دزدی های وزیر دفاع در سایه نا امنی ها
وزیر دفاع بخاطر منار شهیدان، هفده میلیون افغانی از رییس جمهور گرفته و منصوبین وزارت دفاع همه می فهمند که این منار با یک میلیون ساخته می شود در حالیکه این منار تحفه یک قرادادی به وزارت دفاع است 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۵۷    ۱۳۹۵/۱۰/۲۳ کد خبر: 127169 منبع: پرینت

فساد اداری در نهادهای امنیتی، بقای نیروها را در معرض خطر قرار داده است و لطمه های سنگینی به نیروهای امنیتی و جغرافیای افغانستان وارد کرد است. هرچند که رییس جمهور غنی گفته است برای کاهش تلفات نیروهای امنیتی، روند آوردن تغییرات بنیادی در وزارت دفاع ملی را آغاز کرده است اما نگرانی رییس جمهور نسبت به وزارت دفاع، توصیه هایی است که از طریق متحدین و مراکز تحقیقاتی برایشان دیکته شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)،جاوید کوهستانی آگاه مسایل امنیتی در برنامه "فراخبر" درخصوص اینکه سطح فساد در وزارت دفاع تا چه حد است گفت: شکی نیست که فساد در نهادهای امنیتی افغانستان همواره وجود داشته است و تا جایی که می دانم نیکلسون، قوماندان عمومی ناتو به رییس جمهور درمورد فساد در وزارت دفاع، وزارت داخله و ریاست عمومی امنیت ملی هشدار هایی داده اند تا تغییراتی در این نهادها صورت بگیرد.

کوهستانی می گوید: مشکلات درون قوای هوایی افغانستان سبب شد که یکی از این تغییرات شامل قول اردوی قوای هوایی شود اما وزیر دفاع این تغییرات را به حدی سلیقه ای انجام داده اند که بخشی از رهبری وزارت دفاع هم از آن ناراض بودند و تغییرات به گونه شایسته صورت نگرفت که هنوز مایه نگرانی برای نیروهای بین المللی است. در سه ماه اخیر شاهد بودیم، نزدیک به ده هلی کوپتر به نحوی از صحنه محاربه خارج شدند، سقوط کردند و یا عوارض تخنیکی داشتند که ناشی ازضعف مدیریتی است و واکنش نیروهای بین المللی را به دنبال داشته است و نگرانی رییس جمهور نسبت به وزارت دفاع، توصیه هایی است که از طریق متحدین و مراکز تحقیقاتی برایشان شده است.

وی، درخصوص گفته های معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی، مبنی بر اینکه فساد در وزارت دفاع به حدی نیست که مردم نگران پیامدهای آن باشند اظهار کرد: فساد تنها این نیست که مستقیما از کسی پول بگیرید یا قرارداد را به یکی از اعضای خانواده تان بدهید. سو استفاده از صلاحیت های وظیفوی یک قوماندان چه در سطح بزرگ و چه کوچک و چه در سطح رهبری وزارت دفاع، سرپرست و معاونین وزارت دفاع باعث تضعیف روحیه قوای افغانستان می شود که منجر به بالا رفتن آمار شهدا، فرار از صحنه محاربه و یا از دست دادن بخشی از جغرافیا به نفع دشمن می شود مانند آنچه در ارزگان و هلمند اتفاق می افتد که اینها همه برخاسته از فساد است. در ولسوالی مارجه یک قرارگاه نظامی در فصل زمستان به دشمن واگذار می شود درحالیکه زمستان فصل هرج و مرج مخالفین است و وزارت دفاع باید بهترین استفاده را از این موقعیت بکند.
این آگاه امنیتی افزود: اختلاف یک رییس با یک معاون جزوتام در افغانستان می تواند منجر به سقوط یک پست، عدم اکمالات و نرسیدن به موقع تجهیزات بشود که مانع انجام فعالیت ها می شود. این خودش یک ضعف است و ضعف ناشی از فساد است.

