هرات را به سوی جنگ مذهبی می کشانند
هرات با وارد شدن به جنگ مذهبی، می تواند بزرگترین تهدید برای تهران باشد و ریاض با چنین پیروزی شیرینی که به دست می آورد به راحتی می تواند تاخت و تاز وهابیت در افغانستان را فراهم کند 
تاریخ انتشار:   ۱۷:۴۵    ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ کد خبر: 126592 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، افغانستان تنها کشور منطقه است که با وجود زمینه های مساعد افراط گری، هیچ گاه وارد جنگ مذهبی نشد و طی سال ها دو مذهب بزرگ شیعه و سنی در کنار هم با صلح و صفا زندگی کردند اما قدرت های خارجی که با هر روشی به دنبال دست یابی به اهداف خود در افغانستان هستند بارها تلاش کردند که کشور را وارد اختلافات مذهبی کنند.

هرچند حمله به مکان ها و تجمع های مذهبی در مناطق مختلف تنها به دلیل روشن کردن شعله های درگیری میان شیعه و سنی بوده، همواره با ناامیدی دشمن های این مرز و بوم مواجه شد اما ولایت هرات یکی از مهمترین شهرهای افغانستان و هم مرز با کشور ایران، با وجود والی بی کفایتی این روزها شاهد تحرکات برخی از افراد برای ایجاد اختلاف میان مذهب سنی و شیعه است: حمله به مسجد امام محمد باقر (ع) و کشته شدن 5 نمازگذار و تخریب و غارت یکی از مهم ترین مراکز مذهبی شیعیان، امام شش نور.

افغانستانی که دهه ها در آتش جنگ دیگر کشورها به وسیله تروریسم و افراط گرایی می سوزد و تاکنون نتوانسته است به ثبات برسد با جنگ مذهبی به طور کامل ویران و نابود می شود.

عربستان با ایران، عملا در جبهه های مختلف در کشورهای یمن، سوریه و عراق در جنگ های نیابتی به سر می برد و شدیدا در پی گسترش نفوذ سیاسی، اقتصادی و نظامی در منطقه می باشد و در این میان افغانستان می تواند کفه سنگین ترازو برای یکی از دو کشور شود.

عربستان یکی از اولین کشورهای به رسمیت شناختن طالبان و منبع مالی بزرگ این گروه و تروریستان در کنار پاکستان، نقش تعیین کننده ای در جنگ مدام افغانستان دارد و در 15 سال گذشته پول های خود را تنها صرف ایجاد مراکز مذهبی و ترویج زبان عربی کرد، مراکزی که تنها در راستای ترویج وهابیت فعالیت می کنند.

ایران که با وجود مرزی طولانی با افغانستان، همواره در هراس ناامن شدن مرزها و نفوذ افراط گرایان به داخل خاک خود بوده است، در جبهه ای مخالف عربستان به دنبال نفوذ بیشتر با کمک های مالی و تجهیزات در افغانستان است و ولایت هرات با وجود اشتراک بسیار فرهنگی و زبانی یکی از مهمترین مناطق برای ایران می باشد.

این ولایت با وارد شدن به جنگ مذهبی توسط عربستان، می تواند بزرگترین تهدید برای ایران باشد و زمینه کاهش نفوذ این کشور در جبهه های دیگر را شود و از سوی دیگر، ریاض با چنین پیروزی شیرینی که به دست می آورد به راحتی می تواند تاخت و تاز وهابیت در افغانستان را فراهم کند.

هرچند این احتمال نیز وجود دارد که با شعله ورشدن جنگ مذهبی در این ولایت، پاکستان دست به جابجایی پشتون های این کشور در ولایت هرات بدون وجود مانعی صورت دهد زیرا در گذشته با استقرار برخی از مهاجران پاکستانی در اطراف هریرود، واکنش های تندی را در پی داشته است.

