سنگینی انتخابات بر دوش حکومتِ تاریخ ساز!
حکومتی که پارلمان و ریاست اجرایی را نامشروع کرد و در به انزوا کشاندن مخالفان، تاریخ ساز شد، اکنون با کند کردن روند توزیع شناسنامه های الکترونیکی و اصلاحات انتخاباتی برای اهداف قومیتی در پی پولِ انتخابات برای فساد است 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۲۱    ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ کد خبر: 128959 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، حکومت وحدت ملی هم در نام و هم در عمل تاریخ ساز این مرز و بوم بوده است، ابتدا با بحرانی که کشور را در آستانه سقوط قرار داد و سپس با استعداد نفاق و توطیه پراکنی ها که مقام های بلندپایه اقوام رقیب در قدرت را خانه نشین کرد و اکنون در سنگ اندازی های انتخاباتی و شناسنامه های الکترونیک! اما نباید بزرگترین دستاورد این دولت را فراموش کرد: جنگی همه گیر در افغانستان و توافقنامه صلح با جنایتکاری چون حکمتیار!

آنچه همواره از ابتدای این حکومت که هیچ بویی از وحدت نبرده است، به تعویق انداختن انتخابات و نامشروع کردن پارلمانی که همچنان باقی است و بی سرنوشتی برای سمبلی ترین مقام کشور، ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی.

برگزاری انتخابات یکی از پرچالش و بحث برانگیزترین های دوران جدید در افغانستان بوده و هست و اگر جامعه جهانی با کمک های مالی سعی در انجام آن نداشته باشد هیچ انتخاباتی در افغانستان که از آن به عنوان دمکراسی یاد می شود، صورت نخواهد گرفت، هرچند که انتخابات نه تنها سنگینی بر دوش این حکومت نبوده بلکه دستاویزی برای کمک و سو استفاده ها بوده است.

حکومت وحدت ملی به دلیل کندی بسیار در روند اصلاح انتخابات و سنگ اندازی ها در مقابل به سرانجام رسیدن شناسنامه های الکترونیک همواره متهم است که با سو استفاده از قانون و قدرت، خواهان برگزاری انتخابات نیست و با استفاده از امتیازها از پارلمان و نهادهای قضایی و .. در راستای اهداف انحصارطلبی سود می جوید.

رییس جمهور طی نشستی برای آمادگی های انتخابات از جامعه جهانی و سازمان ملل برای برگزاری انتخابات درخواست کمک کرده در حالی که فساد گسترده در افغانستان یکی از چالش ها بر سر راه هر کمکی است و با توجه به عملکرد ضعیف حکومت در راستای اصلاحات انتخاباتی باعث بی اعتماد شدن سازمان های بین المللی شده است.

گفتنی است که هزینه برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی، 120 میلیون دالر می باشد که حکومت متعهد به تامین 30 میلیون دالر در این بخش شده است.

اگر چه گفته شده بود که انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها همزمان برگزار خواهد شد اما همچنان که طی دو سال و نیم گذشته از این حکومت شاهد بوده ایم، جنجال های و تنش ها بر سر راه اصلاحات انتخاباتی خواهد بود و اگر انتخاباتی نیز صورت گیرد به مراتب با تقلب های گسترده از سال 2014 می باشد.

اصلاحات انتخاباتی، توزیع شناسنامه های الکترونیک، تعدیل قانون اساسی، سرنوشت رییس اجرایی و برگزاری مجلس بزرگان که از اصول توافقنامه حکومت وحدت ملی می باشد، توسط ارگ با مشکل مواجه شده و هیچ گاه رییس جمهور نخواست ریاست اجرایی از اعتبار قانونی برخوردار باشد و دیگر موارد نیز خلاف اهدافی است که وی بر قدرت تکیه زده است.

حال، درخواست کمک اشرف غنی برای برگزاری انتخاباتی که سرانجام آن در هاله ی از ابهام می باشد، همان پرکردن خزانه فساد این حکومت است زیرا اگر اراده ای برای برگزاری انتخابات شفاف را داشت، هیچ گاه اعضای معامله گر و فاسد کمیسیون انتخابات گذشته در حلقه مشاورهای وی قرار نمی گرفت و با توطیه دست به انزوا و جابه جایی های سیاسی نمی زد.

