هموطنان در ایران برای اخذ تذکره غیابی مراجعه کنند
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۳۵    ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ کد خبر: 129085 منبع: پرینت

مردم افغانستان در داخل و خارج از بحران بی هویتی رنجر می برند؛ چرا به فکر مردم نیستید، آیا هنوز جابجاهایی غیر قانونی برای اهداف شوم به پایان نرسیده است؟

نداشتن کارت هویت، نه تنها در افغانستان مشکلات زیادی را به وجود آورده است، بلکه حدود چهار دهه پناهجویان افغانستان مقیم کشورهای همسایه به خصوص ایران را به شدت متآثر و متضرر ساخته است.

از دو هفته به این طرف روزانه صدها پناهجوی افغانستانی مقیم ایران برای گرفتن کارت هویت، اسناد ازدواج، گرفتن پاسپورت و تذکره نفوس غایبی به قنسولگری افغانستان در مشهد مراجعه می کنند.

گفته می شود نمایندگی سیاسی افغانستان در مشهد، کابل را در جریان مشکلات پناهجویان در ایران قرار داده و خواهان بررسی جدی در این مورد شده است.

هفته گذشته شماری از شخصیت های علمی، فرهنگی و اجتماعی افغانستانی های مقیم مشهد بنا به دعوت جنرال قنسولگری افغانستان در مشهد اشتراک نموده، تا در مورد پروسه دریافت تذکره نفوس غایبی، اسناد ازدواج و سایر نیازمندی های پناهجویان که کودکان شان به همین علت به مدرسه رفته نمی توانند بحث کنند.

یکی از پیشنهادات این بود که یک هیات از اداره ثبت اسناد از افغانستان به مشهد آمده و پروسه اخذ تذکره نفوس را سرعت بخشند. جنرال قنسول افغانستان در مشهد به همین منظور حدود ده کارمند محلی و هشت پایه کمپیوتر را برای سرعت بخشیدن به دریافت تذکره نفوس غایبی به کار گرفته و خودش مرتب از پروسه کار مراقبت نموده به صدها نفر که منتظر دریافت تذکره در داخل و خارج ساختمان قنسولگری می باشند، اطمینان می دهد که کارمندان قنسولگری تا ختم کار مراجعه کنندگان همچنان در دفتر کارشان خواهند ماند.

منجم زاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   انها به تذکره ایرانی ضرورت دارد نه تذکره افغانی چون صدا دارند ما افغان نیستیم وقتیکه نیستی تذکره ایرانی بکیر.

>>>   هیچکس از مملکت خود شرم ندارد و به قول شما صدا ندارد که ایرانی است؛ بلکه سخن این است که دولت وظیفه دارد بر اساس قانون به مردم خدمت کند.
دولت فقط پول خوری را یاد گرفته و بس. ای گپ را از کجا کشیدند که برای تعویض پاسپورت باید تذکره گرفته شود؟! در قانون مملکت که نیست مگر در قانون پول خوری آقایان باشد.
به همان اساس که قبلاً به مردم پاسپورت دادند الان هم پاسپورت جدید بدهند.

>>>   خیر ببینه جنرال قونسول

>>>   سایت افغان پیپر که رویکردی انتقادی دارد باید بیشتر به مساله معضل تذکره مهاجرین افغانستان مقیم ایران بپردازد. خانواده های مهاجر نمی توانند تذکره غیابی آن هم توسط وکیل دریافت نمایند. هزینه های بالا، مشکلات برای وکیل غیابی و... همه را متحیر ساخته است که چه کنند. لطفا بیشتر به این موضوع بپردازید.
این روزها همه رسانه ها درگیر این موضوع هستند اما اینجا خبری نیست...

>>>   این سایت باید چنان این خبر را پوشش دهد و چنان انتقادی از این موضوع از مقام های دخیل کند که مشکل حل شود در غیر این صورت انتقادی بودن سایت بی فایده خواهد بوداگر گرهی از کار مردم باز نشود


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است