کوهستانی، درباره اینکه چرا نهادهای امنیتی ضعف های خود را نمی پذیرند می گوید: من اسناد و آمار ارایه می دهم که نتوانند از اشتباهاتشان شانه خالی کنند. رییس جمهور تصمیم جدی گرفته است که در مدت شش ماه در وزارت دفاع، داخله و ریاست عمومی امنیت ملی اصلاحات کلیدی بیاورد و توصیه نیروهای بین المللی و مراکز تحقیقاتی به رییس جمهور و وزارت دفاع این است که در سطح قول اردوی نامبر یک قرارگاه جلال آباد، در قول اردوی قندهار و در قول اردوی شمال افغانستان تغییرات و اصلاحات جدی بیاید و حتی تهدید شده اند که اگر اصلاحات بنیادین نیاورند، کمک های جامعه بین المللی متوقف می شود.

وی، درخصوص نمونه ی فساد در وزات دفاع می گوید: یک منار شهیدان در مقابل وزارت دفاع توسط یک قراردادی تحفه به وزارت دفاع ساخته می شود تا هرگاه رییس جمهور و یا مقام خارجی به آنجا آمد در منار یک گل بگذارد. وزیر دفاع افغانستان به خاطر همین منار، هفده میلیون افغانی از رییس جمهور از بودجه واحد گرفته است. منصوبین وزارت دفاع همه می فهمند که این منار با یک میلیون هم ساخته می شود و از طرفی این را یک قراردادی تحفه به وزارت دفاع ساخته است!

این آگاه مسایل امنیتی می افزاید: وقتی حادثه انفجار در رجال برجسته افغانستان صورت گرفت، چند شیشه پنجره در وزارت دفاع شکسته شد اما وزیر دفاع برای تعمیر شیشه ها از ریاست جمهوری 27 میلیون افغانی از بودجه واحد بدون سنجش و بررسی ساختمان دریافت می کند. درحالیکه باید تفتیش و بررسی شود که اصلا در وزارت دفاع 27 میلیون شیشه وجود داشته است!

کوهستانی می گوید: در راپورهایی که بعد از حادثه انجام شده است نشان می دهد در هر منزل وزارت دفاع، ممکن است پنج شیشه شکسته باشد اما وقتی 27 میلیون افغانی برای تعمیر شیشه از رییس جمهور گرفته می شود نشان می دهد که سو استفاده از صلاحیت های وظیفوی در جریان است. ممکن است که وزیر دفاع هم نیت بد نداشته است و اشخاص دیگری در این موضوع نقش داشته باشند اما ضعف مدیریت و ناتوانی ، عدم شناخت و آگاهی و مسلط نشدن بر قضایا نشان می دهد که چنین است و وقتی در وزارت دفاع در دو نمونه اوضاع اینطور باشد در سطح قراردادها، در قول اردوها، حاشیه پرسنل و البسه ی آنها و قراردادهایی که صورت می گیرد اما چیزی به پرسنل نمی رسد اوضاع فساد روشن است.

وی می افزاید: من یک افسر کادری وزرات دفاع بوده ام و گذشته ام به اردوی افغانستان بر می گردد و می دانم کسانی که خانه لوکس هستند، اکثرا کسانی هستند که در پست های بلند وزارت دفاع کارکرده اند. معاش یک جنرال وزارت دفاع 50 هزار افغانی است، یک ماموری که در بست یک کار می کند، ممکن است هزار یا دو هزار معاش بگیرد اما هیچ کدام صاحب خانه نمی شوند.ا ینها نشان می دهد که در سطوح مختلف سو استفاده صورت گرفته است و باید در وزارت دفاع، داخله و ریاست عمومی امنیت ملی بازنگری جدی بشود و کسانی که توان و ظرفیت مدیریتی، تخصص و علم دارند به این وزارت بیایند و حتی از بیرون به کشور آورده شوند.