زمانیکه رییس جمهور خود با تقلب و بحران توانست به راس حکومت برسد و از قدرت بی حد و اندازه ای که قانون اساسی به وی داده در جهت انحصار طلبی قومیتی سود جوید به طور قطع خواهان شفافیت در انتخابات 2017 و 2019 نیست.

شفافیت نقطه مقابل هر رییس جمهور و مقامی است که از انتخابات در افغانستان برخواسته و تقلب، تنها سلاح و وسیله ای به دست سودجویان قدرت تا بتوانند با قانون دست به فساد زده و ثروت اندوزی کنند.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   یادم می آید که در آخرین انتخابات ریاست جمهوری حدود چهار تا چهار و نیم صد میلیون دالر از جامعه جهانی برای مصارف انتخابات پول گرفتند.
این که در انتخابات در افغانستان چهار و نیم صد میلیون دالر به مصرف رسیده است، از درخواست فعلی دولت از جامعه جهانی برای مصرف انتخابات معلوم میشود که میگوید انتخابات نود میلیون دالر مصرف دارد و سی میلیون دالر خودمان میدهیم و شصت میلیون دالر شما بدهید.
من فکر میکنم که نود میلیون دالر هم مصارف نمی شود. زیرا صندوق ها از انتخابات سابق باقی مانده است. ده تا پانزده میلیون اوراق انتخاباتی با مصرف نهایتأ صد هزار دالر در پاکستان چاپ میشود. کارمندان حوزه های انتخاباتی برای یک روز میتوانند داو طلبانه در محل های رای گیری کار کنند. شمارش آرا نیز حدود صد کارمند و چند روز را در برمیگیرد که مصارف آن از پنجاه هزار دالر زیاد نمیشود. انتقال اوراق انتخابات از ولایات به مرکز نیز شاید چند صد هزار دالر مصرف داشته باشد.
باقی میماند معاشات اعضای کمیسیون انتخابات و شکایات انتخاباتی که ناحق برای چند سال انتخاب میشوند و معاش میگیرند ، در حالی که تمام پروسه انتخابات از انتقال اوراق انتخابات به ولایات تا رای دهی و انتقال دوباره آن به مرکز و شمارش آرا و شکایات رسیده و حل و فصل آن توسط کمیسیون شکایات انتخاباتی، اضافه از چند هفته را در بر نمیگیرد.
پس چرا به آنها برای چندین سال معاش داده میشود. باید نهایتأ شش ماه معاش بگیرند و مجموع معاشات آنها نباید از صد هزار دالر اضافه باشد.
پس در مجموع مصارف انتخابات به دو میلیون دالر هم نمیرسد. آیا جامعه جهانی یک مرتبه بررسی نمی کند که این صد ها میلیون دالری که هرمرتبه در انتخابات افغانستان به مصرف میرسد، در کجا مصرف شده است و حالا هم که نود میلیون دالر مصرف میشود، در کجا مصرف میشود؟
با وجود اینقدر مصارف هم در هیچ انتخابات افغانستان نبوده است که تقلب صورت نگرفته باشد و حتی خود رییس جمهور سابق کرزی نیز اعتراف کرده بود که خودش تقلب کرده است و رهبران و قوماندانهای جهادی را بدون آن که از مردم رای گرفته باشند، خود کرزی به پارلمان آورده بود که با یکدیگر زد و خورد نکنند.

