ضد پاکستانی و ضد روسی مینمایند. جالب این که چندی بعد خود در دامن همان روس ها پناه بردند و روابط تامین نمودند و به اصطلاح تف خود را دوباره از زمین . . . به هر صورت .

بعد از سقوط دولت داکتر نجیب الله و با روی کار آمدن دولت "مجاهدین"، دولت چه بدیل در مقابل کوپون مامورین دولت داشت، میشه جناب شما لطف کرده توضیح کنید؟

گذشته از آن شما خود نیک میدانید که بعد از خروج قطعات نظامی شوروی از کشور چه تعداد تانک و طیاره و وسایط زرهی و نقلیه از قطعات نظامی شوروی در افغانستان باقی مانده بود و الی آمدن "مجاهدین" حفظ شده بود که بعد به "مجاهدین" تسلیم داه شد؟ به یقین که خوب میدانید (بیش از دو هزار و ۵۰۰ تانک، ۵۰۰ هواپیمای جنگی و حمل و نقل و بیش از ۵ هزار وسایط نقلیه نظامی در افغانستان باقی ماند. اما بر سر این ادوات چه آمد؟

) و کی ها این همه را به دستور استخبارات بیگانه به خصوص پاکستانی ها تخریب کرده و از بین بردند؟ اگر شما حقایق را پنهان کنید، مردم و تاریخ پنهان نمیکند .

بلی این همه وسایط نظامی و تجهیزات و تانک و طیاره و سلاح، توسط تنظیم های جهادی وابسته به استخبارات بیگانه منجمله استخبارات پاکستان تخریب و از بین برده شد و به قیمت ناچیز بالای پاکستانی ها به فروش رسید و قوای مسلح افغانستان را به نام اردوی کمونیستی فلج نمودند؛ در حالی که در عقب این شعار های بی اساس اهداف سیاسی دگر نهفته بود، که بعد، جنگ های داخلی را توسط غلامان حلقه به گوش و بفرمان شان منجمله مسعود، ربانی، گلبدین حکمتیار و سایرین سازماندهی نمودند و تفرقه قومی و مذهبی و سمتی و غیره را دامن زدند و جنگ های تنظیمی را در کشور شعله ور ساختند که منجر به کشته شدن بیش از ۵۰ هزار همشهریان کابل و تخریب کابل گردید و استخبارات پاکستان و نظامیان شان به آرزوی دیرینه خود رسیدند .

همین رهبران "جهادی" و تنظیم های "جهادی" بودند که بالای همشهریان کابل رحم نکردند. کشتند؛ به راکت بستند؛ ویرانی کردند؛ چور و چپاول نمودند؛ و هر آن چه از دست شان آمد در حق مردم بیچاره دریغ نه ورزیدند و چنان عقده مندانه برخورد نمودند که مردم شوروی ها را برائت دادند.

امروز همه چهره های آن ها افشا شده به خصوص کسانی که اسلام را ابزار و وسیله ی دست خود ساخته بودند و زیر چتر اسلام و بنام جهاد، اسلام را لطمه زدند و هنوز هم به تداوم قدرت خود در کشور ادامه میدهند و بالای خون مردم تجارت میکنند و از خود حرکات و ژست های نمایشی نشان میدهند و شعارهای خدمت به مردم را نشخوار مینمایند و تظاهر میکنند. در حالی که در طول این مدت به مردم بیچاره و زجر کشیده چه داده اند؟ بم، راکت، مین، هاوان، گرسنگی، دربدری، بی خانمانی، بی ناموسی، هیروئین . . . غیره این است خدمات شان؟ و به نظر من بالای آب رفته بیل گرفتن کار معقول و منطقی نخواهد بود؛ باید بالای آینده تصمیم گرفت

>>>   همى كسانيكه هر روز از ٢٦ دلو در زير سقف هاى بلورين و انحصار شده از ديوارهاى سمنتى پيروزى تجليل ميكنند كجا هستند تا از وطن دفاع نمايند

>>>   نعمت الله وفا
کنر ننگرهار در واقع خاک پاکستان است دل هر چی که میکنه خاک تاجیک نیشین را که موشک باران نکرده

