کاتب تاریخ نگر بود تا گزینشگر
کاتب طوری تاریخ را می دید که در همه اسناد هیچ گزینشی یا تصرفی نکند، تاریخ های دیگر که نوشته اسناد در اختیارشان بوده گزینشگر بودند، چیزهایی را که می خواستند انتخاب می کردند 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۲۳    ۱۳۹۵/۱۱/۲۱ کد خبر: 128757 منبع: پرینت

سیمینار فیض محمد کاتب هزاره در تالار اجتماعات ارگ ریاست جمهوری در حال برگزاری است.
در این سمینار که از طرف محمد اشرف غنی دایر گردیده، به شمول رییس جمهور، تعدادی از شخصیت های سیاسی و فرهنگی شرکت ورزیده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، داکتر سرور مولایی استاد دانشگاه دقایقی قبل در این مراسم گفت: تاریخ یعنی گذر زمان سال، روز، ماه، تاریخ های دیگر همگی سال به سال نوشته می شود. اما کاتب تاریخ را تقلیل و تنظیم به روز داد. تا آن زمان تاریخ روز بروز انجام نمی شد، این هم مساله ای بود که در گذشته فرهنگی ما وجود داشت، حوادثی پیش آمده بود، اما تصویر چهره مردم ما درتاریخ افغانستان امکان پذیر نبود. پس کاتب آنچه را که در دفاتر دولتی وجود داشت، روزبروز متناسب با اتفاقی که افتاده بود در کتاب خود ثبت کرد و آنها را برای ما به یادگار گذاشت و این زمینه مساعدی فراهم کرد که کاتب نظر فلسفه تاریخی خودش را در سراج التواریخ برای ما عینا پیاده کند. درست است به تقل استاد دانش که ابن خلدون در این زمینه در تمام جهان پیشتاز است ولی برخی از ابن خلدون نه در زبان عربی نه در زبان فارسی عینیت آنچه را که نوشته بود پیدا نکرده بودند. اما علامه کاتب این را برای کل مردم محقق ساخت.

وی، در خصوص توانایی تاریخ نویسی مستند کاتب بیان داشت: اگر گفته شود که کاتب به اسناد و مدارک دولتی دسترسی داشت، بسیار آسان می شود گفت که این اسناد در اختیار دیگران هم بود. ولی به جز کاتب کسی نبود که آن اسناد و مدارک را به شیوه خاص با دید فلسفه تاریخ، با آن ژرف اندیشه ای که داشت، تنظیم کند و شجاعت لازم را هم نداشت.

مولایی، برخلاف باور دیگران و برخلاف عرف های جاری، کاتب طوری تاریخ را می دید که در همه اسناد هیچ گزینشی یا تصرفی نکند، تاریخ های دیگر که نوشته اسناد در اختیارشان بوده گزینشگر بودند، چیزهایی را که می خواستند انتخاب می کردند و چیزهایی را که خوش نداشتند، واقعیت بود و تلخ بود، انتخاب نمی کردند. در مجلد چهارم سراج التواریخ، در آخر مقدمه، این اقبال کاتب بود که باعث شد ما بخشی از موارد سانسوری را که در سراح التواریخ از طرف امیر اعمال می شد و ماموران دیگری که ناظر بر فیض محمد کاتب بودند، آن را ادامه می دادند، حالا مشاهده می کنیم. حالا ما این را چاپ کردیم که امروز وطن داران ما، جوانان ما ببینند که دیدگاه هایی که در افغانستان حاکم بوده، چه مقدار محدود نگر بوده، چقدر یک جانبه نگر بوده و چه مسایلی را که بسیار ضرورت داشته و ما باید امروز می فهمیدیم حذف کردند.