به طور قطع حمله به مکان ها و تجمع های مذهبی آنهم شیعه از سوی پیروان مذهب سنی صورت نگرفته است و دست بیگانگانی پشت پرده می باشد که به منفعتی بس بزرگتر از جنگ افراط گری دست خواهند یافت.

پول شیخ نشینان عربستان و تمویل معنوی پاکستان است که طالبان را تبدیل به سلاحی در جنگ مدام و مدیران هر تهدید و خطری برای افغانستانی کرده است که به دنبال تعبیر خوابِ جدیدی در کشور هستند.

افغانستان هیچگاه در پی براندازی اختلاف و جنگ با همسایگان و دیگر کشورها نبوده و نیست و دیگران باید بدانند که این کشور، میدان رقابت برای قدرت نمایی و زورآزمایی هیچ قدرتی نیست.

مردم افغانستان با وجود تمامی مصیبت ها و ویرانی ها همواره هوشیارانه در پی صلح در میان مذهب ها بودند و هرات، این ولایت فرهنگ و تمدن نیز به مانند گذشته، مغلوب کینه توزی های هیچ کشور و قدرتی نخواهد شد.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   ملاصاحبان غیر از گپ کسب و کمال دیگری ندارند . اگرتاپیروزی امریکا درافغانستان چند جهادی جانفدا کردند اکنون بخاطر عربستان سعودی , پاکستان , چین روسیه ایران ملاهای بیکار حاضر به جانفدایی خواهند بود تالقمه نانی ازینطریق نصیب کند . خداوندگار زرق و روزی هروقت نان ومرمی را دریک لقمه عطا میکند .
وطندار

>>>   همگی پگ براریم !

>>>   من مطمئنم هراتی ها چه سنی چه شیعه با فرهنگ تر و آگاه تر از ان اند که عربستان بتواند میان انها جنگ راه بیندازد.
حضرت محمد (ص) حتی حقوق یهودی و مسیحی را هم رعایت میکردند بنابر این چنین اعمالی از طرف مسلمان نیست.
محمد حسین از ایران

>>>   عزیزان هراتی اعم از زن ومرد ، بزرگ وکوچک مردم روشنفکر وبسیار با فرهنگ بوده وهستند واینها راهرو رادمردان چون خواجه عبداله انصار وجامی وزنان مانند گوهر شاد بیگم ومحجوبه هروی وغیره هستند هیچگاه راه افراطیت ووهابیت در سر زمین خواجه عبداله انصار راه ندارد با اولین بانگ اذان محمدی درین سرزمین تا به امروز همه شیعه وسنی مانند یک تن وباهم زندگی نموده اند. این یک خواب است وخیال است ومحال...
زنده وجاوید باد همبستگی مسلمانان اعم از سنی وشیعه .

>>>   Mazdak Farid
شوق ملت شدن بیشتر داریم تا برنامه ی ملت شدن ، تصویر ما از ملت به ساختار یک قوم چشم و گوش بسته و متعصب می ماند تا یک سامانه ی جذاب ، کارا و پویا . ملت را افراد آزاد ، شهروندان و لایه های مختلف و متفاوت جامعه می سازند . ملت که همان اجتماع داوطلبانه ی شهروندان است ؛ گام به گام با رشد اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی ساخته می شود . ما هنوز از آن " ما " و ملت بسیار فاصله داریم . این فاصله را می شد اندک کم ساخت اگر در 16 سال اخیر کمک های سرازیر شده برای مردم افغانستان برباد نمی رفتند . نیروهای سیاسی افغانستانی بیشتر عاطفی ، احساساتی ، آرمان گرا ، غیر واقعبین و کم کار اند .به مشکل می توان گفت ؛ افغانستان چون یک وطن واحد ، جالب و دوست داشتنی برای همه ساکنان آن است . برای برون رفت از وضعیت این چنینی با ید واقعبین باشیم تا ارمان گرا و خیالاتی ،
آرمان گرایی به ویژه آرامان گرایی تباری بر دروغ و جعل تاریخی تکیه دارد ، گام بگام با عشق و نفرت تبارز می یابد و نخستین تولید آن تعصب و خشونت است . ما آن که و آن چه همین حالا هستیم را باید ببینیم ، ما باید به همین جغرافیای که داریم و جهان هم آنرا به رسمیت می شناسد قانع باشیم و کوشش کنیم تا در بیشتراز 30 سال پیش بر آن کنترول داشته باشیم . باید بپذیریم که در افغانستان سرشماری صورت نگرفته است و قصۀ اکثریت و اقلیت را کنار بگذاریم . باید بپذیریم که وطن ما خانۀ تمام باشنده های آن است و همه انسان ها و قوم ها و قبیله ها بر آن مالکیت دارند و آنان را نمی توانیم به صاحبان اصلی و غیر اصلی تقسیم کنیم و بر همه رنگ یک قوم را بمالیم . باید بپذیریم که اندیشه ی قوم بزرگ و قوم کوچک همه ی مارا کوچک و حقیر می سازد .

