مصیبت ها در 2016 بیشتر از قبل بود
حکومت در سال گذشته هیچ دستاوردی نداشته است، پروژه هایی که حکومت از آن به عنوان دستاورد نام می برد، مواردی است که از سال ها قبل پایه گذاری شده و در عدم موجودیت این حکومت بر روی آن کار صورت گرفته است 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۱۰    ۱۳۹۵/۱۰/۲۰ کد خبر: 127000 منبع: پرینت

سال 2016 میلادی وضعیت سیاسی، امنیتی در کشور چگونه بوده و حکومت وحدت ملی باید کدام مسیر ها را باید برای انکشاف افغانستان می پیمود؟ به باور آگاهان اختلاف سیاسی میان رهبران حکومت وحدت ملی ناامنی ها، بیکاری ها و خروج بخش عظیمی از سرمایه های مالی و انسانی از عدم مبارزه جدی با فساد اداری و ده ها مورد دیگر از چالش های عمده این سال در کشور بوده است. اما در خصوص این مشکلات باید چه کارهایی صورت می گرفت؟

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، بشیراحمدبیژن، نهادخدمتگزاران کابل، در برنامه «خط کابل» گفت: در حقیقت سران حکومت وحدت ملی بخصوص رییس جمهور تمام اقداماتی را که به آن پرداخت بر اساس دید سلیقه ای سیاسی و منفعت جویانه بود. گرچه سران حکومت کماکان چیزهایی را به عنوان دستاورد قلمداد می کنند اما وقتی ما حقایق زندگی مان را مرور می کنیم کشورمان را و مردم را می بینیم که در تمامی ساحات مصیبت ها افزایش پیدا کرده است، ناامنی، فقر، استبداد، ظلم، جنگ روند بسیاربالایی را طی کرده است و فساد به اوج خود رسیده است. این بدان معنی است که کاری که مربوط به حوزه مکلفیت سران حکومت می شد، به طور صادقانه و با دید احترام بر منافع ملی انجام نداده است.

وی، در خصوص فرصتی که مردم در اختیار حکومت قرار دادند گفت : مردم در یک وضعیت بسیار یاس و ناامیدی به سر می بردند اما از ایجاد حکومت وحدت ملی با آنکه ریشه ای غیر قانونی داشت، استقبال کردند. در آن زمان هم به سران حکومت مخصوصاً به اشرف غنی گفتیم که شما که مشروعیت قانونی ندارید اما می توانید با عملکرد صادقانه آنچنان که مردم انتظار دارند از مردم مشروعیت کسب کنید. اما دیدیم که یکبار دیگر مردم با یاس و ناامیدی مواجه شدند و یکبار دیگر مردم دیدند که اشرف غنی و عبدالله در جریان مبارزات انتخاباتی شان برای کسب رای مردم، شعارهای عوام فریبانه غیر عملی را ارایه کردند و مردم را اغفال گرانه در موقفی قرار دادند که به آنها رای دهند بدون اینکه برنامه و اراده ای ای برای انجام آن داشته باشند.

بیژن، معتقد است حکومت در سال گذشته هیچ دستاوردی نداشته و افزود: دستاوردهایی که حکومت وحدت ملی امسال برای خود عنوان می کند، مانند پروژه هایی عمرانی و احداث سرک و خط برق و امثال این موارد، پروژه های هستند که سال های متمادی بر روی آنها کار صورت گرفته است در سال گذشته باید افتتاح می شد و درست نیست کاری که این حکومت هیچ زحمتی برر وی آن نکشیده است و فقط زحمت افتتاح آن را کشیده است، به عنوان دستاوردهای خود عنوان کند.