آرزو می کنم در جستجویی که شروع شده، یک روز آن دست نوشته کاتب را پیدا کنیم تا مواری که اصلاح شده، در آن قید شده باشد و در چاپ به دست ما نرسیده باشد ما آن چهره دیگر کاتب را احتمالا کشف می کنیم. و به طور حتم برای همگی ارزشمند خواهد بود.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   گر شغالی بزند لاف پلنگی عجب است
به بروت هیچ پشک شیر دلاور ا نشود
نر و ماده ، خوب و زشت ، انسان و چانور ، دروغ و راست و .... همه اقوام و تبار این سرزمین در اینجا اشکار میشود که همیشه لاف و پتاق از انسانیت میزنند ....
عقل دادنــــــــــدم که دانـــم راز دوست
من ندیدم زین ظواهر غیــــــــــر پوست
هر دو گر باشد چنین پس چـــاره چیست
چــــــاره ساز مـــــــــردم آواره کیست؟
حامد کرزی در این ویدیو چه خوب به زبان خوش و فتخارانه این بابای طالبان تغریف اولاد های ناروا و تروریست مزدور خود را میکند
هر انکس و تباری که از این جانور بیناموس تروریست دفاع میکند حود نشان دهنده ای است که با جنایت مولوی کرزی تروریست ( بابای طالبان ) شریک است .... چه مستقیم و غیر مستقیم دفاع کنند ولو مقابل همه جنایات این تروریستان هم قوم خود اگر خاموش هم نشینند باز هم شریک با تروریستان قومی و قبیله ای خود هستند ......
کجاست قضاوت های وژدانی که هر روز لاف میزنید ؟؟؟
کسانی مخصوصا پشتون ها که در این صفحات لاف و پتاق از انسانیت و حقوق مساوی و برابری و نکتوگواسی و سگولاریستی و بی دینی و با دینی و روشنفکری و ... میزنند هاهاهاها ، پس اگر قصه های تان و پوست های تان و کامنت های تان مفت نیست ، چرا در مقابل این جانور قد الم نکردید و مقصر همه جنایات ۱۵ ساله نمیدانید که خود این فاسد با افتخار و با زبان خودش اقرار میکند ؟؟؟
این تروریست فاسد که ۱۴ سال رهبری این کشور را کرد و به غیر از جنایت و خون ریزی و بدبختی گدام کاری نیکی انچام نداده ...... اگر کدام کار نیکی کرده بگویید ؟؟؟
باعث خجالتی اوغانه ها است که با کدام افتخار میدان هوایی کابل را به نام این وطن فروش تروریست کردید و از همه بد تر « بابای ملت » لقب دادید ( باید بابای طالبان محسوبش کنید )
بابای کدام ملت ؟
ما اگر در جمله این ملت هستیم ، هیچگاه تروریست و انتهاری و جنایت کار و خاین ملی و وطن فروش را هیچ وقت بابای ملت خود نمیدانیم !!!!!!!!
اگر قصه های تان و پوست های تان و کامنت های تان مفت تیست ..... پس نشان دهید ؟
به قل مردان قدیم
نر و ماده ، خوب و زشت ، انسان و چانور ، دروغ و راست .... اینجا اشکار میشود ..
پس اگر در رگ و ریشه تان تعصب و جنایت است جدایی از جنایت کاران وظیفه وژدانی هر فرد است و یا رگ و ریشه تان گم شود تا مردم از شر تان خلاص شوند !!!
دو صد لعنت به اين انديشه ى تان
به اين آدم كشى و پيشه ى تان
شكستى حرمت نسل بشر را
بسوزاند خدا از ريشه ى تان.....
این هم سخنان رابرت کیتس Robert Gats وزیر گذشته امردکا در باره حامد کرزی رییس جمهور گذشته اوغانستان
رابرت گیتس Robert Gats وزیر دفاع پشین امریکا در کتاب خاطرات خود نوشته است که آقای کرزی ( ملا عمر اصلی ) در یک نشست محرمانه در ارگ کابل از من خواست تا در از بین بردن سران جبهه شمال وتضعیف آنها همرایش همکاری نمایم.
کرزی به من گفت بزرگ ترین تهدید در برابر حکومت من جبهه شمال است نه طالبان !
وکرزی افزوده که حد اقل دست مرا در تقویه طالبان باز بگذارید تا بتوانم از آنطریق تفنگ سالاران را از بین ببرم !!
صفحه 212 کتاب خاطرات رابرت گیتس.
آقای کرزی ( ملا عمر ) از همان سالهای دور دوم حکومتش به جا بجایی طالبان به شمال آغاز نمود.
کرزی ( ملا عمر ) افراد مسلح طالبان را به کمک کشور انگلیس وهمکاری سازمان مواد خوراکی جهان ملل متحد از پاکستان انتقال طالبان را با فامیل های شان بنام عودت کنندگان وبیجا شده کان آغاز نمود.
اولین جابجای آنها در منطقه کیله گی ،دند غوری ، چشمه شیر وخواجه الوان ولایت بغلان بود.
اگر به خاطر داشته باشید که بدون شک مردم پلخمری فراموش نکرده اند درگیری های شدیدی در همان روز ها بین افراد جدید الورود عودت کنندگان ( طالبان) و مردم پلخمری صورت گرفته بود.
حتی کزری هییت از مرکز فرستاد وآنها را جابجا نمود.
بعدآ این پروژه را در ولسوالی های چهاردره ودشت ارچی ولایت کندز نیز عملی نمود.
و الی اخیر دوره حاکمیت خود آنها را تمویل وتجهیز نمود.
این کار در زمان وزارت داخله اتمر و پتنگ صورت گرفت.
شاید همه به یاد داشته باشید که از شمال کشور صدا های بلند شد که شبانه هلیکوتر های ناشناس در مناطق طالبان نشت وبرخاست دارند.
واین هلیکوپتر ها مربوط نیرو های ویژه انگلیس ها بود که سلاح وتجهیزات آنها را ا کمال مینمود.وامریکایی ها هم نظاره میکردند.
« رابرت گیتس »
میهن پاک من اینجا بشود دوزخ درد
تا که با کرزی و غنی تو همدم باشم
ای که بیهوده بگویی سخن از وحدت مولی
من نه انم که پی قصه مبهم باشم
این همه راز ریاکاری خود فاش مکن
که به دنبال ره عقل مسلم باشم
در جهانی که فاشیستی تو مظهر نابودی ماست
بهتر ان است که من متغصب تر غالم باشم