>>>   ایران خودش با افتخار اعلام میکند که از طالبان حمایت میکنیم بزرگترین خیانت را برای مردم افغانستان بخصوص شیعیان افغانستان انجام میدهد، قبلا هم در زمان طالبان ،طالبان در افغانستان شیعیان را میکشت ویا زندانی میکرد ایران مهاجرین شیعه را با زن بچه شان بخاطر کشته شدن دیپلماتهایش در مزار میاورد سر مرز به طالبان هابی تحویل میداد ووهابیها یا میکشتند ،یا محبوس میکردند!‏

>>>   برای ایران مشکلی پیش نمی آید؛ ایران قوی تر از این گپ هاست.
بیچاره مردم مظلوم خراسان(افغانستان) که هر روز به نیرنگ دیگران گرفتارند.

>>>   راه نجات از جنگ و وحشت خاتمه ناپزیر اوغانها

رهبران اوزبیک، هزاره، تاجیک، ترکمن، بلوچ، و بقیه همه رهبران غیر اوغان ها (غیر پشتونها) کشور باید درین مرحله اساس هر فکر دیگر را کنار بگذارند، باهم متحد شوند، وآشکارا تجزیه کشور را از اوغانها عملی کنند۰ وحشت و خشونت و جنگ دائمی اوغانها خاتمه پذیر نیست و درین آتش جهالت و زورگوئی آنها غیر اوغانهای کشور برای همیشه خواهند سوخت و برای همیشه قربانی خواهند داد۰
مثل امیر عبدالرحمن و بقیه نمونه های تاریخی اوغانها، این گروه از طالب، داعش، تکنوکرات، دموکرات، و همه باقی جهت حفظ سلطه قومی خودشان در خدمت هر خارجی قرار خواهند گرفت، تا بتواند سلطه و زرگوئی و اضافه خواهی بیجای ایشان را در برابر غیر اوغانهای کشور تضمین کنند۰
مثلیکه تاریخ گواه است که عبدالرحمن خان نیم خاک و استقال کشور را به انگلیس فروخت، و در مقابل از انگلیس سلاح و پول گرفت، و با آن پول و اسلحه همه اقوام دیگر کشور را سرکوب و مطیع خودش ساخت۰ همه ما شاهد هستیم که اولاده همان عبدالرحمن خائن همه آن کار های عبدرالحمن را بنام ایجاد اوغانستان نوین یا ایجاد اوغانستان مدرن تمجید کردند، و آن همه ظلم ها، نسل کشی ها، و کله منار سازی هایش را بنام از بین بردن ملک الطوائفی در کشور تا امروز پشتیبانی میکنند، و تا امروز از آن دفاع میکنند؛ آن همه در حالیکه وطنفروشی های شرم آور او را چون معائده های ننگین چون معائده پنج ده، و مخصوصن معائده دیورند او را انکار میکنند۰ به همین قسم امروز طالبِ اوغان، داعشِ اوغان، تکنوکرات و دموکرات اوغان هم عمل خواهند کرد، ودر جهت حفظ اهداف پشتونولی بدوی خود از خودفروشی ها و تن فروشی های سیاسی در مقابل پاکستان، عرب، امریکا، انگلیس، و حتی روس، ایران، و چین دریغ نخواهند کرد٬ تا این سلطه و ظلم خودشان را بر مردمان مختلف اصیل این خطه (خراسان باستان) ادامه دهند، با هر وسیله ممکن، و با هر خیانت ممکن۰
تجزیه کشور در مسیر اوغان و غیر اوغان بهترین قدم ابتدائی در جهت نجات اقوام غیر اوغان از چنگال این اریمن ها است۰
بناعن رهبران غیر اوغان روز شان را دیگر تلف نکنند و از این ببعد نه خود و نه هم مردمان خودشان را فریب بدهند۰

