فرانسه به دنبال تصاحب جایگاه انگلیس در ناتو
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۵۰    ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ کد خبر: 127087 منبع: پرینت

براساس گزارش‌ها، به دنبال مطرح شدن بریگزیت، فرانسه به تصاحب جایگاه نظامی "شماره ۲" در سلسله مراتب ناتو که به طور سنتی در اختیار یک انگلیسی قرار می‌گرفت، چشم دارد.
به نقل از اکسپرس، با وجود آنکه ترزا می، نخست وزیر انگلیس تاکید کرده بریتانیا به دنبال تداوم حضورش در ایتلاف نظامی ناتو بعد از ترک اتحادیه اروپا است، اما ممکن است بعد از بریگزیت از نفوذ انگلیس در ناتو کم شود و این چیزی است که اندیشکده خدمات متحد سلطنتی در انگلیس به آن اشاره کرده است.

به طور سنتی از زمانیکه جنرال برنارد مونتگومری، در سال ۱۹۵۱ جایگاه جانشین فرمانده معظم ناتو را در اختیار گرفت، تاکنون همواره یک انگلیسی این جایگاه را به عنوان "مقام شماره ۲ ارشد ناتو" داشته است. با این حال ایتلاف ناتو همواره تحت رهبری یک آمریکایی بوده است.

برخی منابع خبری گفته‌اند که فرانسه با بیشترین احتمال به دنبال بهره‌برداری از تصمیم انگلیس برای ترک اتحادیه اروپا است تا جایگاهش در داخل ناتو را تقویت کند.

طبق گزارشات منتشر شده دولت فرانسه یک نماینده غیررسمی را درماه سپتامبر به واشنگتن فرستاد تا با مقامات آمریکایی رایزنی کرده و آنها را راضی کند که فرانسه جایگاه شماره دو ناتو را در کنار رهبر آمریکایی ناتو داشته باشد.

یک منبع آگاه به این نشست مدعی شد که هیات نمایندگی فرانسه شامل یک مقام ارشد وزارت دفاع این کشور و یک مقام نیروی دریایی تلاش داشته‌اند توضیح دهند که ارتش فرانسه تا چه حد به عنوان یک هم‌پیمان "ثمربخش" بوده و چه سابقه‌ای در انجام امور در نقاط بحرانی که آمریکا در آنها قدرت کافی نداشته به جا گذاشته است.

به نوشته روزنامه "تایمز" آنها همچنین تاکید کردند که فرانسه بعد از بریگزیت تنها کشور اتحادیه اروپا با قابلیت نظامی بالا خواهد بود.

در حال حاضر جایگاه شماره دو فرماندهی نظامی ناتو در اختیار ژنرال آدریان برادشاو قرار داد و او نیز قرار است در ماه مارس آینده این جایگاه را در اختیار ژنرال جیمز ادوارد قرار دهد.

کد (6)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است