سرنوشت انتخابات آینده در دست حکومت
کمیسیون انتخابات مستقل نیست و حالا حکومت هرطور که بخواهد در آن دخالت می کند. افراد مورد نظر خود را در آن عزل و نصب می کند و با این روش، به راحتی می تواند سرنوشت انتخابات آینده را در دست خود داشته باشد 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۹    ۱۳۹۵/۱۱/۱۲ کد خبر: 128191 منبع: پرینت

رییس پیشین کمیسیون انتخابات، این نهاد را در کار گزینش رییس دارلانشای کمیسیون انتخابات ناکام می داند. نهادهای ناظر بر انتخابات نیز اعضای کمیسیون مستقل انتخابات را در معرفی سه نامزد ریاست دبیر خانه این کمیسیون به برخوردهای سیاسی متهم می سازد. اما حکومت می گوید که برای گزینش یک چهره صادق و کارا می کوشد.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، نعیم اصغری مسوول برنامه های فیفا دربرنامه «محور» گفت: کمیسیون انتخابات باید یک لیست سه نفری را به رییس جمهور برای انتخاب رییس دارالانشا پیشکش می کردند آنها نتوانستند این کار را در خلال دوماه وقتی که داشتند انجام انجام دهند. وقتی هم که لیستی را پیشنهاد می کنند آن لیست از طرف نظام رد می شود. همچنین کمیسیون انتخابات با کاکردهای غیر شفاف خود، یک بار دیگر زمینه مداخله حکومت را در کارهایش مساعد ساخت و بالاخره حکومت اعلام می کند که ما می خواهیم در کمسیون انتخابات و در دارالانشای آن، یک نفر قابل اعتماد را بیاوریم. حالا این قابل اعتماد بودن به این معنا است که آن فرد مربوط به خودشان باشد و در واقع مورد اعتماد آنها باشد.

وی، با بیان اینکه، معیار صادق بودن برای رهبران حکومت وحدت ملی جای پرسش است،افزود: صادق بودن برای رهبران حکومت این است که فرد یا افراد انتخابی به نفع آن رهبر کار کنند نه اینکه صادق بودن برای پروسه باشد. کارکردهای غیر شفاف کمیسیون انتخابات باعث شد که مداخله حکومت در کار آنها بیشتر شود. می خواهم بر سر گزینش این سه نفری که آنها به رییس جمهور پیشکش کردند نظری داشته باشم. البته در قانون پیش بینی شده که کمیسیون انتخابات خودش صلاحیت دارد که سه نفر را به رییس جمهور معرفی کند و رییس جمهور از میان آنها یک نفر را به عنوان رییس دارالانشا انتخاب کند. اما برای این موضوع مکانیزمی در قانون پیش بینی نشده است. اما چون کمیسیون انتخابات پیشبرد یک پروسه ملی و یک پروسه شفاف ملی را پیش می برد باید تمام کارکردهایشان شفاف باشد و شفافیت پروسه وقتی تضمین می شود که همه کارکردهایی که در این راستا صورت می گیرد نظارت بر آن نیز انجام شود و به صورت واضح و روشن باشد.

اصغری با تایید حرف رییس پیشین کمیسیون انتخابات معتقد است، این کمیسیون نتوانسته شفافیت و استقلال در کار داشته باشد و گفت: کمیشنرهای کمیسیون انتخابات وقتی از طریق یک پروسه تکنیکی و یا سیاسی بالاخره انتخاب شدند، یعنی هم حمایت های سیاسی و هم حمایت های تکنیکی را هم داشتند. حالا این برمی گشت به کمیسیون انتخابات که شاخص هایی را برای استقلالیت خود تعیین می کردند که مستقل بودن آنها حفظ شود. یعنی کدام شاخص ها را باید مراعات کنند تا مستقل باشند و کسی در کارشان مداخله نکند. از طرفی دیگر یک پلان واضح و مشخص برای اصلاحات انتخاباتی خودشان ترسیم می کردند در هماهنگی با نهادهای ذی دخل می بودند و همچنان یک پلان مشخص و آمادگی ها برای انتخابات آینده ترسیم می کردند. بعد از آن باید در هماهنگی در نهادهای ذی دخل کار خود را پیش می بردند و وقتاً و فوراً مردم و رسانه ها را از روند کار خود آگاه می ساختند در این وقت است که گفته می شد کارشان شفاف است و همچنین ملاک کار خود قوانین و طرزالعمل ها را قرار می دادند.

وی افزود: کمیسیون انتخابات مستقل نیست و حالا حکومت هر طور که بخواهد در آن دخالت می کند. افراد مورد نظر خود را در آن عزل و نصب می کند و با این روش، به راحتی می تواند سرنوشت انتخابات آینده را در دست خود داشته باشد. بنابراین اگر با این روند پیش رویم انتخابات آینده چیزی بهتر از انتخابات گذشته نخواهد شد.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   بر اساس قانون اساسی شورا های ولسوالی ها ، ولایات ، شهر داری ها باید انتخابی باشند . با تأسف در ۳۴ ولایت صرف شورا های ولایتی به اصطلاح منتخب حضور فیزیکی دارند که در اجرای وظایف محولهٔ شان نظارت بر کارکرد های مقام های اجرائی فاقد قدرت و توان تصمیمگیری بوده در واقع مُجری امر و نهی حکومت مرکزی هستند .
با در نظرداشت نکات بالا که باعث حکومت داری ضعیف ، و پامال شدن دموکراسی شده نیاز مبرم داریم تا از تمرکز قدرت بدست دیکتاتور به توزیع قدرت « تقسیم قدرت » به ارگانهای انتخابی محلی قدرت و ادارات دولتی بپردازیم از یک جهت ارادهٔ مردم را در ارگانهای دولتی تأمین کرده ایم از سوی دگر مردم خود و نمایندگان شان را در حاکمیت دیده همکاری و حمایت بیدریغ خواهند کرد .
تمرکز قدرت یا توزیع آن ؟