کد (26)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   ما خو به اندازه كافي منار داريم و شهيدان هم در بهشت اند و مناري لازم ندارند. پس چرا پول را مصرف بيجا ميكنند به عوض آن منار چنار بكاريد تا سر سبزي آن ما دل ما را تازه كند. اگر هم زميني براي كشت نمانده بود و يا مشكل كمبود آب داشتيم، پس ميتوانيم مصرف كلينيك ها، بيجا شدهگان، بازمانگان شهدا، معلولين، معتادان و غيره و غيره نماييم.
والسلام

>>>   ، پیآمد همین تشکیلات است که خودکفان طالب آزادانه در هر جایی خودکفانی می کند . تا طالب همکاری نشود ، خدای طالب هم نمی تواند در موسسات و اداره های زیر امنیت سربازان مسلح خودکفانی کند .

>>>   سید محمد خیر خواه
( تقلب در همه چیز )
تقلب در علم ودانش تقلب در اسناد تحصیلی تقلب در قبالجات شرعی تقلب در عنوانهای علمی .مسلکی (ملکی ونظامی )تقلب در طبابت وداکتری تقلب در دارو ودوا تقلب در مواد غذائی خلاصه تقلب در همه چیزکه متا سفانه امروز در جامعه ما زیاد رواج پیدا کرده است. که نتیجه تقلب را در قصه (شیرفروش متقلب) سروده امیر خسرو دهلوی میتوان بخوبی درک نمود ونتیجه وبند گرفت که او چنین میگوید :
داشت شبانی رمه در کوهسار--- پیر و جوان گشته ازو شیر خوار
شیر که از بز به سبو ریختی ---- آب در آن شیر در آمیختی
بردی از آن آب ملمع به شیر --- نقره ای چون شیر ز برناوپیر
روزی که آن کوه به صحرای خاک ---سیل در آمد رمه را برد پا ک
شیرخنک از تف و تابش بسوخت --- جمله آن شیر ز آبش بسوخت
خواجه چو شد با غم و آزار خفت --- کارشناسیش در آن کار گفت
کان همه آب تو که در شیر بود--- شد همه سیل و رمه را در ربود
مرد شبان زان سخن آمد ستوه - ماند سرافگنده چو سیلاب کوه
)خسرو) اگر دین طلبی از خدای -- زین دل خائن به دیانت گرای(1)

(1) شعر از) امیر ناصرالدین ابوالحسن خسرو دهلوی است
که در نیمه دوم قرن هفتم و آغاز قرن هشتم هجری قمری زندگی میکرده و به زبان های عربی، فارسی
و ترکی بلدیت داشته و دارای آثار ادبی متعددی بوده و در غزل از سعدی و در مثنوی از نظامی پیروی
میکرده است )

>>>   تا وقتبکه پوست های اساسی نظامی در دست چپاولګران دهه هفتاد باشد امنیت امدن محال است چون تهداب انها چور و دزدی است نه اینکه خدمت به وطن فعلا اردو و امنیت را به یک سکتور خصوصی. پنچرمینان و سقویان ساخته اند و همه ایشان در ولایت های کشور به قاچاق مواد مخدر سنګ های قیمتی. شروع نموده که روزانه موتر بست توسط این جنایت کاران. سقوی به خارج از کشور انتقال میدهد که نمونه خوب اش چند سال پیش دیدیم که بالای قاچاق مواد مخدر بین خود بر خورړ کردند که در نتیجه داود داود کشته شد و زمرد پنجشیر که توسط همېن دزدان به سرقت برده میشود لاجورد بدخشان که توسط همین چپاولګران چور میشود که نمونه اش کوفی و برادر اش است. و چند پیش همین اقا نا اګاهی سیاسی که همرایی پکول و یک بلیست ریش داد میزد که بچه هاې شمالی در جنوب کشته میشود انها برای خدمت به وطن کشته نمیشود انها برای قاچاق شما که در راس اش مسعود یان و ربانیان است کشته میشود و باید ګفت که همه پاره میکنید و هم می دوزید. هم فساد میکنید و هم داد میزنید مردم خواب نیست همه میداند که واقعت چیست و شما اقایی کوهستانی لطف نموده پس پکول را بر سر کنید و ریش را رها کنید به تغیر رنګ مردم را بازی ندهید.