>>>   19 uur ·
يك مشوره يى مفت به آقاى صالح ؛
افغانستان به موجود لنگ و لاشى مى ماند كه توان دست به دهن بردن را ندارد و از پول ماليه ى كارگران بيچاره يى اروپاى و امريكاى ، رييس و وزير و جنرال و سرباز اش حقوق ماهوار مى گيرند و جز چند تفنگ زنگ زده ندارد و از سوى ديگر حاكمانش، خود مزدوران و جاسوسان MI6 , CIA و ISI اند و ادراره كشور را دزدان و مافيا و فاشيست ها رهبرى مى كنندو يك آدم عاقل هم اين حكومت را مشروع نمى داند، حال از جناب شما كه كودك سازمان هاى استخباراتى غربى ايد يك پرسش ساده دارم ؛ مگر چنين كشورى ، چنين سيستمى و چنين رهبرى مى تواند به جنگ كشورى برود كه يك مليون سرباز مسلح دارد و صاحب ماشين جنگى مدرن و اتمى است و از سوى قدرت هاى منطقه و جهان تجهيز مى شود و هم مردمش چه پشتون ، چه سندى و چه مسلمان و چه عيسوى با افتخار خود را پاكستانى مى نامند و افتخار مى كنند. پاكستان در عمق نظام فعلى نفوذ دارد و اكثريت دوستان خودت چون كرزى ، اتمر ، يون ، غنى ، وردك ، سلميان لايق و ديگران خانه ى دوم شان آنجاست ، آيا اكت هاى كودكانه و دشمن تراشى هاى خودت مى تواند به نفع كشور باشد ! بسم الله ، كمر بسته كن و با لشكر سبزت برو به جنگ شاخ گاو و هر چه كونت را مى خارانى ، بخاران ، ولى مردم بيچاره در يك جنگى كه نمى توانند چند لحظه هم مقاومت كنند ،،درگير نساز. از سوى ديگر با چنين دشمن سازى ها تاجيكان را در مقابل پاكستان قرار مده ، تاجيكان هيچ سودى ندارند كه دشمن پاكستان باشند.
خودت جرئت گفتن و اقعيت ها را در كندز را نداشتى ، مگر كندز را سرحدى هاى پاكستانى دو بار اشغال نكردند و شما مردم را اغفال كرديد و واقعيت را ها در پوچكپالى ريختيد، بهتر است تا از رفت آمد به سفارت هندوستان بكاهيد تا از ذهيت دشمنى تان در مقابل پاكستان كاسته شود. پاكستان بد است اما همسايه ما ، با همسايه نمى شود هر روز جنگيد ، عاقلانه آن است كه راه هاى معقول حل مشكلات با پاكستان را دريابيد و از گرفتن پل اتك و شعار هاى احمقانه دست بكشيد . جنگ را چند فرزند بيچاره خواهند كرد و نه از خودت و دوستانت . ما در داخل كشور كار خانگى مان فروان است و بايد مصروف به سر رسانى آن شد.

>>>   Ariaie
يا عدالت و مردم سالارى ، يا فدرال و خود مختارى محلى!
شرايط و وضعيت غير عادلانه و ضد انسانى فعلى نه ميتواند ادامه داشته باشد و نه كسى ميتواند ان را بيشتر از اين تحميل كند. حالا كه دورنما معلوم است به طرف هدف برويد و توده ها را بسيج كنيد!

>>>   ما نباید از پاکستان گله کنیم چون از دشمن نباید گله کرد. ما باید از کسانی گله کنیم که پاکستان را دشمن ما ساخته هست . از افراد که دعوایی خط دیورند را بالا میکنند. از لر او بر خواهان. اگر کسی بخواهد خانه مرا غصب کند من به تمام توانم مقاومت خواهم کرد. الان که بعضی افراد سودجوی دعوایی نیم خاک پاکستان را دارند.

