عطا محمد نور چگونه رقبایش را خلع کرد؟
تلکس شایعات 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۳۱    ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ کد خبر: 128457 منبع: پرینت

عطا محمد نور به حامد کرزی پیام می دهد که همچنان قدرتمند بلخ است.

عطامحمد نور در سومین قدم در آخرین جنگ خشونت‌ بار میان او و رقبایش جنرال دوستم و محمد محقق با کسب پیروزی به موقعیت بهتری در شمال افغانستان دست یافت و سنتی‌ ترین رقبایش را تا حدودی در بلخ خلع قدرت کرد.

آخرین جنگ این سه فرمانده (نور، محقق و دوستم) به تحریک آقای کرزی صورت گرفت. کرزی جنرال دوستم را تحریک می‌ کند که به عطا محمد نور حمله کند اما زمانیکه پی می‌ برد جنرال دوستم برنده جنگ نیست، تغییر موضع می‌ دهد و از جایگاه رییس‌ جمهور با حمایت از نور آتش‌ بس را بر سر طرفین تحمیل می‌ کند و خواهان خلع سلاح گروه‌ های درگیر در جنگ می‌ شود. کرزی با شکست در این کار اقتدارش بر آقای نور را از دست می‌ دهد و به این ترتیب به او اجازه می‌ دهد که ولایت بلخ را قلمرو شخصی‌ اش بسازد.

در حالیکه پس از این جنگ عطا محمد نور حاکم بلامنازع بلخ شده است، حامد کرزی یک‌ بار دیگر در سال 2009 با تحریک حنیف اتمر وزیر داخله کشور تلاش می‌کند که کنترل اش بر عطا محمد نور را تامین کند؛ در سال 2009 حنیف اتمر در یک مانور سیاسی سه رییس پولیس (رییس پولیس ترافیک، رییس تحقیق جرایم و رییس پولیس شاهراه) در بلخ را رسما از کار برکنار کرد.

اما عطا محمد نور در مقابل، از هر سه رییس پولیس می‌ خواهد که وظایف‌ شان را ترک نکنند. یک ماه تنش به پیروزی عطا محمد نور، ختم می‌ شود و هر سه رییس‌ پولیس در وظایف‌ شان باقی می‌ مانند و عطا محمد نور با ابقای آنان بار دیگر به کرزی پیام می‌ دهد که او همچنان مرد قدرتمند بلخ است.

داکتر تمیور شاران
(این خبر در بخش تلکس شایعات سایت شبکه اطلاع رسانی افغانستان نشر شده است)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   هر زمانی که این مدعیان قدرت چوکی وزارت اطلاعات و فرهنگ و ریاست رادیو تلویزیون ملی و یا بانک مرکزی را ادعا کردند، آن وقت می شود پی برد که برنامه و بینشی دارند....

>>>   می گویند آرزوی خری را صاحبش خواند که برای نجات از بارکشی و خر گری آرزوی مرگ او را می کشید. اما صاحبش به خر گفت: اگر من بمیرم، یک آدم دیگر صاحبت می شود و هم چنان سوارت می شود و بارت می کند. اگر تو می خواهی از سواری دادن و بار بردن رها شوی، از خریت رها شو.
باربری و ظلم پذیری انسان ها در یک جامعۀ نابرابر و به دور از عدالت اجتماعی و فرو رفته در جهل، فقر و خرافات؛ سکوت، اطاعت و انقیاد شان از فاسدان، دزدان، ظالمان و خیانت کاران، مشابه همین داستان خر و صاحبش است.
تا زمانی که رعیت باشد، ارباب وجود دارد و نظام ارباب رعیتی حاکم است. تا زمانی که ظلم پذیری در جامعه باشد، ظالم وجود دارد و نظام ظلم حکومت می کند. تا زمانی که جامعه، جاهل و خرافات پذیر باشد، از اسارت جهل بسوی آگاهی و آزادی، راه نمی گشاید.
محمد اکرام اندیشمند

>>>   محترم اكرام انديشمند: تا زمانيكه فقر وجود دارد وضع اقتصاد مردم خوب نشود هيچ وقت جاهلت خرافات إز بين نخواهد رفت ، ظلم پذير هم ناشى از فقر نادارى ميشود قهرمانان وطن هيشه عليه ظلم جهل اسارت مبارزه كرده است.

