ادامه نفوذ ادبیات جنگ سرد بر ادبیات سیاسی ما
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۲۳    ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ کد خبر: 129077 منبع: پرینت

بخشی از یک بحث تلوزیونی را مشاهده می‌ کردم. یکی از شرکت‌ کننده‌ ها بر حمایت و دیگری بر زدودن ایدیالوژی‌ های حاکم دوران جنگ سرد با هم درگیر بودند.

هنوز هم ادبیات جنگ سرد به‌ شدت بر ادبیات سیاسی ما مستولی است. هیچ‌ جایی در جهان به‌ سان افغانستان از پیامدهای فکری جنگ سرد رنج نمی‌ برد. این کار یه‌ شدت مرا آزار می‌ دهد. این کار نشانگر آن‌ است که نحوه تحلیل ما نسبت به‌ جهان چقدر مشکل دارد. ما هنوز نتوانسته‌ ایم قبول کنیم که فکر جنگ سرد وابسته به نظام حاکم در یک دوره‌ از تاریخ بشری بوده‌ است.

ما باید یاد بگیریم که ایدیالوژی نظام حاکم بر جنگ سرد، آبستن دگرگونی‌ های شگرفی شده است. پيامد این دگرگونی «درس‌ های بزرگ» از جدال ایدیالوژی‌ هاست. دولت‌ ها به‌ سان ویتنام، لاووس، ملاوی، کمبودیا، نیکاراگوئه و نیپال از این جدال درس‌ های بزرگی آموختند.

من چندی پیش مقاله‌ ای در این زمینه نوشتم و تاثیرات ادبیات سیاسی دوران جنگ سرد را خیلی زیان‌ بار بر روند دولت‌ سازی افغانستان دانستم. به باورم تا این ادبیات دگرگون نشود، انسان‌ های ما با دید‌گاه‌ های «دٌگم» خویش دنباله‌ رو همان ایدیالوژی‌ های پوسیده «سرخ» و «سبز» خواهند ماند.

ملک ستیز


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   ملک صاحب با احترام به علمیت شما، همین ادبیات جنگ سرد در ذهن نخبگان امریکایی نسبت به اذهان ما بیشتر وجود داره، شما نمیدانم در زمان لشکر کشی امریکا در کجا تشریف داشتید، من خودم به گوش خود از زبان افسران امریکایی شنیدم که میگفتند ما سرزمین ورشو را فتح کردیم. افغانستان، عراق و افغانستان را سرزمین ورشو میدانستند.

>>>   همین ادبیات شما باعث این ادبیات سیاسی شد همه تان از پنچرمین ګرفته تا شیر فروش و پهردار تشناب دعوای وزارت و ریاست کردید در حالی که نمیدانستید که در چوک چی قسم بنشنید. و حالا که سرمایه تمام دنیا را در افغانستان چور کردید سخن از ادبیات سرد و ګرم میزنید


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است