وداع اوباما و امیدهای از دست رفته
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۵۹    ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ کد خبر: 127088 منبع: پرینت

باراک اوباما پس از هشت سال دوران ریاست جمهوری در اقدامی نادر، نطق خداحافظی خود را در شهر 'شیکاگو' مکانی که در آن دو بار سخنرانی پیروزی کرد، ایراد می کند.

اوباما درحالی دست به این اقدام می زند که امیدهای خود را برای آنکه یک دموکرات جانشین او شود و به حفظ میراث به جای مانده از وی بپردازد، با پیروزی 'دونالد ترامپ' بر باد رفته می بیند.

باراک اوباما که تنها کم تر از 9 روز دیگر از زمان ریاست جمهوری اش باقی مانده، چهارشنبه هفته گذشته و در اقدامی نادر برای حمایت از لوایح و قوانینی که به امضای وی رسیده و جلوگیری از ملغی شدن قانون بیمه درمانی موسوم به 'اوباماکر' به کنگره آمریکا رفت.

'شان اسپایسر' (Sean Spicer) دبیر مطبوعاتی آتی کاخ سفید گفت: دونالد ترامپ در نخستین روز ریاست جمهوری بسیاری از قوانین و اقدامات باراک اوباما را ملغی خواهد کرد.
اسپایسر به شبکه خبری آمریکایی 'ای.بی.سی' گفته بود: ترامپ بلادرنگ بسیاری از اقدامات و قوانینی را که طی هشت سال گذشته توسط دولت باراک اوباما صورت گرفته و منجر به لطمه زدن به رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال در آمریکا شده است را لغو خواهد کرد.

شبکه تلویزیونی فرانس24 نیز در گزارشی عنوان کرد: اوباما بسیاری از قوانینی که به امضا رسانده است را با خطر ملغی شدن از سوی دونالد ترامپ می بیند، باراک اوباما تلاش دارد تا در این نطق پیام خوشبینی به دموکراسی در آمریکا را به مردم آمریکا دهد.

درهمین حال برخی منابع به شبکه خبری سی ان ان گفته اند که اوباما قرار است دراین نطق به تذکراتی درباره چالش هایی که در پیش رو است ؛ بپردازد.
اکنون باراک اوباما تلاش دارد پس از دیدار با اعضای دموکرات کنگره ، این بار در ابعادی بزرگتر ، با ملت آمریکا سخن بگوید و بر آنچه در دوران هشت سال ریاست جمهوری اش انجام داده ؛ تاکید ورزد.

باراک اوباما قرار است هفته آینده و پس از هشت سال قدرت را به دونالد ترامپ که در انتخابات سال گذشته میلادی توانست هیلاری کلینتون - فردی که اوباما بسیار به او امیدوار بود - شکست داد، واگذار کند.
پس از جرج واشنگتن نخستین رییس جمهوری آمریکا، تاکنون هیچ رئیس جمهوری آمریکا پس از پایان دوره ریاست جمهوری خود اقدام به ایراد نطق خداحافظی نکرده است.

باراک اوباما در انتخابات 2008 و 2012میلادی به ترتیب با شکست دادن 'جان مک کین' و 'میت رامنی' توانست دو بار پیاپی بعنوان چهل و چهارمین رئیس جمهوری آمریکا برگزیده شود.

جانشین وی دونالد ترامپ که در انتخابات هشتم ماه نوامبر با کسب 304 آرای الکترال رقیب دموکرات خود هیلاری کلینتون را شکست داد، قرار است بیستم ژانویه پس از ادای سوگند، سکان هدایت کاخ سفید را از دست اوباما بگیرد.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است