معاون نهاد خدمتگزاران کابل، حکومت را حکومتی بی کفایت خوانده و بیان داشت: بی تدبیری و عدم کفایت این حکومت را در اینجا به صورت بسیار برجسته مشاهده می کنیم، در تاریخ 16 دسامبر نشست سه جانبه در مسکو برگزار شد و افغانستان در آن حضور نداشت، اما حکومت اعتراض خود را درا ین اواخر و در تاریخ 27 دسامبر اعلام کرد. این در حالی است که بسیاری از نهادهای غیر دولتی افغانستان در همان روزهای برگزاری اعتراض نمودند. این عدم کفایت حکومت تا کجا می تواند برای ما مشهود باشد؟ حکومت اشرف غنی یا واقعا خواب است یا خود را به خواب زده است.

بیژن، از مصیبت بزرگی که در سال 2016 دامن گیر مردم شده بود را وضعیت کابل دانسته و گفت: کابل شش میلیون باشنده دارد و در سال 2016 حیات این شش میلیون نفر با فاجعه مواجه شد با این وجود برخورد رییس جمهور را در انتخاب شاروال دیدیم و می توانیم به راحتی قضاوت کنیم که جان و زندگی شهروندان هیچ ارزشی برای این رهبران نداشته است.

وی، افزود: مصیبت در تمامی عرصه ها نه تنها کاهش پیدا نکرده، بلکه افزایش پیدا کرده است، ما می دانیم که ریشه های این وطن در زمامداری رییس جمهور پیشین حامد کرزی سوزانده شد. اما اشرف غنی در قدم اول و در قدم دوم داکتر عبدالله، این سران حکومت پنجاه پنجاه، جای پای کرزی را دنبال کردند و به همان راه رفتند. کاری که دیروز رییس جمهور کرزی در تعیین کابینه کرد، عین همان کار را اشرف غنی در دوره خودش انجام داد. در حالیکه این کشور از درد به ستوه آمده، نیاز بود که شخصیت های متعهد و متدبر در خدمت مردم گذاشته می شد اما با کمنال تاسف دیدیم که این حکومت داران بدتر از گذشته کار کردند.

بیژن، عواید به دست آمده در بودجه کشور را از تاراج مال مردم بیچاره و فقیر و عادی می داند و می گوید: این مردم هستند که قضاوت ها را بر مبنای حقایق موجود می کنند. در حال حاضر وزیر مالیه در مورد بودجه افغانستان پیوسته لاف می زند. باید گفت حکومتی که به صورت تاراج گرانه در برخورد با مردش رفتار می کند، در بسیاری از زمینه ها مشخص است که عواید افزایش پیدا می کند، شما سیستم مالیاتی را که اینها عملی کردند یک بار با مردم عادی و اهل کسبه درمیان بگذارید و با آنها حرف بزنید و بشنوید که مردم در مورد حکومت به شما چه می گویند! بعد از آن قضاوت کنید که چگونه این عواید افزایش پیدا کرده است. در زمان های بحران دولت ها مکلف به پرداخت سوب ساید هستند نه اینکه از کیسه شهروندان گرسنه شهر دزدی کنند و تاراج کنند. پولی را که از بابت برق می گیرند عادلانه و شفاف و برحق نیست.

وی، در پایان گفت: تجربه نشان داده است که ادامه جضور این حکومت که به هر حالت اجبار است این کشور را غرق ساخته و هر روز هم بیشتر غرق می سازد. مگر اینکه مردم به اعتراض بلند شوند و برای سرنوشت خود بسیج شوند. چرا که این حکومت بر اساس روابط فامیلی، خانوادگی و خویشاوندی به وجود آمده است و هیچ کاری برای دیگر مردم انجام نخواهد داد.

