سازمان ملل همکار اخراج ۶۰۰ هزار هموطن از پاکستان
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۳۱    ۱۳۹۵/۱۱/۲۶ کد خبر: 129004 منبع: پرینت

دیدبان حقوق بشر از اخراج اجباری و غیرقانونی پناهجویان افغانستانی به صورت دسته جمعی توسط دولت پاکستان با همراهی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان خبر داد.
دیدبان حقوق بشر از اخراج پناهجویان افغانستانی توسط دولت پاکستان به عنوان بزرگترین اخراج دست جمعی غیر قانونی پناهجویان در دنیا نام برد.

در گزارشی که این سازمان تهیه کرده آمده است که در اخراج اجباری پناهجویان افغانستانی که به صورت غیر قانونی و دسته جمعی توسط دولت پاکستان صورت گرفته است، کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان نیز همکاری کرده است.

دولت پاکستان از ماه جولای 2016 میلادی تا کنون بیش از 600 هزار پناهجوی افغانستانی را در روندی غیر قانونی به صورت اجباری از پاکستان اخراج کرده است.

بر اساس این گزارش، حدود 365 هزار پناهجوی افغانستانی نیز دارای مدارک قانونی بوده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده است که در نیمه سال گذشته میلادی نیروهای امنیتی پاکستان با توصل به زور، اخاذی و بازداشت خودسرانه روند خروج غیر قانونی پناهجویان افغانستانی را تشدید کرد.

«گری سیمپسن» از اعضای ارشد دیدبان حقوق بشر در امور پناهجویان گفت که تشدید این روند در واقع از اواسط سال گذشته میلادی آغاز شد که بزرگترین اخراج دسته جمعی پناهجویان در یک روند غیر قانونی و غیر اصولی را در دنیا رقم زده است.

وی در گزارش خود افزود که فرزندان پناهجویان افغانستانی از مدارس اخراج شدند و مراکز آموزشی در کمپ‌های پناهجویان نیز از سوی دولت پاکستان مسدود شده است.
دولت پاکستان از دو سال گذشته فشار بر پناهجویان افغانستانی را آغاز کرده است.
گفته می‌شود که بیش از 1.5 میلیون پناهجوی افغانستانی در پاکستان به صورت قانونی به سر می‌برند.

این سازمان گزارش داد که مقامات پاکستانی از سال 2014 میلادی پناهجویان افغانستانی را خطری برای امنیت پاکستان خواندند و در طرحی برنامه ریزی شده روند اخراج اجباری دسته جمعی را آغاز کرد.
سازمان دیدبان حقوق بشر اعلام کرد که کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان نیز در این اخراج اجباری سهم مساوی با دولت پاکستان داشته است.

با وجود تمدید مدت اقامت پناهجویان افغانستانی تا پایان سال 2017 میلادی از سوی دولت پاکستان سازمان دیده‌بان حقوق بشر این مدت زمان را ناکافی خوانده و خواستار تمدید اقامت پناهجویان افغانستانی تا سال 2019 میلادی شده است.

این سازمان در گزارش خود افغانستان را هنوز ناامن و نامناسب برای بازگشت پناهجویان افغانستانی خوانده است.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است