>>>   دولت از دزدان وغارتكران تشكيل شده .

>>>   شمارابا کمپنی های خصوصی چی؟ امنیت ناملی هفتاد فیصد پرسونل از یک ولایت است
ر

>>>   اين عنصر خبيث، منافق و مزدور بيگانه بايد ادب شود!
مسعود خط قرمز ماست ، براى حراست از ساحت مقدس ؛ هويت ، فرهنگ ، تمدن ، تفكر وآرمان ما ، اگر ضرورت باشد تا مرز طرد كامل جغرافياى عناصر خبيث و شرور پيش خواهيم رفت .
شوراى عالى صلح به يك نهاد ضد انسانى ، مغاير قانون اساسى و طويله اى تحجر و تنفر و تعصب و فساد تبديل شده است .
اگر داكتر عبدالله از آدرس حكومت اقدام نكند جوانان غيور ما حق دارند از عزت ، وقار و شأن هويت ، فرهنگ و تمدن و نماد و مظهر اخلاق و آزادى ما؛ مسعود عزيز دفاع و حراست نمايند به هر ترتيبى كه بتوانند.

>>>   جناب جاوید کوهستانی متخصص فساد:
انجینیر محمد رضا هستم و وظیفه ام در ریاست ساختمانی وزارت دفاع ملی است و مسول ترمیمات انفجار و سایر ترمیمات داخل وزارت هستم.
در انفجار ماه جوزا در ریاست رجال برجسته، در قرارگاه وزارت دفاع ملی خسارات قرار ذیل بود:
- شکستن شیشه ها و کلکین ها
بعنوان مثال کلکین ها و دروازه های آلومینیومی طعامخانه جنرالان وزارت دفاع کاملا تخیریب گردید و مجبور شدیم بجای کلکین های سابقه کلیکین های جدید PVC که مقاوم تر است نصب نماییم که طبعا هزینه هنگفتی دارد.
_ سیستم برق
در اکثر تعمیرات سیستم برق تخریب شده و مجددا تعمیر گردید و بعنوان مثال می توانید از افسرانی که در قصر سابقه وزارت دفاع دفتر و دیوان دارند بپرسید.
-سیستم تهویه
تعداد زیاد ابرکندیشن های نصب شده در ساحات نزدیک به انفجار تخریت شده و یا کار نمی کردند که یا دوباره ترمیم شدند و ایرکندیشن هایی که قابل ترمیم نبودند با ایرکندیشن های جدید تعویض شدند.
_ سیستم آبرسانی
سیستم آبرسانی در قصر سابقه کاملا ترمیم گردید و باید بخاطر داشته باشید که قصر سابقه دارای پنج منزل است.
در تمامی تعمیرهای قرارگاه وزارت در سقف ها از مسطح چینایی کار گرفته شده و در اثر انفجار قسمت اعظم مسطح ساختمان ها همراه با سیستم تنویر آن تخریب شده و دوباره بازسازی شد.

پروسه ترمیم خسارات بجا مانده از انفجار توسط پنج شرکت مختلف جهت تسریع روند باز سازی انجام گردید و نمونه کوچکی از کارهای انجام شده را می توانید از بادیگارد های جناب کوهستانی که در هنگام مراجعه به وزارت در کانکس های ریاست پارلمانی که تمامی سیستم های آن تخریب شده و دوباره ترمیم گردیده، بپرسید.
بر علاوه قرارگاه وزارت، تخریبات گارنیزیون بالاحصار نیز ترمیم گریده است.