>>>   جوری نوشتید که انگار ایران موش است و عربستان گربه!!! در حالی که داستان کاملا واژگون است
ایران عربستان را در تمام جبهه ها از شام تا یمن به نیستی کشانده و شیوخ شکمبه گشاد عرب مغلوب قدرت ایران شده اند و کاری نتوانند
ایران اگر ميخواست از چیزی در هراس باشد که با امریکا در نمی افتاد هنوز یادمان نرفته که چطور با خفت تفنگداران دریایی امریکایی را در دریا کت بسته کرد عربستان که نوکر امریکاست
عربستان بخواهد هرات را نا امن کند شک نکنید تو دهنی از ایران خواهد خورد
نور محمد کابل

>>>   تمام حملات که در افغانستان در مکانهای عمومی ومذهبی صورت می گیرد از طرف اسرائیل و نو کر اسرائیل و آمریکا یعنی عربستان سعودی است، نه کار سنی زیرا شیعه و سنی در افغانستان همیشه مثل دو برادر زندگی کرده اند وزندگی خواهد مردم افغانستان هوشیار وبیداراست وبار ها این دام های شیطانیی را که اسرائیل و آمریکا توسط نوکران خودشان در افغانستان گذاشته اند تا مردم افغانستان را در گیر جنگ های مذهبی کنند موفق نشده اند و باشکست فاحش مواجه شده است واین بار باز هم باهوشیاری مردم وعلمای بیدار وآگاه افغانستان با شکست فاحش مواجه خواهد شد انشاء الله.

>>>   مردم هرات باهم مشکلی ندارند
حتی بهم دیگر دختر میدهند
این خارجی هاهستند که می خواهند با ایجاد اختلاف از اب گل الود ماهی دلخواه بگیرند
انیس از هرات

>>>   مردم شریف هرات شیعه وسنی بیدار وآگاه است باپیروی از دستورات قرآن کریم که همان وحدت واخوت بین امت مسلمه است این توطیه هارا خنثی خواهد نمود.
شهر ی را که مرکز تمدن وفرهنگ است تازه چند سالی است که غبار جنگ از رخ آ ن بر چیده شده از نظر آبادانی بهداشت واقتصادی باشهر های دیگر متفاوت است بادست خود ویران نخواهد کرد دشمنان مردم افغانستان بیدانند که کور خوانده اند که مردم مارا دو باره گرفتار شعله جنگ وخون ریزی کنند مردم فقط آرامی ، نان و اقتصاد می خواهند من به عنوان یک بچه شیعه اعلام می کنم این اعمال تروریستی کار اجنبی ها وبیگانگان است و هیچ ربطی به به برادران سنی کشور ماندارند البته برخی افراد که نوکری بیگانه گان ودشمنان ملت مسلمان افغانستان را می کنند توسط مردم افغانستان رسوا خوهند شد انشاالله.

