به ناتو فشار آورید تا به تاثیر بر رهبران امنیتی تغییر آورد
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۶    ۱۳۹۵/۱۰/۲۳ کد خبر: 127162 منبع: پرینت

این نامه را بر کرسی‌ های خالی شورای ملی می‌ گذارم.

شبی‌ که فردایش قرارداد صلح با حزب اسلامی به امضا می‌ رسید، با یکی از رهبران این حزب در برنامه هفته‌ ای «بحث شما» بی بی سی شرکت کردم. ایشان ادعا داشتند که با عقد این قرار داد میلیون‌ ها انسان به ‌جاده‌ ها می‌ ریزند و از رهبر حزب شان استقبال می‌ کنند. در نتیجه صلح و امنیت سراسری برپا می‌ شود.

دیدگاه من بگونه دیگر بود. من به این باور بودم که گروه‌ های تحت حمایت آی‌ اس‌ آی «ماموریت‌» های تازه‌ ای هستند و مهره حزب اسلامی در این بازی استراتژیک، قدیمی شده و به‌ درد بخور نیست. حالا این برنامه صلح که بزرگ‌ ترین دستاورد شورای عالی صلح است، چه تاثیری بر امنیت داشته‌ است. نمی‌ دانم در این‌ کشور کسی در برابر عملکرد خود مسوولیت دارد یا خیر؟ وقتی بیشتر از صد کشته و صدها زخمی در سه شهر استراتژیک اتفاق می‌ افتد، مشروعیت و مقبولیت شورای عالی صلح در چه است.

مهمتر اینکه «برادران» پارلمان را هدف قرار می‌ دهند اما واکنش شورای ملی چه است: «ما از رییس جمهور می‌ خواهیم تا نشست شورای امنیت ملی را دایر کرده و وضعیت امنیتی را بررسی کند».

آقایان و خانم‌ ها اعضای شورای ملی!
آیا شما می‌ دانید که «برادران» امنیت ساختاری و بیروکراسی شما را نشانه گرفته و ده‌ ها همکار و خدمتگذار شما را به خاک و آتش کشیدند. آیا شما می‌ دانید که عملکرد شما به‌ سان عملکرد یک نهاد مدنی‌ است که دادخواهی می‌ کند نه با صلاحیت‌ ترین ساختار نظام سیاسی افغانستان که حکم، قانون و دستور با صلابت ارایه می‌دهد!

شما مغز نظام سیاسی هستید که باید برای چرخش ماشین دولت برنامه دهید نه اینکه اعلامیه پخش کنید. اگر شما نمایندگان صدها شهید و زخمی هستید، پس خانه نروید، فشار آورید. اگر از این دولت دلسرد هستید، رهبران کانگرس و کاخ سفید امریکا را فراخانید تا نمایندگان باصلاحیت شان‌ را برای مذاکره به شما بفرستند. آن‌ها بزرگ‌ ترین سفارت‌خانه‌ ها را در کابل سامان داده و دیوار‌های آهنین بر حیاط شهر زیبای ما برپا کرده‌ اند. آن‌ ها مشروعیت خود را از شما می‌گیرند. به ناتو فشار آورید تا بر کارکردهای خود و تاثیر بر رهبران امنیتی تغییر آورد.

چگونه رهبرانی‌ که راه رفته نمی‌ توانند، امنیت آورند. آخر اینها در افغانستان منافع کلانی دارند که قربانیان شان‌ را از موکلین شما می‌ گیرند. پیمان امنیتی کجاست؟ چرا نهاد و یا ساختاری از پیامدهای آن پیامی نمی‌ دهد. به‌ یاد داشته باشید این همان سندی بود که بر انتخابات آمریکا تاثیر گذاشت، مگر بر شما اثر نگذاشت. مگر این شما نبودید که آن‌ را تصویب کردید. دکترین نظامی شما برای مهارسازی ترورهای جمعی کجاست؟ چه ضابطه‌ های نظارتی را برای قوای مسلح در هماهنگی مفاد پیمان استراتژیک با ناتو خلق کرده اید.

چرا از مدیریت بحران در دولت نظارت نمی‌ کنید. اگر چنین ادامه دهید، شما خود بحران‌ ساز هستید. استجواب و استیضاح معنای نظارت را نمی‌ رساند، نظارت زمانی شکل می‌گیرد که شما ساختارهای حرفه‌ ای پژوهش‌ های مستمر را برای امنیت و منافع ملی کشور ایجاد کنید. اگر این کارهای حیاتی از دست تان برآورده نیست، خیلی بهتر است به‌ خانه‌ های‌ تان آرام‌ گیرید تا صدها انسان، خون‌ بهای شما را نپردازند. حداقل جاده‌ های کابل از ازدحام ترافیک تحمیل‌ شده شما آرام گیرد.

ملک ستیز


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   این بدان میماند که شما از طریق وسایل اطلاعات جمعی به سرکرده دزدان پیغام بفرستید تا جلو دزدانی را که خانه های مردم را دزدی میکنند،بگیرد.

>>>   همین اعضای شورای ناملی هستند که مفسدین رابه حیث مسئولین امنیتی در حوزه های امنیتی ووزارت دفاع از اقارب خود تعیین میکنند
ر


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است