سیاه را سیاه ببینید و سفید را سفید
نباید همه چیز را سیاه سیاه یا سفید سفید یاد کنیم. تاریخ را باید با سیاه و سفیدش بخوانیم و بپذیریم و از آن عبرت بگیریم. امروز این مجموعه با خوبی ها و بدی ها، شیرینی ها و تلخی ها، و سیاه و سفیدش در اختیار ما است 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۲۰    ۱۳۹۵/۱۱/۲۱ کد خبر: 128755 منبع: پرینت

سیمینارعلامه فیض محمد کاتب هزاره در تالار اجتماعات ارگ ریاست جمهوری از سوی محمد اشرف غنی دایر گردیده و رییس جمهور به همراه تعدادی از شخصیت های سیاسی و فرهنگی در آن شرکت دارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری دقایقی قبل در این ایتدای مراسم گفت: تاریخ و فرهنگ هر کشور نماد وحدت ملی مردمان آن کشور است و از این جهت علامه کاتب یکی از چهره هایی است که در تدوین، حفظ و احیای این نماد وحدت ما سهم اول را داشته اند.

دانش اضافه کرد: امروز درباره ملت سازی تئوری های متعددی مطرح شده است اما آنچه اکثر دانشمندان بر آن تاکید دارند این است که ملت به عنوان یک پدیده سیاسی و حقوقی محصول روحیه مشترکی است که ناشی از تاریخ و فرهنگ مشترک، دولت و سرزمین مشترک، سود و زیان مشترک و غم ها و شادی های مشترک است و در روند طولانی زمانی در یک بستر جغرافیایی ایجاد می شود که براین اساس هویت شهروندی در حقیقت یک هویت مشترک ملی است که براساس اشتراکات معنوی، فرهنگی و تاریخی پدید آمده و در درازنای زمان، وابستگی و تعلق یک فرد را به جامعه و دولت پدید آورده است.

معاون دوم ریاست جمهوری، درخصوص نقش نداشتن زبان، نژاد و قومیت مشترک به تنهایی در تعیین هویت ملی اظهار کرد: واقعیت های عینی نشان می دهد که امروزه ملت های زیادی در دنیا وجود دارند که دارای ناهمگونی های مختلف اند اما یک ملت را تشکیل می دهند و برعکس مردمان زیادی هم هستند که زبان و قومیت مشترک دارند اما یک ملت محسوب نمی شوند مانند اقوام عرب زبان که امروز به صورت ملت های متعدد به سر می برند.

وی، "تاریخ مشترک" را عنصر برجسته در ملت سازی خواند و افزود: از همین رو مورخان و محققانی که دست به تدوین تاریخ کشور خود می زنند، نقش برجسته در ایجاد روحیه ملی و تحکیم وحدت ملی دارند و معمولا تاریخ نویسان در همه کشورها افراد ملی گرا بوده اند که در تحریک احساسات ملی و ترویج افتخارات ملی نقش اساسی داشته اند که در این میان، کاتب نیز در نوع وطن دوستی به مردم و کشورش از پیشگامان بوده است که در نبودش از گنجینه عظیم فرهنگ و تاریخ معاصر خود بی خبر می ماندیم.

دانش، درخصوص لزوم حقیقت بینی در تاریخ گفت: نباید همه چیز را سیاه سیاه یا سفید سفید یاد کنیم و باید تاریخ را با سیاه و سفیدش بخوانیم و بپذیریم و از آن عبرت بگیریم. کاتب این مجموعه را با خوبی ها و بدی ها، شیرینی ها و تلخی ها، و سیاه و سفیدش در اختیار ما گذاشته است.

معاون دوم ریاست جمهوری اظهار کرد: اگر به نوشته های کاتب دقت کنیم، می بینیم که کاتب در عین درباری بودن از شجاعت بی نظیر، دقت و مهارت خاصی برخوردار بوده و هیچ گاه حقیقت را قربانی مصلحت نکرده است و همواره منافع مردم را بر منافع حکومت های وقت و منافع شخصی ترجیح داده است و واقعیت های تلخ و دردناک حکومت ها را با همه توان نقد کرده و مظلومیت ها و بی عدالتی ها را به قلم تحریر کشیده است.

