پناهجویی و ترجیح مردن در غربت
 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۳۵    ۱۳۹۵/۱۱/۲۲ کد خبر: 128780 منبع: پرینت

در نیمه های شب عکس ها و تصاویری از بریدن رگ های دست پناهجویان برای فعالین حقوق پناهندگی فرستاده می شود که ما چه کار کنیم؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، احمد زکی خلیل، فعال امور پناهجویی گفت: دلیل اصلی گسترش ناامیدی میان پناهجویان و افزایش خودکشی ها را امضای تفاهم نامه بازگشت اجباری میان دولت افغانستان و اتحادیه اروپا است. پناهجویان امید کلی خود را برای زندگی در این کشورها از دست داده اند و در تردید هستند که گویا به هر دلیل ممکن به کشورشان بازگشت داده می شوند.

این فعال امور پناهجویی، در خصوص متاثر شدن دیگر پناهجویان از این واقعه می گوید: پناهجویان همه شکسته شده اند و همه به خصوص زیر سن های کمپ های پناهجویی در این گمان هستند که اگر قرار است به افغانستان فرستاده شویم، بهتر است همین جا به زندگی خود خاتمه دهیم.

وی، درباره اصرار حکومت بر اجرای تفاهم نامه اخراج اجباری پناهجویان از کشورهای اروپایی اظهار می کند: این موضوع زمانی آغاز شد که صحبت های کمک های جامعه جهانی به خصوص کمک های اتحادیه اروپا به افغانستان مطرح شد. در تاریخ چهارم و پنجم ماه اکتبر 2016 زمانی که نمایندگان افغانستان در نشست بروکسل حاضر شدند و مسایل کمک های مالی از طرف اتحادیه اروپا، مشروط پنداشته شد و در این میان پناهجویان افغان، بهانه ی خوبی شدند که اتحادیه اروپا کمک های مالی خود را مشروط به پذیرفتن دولت افغانستان از پناهجویان اخراجی مطرح کند. به دنبال این حرکت اتحادیه اروپا، چند کشور دیگر هم مانند: فنلاند، اتریش، آلمان و بلجیم درخواست های مشابهی به وزارت مهاجرین افغانستان فرستاده اند که تا امروز جوابی دریافت نکرده اند.

خلیل می گوید: اگر به درخواست های پناهندگی پناهجویان جواب های رد روتین داده شود، طبیعی است که میزان خودکشی ها افزایش می یابد و از سوی دیگر وضعیت ناآرام و نا مساعد افغانستان خود گواه این است که این پناهندگان واجد شرایط پذیرش پناهندگی هستند و نباید دیدگاه دوگانه در قبال شان صورت بگیرد و لازم است که دولت افغانستان هرچه عاجل کاری و کند و امید رفته اتباع کشورش را برگرداند و تفاهم نامه را منتفی اعلام کند.

کد (26)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   بزرگ ترین عامل خودکشی ونا امیدی بی فرهنگی مردم نادان افغانستان است .نه وابستگی دولت و نه جنایات طالبان خونخوار بلکه فقط وفقط بی فرهنگی مردم .فقط بی فرهنگی مردم نادان افغانستان است.

>>>   فکر کنم ذکی جان یکی از دلایل اصلی خودکشی ها و نا امیدی ها را نگفته است. اکثر مهاجران ، بخصوص کودکان واقعا زیر سن، از اروپا و زندگی در اروپا بردداشت و معلومات ناقص داشته اند. فکر می کردند با رسیدن به اروپا به بهشت میرسند و از درخت ها پیسه می بارد و در کوچه ها دختران منتظر پیدا کردن همبستر اند. زمانیکه واقعا ها را دیدند و لمس کردند امید هایشان از بین رفت. اروپا یعنی کار و زحمت و درس و دسپلین. فرهنگ و نورم ها فرق می کند. یاد گیری زبان زمان بر است. پول کافی در اختیار ندارند اما زندگی جوانان اروپایی آنان را نیز تحریک می کند تا بیشتر به مود و فیشن رو آورند. این مسایل است که اکثر جوانان را نا مید ساخته است. این جور نامدن با فرهنگ و واقعیت های اروپا یکی از مهمترین دلایل نامیدی، سرخوردگی، افسردگی، بیگانگی، انزوا طلبی و غیره در میان جوانان است. باید وافع بین باشیم و اما الله و بلا را بالای قرداد و دولت و غیره نندازیم. البته اینکه دولت و ارکان فاسد و نوکر زندگی را در افغانستان جهنم ساخته اند مسئله دیگریست که بیشتر باعث مهاجرت ها می شود.

>>>   هر فامیل پانزده طفل روزی اش را خدامیدهد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است