>>>   نويسنده محترم كمي از مطلب شما را خوندم فهميدم كه شما به مطلب تان از مذهب وهابيت بسيار بتشويش هستيد اما من بعنوان يك هراتي كه ني به شيعه و ني به سني كاري دارم وفقط كوشش ميكنم كه از دين وكتاب محمدي پيروي كنم بايد بگويم كه ما هراتي ها از هردو مملكت پريشان هستيم اگر عربستان فرهنگ وهابيت را بهرات گسترش ميدهد خوب ايران هم فرهنگ شيعه را گستريش ميدهد اگر پاكستان پشتون جا بجا ميكند ايران هم هزاره ها را به أطراف هرات جا بجا ميكند به عنوان يك هراتي اير ميگم كه ما بايد بخود بيايم گپ هاي مفت كه باعث دل سردي اقوام از همديگر ميشود بزبان نياوريم كه بعدا پشيمان نشويم .
لالا هراتي

>>>   بهتر است همه مردم سر زمین افغانستان بیدار شود و از عقل و هوش خود استفاد کنند کار کردن برای ایران یا عربستان هیچ سودی برای زندگی ما مردم ندارد چون ایران و عربستان آباد و آرم باشد چه سودی برای ما، ما کشور خود را توسط اختلافات و ترور بزرگان خود در واقع داریم زندگی خود و آینده خود را به نابودی می کشانیم و چرا عقل خود را بکار نمی بریم سرزمین ما بهترین سر زمین دنیا می باشد و جمعیت ما 30میلیون دارد و درکشور ما می تواند 200 میلیون جمعیت با عزت زندگی کند و هیچ کاستی و کمبودی نداشته باشیم برادران عزیزم سنی و شیعه نه شیعیان سنی هارا از افغانستان نابود میتواند و نه سنی ها شیعه ها را این فکر غلط که افغانستان کشور یک مذهب و قوم باشد این فکر شیطانی می باشد شما در دنیا نمی یابید یک جریان دینی و مذهبی در یک کشور زندگی کند پس برادران دینی و غیر دینی بیدار شویم کشور خود را از راه أدب و فرهنگ و برادری و برابری آباد و آرام کنیم تا رشد کنیم تا بیتوانیم در کنار هم با افتخار زندگی کنیم. فکری که هزاره در هرات نباشد فکر غیر دینی است هزاره هزاره چند قرن قبل نمی باشد این ها دنیا را دین و توان برهم زدن امنیت ما هراتی ها را دارد. قبول کنیم که هزاره از برادران افغانستانی ما می باشند و این مسلمان هستند! پس هیچ افغانستانی حق ندارد که کشورش را به نا آرامی بکشاند و آه کودکان دامن ما را خواهد گرفت!
vqh

>>>   کشور افغانستان نمونه است برای زندگی مسالمت امیز بین ادیان ومذاهب مختلف تا کنون در کنار هم با برادری زندگی نموده ودر اینده نیز درکنار هم خواهد بود نمونه اش را فعلا می بینید که سنی شیعه وغیره با اتحاد ویک دست در مقابل گروهای داعشی وطالبان ودیگر گروهای افراطی وجنایتکاران ادمکش شب وروز ایستاده اند ودها هزار شهید داده اند این گروهای مزدور که از پرچم وشعار اسلامی استفاده نموده وکار وشغل شان تخریب افغانستان انتحار ادم کشی دسته جمعی انسانهای بی گناه هستند بزودی نابود خواهندشد اما افغانستان ومردمش با عقاید مختلفش سر جایش باقی خواهد ماند گروهای تخریبی وادمکش برای بدست اوردن مقام وریاست می جنگند اینها نه مسلمان هستند ونه درفکر اسلام همه ی شعارها وادعای اسلام شان دروغ وفریب دادن مردم است اینها مزدوران خارجیها وبیگانگان هستند هر طور که انها دستور دهند این گروهای مزدور باید انجام دهند اکثر اینها در ظاهر افغانی هستند اما درحقیقت مزدوران کفار امریکا اسرایل وغیره هستند هیچ مسلمان واقعی کشتارهای دسته جمعی انسانهای بیگناه وتخریب وویرانی کشور اسلامی را جایز نمیداند بلکه حرام وجنایت بشری میداند اینها بدنبال ریاست وحکومت داری هستند نه اسلام ونه افغانستان برای شان ارزش ندارد ومهم نیست گول وفریب این جنایت کاران را نخورید وبه راه انها نروید که ذلت دنیوی واخروی را در پی دارد نا بود وذلیل باد دشمنان اسلام وکشور افغانستان زنده وسربلند باد اسلام ومردم افغانستان امید وارم پخش نماید ازشما متشکرم
مهاجر جاغوری افغانی مقیم ایران

