مردم افغانستان با جنگ به صلح جهان خدمت کردند
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۵۲    ۱۳۹۵/۱۱/۲۶ کد خبر: 129043 منبع: پرینت

26 دلو كه در تقويم رسمی به نام روز نجات ملی ياد می شود، يادآور يكی از پيروزی های بزرگ مردم قهرمان افغانستان در تاريخ معاصر است.

در 26 دلو 1367 خورشيدی، ارتش اتحاد جماهير شوروی كه قوی ترين ارتش دنيا محسوب می شد، پس از 9 سال حضور اشغالگرانه، در برابر جهاد برحق مردم افغانستان به زانو در آمده و در اين روز مجبور به عقب نشينی شد.

ارتش اتحاد جماهیر شوروی آرزوهای کلانی را برای تسخیر دنیا در سر پرورانیده بود و حتی در ذهن رقیبانش هم نمی گنجید كه در برابر ملتی شكست بخورد که در عالم اسباب و امکانات، دستش خالی است.

نتيجه بیش از ده سال حضور اشغالگرانه اتحاد جماهير شوروی در افغانستان، حدود و يک و نيم میليون شهيد، سه میليون معلول، پنج میليون مهاجر و نابودی همه زير ساخت های اين كشور بود و در پايان، ارتش شوروی خود نيز مفتضحانه مجبور به فرار از افغانستان شد.

26 دلو در تاريخ معاصر، تنها روز نجات افغانستان نه بلكه روز نجات جامعه انسانی از تهديد كمونيزم نيز بود، زيرا شكست اتحاد جماهير شوروی در افغانستان، سر آغاز فروپاشی كمونيزم و به آزادی رسيدن ملت های مختلفی بود كه سال ها زير چكمه های استعمار كمونيزم مظلومانه زيسته بودند.

مردم افغانستان با شکست دادن کمونیزم، خدمت بزرگی برای صلح و امنیت جهانی کردند، اما پس از آن خود قربانی هيولای ديگری به نام تروريزم شدند و بيش از دو دهه می شود كه با اين مصيبت دست و پنجه نرم می كنند. اميدوارم كه با پيروزی بر هيولاي تروريزم، به نسل های بعدی خويش يک كشور آزاد، آباد و صلح آميز به ميراث بگذاريم.

صلاح الدین ربانی


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   کدام صلح و امنیت جهانی؟
از سال ۱۹۹۲ تا حال جنگ هایی که صورت گرفته است قرار ذیل است:
جنگ خود افغانستان.
جنگ افریقای مرکزی.
دو مرتبه جنگ در عراق.
حمله عراق به کویت.
حمله جورج بوش اول به عراق.
جنگ یوگوسلاویا.
یازدهم سپتامبر.
حمله امریکا و ناتو به افغانستان.
حمله امریکا به عراق.
جنگ اوکراین.
جنگ الجزایر.
بهار عربی که منتج به جنگ تونس و مصر و لیبیا و سوریه شد.
جنگ ایتیو پیا و سودان و یمن.
جنگ نایجریا.
پیدایش گروپ های القاعده و طالبان و بوکو حرام و ابوسیاف و داعش و دیگر گروپ های تروریستی.
دست یافتن پاکستان و کوریای شمالی و اسراییل و هندوستان به سلاح اتمی و ایران نیز در شرف بدست یافتن آن است.
آیا همین است دنیای آرام شما به مردم جهان؟
یکدفعه محاسبه کن که قبل از جهاد شما در دنیا چقدر جنگ وجود داشت و فعلاً چقدر جنگ وجود دارد؟
تهدید جنگ اتمی نیز نه تنها کم نشده است،بلکه با بدست آوردن کشور های زیادتر به سلاح اتمی،خطر آن نیز زیاد شده است.
قبلا جهان به دوقطب تقسیم شده بود و درین میان یک تعداد کشور ها بیطرف بودند و کشور ها نه توان اقتصادی بدست آوردن سلاح اتمی را داشتند و نه هم تلاش آن را،زیرا کشور های مربوط پیمان های نظامی خود را تحت چتر امنیتی ابر قدرت ها میدیدند و کشور های بیطرف خود را خارج از رقابت های جنگی و تسلیحاتی میدیدند،اما حالا همه کشور ها بخاطر حفظ امنیت خویش در راه بدست آوردن سلاح اتمی هستند.پس از کدام امنیت جهانی حرف میزنید؟

>>>   خودکشهای بیگانه پرور!!!!!!