وی افزود: تقدیر واقعی از کاتب آن است که اندیشه های وی را در عرصه ها و موضوعات مختلف واکاوی، تجزیه وتحلیل کنیم و از طریق سمینار ها و نشست های علمی زوایای پنهان ذهنی اش را بازنگری پیدا کنیم و آن را از نو با شیوه مدرن صنعت چاپ نشر کنیم که مسوولیت این مهم با نهادهای علمی و فرهیختگان و میهن دوستان کشور است.

کد (26)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   تلاش مجدد برای اثبات بی عقلی
به نظر يك رفيق ما سفير افغانستان در امريكا در گرفتن سلفي با ريس جمهور امريكا از راه دور نشان داد كه بي عقل است بعد از اين رسوايي ، ديروز دوباره در ضيافتي دوباره از نزديك با ترامپ سلفي گرفته است اين بار ثابت ساخت كه اين شخص واقعن بيعقل است
احمد ذکی زاهد

>>>   بگذر كه بگذريم از ازين تابوها و دام ها...
به وجدان هاي هميشه بيدار!

اقدام شهروندان خوست ها به منظور پس گرفتن رأي از داكتر عبدالله، حركت شجاعانه و انقلابي براي طرد تابوهاي سياسي و عبور از موانع تحقق حقوق و امتيازات شهروندي ست.

مردم ما همواره در كابوس گذر از تابوها و ناكاره هاي سياسي، به بستر و محور فعال و كاراي سياسي، دست و پا مي زنند.
مصلحت ها و دغدغه هاي نابجا و دست و پا گير، در هر دوره، باعث مي شود از چهره هاي شكست خورده و ضعيف به تكرار حمايت كنند.

اين حركت، الگوي ارزشمند و انتباه جانانه براي مردمان ديگر ولايات است، تا با اقدام دست جمعي و آگاهانه، با چند تن از رهبران ناكاره و آزموده شده از جمله داكتر عبدالله، خدا حافظي كنند.
وجيبه نسل شجاع و متعهد امروز است كه كابوس و شاكله خاكستري چند سياست مدار را از ذهن دور بريزند تا دغدغه ذهن و مصلحت فرداي شان نباشند.

همين اكنون از چند سياست مدار عبور كنيد.
همين اكنون ذهن تان را از حضور چند چهره آزموده شده خلاص كنيد.
به اين ترتيب دغدغه داشتن چند تابو و چند لمپن سياسي، كم مي شود.
سياست مداران بعدي جرأت نمي كنند با رأي و قرباني ما خيانت كنند. نمي توانند ما را ناديده گيرند. نمي توانند معامله و خيانت كنند...

>>>   عنواني دوستاني كه روابط بين الملل مي دانند!
ديد و بازديد سفيران و ديپلومات هاي خارجي با سياسيون كشور بدون حضور نماينده حكومت افغانستان جواز دارد؟
در تصاوير بزرگواران سياسي با سفيران و ديپلومات هاي خارجي هيچ نماينده حكومت و يا نماينده وزارت خارجه حضور ندارد.

>>>   مامور، معذور نيست؛
هيچ‌كارمند حكومت، مزدور شخصي كسي نمي‌باشد.
كارمندان رياست اجراييه بايد درك كنند كه كار كردن در رياست اجراييه، رياست حج و اوقاف، رياست خزانه‌ی تقاعد، رياست معارف يا هر رياست و نهاد ديگر حق قانوني شان مي‌باشد.
كارمندان حكومت اجازه ندهند که از ایشان استفاده‌ی ابزاری و جبری براي دفاع از منفعت اشخاص صورت بگیرد.

>>>   کارمندان دادگاه عالی: پرسش اساسی این است که چگونه حمله کننده انتحاری خود را به محل رسانید که پیش از رسیدن به در وردودی دادگاه عالی چند بار تلاشی میشدیم و دو سال پیش هم در همین محل چنین رویداد خونین نیز رخ داد.

>>>   هزاره های عزیز هرگز از پشتونها عقده نمی گیرند، اگر این کشتار جنبش روشنایی از سوی تاجیکان بود، فریاد شان سده ها به کهکشانها می رسید اما چون پشتونها در حق شان اينكار را كرده خاموش هستند.

