مسکو میزبان صلحی که خود به یغما برد
تنها تفاوتی که نشست صلح امروز با صدها نمونه خود دارد حضور روسیه ای است که سال ها به دلیل شکست تاریخی، تنها نظاره گر یکه تازی های امریکا بوده اما اکنون با استراتژی کلان خواهان حضور و مقابله با رقیب دیرینه خود 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۳۷    ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ کد خبر: 129098 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، صلح افغانستان تبدیل به دستاویزی برای حکومت و دیگر کشورها شده است تا در پی منفعت جویی به اهداف خود دست یابند و بر همین اساس است که مخالفان مسلح هر از چندگاهی با حامیان جدید به خود رنگ رسمیت می گیرند، هرچند با مبنای تروریست و افراط گری.

ماه دلو و روز 26 آن، هرچند یادآور شکست بزرگ شوروی سابق در افغانستان است اما درست پس از یک روز از این تاریخ، روسیه پس از 28 سال به دنبال نقش آفرینی در سیاست کشور است و میزبان نمایندگانی از افغانستان، پاکستان، ایران، هند و چین برای گفتگوهای صلح!

روسیه با تجربه تلخ شکست گذشته در طی نزدیک به سه دهه به دور از مداخله در مناسبات افغانستان بوده و حتی از حضور نظامی امریکا در کشور حمایت کرد اما با تغییرات که در سطح جهان و منطقه رخ داد این کشور در پی حضوری فعال است که آن را با اعلام گفتگوها با طالبان، آشکار کرد.

هرچند اقدامات روسیه که رقیب سرسخت امریکا در جهان می باشد، منجر به نقد تند فرمانده نظامیان امریکا در افغانستان شد و آن را تلاش مسکو برای شکست حکومت کابل و نیروهای ناتو عنوان کرد اما آنگونه که انتظار می رفت، روسیه با استراتژی که در پیش دارد به این سادگی ها در پی کناره گیری و نظاره یکه تازی های امریکا در منطقه و نزدیک به مرزهای جنوبی خود نیست.

نشست یک ماه و نیم گذشته کشورهای روسیه، پاکستان و چین بدون حضور نماینده ای از افغانستان برای گفتگوهای صلح در خصوص افغانستان که انتقادهای شدید داخلی و حکومت را در پی داشت سبب گردهمایی دیگر و با حضور کشورهای تاثیرگذار برگزار شده است.

در این میان آنچه پس از این نشست صورت گرفت نیز نقش اساسی در برگزاری این گفتگوها داشته است: سفر وزیرخارجه به مسکو و گفتگو با مقام های دولت مسکو در کنار سفر رییس جمهور با چهره های بانفوذی چون اتمر و استانکزی به امارات متحده که بدون ارتباط با این نشست نمی باشد.

روسیه که همواره با نگاه تردید به اقدامات امریکا در منطقه می نگرد، این احتمال را دور از واقعیت نمی داند که داعش سلاحی شکل گرفته توسط امریکا برای فشار بر دولت مسکو می باشد.

گفتگو با طالبان از سوی روسیه همان رسمیتی بوده که سال هاست این گروه تروریستی در پی به دست آوردن توجه یک ابر قدرت بوده که برای افغانستان می تواند بازی خطرناکی دیگری باشد از جنگی گسترده تر و ویران کننده.

افغانستان پس از آغاز ناآرامی ها تبدیل به میدانی برای رقابت قدرت های جهان و منطقه که همین سبب از میان رفتن صلح و شعله ور شدن جنگ برای کشور بوده است و نمونه بارز آن اشغال توسط شوروی و ظهور گروه های افراط گر و حمله امریکا و بقای تروریستان می باشد.