>>>   هنوز دولت و دولت مردان افغانستان در بیش از نیم قرن اخیر نتوانسته اند که سیاست امریکا و غرب را که بر حمایت از پاکستان در مقابل ادعای افغانستان قرار دارد، درک و هضم کنند. کرزی و غنی که از کف پای تا نوک سر در حاکمیت خود وابسته و درمانده به امریکا و غرب بودند و هستند، در توهم لوی افغانستان، با تجزیۀ پاکستان به سر می برند. افزون بر آنکه آن ها در این حاکمیت، فاقد سیاست ملی هستند و فاسد ترین دولت روی زمین را ریاست کرده اند. شریکان حلقه و سفرۀ قدرت کرزی و غنی هیچگاه دید و سیاست و اقع گرایانه و مستقل از آن ها در مورد پاکستان را نداشته اند و چشم های شان ساحۀ دید بیشتر از این سفره را ندارد.
آیا یک دولتِ این چنین وابسته و درمانده به کمک خارجی و نیروی خارجی، و دولتِ این چنین فاسد و فاقد سیاست و استراتیژی عادلانۀ ملی، توان و ظرفیت آن را دارد تا پاسخ تحقیر و توهین پاکستان را دهد؟

>>>   تا زمانی که این دولت های پوشالی و ضد ملی خواب لوی افغانستان را می بینند، و به سیاست های منافقانه تبعیض در کشور ادامه می دهند هرگز جرات نخواهند کرد تا به طرف پاکستان به چشم بد ببینند. پاکستان هم این حق را دارد تا همسایه ای که ادعای ارضی در خاکش دارد، او را همیشه سرزنش کند.

>>>   جاسوسان خود فروخته شده و خاین ملی در داخل مملکت برعلاوه از طالبان ترورست هرکسیکه در مورد خیانت ها وجنایات پاکستان سخن زند فورا جاسوسان پاکستان بر علیه ان با با سخنان دروغین عوام فریبانه گاز شکم شانرا خارج میکنند تا مسیر سخنان در مورد پاکستان را بسوی وسمت دیگری سوق دهند و از افشای خیانات وجنایاتی
را که پاکستان علیه کشور و مردم ما انجام داده است جلوگیری کرده باشند به استثنای جاسوسان جیره خور پاکستان دیگر تمام ملت پاکستان را با اعمال انجام داده شان بخصوص از سال ۱۳۷۶ هجری شمسی که با لشکر کشی اش قسمت خاک ما را بنام طالبان تحت اشغال خود در اورده بود و خجل زده و شرمسارانه کشیده شد و هنوز که هنوز است با وصف ان شرمساری و خجالتی بازهم دست از اعمال خاینانه گذشته اش بر نداشته از اعمال خاینانه اش دست بردار نیستند انشا الله که بازهم پوز شان در خاک مالیده خواهند گردید .

>>>   اشرار بی فرهنگ (غلام و نوکران) زنجیری پاکستان بودند،هستند، و خواهند بود هیچ گاه علیه باداران شان جرااَت قدعلم کردن را ندارند. ودیگران را هم نمی گذارند.
اشراربی فرهنگ درسال ۱۳۵۴ به اینطرف که افسران ( ای اس ای) پاکستانی را به پنجشیر و کنرها راه داده بودند.تا امروز انها بالای ننگ و ناموس این ملت راه یافتند دیگر تا زنده هستید از شر انها خلاصی ندارید.
دِلَک ات جمع باشد دین فروش......

>>>   ما خوده کشتیم وحدت ملی گفته ولی پشتونها میگن خلص شما را نمیخاهیم

>>>   ازبرگه احمدمختار
اي تاجيك !!
اي برادرم !!
طالب ، داعش ، حكمتيار ،حقاني ، حزب افغانستان نوين ، اشرف غني ، حامد كرزي ، حنيف اتمر ، اسماعيل يون ، جنرال طاقت ، همه بخاطر نابودي تو وفرهنگ تو مبارزه ميكند
ديگر هيچيز وجود ندارد .
نه جنگ اسلام وكفر وجود دارد نه ما مشكل با پاكستان داريم نه مشكل با ايران داريم نه مشكل با امريكا داريم نه مشكل باروسيه داريم
خلق كننده همه مشكلات در كشور ما پشتونها هستند .
وهمه بخاطر نابودي تاجيكها وفرهنگ تاجيك ها وتمدن تاجيكا است
اين بخاطر آن است كه پشتونها مي كوشند تا در مراكز اصلي مواد نفتي ، وزمرد والماس دست پيدا كنند
يعني در ولايت هاي شمالي نهايت كوشش دارند
پس بايد كوشش كنيد كه مانند اينها شما هم به مبارزه تان سخت ادامه بدهيد