>>>   غنی بدینوسیله می خواهد دل هزاره ها را بدست بیاورد ورنه حالا .... افغانستان هم تاریخ نویس شده اند .

>>>   هههههههه
اب ته کمی پف کده بخور جان بیادر!
چشم سفیدی هم حد دارد چرا یکطرفه قضاوت میکنید اگر کرزی این همه خیانت ها را مرتکب شده مگر همین ایران نبود که بکس های دالری زیر چپن کرزی تخته میکردند؟ مگر همین رهبران ملیونر برادران هزاره نبودند که دوروپیش کرزی چورنگ میزدند؟ چرا لب به لب نکشودند؟
من از کرزی نفرت دارم ولی وقتی پرواز های شبانه در انتقال طالبان به سمت شمال پرداخت کرزی صدای خود را بالا کرد مگر همان رهبر مردمی که سنگ هزاره ها را به سینه میزنندکه صدای خود را بلند کرده کدام است؟احساساتی صحبت کردن کاری به جای نمیرساند بازی سیاسی در افغانستان امروز نه در دست تو است ونه در دست من گاهی یک قوم بالا برده میشود گاهی قوم دیگر تا من تو را احمق تر سازندوبجان یک دیگر باندازند وتاریخ نشان داد که درین حماقت نه تو سود بردی نه من و ایمان داشته باش ابدا نه سودی برای تو خواهد بود نه برای من.
کتاب رابرت گیت را دوبار خوانده ام و او برای انکه اشتباهات خود ومتفقین خود از اذهان خواننده پنهان کند دست به یک سلسله افشاگری ها زده است که سند برای نزاع من تو ارایه کند تا خون من تو را بجوش اورده و به جان هم باندازد.
این سرزمین مال مشترک من تو است و هیچ راهی بدون زندگی برادرانه برای من تو وجود نداردمن تو باید از خواب غفلت برایم تا برادرانه بقا داشته باشیم.

>>>   یاد اور میشوم که یگ انسان تاریگ اندیش وبدون اینکه خودرا بشناسد،حرفِ را برزبان میاورد که خودش وتاریکی ظمير خویش را هویدا، غقده وار سفید راسیا مینامد بدون اين که بشرمد.
دنیا وتاریخ نویسان جهان ودانشمدان انسانهای اگا،چنين تاریگ اندیشانرا خواهد رسواتر دید.
روح تاریخ نویس افغانستان فیض محمد کاتب هزاره شاد باد.
ق... ناصری.

>>>   زنده باد کاتب هزاره


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است