>>>   عربستان و ترکیه مادر و پدر تروریست و قتل و غارت و تجاوز هستند.
باید ریشه این عرب ها و ترک های وهابی و افراطی رو از زمین خشکوند.
این اعراب و ترک های وهابی بودند که هر چه گروه تروریستی بودند ایجاد کردند و با پول دولت های مزبور خودشان سعی در ایجاد اختلال در کشور های دیگر رو دارند.
بیداری اسلامی زنگش خیلی وقته به صدا دراومده. راه فراری برای ترکیه و عربستان و بقیه کشورهای تروریست پرور وجود نخواهد داشت.

>>>   اگر حقیقت از اسلامیت باشد اینست که :
خدا هر دو مذهب یکی
کلمه شهادت یکی
قرآن یکی
کعبه یکی
پیغمبر یکی
پس چی فرق بین این دو مذهب مقدس و پاک میباشد .
بنآ هیچ مشکلی در این دو مذهب دیده نمیشود .
لذا زمانیکه پنج اصل مهم و اساسی ما یکی باشد هیچ کشور و ادیان دیگر این دو مذهب مقدس را به تفرقه انداخته نمیتوانند .
بنآ عربستان و دیگر وهابیون که میگویند نکاح خواهر 5 حلال است و یا جهاد النکاح حلال است نمیتوانند که تفرقه بی اندازند و بروند خود را اصلاح کنند که فعشات تمام جهان در دوبی و دیگر کشور های عربی اند .
با احترام
سید امید
کابل

>>>   در این شکی نیست که تمام مردم افغانستان به خصوص ولایت هرات چه سنی و چه شیعه با وجود این ترور ها نسبت به مساجد و مردم اهل شیعه ااتحاد و وحدت خود را خفظ نموده و فریب نیرنگ عربستان و دیگر دشمانان را نمی خوردند. ولی تنها با این شعار نباید اکتفا نموده مقامات حکومتی و وزرات حج و اوقاف و تمام مساجد اهل هر دو مذهب اسلامی برای تبلغ علیه افراطگرایی مبارزه نماید و در غیر ان بالاخره این جنایت ها هم مرزی دارد و شاید از کنترول خارج شود ، در صورتیکه فقط با شعار اکتفا نمود
زلمی از هامبورگ

>>>   شیعیان هرات با ید بیدار باشند و سنی های هرات نگذارند که از اسم انان علیه شعیه ها استفاده شود
میترا از هرات