>>>   Abdullah
افغانستان در هفته گذشته به دو كشوريكه هردو قدرت اتمي هستند هشدار واعلان جنگ داده است. نخستين هشدار را عبدالرب رسول سياف به روسيه داد و تحديد كرد كه روسيه را خراب و ويران ميكند. اعلان جنگ به پاكستان را هم امرالله جان صالح داد.
خوب اين منطقي هم است كه افغانستان با داشتن اقتصاد مافوق قوي، ارتش پنج مليون نفري مجهز با سلاح هاي اتمي و دو مليون دستگاه ماشين هاي محاربوي و تكنولوژي هوشمند تسليحاتي بعد از چين دومين قدرت نظامي دنيا است.
توجه كنيد دوستان اين كشور همه اش با لاف و پوف و گداييگري و نوكري شب و روز ميگذراند. لاف و دروغ اساس،بنياد و تاريخ اين كشور دروغگو و لافوك را تشكيل داده است. غيرت افغاني اش هم از همين پوف ها است.

>>>   برای رهایی از چنگ دکاندار و تیکه داران دین تنها یک راه است.
بسیج ملی در برابر کشورهای مرتجع عربی و رژیم اخوانی ترکیه و رژیم نظامیگر پاکستان.
همین گونه باید برای وادار ساختند دولت به اصطلاحات بایسته است تا رژیم را وادار به برگزاری لویه جرگه و ویرایش قانون اساسی و ساختار نظام سازیم.

>>>   پاکستان در دون دولت ما عمیقن نفوذ دارد زیرا اکث دولت مدا فاشیست وقومگرا دست پروده پاکستان اند بزرگتری پوست های دولتی به مشوره واشاره پاکستان مقررر میشوند .پس کدام نیرواست که علیه پاکستان چنین عملی را انجام دهد؟رهبان قوماندانان جهادی والی ها یک تعداد وزای ما دال وچپاتی پاکستان را خوده اند دست پرورده پاکستان اند .مردم ما به خواب عمیق رفته اند بیدار نمیشوند.

>>>   دلم برای کشورم می سوزد. که ژورنالیست اش اینقدر بی انگیزه و بی دیدگاه باشد. که چند متر دور خود را دیده نتواند. آیا در این ۳۵ یا ۳۰ ملیون جمعیت دیگر هیچ فرد سزاواری نیست که قرعه را بنام چند انسان ناکام وتاریخ زاده می زنید؟!

>>>   Abdul Lalzad
وقتی حاکمان افغانستان مرز رسمی در بین دو کشور را به رسمیت نمی شناسند و دعوای مالکیت بر نیم پاکستان دارند، شما از حاکمان پاکستان چه توقع دارید که در مقابل این ادعا ها دست زیر الاشه بنشینند و بگذارند که افغانستان صاحب قدرت و اقتداری شود که نیم آن را تجزیه نموده و به خود ملحق سازد؟؟؟
وقتی از خورد تا بزرگ ما مرگ بر پاکستان می گوید و آن را کشور بدون تاریخ و دالخور می داند، شما از آنها چه توقع دارید که برای ما گل بفرستند؟

>>>   تا زماني مرز را به رسميت نه شناسيم و ادعاي ارضي بر خاك پاكستان داشته باشيم، مداخله پاكستان هم طبعي است.

>>>   Sharifi
درود بر شما. از نظر من پاکستانی های ارگ به مراتب خطرناکتر از پاکستانی های بیرون مرز هستند .

