چین بزرگترین تولیدکننده انرژی خورشیدی در جهان
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۱    ۱۳۹۵/۱۱/۱۹ کد خبر: 128616 منبع: پرینت

جمعیت بسیار بالا و افزایش وابستگی به زغال سنگ، باعث شده تا در سال‌های اخیر چین به عنوان یکی از آلوده‌ترین کشورهای جهان شناخته شود. به همین جهت احتمالا اگر بگوییم که چین بزرگترین تولیدکننده انرژی خورشیدی در جهان است، کمی عجیب به نظر برسد.

اخیرا اداره ملی انرژی چین از دو برابر شدن ظرفیت تولید انرژی خورشیدی در سال 2016 خبر داده و اعلام کرده که پایگاه‌های این کشور، مجموعا 77.42 گیگاوات نیرو را تا پایان سال تولید کرده‌اند. درنتیجه چین برای دومین سال به عنوان بزرگترین تولیدکننده انرژی خورشیدی در جهان شناخته می‌شود. هرچند شاید اگر این میزان را نسبت به جمعیت آن بسنجیم، کشورهای آمریکا، آلمان و حتی ژاپن وضعیت بهتری داشته باشند.

در حال حاضر انرژی خورشیدی در کشور چین همچون یک قطره در سطل آب است. در واقع این میزان، تنها 1 درصد از کل انرژی خروجی کشور چین محسوب می‌شود. با این‌حال به لطف پیشرفت تکنولوژی و توسعه پنل‌های خورشیدی، اداره ملی انرژی قصد دارد تا پایان سال 2020، ظرفیتی بیشتر از 110 گیگاوات را به میزان قبلی اضافه کند. بنابراین کشور چین می‌تواند تا سال 2030، استفاده خود از سوخت‌های غیر فسیلی را از 11 درصد به 20 درصد افزایش دهد.

نباید فراموش کنیم که افزایش ظرفیت تولید انرژی خورشیدی تا این میزان کار آسانی نبوده و بسیاری از کشورهای بزرگ نیز قادر به انجام آن نیستند. حتی اگر مزیت جمعیت بیشتر را فاکتور بگیریم، مناطق بزرگی در کشور چین وجود دارد که در آنجا بدون هیچ مشکلی می‌توان به توسعه مزارع انرژی خورشیدی پرداخت. به هر صورت این موضوع می‌تواند کار را از نظر سیاسی برای دیگر کشورها مثل آمریکا به‌منظور استفاده کمتر از سوخت‌های فسیلی سخت‌تر کند.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   نویسنده محترم!
در صورتی که یک فیصد انرژی چین از انرژی آفتابی تشکیل میشود، درینصورت مقدار آن یک قطره از یک سطل پر از آب نمیشود، بلکه یک قطره از یک قطره چکان صد قطره یی میشود.
بنآ مقیاس های خویش را باید سنجیده بنویسید.
از طرف دیگر سنجش انرژی آفتابی در بعضی کشور ها متناسب با مصرف تنها برق مورد نیاز کشور محاسبه میشود. در حالی که بزرگترین مصرف انرژی در یک کشور، عرصه ترانسپورت است که روزانه حدود صد میلیون تن نفت در سراسر جهان مصرف میشود، سالانه صد ها ملیارد مترمکعب گاز غرض تولید برق و تسخین منازل استفاده میشود. همچنان صد ها میلیون تن ذغال سنگ نیز برای تولید انرژی در عرصه های مختلف به مصرف میرسد.
بنأ باید دقیق اندازه گیری شود که آیا این تناسب با برق مورد نیاز تناسب دارد و یا در مجموع با مصرف مجموعی تمام انواع انرژی در داخل کشور تناسب دارد.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است