صلح افغانستان هیچ گاه برای هیچ یک از قدرت های مداخله گر از اهمیت برخوردار نبوده و همواره کشورها برای منافع و به زانو درآودرن رقیب خود در پی نقش آفرینی در مناسبات سیاسی افغانستان بوده اند و اگر چنین نبود چرا همواره پاکستانی که مامن و سرچشمه تروریستان است پای ثابت هر گفتگوی صلح کشور و طالب و داعش هر روز قدرتمند تر می شوند؟

آنچه در افغانستان از چهاردهه گذشته رخ می دهد، برنامه بزرگ و پیچده ای به دست امریکا و غرب که توسط بازیگران منطقه ای به اجرا گذاشته می شود و اکنون این روسیه است که به دنبال مقابله با امریکا به گروه طالبان رسمیت داده تا برای امن ساختن مرزهای جنوبی خود علیه داعش مبارزه کند.

هرچند روسیه به مراتب اهدافی کلان تر از این اقدام خود دارد و خواهان رقابت با امریکا بر سر منطقه ی حساس خاورمیانه می باشد تا شکست گذشته را برای خود تبدیل به پیروزی کند.

در این میان با وجود حکومتی ضعیفی چون وحدت ملی که در سیاست خارجی از دیپلماسی ناهمگون و سلیقه ای برخوردار است، چنین نشست های می تواند برگ برنده باشد، اگر مقام ها به جای فردیت و قوم گرایی به دنبال منافع ملی و حل بحران کشور باشند.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   گرگی که گوسفند ها را تباه نموده حالا می خواهد در بین انها صلح وصفا ایجاد نماید .

>>>   به لحاظ خدا ، بیا و قضاوت کن ، قیوم کوچی ( کاکای غنی ی...ی ) دیروز میگفت " طالبان اوغانها هستند و مبارزه حقّ طلبی و... میکنند و ... "
اما اکنون می‌گوید " طالبان ‌یک گروه تروریستی و دهشت افگن هست و قلاده‌های‌شان به دست بیگانه است و ..."
چرا اینها ۱۸۰ درجه تغییر میکنند ؟؟؟
چون هرچه انگلیس فرماید ، آن میکنند و مگویند ...!
Ashkani

>>>   به نظر دهنده دوم!
در زمانهای قدیم پادشاهی بود و وزیری داشت که همیش در پهلوی او نشسته بود و به او مشورت میداد.
یک روز که پادشاه ماهی نوش جان میکرد و خیلی مزه اش داده بود، از وزیر خود پرسید که نظر شما در باره ماهی چیست؟
وزیر که متوجه بود پادشاه را ماهی مزه داده است، شروع کرد به تعریف و توصیف ماهی.
روز دیگر از قرار تصادف ماهی خارداری نصیب پادشاه شد و خارماهی در گلوی پاد شاه بند ماند. پادشاه شروع کرد به مزمت و بدگویی از ماهی. درین هنگام وزیر نیز شروع کرد برای مزمت و بدگویی ماهی.
شاه از وزیرش پرسید که تا دیروز تو توصیف ماهی را میکردی، چطور شد که حالا بدگویی آن را میکنی؟
وزیر در جواب گفت که پادشاه صاحب من نوکر شما هستم، نه نوکر ماهی.
حالا بنیان گذار طالبان حزب دیموکرات امریکا در زمان کلینتن بود. با آمدن جورج بوش جمهوری خواه، مبارزه علیه آنها شروع شد.با آمدن اوباما دموکرات، آشتی و صلح با آنها شروع شد و حالا باز با آمدن جمهوری خواه ها، دوباره مبارزه برضد طالبان شروع میشود.
بنأ کاکای اشرف غنی نوکر طالبان نیست بلکه نوکر آمر خود است.

>>>   اگر امریکا بخواهد که در افغانستان صلح بر قرار شود در قدم اول کمک های خود را ا پاکستان قطع نماید و هم کشور های عربی را متقاعد سازد که انها نیز همین کار را بکنند انشاالله در افغانستان صلج بر قرار شده و کشور های کممک کننده طالبان نیز همین کار را بکنند .
همایون از سنگتراشی کابل .


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است