کد (30)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   توبه
بسياري دوستان باور دارند كه مردم ما حالا اينقدر هوشيار شده اند كه خوب و بد را از يكديگر تميز كنند، اما واقعيت اين كه چنين نيست!
مردان سياسي اين مملكت به حدي بي رحم و قدرت طلب هستند كه حتا در حق برادر خود هم رحم نميكنند.
مثلن: در انتخابات گذشته رياست جمهوري، زماني كه اشرف غني تمام اسناد براي ثبت نام در كميسيون انتخابات را تهيه ميكند، براي يك سفر كوتاه به دبي ميرود. هنگام برگشت به خانه باخبر ميشود كه تمامي اين مدارك از جمله تهيه و تنظيم يكصدهزار كارت راي دهي، توسط برادرش حشمت كرزي برده شده و آقاي حشمت غني با دو تن ديگر به حيث معاونان، كميسيون انتخابات ثبت نام كرد.
در حوزه مردم شمال هم كه اين روزها دو برادر به جان هم افتاده اند، به ياد بياوريد كه اينها شير و مَي بودند. آن زمان كسي تصور نميكرد كه سانچاركي اينقدر شيرين شود و جاي استاد عطا را نزد عبدالله بگيرد.
اين جنگ هم بر سر حق مردم نيست! جنگ منفعت است!
يكي حق خود را گرفته و به برادرش نامردي ميكند. و طبيعتن طرف از حق خود دفاع ميكند و بايد هم بكند!
اما لطفن شما اين وطن را بيشتر از اين تركه و تقسيم نكنيد، اگر كار مثبت هم از دست ما/ شما آمدني نيست، كفايت ميكند كه بيشتر به حوزه هاي شمال و پنجشير و غيره تقسيم ما نكنيد.
تا حال چندين پيام دريافت كرده ام كه داكتر عبدالله را چيزي نگوييد، چون استاد عطا اگر به قدرت بيايد، قدرت را به او طرف سالنگ انتقال ميدهد و در تقرري ها هم بيشتر كمونست ها را مقرر ميكند بنام جمعيت.
با شنيدن اين حرفها يك خاطره بيادم آمد، در يك روز گرم تابستان با اعضاي خانواده رفته بودم پنجشير، از تنگي پنجشير گذشتيم و در يك ماهي پزي پياده شديم. اينجا كفش پسر چهار ساله به دريا رفت. گفتم در بازار رُخه برايت كفش جديد ميخرم.
وقتي به بازار رُخه رسيديم، در دوكانها به جز بوت پلاستيكي حتا بوت ليلامي هم يافت نميشد.
وقتي راه افتاديم، پدرم اشك از چشمانش جاري شد و گفت: اين بي وجدانها حتا آب نوشيدني شان را از كابل و دبي مياورند اما همسنگران ما كه ديروز در برابر طالب و پاكستان در سنگر خون ريختند، حتا از پوشيدن بوت ليلامي هم محروم هستند و همينطور ياد دريشي هاي چند هزار دالري عبدالله و قطار موترهاي آن آقاي ديگر و غيره...
در شمالي، مزار يا مناطق ديگر هم وضعيت بهتر از پنجشير نيست و فقط اين گرگان بلد اند تا چطور مردم را مانند رمه گوسفند براي خود قصابي كنند!
اقبال مطمئن

>>>   اعتراض علیه قوم گرایی و تعصب
چرا #رهبري_بانك_مركزي فقط مختص يك قوم خاص است؟
سالهاست كه رهبري بانك مركزي افغانستان بدست يك قوم خاص است و در اين نهاد ملي، نه بحث مشاركت قومي مطرح است و نه تقسيم قدرت بصورت فيفتي فيفتي ميان رهبران حكومت وحدت ملي!
#رييس_بانك_پشتون، #معاون_اول_پشتون و #معاون_دوم_هم_پشتون!
آيا اين تركيب و اين گزينش بر كدام مبنا صورت مي گيرد و اين انحصار از كجا ناشي ميشود؟
آيا واقعاً مي شود درين نهاد ملي عدالت و مشاركت را يافت؟

