ترامپ: تبهکاران و افراد بد را از آمریکا اخراج می‌کنم
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۱۵    ۱۳۹۵/۱۱/۲۶ کد خبر: 128998 منبع: پرینت

رییس‌جمهور آمریکا که فرمان اجرایی‌اش برای ممنوعیت ورود اتباع 7 کشور، با رأی قضات معلق شده، می‌گوید کارش بر اساس عقل سلیم بوده و قول خود مبنی بر اخراج «آدم‌های بد» را بالاخره عملی خواهد کرد.
دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا و «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا پس از دیدار و گفتگو در کاخ سفید، به میان خبرنگاران آمدند و در خصوص محتوای مذاکرات خود، توضیحاتی به اصحاب رسانه ارایه دادند.

مساله‌ای که بر سخنان هر دو مقام سایه افکنده بود و در سخنان کنایه‌آمیز طرف کانادایی، بیشتر مشهود بود، اختلاف 2 کشور بر سر نحوه پذیرش مهاجران و پیمان تجارت آزاد 13 ساله نفتا بود.

پیمان نفتا در سال 1994 میان آمریکا و کانادا و مکزیک منعقد شد ولی ترامپ در تبلیغات پرشور و حرارت انتخاباتی خود گفته بود که این به ضرر آمریکا است و پس از ورود به کاخ سفید، برای توافقی بهتر با مکزیک و کانادا مذاکره خواهد کرد.

ترامپ در ابتدای سخنانش و پیش از طرح سوالات خبرنگاران، به تمجید از روابط موجود آمریکا و کانادا پرداخت و از همکاری ارتش کانادا در مبارزه با داعش، تقدیر کرد.
وی همچنین با اتخاذ موضعی مثبت در قبال تجارت با کانادا گفت: «پل‌های تجارت آمریکا و کانادا را خواهم ساخت.»
ترودو اما شفاف‌تر سخن گفت.

نخست‌وزیر کانادا ابتدا گفت که آمریکا و کانادا از بودن در کنار همدیگر، منافع اقتصادی و امنیتی زیادی می‌برند ولی «دو همسایه معمولاً روابط پیچیده‌ای دارند و روابط ما بر اساس احترام متقابل، بنا شده است.»
وی ادامه داد: «با همین احترام متقابل بوده که توانسته‌ایم پیچیدگی روابطمان را کانالیزه کنیم.»

جاستین ترودو سپس گفت که هر دو کشور از تجارت کالا و خدمات منتفع می‌شوند و «روزانه 2 میلیارد دالر کالا و خدمات بین مرزهایمان مبادله می‌شود که هم کارگران آمریکایی و هم کارگران کانادایی از آن نفع می‌برند.»

نخست‌وزیر کانادا سپس با ارایه یک آمار تجاری، به صورت ملموسی آمریکا را به زیان قابل توجه از نقض توافق تجارت آزاد تهدید کرد؛ ترودو گفت: «کانادا بزرگ‌ترین بازار صادراتی 35 ایالت از 50 ایالت آمریکا است.»
در ادامه صحبت به مهاجرت کشید. در اینجا هم طرفین اختلاف‌نظر جدی داشتند.

جاستین ترودو گفت: «ایجاد امنیت در کانادا، اولویت هر دولتی (در کشور ما) است ولی ما همزمان، سیاست باز بودن درهای کشور به سمت مهاجران و پرهیز از مماشات در قبال امنیتمان را دنبال می‌کنیم.»

نخست‌وزیر کانادا البته با تلطیف جو مخالفت با منش میزبان خود گفت که امنیت موجود کانادا، حاصل همکاری و هماهنگی با متحدانی مانند آمریکا است.
ترامپ اما نظری کاملاً متفاوت درباره مهاجرت و مهاجران داشت.

رییس‌جمهور آمریکا گفت که وزیر امنیت ملی‌اش ما کار بزرگی انجام داده و متوجه شده‌اند که بسیاری از آدم‌های بد با سوابقی بسیار منفی در آمریکا حضور دارند.

ترامپ ادامه داد: «من همان کاری را می‌کنم که در دوران انتخابات گفتم، همان انتخاباتی که با نتیجه بسیار خوب در آن پیروز شدم. من این آدم‌های بد را بیرون می کنم. می‌دانم که این اتفاق خواهد افتاد و می‌دانم که مردم همین را می‌خواهند.»
وی با تأکید دوباره بر مردمی بودن این اقدام خود گفت: «امروز خیلی‌ها از این کار خوشحالند و در آخر، همه از این اقدام راضی خواهند بود.»

ترامپ در خصوص امنیت آمریکا هم سخن گفت. وی گفت که در دوران تبلیغات انتخاباتی فکر می‌کرده که «آمریکا از نظر امنیتی موقعیت خوبی ندارد» ولی حالا با شنیدن توضیحات اطلاعاتی‌ها فهمیده که مشکلات امنیتی به حدی بزرگ است که مردم آمریکا اطلاعی از آن ندارند.
ترامپ این مطلب را نیز به بحث مهاجرت پیوند داد و گفت: «باید برای کشورم مرز بسازم و البته دری زیبا به سمت کسانی که آمریکا را دوست دارند، باز خواهد بود ولی تا وقتی که زمام امور را در دست دارم، نمی‌گذارم افراد اشتباهی وارد آمریکا شوند.»

وی که می‌دانست فرمان اجرایی‌اش برای منع ورود مهاجران 7 کشور، با انتقادهای جدی در میان افکار عمومی و حتی سیاستمداران کشورهای متحد، مواجه شده گفت: «این موضع من بر اساس عقل سلیم است که بخاطر آن، بسیار مورد تشویق و تقدیر قرار گرفته‌ام. مطمئناً موضع من مقداری سخت‌گیرانه است ولی بیشتر از سخت‌گیری، عقلانیت در اینجا به کار رفته و من کار خودم را با جدیت پی خواهم گرفت.»

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   ترامپ خود یک تبهکار هست


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است