>>>   اتحاد جماهیرشوروی را شکست دادیدن یا خودش خارج شد. مگر متاسفانه و بد بختانه که پنجابیحا باهمکاری زعمای مزدور افغانی شان و خائنین بی فرهنگ قبیله بنام طالب طوری همه شما را به زانو درآورده که توسط عمال افغانی فاشیزم هویت تان را محوه و راه نجات را، از مردم آزاده افغانستان را گرفته از الف الی یاء شما را به برده گی خود کشانیده است . لاف زدن کار مردانه گی نیست چزیکه عیان است چه حاجت بیان است .

>>>   روزگارغریبی است، چگونه جنایتکاران به تاریخ نویسی رو آورده اند که خود هم متهم اند و هم داور وهم تاریخ نویس ؟
تاریخ واقعی ما در میان لجن پراگنی ها و شستشوی مغزی تاریخ نویسان جعلی ُگم است. این تاریخ نویسان کودتای هفت ثور که با وقاحت مردم را به میدان جنگ کشانیدند و خود شان به کشورهای امپریالستی که چهل سال علیه شان شعار های تند و نفرین باد می دادند با سر افگندگی فرار کردند، و حال در آرامش فضای غرب با خوشی و ذوق زدگی عجیبی، از آب گل آلود دوران سیاه مجاهدین و طالبان و داعش ماهی می گیرند و از بدبختی های امروز مردم برأت نامه جنایات خود را می نویسند، بدون آن که درک کنند مجاهدین و طالب و داعش و کرزی و غنی پیامد همان کودتای ننگین هفت ثور است، که آغازگر این دور تسلسل شما بودید، نظم و مناسبات اجتماعی و سیاسی جامعه را برهم زدید، با نخبه کشی و شکنجه و فرار گل های سر سبد جامعه آن روز، یک نسل جنگ زده و ویران گر و بیمار را به جا گذاشتید و کشور را در چهارده سال حکومت دست نشانده خود چنان تضعیف کردید که پاکستان توانست به آسانی آنرا ببلعد. باز در این لجنزار تاریخ، رهبران خاین حزب دموکراتیک از زیر چتر امپریالیسم با تاریخ نگاری های دورغین و جعلی می خواهند جنایات خود را برأت دهند. در واقع اینها هم متهم به خیانت اند و هم خود داور و همپتاریخ نویس . من ندیده ام که یکی از این تاریخ نویسان اشتباهات و گناهان خود و رهبران مزدور خود را نقد کند تا درسی برای نسل های آینده باشد، ندیدم بنویسند که به برمردم و کشور خود چه ها روا داشتند و حقایق درون حزب شان و شبکه های جاسوسی شان به نفع کشور بیگانه و کا جی بی چگونه بوده است؟ من ندیدیم و نخواندم که نادم و پشیمان از جنایات گذشته خویشتن خویش باشند و درد غربت را از زیر چتر امپریالیسم بازتاب دهند، بلکه با وجدان راحت در پشت دفتر سوسیال اروپا کله را زیر برف نموده تاریخ نویسی می کنند و یا در رسانه ها بر حکومت مزدور امروز انتقاد وارد می کنند، اما رهبران جلاد و خاین خود را وطنپرست، قهرمان و شهید جا می زنند، تاریخ واقعی در میان این همه لجن پراگنی ها ُگم است و نسل امروز ما در میان بهشت دروغین کمونیستان و جهنم راستین مسلمانان، بی هدف و بی ریشه، در برزخ تاریخ سر گردان اند ! و این سرگشتگی یک ملت است.
Soraya Baha

>>>   در سال 1367 "رهبران مجاهدین" در پاکستان "دال" میزدند، دکتور نجیب الله روسها را از افغانستان اخراج کرد و 26 دلو را در پیش روی سفیر روس روز نجات ملی یاد کردند.

>>>   اعدام دکتر نجیب الله یک اشتباه بزرگ بود گر چه طالبان دست داشتن در اعدام نجیب را رد میکردن اما این دستور مستقیم پاکستان به طالبان بود که نجیب را اعدام کند .
یوسف زی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است