>>>   Abdul Fatah Hamdard
وقتی که چند سال پیش وزیر دفاع آمریکا نسبت به سیاست های پاکستان سخت بر آشفته شد به پاکستان هوشدار داد که به داد شما خواهیم آمد صبر و حوصله آمریکا هم حد و مرزی دارد. اما کرزی ریس جمهوری وقت فوری در مصاحبه با خبرنگار پاکستانی اعلام داشت که هرگاه آمریکا بر پاکستان حمله کند افغانستان در کنار برادران پاکستانی شان می ایستند وبه طرفداری از پاکستان علیه آمریکا خواهند جنگید.
روزگاری یک خبرنگار از حامد کرزی در برابر حملات راکتی که از باجور پاکستان به افغانستان روزانه صدها راکت پرتاب می گردید ومردم محل سخت عذاب می کشیدند و زندگی دهها تن را می گرفت اما حکومت کرزی هیچ نوع واکنشی به تقاضای دفاع از مردم کاری صورت نمی گرفت بلاخره کرزی گفت ما نمی خواهیم آنطرف مرز که برادران ما اند کشته شوند. بخش بزرگ حکومت داران کشور رابطه تنگاتنگ باپاکستان دارند جاسوسی، سرمایه ها، خانه هایشان وحسابات بانکی شان انهارا با پاکستان گره زده است. اما در ظاهر چهره ملی گرایانه برای فریب اذهان عامه ازخود تبارز میدهند. سالهاست مردم کشور را دردام پشتونستان خواهی قرار داده وعدم شناسایی مرز دیورند خود عامل تباهی کشور شده است وهیچ کس حاضر نیست که از مقامات عالی به این اقایون کرزی و غنی بگویند که دیگر فریب بس است مردم شمارا خوب وبه حد کافی شناخته اند. نباید با پاکستان که همسایه در و دیوار مان است می باید برخورد دقیق و محاسبه شده را انجام داد و نمی شود که نه افغانستان ونه آنرا به کدام قاره دیگر انتقال داد تا پاکستان از شر مداخله پشتونستان خواهی در عمق پاکستان بوسیله افغانستان و نه هم پاکستان با طالب پروری داعش پروری انتحاری و انفجاری بفرستد تا هردو در امان ماند.

>>>   تا زمانیکه پارسی گویان به سر و کله همدیگر بزنند قبیله گرایان در صف اول خواهند بود

>>>   تا زمانی که شما در فکر زراندوزی وکسب شهرت ومنصب باشید پاکستان هرکار که بخواهد می کند وحالا که خطر تهدید تان می کند باز از بسیج شدن مردم سخن می زنید اینرا بیاد داشته باشید که دیگر مردمی که به خون ،مال وناموس شان تحارت کردید فریب شما عوام فریبان را نمی خورد که به خاطر بقای تان از انها استفاده نمایئد

>>>   مردم دیگر به این رهبران باور نداشته از اینها از اعتماد خارج اند زیرا هنگام مواجه شدن به ذلت وخواری بیاد ملت میفتند

>>>   راستش امرالله خان هر گاه که چیزی میگوید من بیاد همان گفته اش که بعد از حمله بالای تجلیل کنندگان 8 ثور در عیدگاه صورت گرفت می افتم. ( اگر خدا ناخواسته تا موی ریس جمهور کرزی کم می شد یا کشته می شد در این وطن که جای او را پر می کرد ) . این گفته وی چنان بود تو گویی که این کرزی با چهار دلقک اش تمام افغانستان را کنترول می کند

>>>   واقعا نفرین به زبون شده های تاریخ که جز معامله و جمع کردن ثروت که آن را به گور همراه خود ببرند مخنث های تاریخ تاجک ها
Samim

>>>   به هزاره ها و ازبيك ها كارى ندارم ، اما هر تاجيكى با هر بهانه و معذرتى و با هر دليلى با اين تيم فاشيزم قبيله همكارمى شود و اقتدار شان را توجيه مى كند و تاريخ امروز و فردا را به نفع شان رقم مى زند، عزت فروش بيش نيست . تسليم شدن به فاشيزم و شوؤنيزم قبيله به هيچ وجه قابل توجيع نبست و در بستر آن خوابيدن هم نماد روسپى گرى است. زنده گى سياسى مشترك معناى تسليم شدن را ندارد، اينجا بايد به گفته آلمانى حق را در مقام هم سطح بودن چشم ها بايد تعريف كرد نه كمتر و نه هم افزون تر.

>>>   جنگ با پاکستان در یک سطح وسیع ملی نیست. در یک نگاه قومی، بسیاری ها جنگ با پاکستان را جنگ یک قوم می دانند که دیگر اقوام نباید در ان دخیل باشند.