در مورد منار شهدا:
منار شهدا به افتخار شهدای اردوی ملی توسط شرکت فتح خان با بودجه شخصی ساخته شده و شرم است که بخاطر مسایل قومی عملکردهای شایسته افراد مورد سوال قرار گیرد.
پیشنهاد من به جناب کوهستانی این است که می توانند از شرکت های پنجشیری و یا تاجیک دعوت بعمل آورند تا ساحه سبز ساحه جنوبی قصر جدید وزارت دفاع ملی را به نام خود و با بودجه شخصی همت نموده، اعمار نمایند که مثال های خوب آن در مزار شریف تطبیق شده است.

اما هفده میلیون افغانی در اعماراین بنا از بودجه وزارت دفاع مصرف نشده بلکه در ساحه غربی و مقابل قصر جدید وزارت دو حوض جدید همراه با سنگ کاری از سنگ چشت شریف هرات صورت گرفته و سایر اقلام این دوسیه 17 میلونی شامل ترمیم، کانکریت ریزی و نصب فواره در حوض ساحه منار استقلال، پالش سنگاری های سابقه، ترمیم و رنگ آمیزی منار و ساحه برگزاری جشن استقلال و سایر موارد است.

من یقین دارم که در فامیل و آشنایان تمامی دوستان کسانی هستند که در وزارت دفاع ملی ایفای وظیفه می نمایند و می توانید صحت و سقم موارد فوق را از آنان صادقانه بپرسید.

فرا افکنی های جناب کوهستانی جنبه قومی و سمتی داشته و ایکاش میلیونها دالری را که بخاطر پشقل مصرف شده نیز برملا می نمودند.

وجه دیگر این موضوع شرکت هایی است که بعداز گذشت شش هفت ماه هنوز پاداش زحمت هایی را که کشیده اند دریافت نکرده اند. در حالیکه آنان نیز جزء ملت افغانستان بوده و سزاوار احترام و پرداخت مزد اند.
با احترام
>>>   منظورتان کدام دزدی همان دزدی پشقل ویا کدام دزدی نوپیدا شده ودزدی پشقل درآرشیف حفظ شد

>>>   آنچه را آقای کوهستانی ارایه کرده است واقعیت صددرصد است نه پارلمانی وجود داردنه رئیس جمهوری ونه ریاست اجرایه یک بار از یک منسوبین وزارت دفاع پرسان شود تمام واقعیت را برملامیسازد به همه معلوم است سخت متاسفاً استم
ن

>>>   نویسنده هفتم این جایی بسیار شرم است که یک خس رویی چتلی را خط قرمز خود خطاب میکنی این بز شاید خط قرمز شما باشد چون زمینه چور چپاول بی عدالتی و حیوانیت را برای تان تاسیس کرد و مردم بیچاره کابل از خود افراد باعلم و باتمدن و مملو از انسانیت دارند این خس و خاشاک. خط قرمز مردم شده نمیتواند صرف برای کیسه بران سرچوک و سګبازان چمن ببرک خط قرمز است.

>>>   انتقاد کوهستانی بجاست ولی مسله ناپدید شدن سلاح های وزارت دفاع .نا پدید شدن عینک های در شب از ان کار گرفته میشود در زمان بسم الله محمدی همه سوال بر انگیز است درین مورد اقای کوهستانی لب نکشوده بود.قرار داد 180 ملیون قرارداد پشقل وزارت داخله موضوعاتیست که باید ان را جدی گرفت.

>>>   به اوغان اعتماد نیست، .... دست همه شان در همان یک کاسه پشتونولی است۰ همه غیر اوغانها یکدست شوید و در راه تجزیه کشور بین اوغان و غیر اوغان کار کنید، وگرنه اولاد اولاد تان از دست این ....و تمامیت خواه آرامی نخواهند داشت


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است