>>>   اگر همین غ مداری باشد تمام مردم را بی ثبا ت خو اهد کرد

>>>   وضع اسفبار اشفته بازار سیاست امروز افغا نستان ...
درکشوری والیش با ریس دولت بجنگت و جنگرا بفع خود والی درقبضه داشه باشد ازبهبود کشورچگونه توقع داشت وچگونه این نوع مملگترا حساب نمود ؟
درین صورت امید بهبود را ازکه باید داشت درکشورلگام گسستئی مثل افغا نستان چه توقع باید داشت ازپیروزی وفلاح در دراز نا ئی تاریخ افغانستان همواره سبب تدام کشور جزای ناخلفان سبب عدالت ورفاع مردم بوده است والی درتا ریخ داریم که پادشاه مملکت به ان والی خلعت فرستاد که عبارت از نوع جامه مثل چپن بود ووالی بینیش میخارد وبا استین چپن بینیش را میخارد واین خبر به اطلاع پادشاه میرسد وپادشاه امر میکند تا موزه هائی والی ازپاهایش بیرونشده وبا سرش کوبیده شود که این عمل بلا درنک عملی میشود این سیاست تظمین حیات اجتماعی کشور را بخوبی نموده بود درهانکانگ سیاح خارجی پوست کیله را روی سرک پرتاب نمود وپولیس گرفتارش کرد هرقدرکشور انم سیاح پاغفشاری نمودخلاص نشد تادره جاونانه درشانهش کوبیدهشد که تا زنده باشد داغ ان دروجودشخص باقی میماند درتمام کشورهای ازاد جهان متخلفین قانون جزا میبینند تا کشورشان شگوفان شده است لیبست دارائیهای نا مشروع عطای بلخ چندین مرتبه درهمین نشریه وزین بنشر رسیده است وتمام تخلفات عطای بلخ اظهر من الشمس بوده ولی نه اورا تبدیل توانستند ونه برکنار ونه ازبین بردند که درحقیقت افغانمستان انگاری کشورنیست وجنگل است هرکس زوریافت زورکرد فاسد ترین ولایات امروز ازبرکت عطا بلخ است دفتراست دفترچی نه شاروال است کسی دردفاترنیست مراجعین ازنا امیدی دلسردی بی مبالاتی اصلا عریضه نمیکنند مردم یقین دارند که که عریظه باعث تباهی ان ها میشود
شاه ولی بلخی

>>>   اعلاميه جمعيت به نوعى تاييد بر اين است كه ريس فعلى نهاد رياست اجرايه كم اورده و استاد عطا رسماً از ادرس نهاد رياست اجرايه و همه انهايكه راى داده اند با ارگ مذاكره ميكند.
حالا سؤالى كه پيش مى ايد اين است كه اگر استاد عطا در مذاكرات اش شكست خورد و بجز مقامات و پست هاى دولتى كه در هـر صورتى بايد به عده يى داده شود، در قسمت اجراى توافق كه سرنوشت ساز و عمده ترين هدف مردم است پيشرفت حاصل نشد، چى بايد بكند؟
به عقيده من اگر سران كه از نمايندگى مردم با ارگ چانه ميزنند معامله نكنند، ارگ با چالش بزرگ روبرو است . براى استاد همه توصيه ميشود كه با تقويه روابط اش با جنبش هاى ازاد تازه تأسيس يافته مانند روشنايى و همچنان ازبيك ها، مشوره با مردم از موقعيت بوجود امده استفاده اعظم را نماييد و با جديت و قاطعيت مسله عدالت اجتماعى و تغير نظام را پى گيرى نمايند. مردم كه همه عضو جمعيت يا وحدت اسلامى نيستند جز با اجراى عدالت و تغير ساختار دولت و تغير قانون اساسى به اهداف حق طلبانه شان نخواهند رسيد!