>>>   پشتونهای پاکستان با اوغانهای افغانستان جنگ و درگیری دارد دیگر اقوام هیچ دخیل نیستند ریس جمهور اوغان است و مخالفین دولت هم پشتون است
و باقی اقوام ساکن در افغانستان اندازه یک تره تخمی هم اهمیت نداره پس بگذارید که اوغان و پشتون باهم بجنگند که کدامش زور میشود.
فهیم

>>>   گرچه پاكستان براي ما بد كرده است ولي بخاطر نه گفتن به مزدوري ها و پيشخدمتي هاي امرالله صالح بايد بگوييم "زنده باد پاكستان " و در برابرش برعكس هزاران...باد به امرالله صالح اين مزدور بي مقدار دستگاه استخباراتي هندستان
هر سخن امرالله صالح در برابر پاكستان مساوي است به ريختن خون هزاران مردم بي گناه ما
هر باريكه امرالله صالح پاكستان را بد ميگويد مردم بدخشان، تخار، بغلان، پروان، پنجشير، غور، باميان، هرات و قندهار صدها جوان و نو جوانان خويش را با پيكر تكه و پارچه شده و خون آلود تسليم ميگيرند
پس امرالله صالح يك سخن ميگويد و ميرود دنبال جمع آوري پول ها، و شايد هم اين خانواده هاي داغدار هرگز نتوانند حتي پشت دروازه امرالله صالح راه بيابند چه جاي برسد به ديدار با صالح
ما زماني به مرگ گفتن امرالله صالح باور ميكنيم كه بجاي ذاخيل وال شخص امرالله صالح سفير افغانستان در پاكستان باشد
امرالله صالح به خاطر ملت نه بلكه از بهر مزدوري و پيش خدمتي كه ميخواهد به دستگاه فاشيزم انجام بدهد هر روز ملت تاجيك را براي پاكستان دشمن مي تراشد
آخر اين أجير اگر واقعا مخالف پاكستان است پسرش را به آمريكا نفرستد بلكه به مرز هاي توخم روان كند و از اون طرف هم جنازه اش را تسليم بگيرد، سپس مي پذيريم و اماده ميشويم تا سخنان مزدورانه امرالله صالح را بشنويم
در غير آن اين كثافت نا صالح حق ندارد كه با سخنان مزدورانه اش روزانه آي اس آي را تحريك به ريختاندن هزاران ليتر خون ملت ما نمايد

>>>   امرالله صالح هر روز بخاطر خوشي و شادي كرزي، استانكزي و ديگرانش پاكستان را از نشاني مردم و گروه هاي مقاومت، بد گفته روان است
اين روشن است كه از دست امرالله صالح در برابر پاكستان هيچ چيزي بر نمي آيد بلكه تنها باعث ميشود تا پاكستان شمشيرش را بيشتر برنده تَر و تيز نمايد در برابر ملت ما

>>>   سرگروپ انجوی روند سبز چی میگوید:
به نظر من پاکستان چند حمله میکند !!!! حالا غیب گوئی هم میکند ، تاحال سه روز تیر شد کجاست حمله ؟ وقتی یک چوکی را به صد واسطه وفریب وریا گرفتند بعدا فکر میکنند نابغه هستند! حالا یک سوالازجناب صالح:
آیا به تنظر تو رئیس آی اس آِ پول های اوپراتیفی ریاستش را غنیمت میگیرد یا تنمیگیرد زمانیکه از ریاستش سبکدوش گردد ؟؟

>>>   نظام الدین «غیاثی» در پاسخ به نکته نظرات امرالله «صالح» پاسخ نامه خود را چنین عنوان داده است:
چوچۀ شورای نظار مستر امرالله صالح بازهم چرند باد کرد.

>>>   پاکستان دوررفتنی جنرال.صاحب.دوستم.رادید امروز بایدجنرال.صاحب.به.نبرد.وامدشود تااین.مردمی بچار راازموشکهای چتلستان نجات.بدزندبادجنرالقهرمان ماحمایت.میکنم.نادرازفاریاب

>>>   پنجشیری ها صرف زمانی ازتاجک یاد میکنند که قدرت نداشته باشند زمانیکه صاحب صلاحیت شدند وتقسیم چوکی ها براساس اقوام بمیان آمد آنزمان نه بدخشان تاجک هست نه بلخ نه هرات نه ذیگران تنها پنجشیری ها تاجک هستند اما زمانیکه بنام سهمیه اقوام سرباز استخدام میکنند پنجشیری ها تاجک نیستند دیگران تاجک اند، اینها بجز خود هیچکس را قبول ندارند حتی خودراهم بعضا قبول ندارند ، نه با مزاری ساختند نه با اسمعیل خان ، نه بادوستم نه با گلبیدین حتی با مرحوم استادربانی رهبرخود هم سازش نداشتند ،درکتاب خاطرات خلیل زاد هست که قانونی می آمد فهیم راتخریب میکرد عبدالله می آمد بسم اللله را بد میگفت ، همین چناب صالح زمانیکه برای کرزی خیلی خودرا نزدیک ساخته بود واز دیگران برایش گذارش میداد ورئیس امنیت شد از پهره دار دروازه تا رئیس همه از یک السوالی بودند آیا با اینگونه مفکوره وعمل همبستگی ملی ایجاد میشود؟
v

