26 دلو، نتیجه مبارزات شجاعانه مردم است
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۴۲    ۱۳۹۵/۱۱/۲۶ کد خبر: 129037 منبع: پرینت

26 دلو، ره آورد مبارزه نفس گير و بى امان مردم آزاده اين سرزمين است. ارتش تا دندان مسلح شوروى پيشين با تمام ساز و برگ نظامى و پس از يک دهه نبرد شديد، تاب مقاومت در برابر مردم افغانستان و مبارزان راست قامت راه آزادى نياوردند و تن به شكست دادند و از مسيرى كه وارد افغانستان شده بودند، دوباره برگشتند. اما برگشتى كه پيامد آن تحولات بزرگ منطقوى و جهانى و زیان های بی شمار به مردم و کشور ما را نیز به همراه داشت.

مهاجرت، معلولیت و جان باختن میلیون ها انسان در کنار تخریب زیرساخت ها و برهم زدن نظم و امنیت روانی مردم، از آسیب های ناشی از تجاوز ارتش شوروی پیشین بود که هنوز هم بار سنگین آن را مردم ما بر دوش می کشند. يكى از عواملى كه جهاد مقدس مردم افغانستان را قوت بخشيد، تن دادن ارتش اشغالگر شوروى پيشين به ترک افغانستان در نتيجه فشار نظامى جبهات جهاد و فشار سياسى سازمان ملل متحد بود.

نقش تنظيم ها و رهبران محترم جهاد در برون راندن ارتش شوروى پيشين از افغانستان در جبهه سياسى را نيز نمی توان از ياد برد، بلكه بدون ترديد تلاش هاى سياسى اين بخش، از عوامل بزرگ سياسى اين رويداد بود كه منتج به فراهم آورى رضايت و جلب توجه بخش اعظم جامعه جهانى در حمايت از داعيه برحق جهاد مردم افغانستان گرديد.

اگر بخواهيم به عوامل شكل دهنده تن دهى ارتش شوروى پيشين به خروج از افغانستان اشاره كنيم، نمی شود از نقش ارزشمند جبهات جهاد به سادگى عبور كرد. اين جبهات شامل جريان ها و تنظيم هاى مختلف بودند. بياد دارم كه در عنفوان جوانى در نبرد معروف موسوم به نه شب و نه روز در تنگى مارمل، نيروهاى ارتش شوروى پيشين در تبانى با قطعات داخلى، نتوانستند صفوف نبرد مجاهدين را بشكنند و بر ما پيروز شوند.

اين شايد يكى از نمونه هاى كوچک نبرد نفس گير آزادگان در برابر متجاوزين باشد، اما آنچه به گواهى تاريخ مشهود است، پايدارى و ايستادگى مردم ما در برابر تجاوز و اشغالگرى است كه هيچ تلاشى نمی تواند اين صفحه هاى روشن تاريخ را، سفيد كند.

يكبار ديگر فرا رسيدن 26 دلو روز نجات ملى را مبارکباد گفته، ياد و خاطره شهداى كشور را گرامى می دارم.

عطا محمد نور


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   برای پاکستان خوب خدمت کردید

>>>   یکی از برادران ... که عضویت حزب اسلامی افغانستان راهم دارد وسیرت وصورتش به اساست اسلامی عیار است ببینید برای تطبیق اهداف اسلامی وجهاد چی خدماتی انجام داده اند:
یافته های کمیسیون بررسی وزارت معارف نشان می‌دهند که صدها ملیون دالر به وسیله دکتر فاروق وردک در زمان کارش به حیث وزیرمعارف به یغما رفته است.
نادر خان کتوازی وکیل ولایت پکتیا در ولسی جرگه وریس کمیسیون بررسی وزارت معارف میگوید که از دروازه دوم عقبی وزارت معارف که به طرف دروازه دخولی شخص وزیرمعارف منتهی میشود اضافه از صد ۱۰۰ متر نیست، همین یک صد متر زیر نظرشخص فاروق وردک با هزینه یک ملیون ودو صد هزار دالر قیر ریزی شده است.
به نقل از کتوازی گفته شده است عقل انسان کار نمیکند که یک آدم این قدر بی وجدان شود . کتوازی گفته است که در زمان فاروق خان وردکُ ۷۰ درصد مکاتب مناطق پشتو نشین خیالی بودند پ وتیم کاریش درحق پشتون ها جفای تاریخی مرتکب شده اند
این است نمونه از خدمات برادران ... ما
ر

>>>   سی سال بعد قیامت میشود آنزمان می بینیم که کمونست هابه جنت میروند یا برادران مجاهد

>>>   سرمایه های فرعونی تعدادی افراد ازپول حلال است یا حرام ؟ یک والی ولایت حق دارد پول گمرک حیرتان رابرای خود جمع و تقسیم کند ؟؟

>>>   وطندار شیر جانفشانی مردم درست، قابل قدر و قابل احترام، اما بیایین سر در گریبان خود کرده صادقانه و با شجاعت نتایج کار خوده هم به بررسی بگیریم. کاسترو و چه گوارا صرف نظر ازینکه چه ایدیولوژی ای داشتند نظام استبدادی باتیسته را سرنگون کردند، به جایش یک کیوبای مقتدر و مرفه اعمار کردند که تا امروز میتانه در مقابل ابرقدرت امریکا ایستادگی کنه. نتیجه کار ما چیست یک کشور ویرانه با مردم متفرق که به خون همدیگر تشنه اند.

>>>   سلام.
اگر روس هاره مجاهدین از افغا نستان کشیدن در حین زمان از برلین پولیند اوکراین تاچکستان ترکمنستان وغیره جه کشیدن.کرباچف خود تصمیم کرفت.این لاف جنایت کاران است.
رازق کابل.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است