>>>   فيسبوك چلوونكي ها بخوانند؛
استاد نه از خاطر حساب هاي بانكي بلكه به نماينده عام و تام و با صلاحيت كامل از جانب حزب مقتدر جمعيت اسلامي افغانستان با ارگ مذاكره دارد.

>>>   نور ميداند كه اگر مارشال فهيم و داكتر عبدالله نميبودند او هم نبود و حالا بهتر ميداند

>>>   کسی که صادق این میهن باشد هرگز بازنده نخوهد شد بلکه خداوند یار و مددگار او است
فضلی

>>>   ما ملتی هستیم که فهم ما کم وعقیده مابیشتر است.

>>>   نداشتن اهداف مشخص و مشترک ، نداشتن یک برنامه کاری و کار آمد ، نداشتن یک استراتیژی قابل تطبیق برای برنامه و بلاخره نداشتن یک مسیر معین برای رسیدن به اهداف نتیجه اش همین است که امروز سخنگوی داکترعبدالله عبدالله استاد عطامحمد نور را مقصر بداند و در مقابل استاد عطامحمد نور داکترعبدالله عبدالله و قصرنشینان قصر سپیدار را .

>>>   سه فرمانده (نور، محقق و دوستم) به تحریک آقای کرزی صورت گرفت. کرزی جنرال دوستم را تحریک می‌ کند که به عطا محمد نور حمله کند اما زمانیکه پی می‌ برد جنرال دوستم برنده جنگ نیست، تغییر موضع می‌ دهد و از جایگاه رییس‌ جمهور با حمایت از نور آتش‌ بس را بر سر طرفین تحمیل می‌ کند و خواهان خلع سلاح گروه‌ های درگیر در جنگ می‌ شود. کرزی با شکست در این کار اقتدارش بر آقای نور را از دست می‌ دهد و به این ترتیب به او اجازه می‌ دهد که ولایت بلخ را قلمرو شخصی‌ اش بسازد.
ع

>>>   تاجيكان بايد به وحدت بينديشند نه اين كه خود را در محور حوزه هاى كوچك محلى تعريف و زندانى كنند، اين درست هدف اساسى قبيله گرايان حاكم است كه مى كوشند تا تاجيكان را تكه و پارچه كنند و آن ها را دچار پراگندگى سازند. همه بايد به اقتدار فكر كرد نه به پست هاى حكومتى كه جز فرمانبرى چيزى ديگرى حاصل نخواهد داشت .

>>>   خطاب به آن تاجیک هاییکه هنوز هم گوسفند مانده اند
او گوسفندان آنهاییکه جرات ندارند که از هویت خود دفاع نمایند جرات ندارند که خود شانرا تاجیک بگویند چطور میتوانند از حقوق من و تو دفاع نمایند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

>>>   هر كسيكه از هويت، زبان و فرهنگ ما قاطعانه دفاع كند، بدون شك او شايستگي رهبري را دارد!!

>>>   ما به همچو شخصیت های که از هویت، فرهنگ، زبان و تاریخ خود دلیرانه دفاع میکند نیاز داریم نه به هویت باختگان و معامله گران !
هر غیرافغانیکه خود را افغان مینامد و حاضر میشود هویت ( افغان) پشتونی را بپزیرد نابود باد !

>>>   جواب ریاست اجراییه درمورد
اظهارات اشرف غنی مبنی بر ادامه ی نظام ریاستی چیست؟

>>>   کرزی و کرزی هما همیشه در سدد تفرقه بین ملیت های دیگر به منظور بقای نامقدس خود استن


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است