>>>   در او غا نستان همه چيز بر عكس است
تَو تا ليتر = يك تا ز و انحصار گر ا
انتخا با ت شفا ف و بى نظير در منطقه =
ر سو ا تر ين و بد نام تر ين و نا شفا ف تر ين انتخا بات در جها ن
ر يس جمهور = حاكم قبيله و بر اى يك قو م
نهاد هاىً مستقل = ما مور هاىً قو مى و دو لتى فر ما نبر دار بر ا ى استخد ام كنند ه
سيستم قضا يى مستقل = ما مور هاىً مز بگير و تا مين كنند كنند ه منا فع قو مى حا كم قبيله
Azaadmanish

>>>   عبرت نگرفتن از تاریخ، باعث میشود تاریخ تکرار شود

>>>   این را تمام مردم افغانستان بدانند که عامل ای همه بدبختی ها در افغانستان کرزی بود . که افغانستان را به خون خاک کشانید.

>>>   منع سفر پاکستانی ها به امریکا
به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، دولت امریکا روادید «مولانا غفور حیدری» عضو مجلس سنای پاکستان را صادر نکرد.
سفر معاون مجلس سنای پاکستان به نیویورک برای شرکت در نشستی با حضور معاونان مجلس سنای تعدادی از کشورها با مخالفت مقامات امریکایی مواجه شد
ر

>>>   اگر ریس جمهور بخاطر به انزوا کشاندن غیر قانونی ریاست اجراییه فکر میکند و چون ریس جمهور و ریس اجراییه یک سکه دو رخ هستند هرگاه یک رخ سکه نا چل گردد اتومات رخ دیگر ان باطل میگردد ودیگر اینکه ریس جمهور وریس اجرایی دو تکت انتخاباتی باساس توفق سیاسی حکومت وحدت ملیرا شکل دادند وقدرت دولتی 50 , 50 مساویانه در توافقنامه سیاسی تعهد و امضا گردیده واینکه با از خود گذری بخاطر تامین امنیت کشور و قسما ضعف و سستی ریس اجراییه سبب شده که ریس جمهور اسپ اش را جولان بدهد مسبب ان همان خودگذری بی حد وحصر ریس اجراییه در برابر ریس جمهور بوده نه اینکه چیزی دیگری گاه وناگاه از زبان بعضی اشخاص وابسته به ریس جمهور شنیده میشود که صلاحیت های زیادی را ریس جمهور نظ به قانون اساسی دارد درست است که در قانون اساسی امده اما به ریس جمهوری که به انتخاب ارای مردم انهم طور شفاف نه تقلب رای در مقابل رقیب خود پیروز گردیده باشد اما ریس جمهور وریس اجرایی هردو شان با توافق سیاسی وتقسیم قدرت مساویانه حکومت وحدت ملی را شکل دادند و هردو لازم وملزوم همدیگر اند و صلاحیت مساوی را طبق تفاهمنامه سیاسی هریک شان برخوردار اند کم وزیاد وجود ندارد مبنای دولت وحدت ملی وکار مشترک انها توافقنامه سیاسی است که هردو شان انرا تعهد وامضاکرده اند.

>>>   پشتونها به مساوات برابری و احترام ارزش های متقابل دیگر اقوام باور ندارند. بهترین کاری که آنها میکنند اینست که بزور ویا به رضا یکسان سازی میکنند و اسمش را هم گذاشته اند وحدت ملی. هویت دیگران را هذف میکنند و همه را به جبر افغان نامگذاری میکنند و این یکسان سازی جبری را وحدت ملی تلقی میکنند.

>>>   از این قوم متقلب، خائن، و شرور شما چه توقع دارید؟ تمام این خیانت ها را بنام قوم، سمت، زبان، و امثال آن انجام میدهند۰ فقط انتخابات آخر را بیاد بیاورید و قضاوت کنید۰ این طائفه سالها منافع عالی کشور را قربانی منافع تنگ نظرانه و فاشستی خود کرده اند و میکنند۰ شرم و غیرت هم ندارند۰

>>>   پشتونها به مساوات برابری و احترام ارزش های متقابل دیگر اقوام باور ندارند. بهترین کاری که آنها میکنند اینست که بزور ویا به رضا یکسان سازی میکنند و اسمش را هم گذاشته اند وحدت ملی. هویت دیگران را هذف میکنند و همه را به جبر افغان نامگذاری میکنند و این یکسان سازی جبری را وحدت ملی تلقی میکنند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است