>>>   درست است جناب صالح. اول خودت به میدان جنگ تشریف بیبرید ما همه آماده هستیم.
بدخشانی

>>>   آنها سفیر افغانستان را خلاف عرف معمول به مقر اردوی پاکستان احضار کرده و گفته اند که افغانستان و عوامل افغانی مسوول این حملات اند. موقف گیری علنی پاکستانی ها نیز بر همین محور می چرخد. پاکستان عزت و دستاوردهای عملیات های ضرب عضب خویش را برباد رفته می بیند در حالیکه عملیات های نظامی پاکستان سلیقوی بوده و هیچ اقدام علیه گروه هایی که ضد افغانستان فعالیت دارند انجام ندادند.
ع

>>>   سلام
برادران محترم این تنها وظیفه دولت نیست بلکه باید تمام مردم در این مسله باید سهم بیگرد
تمام جوانان باید در مقا بل
پاکستان مردانه وار استاده گی نمایند به دست خالی باید انهارا شکست بدهیم این خا ک در طول تا ریخ اینقدر بی غیرتی را تحمول نکرده است .
پاکستان دال خور ومزدور انگستان هر گز نم تواند که به افغانها شکست بدهد

>>>   سلام به همه
به رهبران احزاب سیاسی افغانستان و وکلایی محترم ولسی جرگه صدا میکنم و میخواهم واضع بسازیم این که همیشه دولت افغانستان را تهدید به این میکنند که ما با طرفداران خود به جاده ها می ریزیم و مسئولیت حوادث بعدی آن به دوش شخص رئیس جمهور خواهد بود پس چرا برضد حملات پاکستان از حاکمیت ملی وطن شان ، خانه شان ، با طرفداران شان به جاده ها نمیریزند و چرا از برادران بی دفاع خویش که تحت حملات پاکستان قرار دارند حمایت نمی کنند بخاطر اینکه منافع شخصی خودشان مطرح نیست .
برادر کوچک شما بصیر احمد ارغندیوال از جوزجان

>>>   ازشهامت و دلیری سربازان شجاع افغان تشکرمینمایم تمام ملت افغانستان ازمردتازن وخوردوکلان حاضراندکه تاپای جان درمقابل این دشمن سفاک وزبون تآخرین قطره خون برزمندبیقین که سرانجام پروزی ازآن ماست نظری هستم ازحوزه جنوب غرب

>>>   کجاسیتید او.... که سالها غلامی امریکاو پاکستانرا کردید بخیزید که بامتجاوزین مبارزه کنید منتظر غنی ننشینید.وطن خودتانرا سرخودتان تباه وبرباد کردمیگذارید که پشت دروازه هایتان برسند.

>>>   ینازم ذستان تورا ای رزمنده دلیر افغان که چند ...رابه چتلگاه فرستادی ازدور دستانت را می بوسم
شریفی

>>>   پاکستان نمیتوامد کار خود را پیش برد
غیرت خراسانی

>>>   برای رهایی از چنگ دکاندار و تیکه داران دین تنها یک راه است.
بسیج ملی در برابر کشورهای مرتجع عربی و رژیم اخوانی ترکیه و رژیم نظامیگر پاکستان.
همین گونه باید برای وادار ساختند دولت به اصطلاحات بایسته است تا رژیم را وادار به برگزاری لویه جرگه و ویرایش قانون اساسی و ساختار نظام سازیم.