>>>   همه ای این کشتارها فدای یک مدال شد

>>>   سروردانش تو هیچ کاره هستی و حتی اختیار نان خوردن خود را نداری.

>>>   شواهد نشان دهنده ان است كه دولت فشار نافرمانى مدنى را كم كم حس ميكند.

>>>   حرام را حرام ببینید و حلال را حلال!
و خیانت را خیانت ببینید و صداقت را صداقت!!!!

>>>   اقای سرور دانش قرار اظهارات حقوقدانان کشور ما که جناب تان در جعل و دستبرد تعداد از موادات قانون اساسی با جعلکاران ودزدان تاریخ همکار و همگام بوده اید در صورت واقعیت چنین اظهار نظر خود را بدنام و سیاه تاریخ کرده اید و مارا شرمنده و خجالت زده نموده اید ما چنین ارزوی را از خودت نداشتیم که با جعلکاران وتقلبکاران برای کسب احراز قدرت شان از راه جعل و خیانت ملی انهم در قانون اساسی وثیقه ملی کشور همکار وهمگام شوید .

>>>   در جایگاه یک تاجیک ... صدها جفنگ تاجیک دشمنانۀ جمهوری سکوت را می توان با این صدای عدالتخواهانۀ یک برادر .... (احتمالاً هزاره) نادیده گرفت. بگذار دیگران به طبل نفاق بکوبند و زخمهای گذشته را بخراشند و نمک بپاشند.
اینجا وقتی این برادر در برابر دراکولای ارگ، از نبود هزاره و تاجیک در این دستگاه سخن می گوید و بر تکقومی ساختن امروز و دیروز ارگ انگشت می گذارد، باید او را در آغوش گرفت و جبینش را بوسید.
بر عدالت و وحدت در برابر بیعدالتی باید تکیه کرد و آن را گسترش داد نه بر پخش و نشر آهنگ افتراق و زهر کینه علیه یکدیگر.
این برادر خواهان عدالت شد و بر حذف اقوام از دستگاه دولت تاخت. اما هرگز نگفت چرا فلان اینجا است. می گوید چرا دیگران هم نیستند؟ این چگونه وحدت ملی است؟

>>>   ميتوانيد راه بيندازيد!

امين وكيلى:

یک محاسبه گذرا از کارکرد ارگ!
- جنرال دوستم را می‌خواهد «حذف فزیکی» کند که نشد، بعد ترور شخصیت... خوب نتیجه داد.
- استاد عطا را «حذف سیاسی» می‌کند، که فکر کنم با نشست های پیهم جمعیتی‌ها دوباره قرار است خنثی شود.
- جنبش روشنایی و بصورت کُل هزاره‌ها را با «انتحاری»هایش مهار می‌کند؛ بعد با تجلیل و تکریم سرسری از فیض محمد کاتب و اعلامیه صادر کردنِ اینکه گویا طراح حملات «دهمزنگ» بالای جنبش روشنایی را از بین بُرده، هزاره ها تحت تاثیر قرار می‌دهد.

پس در این باب لطفن، یگانه رقیب همیشه حاضر در صحنه قدرت با ارگ، یعنی ریاست اجراییه را با ترفندهای «تفرقه بینداز، حکومت کن» ارگ، ضعیف نکنید.

یک راه حلی که «نه سیخ بسوزد، نه کباب!»
اسماعیل یون توانست با یک‌هزار نفر توزیع شناسنامه‌ها را به چالش بکشد، حال شما هم با حضور صد هزار نفری آنرا دوباره روی میز حکومت وحدت ملی بیاورید... در افغانستانِ بی‌ثبات، اینگونه باید چالش‌ها را به فرصت تبدیل کرد.
در غیر آن با این مقاطعه‌های که توسط افراد موسمی مدیریت می‌شود، جنازه قدرت سیاسی تان را می‌خوانید...

>>>   عقل سليم كفته هاى سرور دانش را تايد ميكند. از دوستان خواهش ميكنم از موضع خارج صحبت نكنند وكار كنان بر نامه در مورد نظر انها بايد غور كنند بعد به نشر بسبارند !
باحترام


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است