>>>   عطا صفوی
چرا فاشیزم قبیله گرآ تا این حد درمقابل واژه «تاجیک» حساسیت دارد؟
واقعا امروز وقتی به نوار توهین آمیز یک فاشیست متعصب تمام عیار ( قیوم کوچی کاکای غنی احمدزی) را دررابطه به موضعگیری غیر اخلاقی شان درمورد دولت جمهوری تاجیکستان گوش دادم ..باخود گفتم مگر آیا ممکن است یک ناقل گمنام بی هویت تا این اندازه فاقد فرهنگ انسانی بوده باشد که به دیگران وآنهم به تاجیکان با داشتن تاریخ پرافتخار پنج هزار ساله متمدن انسانی بتازد وآنها را " بی هویت " بگوید وتحقیروتوهین کند...!؟
واقعیت امراینست که من هرگز دیگر شک وشبهه ندارم که این گروه قبیله کوچی قطعآ نمیخواهد ویا نمیتواند بافرهنگ انسانی عادت کند و هرگزباهیچ فرهنگ ومدنیت انسانی هرگزساز گارنبوده ونیست واین مقوله سیاسی کاملا نزد شان معین شده است : "هرکه بامانیست ازمانیست " وبااین شعار خو گرفته اند وآنرا عملی میکند ..بطورمثال درحدود اضافتر از دوصده این گروه نابکار سیاه با موجودیت خویش درضمن اینکه مانع پیشرفت این میهن شدند حتی سبب بسا بدبختی های فراوان ازجمله قلع وقم کردن , غضب اراضی , تحمیل هویت جعلی به دیگران وازهمه مهمتر بازی کردن وتازیدن به سرنوشت هویت وتاریخ صاحبان اصلی این مرزبوم گردیند.
این گروه تبهکار فاقد فرهنگ بااینکه بالگد مال کردن تاریخ وهویت تاجیکان... این منطقه ( افغانستان ) اکتفآ ننموده به قول معروف " دلشان یخ نکرده " ؛ حالا به شکل نهایت بی حیای و دیده درای تعصب اش بجای رسیده است که به یک دولت وملت باعظمت چون تاجیکستان « تاجیکان » همچون خفاشان میتازند و تاجیکان را «بی هویت » مینامند وهویتی انسانی که شوربختانه خود از نداشتن اش رنج میبرند. حالا معلوم میشود که تیر فاشیزم حاکمیت موجود درون ارگ تنها متوجه تاجیکان این منطقه نبوده ونیست بلکه حتی موجودیت واژه «تاجیک » برای شان خیلی سنگینی میکند چه رسد به تاریخ وهویت یگانه . گرچه اساسا این جولان بیباک فاشیزم برمیگردد برمعامله گران همتباران خودم که وضعیت را تا به اینجا رسانیده اند ؛ درحقیقت من تمام این بدبختی ها را «محصول همان تیشه بر ریشه میدانم که دسته اش از درخت خودمان بود واست» تا سبب که ریشه ها آهسته آهسته قطع شوند .
من از بیگانگان دیگر ننالم ++که با من هر چه کرد آن آشنا کرد.
به گفته شاعر معاصر تاجیک مرحوم لایق شیرعلی :
جان به قربان تو ای میهن خونین کفنم - بودی بیت الشرفم , گشتی ای بیت الحزنم
تاجیک اندروطن خویش چرا متهم است ؟ یا خطا رفته به تاجیک تولد شدنم؟
گریه من نه ازآنست که درگاهم سوخت - هم نه ازآن است که شد سوخته باغ چمنم
گریه من نه ازآنست که من بیچاره شدم - هم نه ازآنست که فرسوده بود پیراهنم
کریم ازآنکه دوسه بی طرف بی شرفی - به سرم سنگ ببارند که من دم نزنم.
حالا منتظر عکسل العمل آنانی هستیم که تادیزوز دراین سرزمین تاجدار سامانی خوردند ولمیدند وازبرکت این مردم سرفراز کسی شده اند....؛ باید قدروقیمت نان ونمک را ادآ بکنند ...درغیر آن به همان دوسیه لکه های دیگر سیاه شان افزود خواهد گردید.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است