>>>   كليم الله همسخن
افشاگرسیاسی می نویسد:
"جنجال بر سر رهبري حزب تازه تاسیس بنام محور:
داكتر اسپنتا رحمت الله نبيل رییس پیشین امنیت ملی را در منزل ارشاد احمدي معين سابق وزارت خارجه، منشی جريان سياسي《 حزب محور 》خطاب كرده است و خود را رهبر حزب خوانده است. این در حاليست كه رحيم وردك ، زلمي رسول و چند تن دیگر نيز خود را رهبر حزب به دنیا نیامده (محور)می دانند، محور تنها جريان سياسی ی کشور است که رهبران آن بیشتر از اعضای حزب هستند. ولی منبع افشاگر سیاسی می گوید: رهبر واقعی پشت پرده و اصلی این جریان آقای کرزی است "

>>>   پاكستان حق دارد به عنوان يك كشور از مرزهايش حراست و حفاظت كند تا از عبور و مرور تروريست ها جلوگيري صورت گيرد. اين حق براي افغانستان و هر كشور ديگر نيز محفوظ است. زماني كه ما پاكستان را حامي و لانه تروريزم مي دانيم، چرا از سياست پاكستان نسبت بر إيجاد محدوديت بر مرزها و دروازه هايش بر آشفته شويم!؟ ما نه تنها از إيجاد محدوديت بر دروازه «تورخم» و «چمن» حمايت مي كنيم؛ بلكه براي جلوگيري از عبور تروريستان از آنطرف مرز به افغانستان، پاكستان بايد در امتداد مرز ديورند، حصار كشي يا ديوار بزرگ إعمار كند تا هم از رفت و آمد تروريزم جلوگيري شود و هم بر ادعاي ارضي دو طرف بر مرز ديورند پايان داده شود. اينطوري نمي شود كه هم مرزها باز باشد از سوي هم توقع مدينه فاضله در دو طرف مرز داشته باشيم.
هارون معترف

>>>   نخست عرض كنم كه ميان من و جنرال هاي پاكستان نه، بلكه دو ملت خواستار پايان دادن بر عبور و مرور تروريزم در دو طرف مرز ديورند هستند، تنها كسان كه طرفدار آزاد بودن مرز ديورند هستند، طالبان و حلقات تروريستان ديگر استند كه اينجا نقطه اشتراك شمارا نيز با آن ها نشان مي دهد. دوم اينكه مرز ديروز «فرضي» نيست بلكه مرز شناخته شده و تاييد شده از جناب ملل متحد و جامعه جهاني است. سوم اينكه مسله ديورند يك قضيه نهائي و حل شده است و هيچ مشكل استراتيزيك ميان دو كشور وجود ندارد، بلكه مشكل تنها در حلقات قومي و شونيزم در اين طرف مرز ديورند است. اگر باور نداريد برويد در آن طرف مرز همه پرسي راه اندازيد اگر يك درصد موافق با الحاق اراضي پاكستان به نفع افغانستان يافتيد، شما برنده هستيد. مسله مهم اين است كه سالهاست ما از بابت مرزهاي باز ديورند، قرباني داده ايم و اين تماميت خواهي ادعاي ارضي مافياي قومي در افغانستان عامل بحران بوده. بنا مردم افغانستان ازين بعد حاضر نيستند قرباني گاو شيري مرز ديورند شوند.

>>>   سالهاست ما از بابت مرزهاي باز ديورند، قرباني داده ايم و اين تماميت خواهي ادعاي ارضي مافياي قومي در افغانستان عامل بحران بوده. بنا مردم افغانستان ازين بعد حاضر نيستند قرباني گاو شيري مرز ديورند شوند.

>>>   استراتژیک افغانستان نه استراتژیک عده ای از پشتونها

>>>   مرز ديورند مثل بقيه مرز هاى كشور، يك مرز رسمى بين اللملى شناخته شده و توقع ما در اين مورد بيجا و غير منطقى است. من با اقاى متعرف موافق ام.
Mohammad Zahir

>>>   پاکستان حق اش است که‌ از مرزهای خود دفاع کند پل اتک نی تورخم وپشاور سپید بولدک ،

>>>   جنگ با پاکستان در یک سطح وسیع ملی نیست. در یک نگاه قومی، بسیاری ها جنگ با پاکستان را جنگ یک قوم می دانند که دیگر اقوام نباید در ان دخیل باشند.

>>>   درمقابل پاکستان ماباید تعداد راکت هارا ئدقیق حساب کنیم که اشتباه رخ ندهد
ر

>>>   "در مقابل پاکستان باید چگونه رفتار کنیم؟"
مثلیکه تا امروز کرده ایم!!!!!!!!!!!!


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است