>>>   ما میدانستیم که حزب «افغان ملت»ی های برتریتخواه خودکفان پروری دارد؛
مگر نمیدانستیم که برجسته ترین ها و نماینده های شان نیز خودکفان اند:
فرمانروایان دربار ستم ملی، آگاهانه خودکفان پروری دارند و بخشی از شهروندان ما میدانند این را؛ مگر توده های هنگفت کشور باور به این (شاید!) داشته اند که خودکفانی های افغانی برای خدا خواهد بود.
اینک ببینیم که نماینده افغانیت خواهان و قانونگذار کشور، چگونه آزادانه، رسمن و از پرده تلویزیون سدا میزند که برای خواسته های فرمانروایی شؤنیزم - فاشیزم پختونوالی، خود را در خیمه «لویه جرگه» میکفاند.
مگه ما نلغزیم به بیراهه؛ بازی نخوریم و بدانیم که این خیمه اینها، جایگاه «غار حراء» را برای شان دارد.
سده هاست از درون تاریک این خیمه سیاه و از نام جرگه های برساختی اش، شببازی دارند و تاریکیها گسترده اند و شکار ها کرده اند و تمدن ها سوختانده اند و میلیون ها را سواری دارند و میلیونها را بیخانه و کشته و جهان را در شگفت و این زادگاه تمدن کهن جهانی را دوزخ ساخته اند؛ یعنی این خیمه شب پرستی، اینها را مقدس باشد و پر بار ترین دستاویز برای ادامه فرمانروایی ستم.
بشنویم این نامی ترین و پیشگامترین «ملالی قهرمان» دوران و یکی از پیشروان برجسته «افغان ملت»ی های فاشیست را که هیلی ارشاد است و نماینده شورای مردمی:
«.......؛ اما اگه کسی بخواهه قانون اساسی ره تغیر بته؛ به والله مه ده زندگی خود نه جنگ کدیم نه مبارزه کدیم، اگه مه ده خیمه لویه جرگه انتحار نکدم خوده...!»و بخ - (13 ثانیه افتخار و پروپاگند، ترویج و ... فرهنگ افغانی- خودکفانی):

>>>   ما تا زمانی‌که شناسنامه‌های برقی به‌دسترس ملت‌مان قرار نگیرند, برگزاری هرگونه انتخابات را جفای بزرگ و خیانت ملی می‌‌پنداریم و در آن‌شرکت نمی‌کنیم. ما درراستای بیداری ملت‌مان کار خواه‌یم کرد و خاموشی را‌هم ننگ می‌دانیم.
مرتضی "جلالی"

>>>   این ها ، میخواهند که افغانستان ، بسته و مطلق ، در دست پشتونها باشد. قدرت ، دولت ، رهبری ، سرداری ، باداری ، بابایی ، همه و همه به قوم خود شان تعلق داشته باشد. دیگران ، همه ، رعیت ، زیر دست ، فرمانبردار ، نفر خدمت ، مزدور و غلام شان باشند

>>>   با تمام حرف هایت موافق هستم وبه یاد داشته باشید که مبارزه علیه فاشیزم وظیفه هر انسان این کره خاکی است فاشیزم به هیچ وجه پیروز شدنی نیست ولی سک صفتان فاشیستی هستند که به مدت کوتاهی از آن استفاده میکنند کسیکه آواز خود را در مقابل هژمونیسم، فاشیسم قومی زبانی،سمتی بلند نمیکند دست به مبارزه نمی زند انسان بودنش زیر سوال است
Hussain Sadid

>>>   یک گپ رنجورآوراست ایکاش پشتونیزم این همه برنامه فاشیستی شان به ضرب شمشیرخودشان عملی میتوانستندنه به ضرب شمشیرانگلیس وغرب ووطن فروشی ازطریق غلامی وبرده گی

>>>   مه که نوشتم : "دو طبقه مردم با تحقق #دموکراسی در افغانستان مخالف اند؛ یکی #اوغان و دیگه #نادان" ، مرا دشنام دادین. اداره غیر متمرکزِ قانونمند یکی از اصول حکومت داری خوب و پیش-نیاز های #تحقق_دموکراسی است. سخنان خاله #هیلی_ارشاد را خو حتمن شنیدید.

>>>   ما به هدف اصلى خود يعنى غير متمركز سازى قدرت، ازادى راى و حق انتخاب ، دموكراتيك سازى نهاد ها، تغير قانون اساسى، تعريف ارزش ها، ملت سازى به معنى واقعى ان، توزيع شناسنامه هاى هوشمند ، حل مشكلات مرزى، شفافيت در امور دولت دارى، ازادى بيان.... پابند مى مانيم و باور داريم هيچ مانع نمى تواند روند طبيعى تحولات و تغيرات مردمى را از مسير خارج كند .
Ariaie

>>>   مورچه زردهم اضحار نظر میکند بااین شکل وشمایل تفت نرسید جوش کرد


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است