>>>   درآینده نزدیک هرات بسوی جنگ های مذهبی میرود.
ع

>>>   مردم باید بیدار وهوشیار شویم این گروهای جنایت کار وتخریب گران مزدور بنام طالب وداعش وغیره را که باعث ویرانی شهر وروستاهای افغانستان واوارگی ودربدری ملت ومردم شده اند وخانواده های بیشماری را در عزا ومصیبت فرزندان وفامیل شان نشانده اند این جنایت کاران در حقیقت به هیچ دین ومذهب تعلق حقیقی وواقعی ندارند اینها نه سنی ونه پشتون هستند اینها بد ترین وبیشترین ضربه وخیانت وبد نامی را اول به دین وقوم ونژاد خودش وارد نموده اند درکشتار بیشتر ازهمه قوم پشتون را کشته در ویرانی زیاد تر از همه جا منا طق اباد پشتون نشین را تخریب وویران نموده اند اینها مزدوران مزد بگیر هستند کار ووظیفه ی شان فقط ویرانی ادم کشی ونفاق واختلاف وبد نامی دین اسلام هستند که هدف وخواست اسرایل وامریکا ودیگر دشمنان اسلام است دشمانان اسلام میخواهند اول خشونت ووحشیگری را توسط اجیران ومزدوران خودش بنام طالب اسلامی داعش اسلامی ثابت کند انواع جکنجه وکشتار غیر متعارف مثل سوزاندن وذبح ازپشت گردن ومثله کردن وجگر را ازشکم در اوردن وزنده پست نمودن وپست ترین جنایت را برای مزدوران دستور میدهند تا مردم ازدین اسلام متنفر شود واسلام درکشورهای غیر اسلامی بیشتر ازاین گسترش و .توسعه پیدا نکند سیا ستمدارن غربی ا زگسترش وتوسعه ی روز افزون اسلام در کشورهای غربی نگران هستند لذا به مزدوران وجیره بگیران دستور اکید میدهند که شعارشان نعره الله اکبر وپرچم شان شعار لا اله الا الله با
شد تا مردم جهان بدانند اسلام ومسلمانی یعنی جنایت ووحشیگری یعنی تخریب ویرانی وانتحار
مها جر جاغوری ساکن ایران

>>>   ای هموطنان! هوشدارید که به مسایل ارتجاع سیاه یعنی دین ومذهب را از انسانیت مقدمتر ندانید!
ایا درسهای برادری حزب دیموکراتیک ازیاد تان رفته!
من خواهش میکنم تا درین ....چوبک نزند!
همه ما انسانیم!
سلام به انسانیت
خلقِی

>>>   به خانواده های عزادار تسلیت میگم انشاالله خدا رحمتشون کنه و در قیامت با امام حسین(ع) محشور بشن
علیرضا از ایران-اصفهان

>>>   این همان تفرقه ای هست که دشمنان افغانستان انجام مندهد تا سریعتر به اهداف شوم شان برسند! یعنی سیطره بر خاک افغانستان آنوقت شیعه وسنی افغانستان بله قربان گوی دیگران خواهند بود. 

>>>   متاسفانکه درشهرهرات وهابیون افراطی که ازطرف کشور عربستان وهابی کمک میشوندخیلی زیادرشته کرده است وخداخیرآینده را پیش کند.پ
ع

>>>   اگر آمریکا و غرب پشت عربستان نباشدایران عربستان را یک لقمه می کند این واقعیت دارد.

>>>   بجواب کاکا هراتی من هم که شیعه میباشم در این شهر هرات حق زندگی و آرامش و عبادت و تبعیت مذهب خود که همان پیروی قرآن پاک و ائمه معصومین هست را دارا میباشم اما این سخن تو بد ترین توهین است که مرا در کنار وهابی های سعودی یکسان قرار میدهی که مروج افکار داعشی و آدم کشی است
تاسف دارم به باور تندروی و ناحق تو ای برادر هراتی

>>>   راه نجات از جنگ و وحشت خاتمه ناپزیر اوغانها
رهبران اوزبیک، هزاره، تاجیک، ترکمن، بلوچ، و بقیه همه رهبران غیر اوغان ها (غیر پشتونها) کشور باید درین مرحله اساس هر فکر دیگر را کنار بگذارند، باهم متحد شوند، وآشکارا تجزیه کشور را از اوغانها عملی کنند۰ وحشت و خشونت و جنگ دائمی اوغانها خاتمه پذیر نیست و درین آتش جهالت و زورگوئی آنها غیر اوغانهای کشور برای همیشه خواهند سوخت و برای همیشه قربانی خواهند داد۰
مثل امیر عبدالرحمن و بقیه نمونه های تاریخی اوغانها، این گروه از طالب، داعش، تکنوکرات، دموکرات، و همه باقی جهت حفظ سلطه قومی خودشان در خدمت هر خارجی قرار خواهند گرفت، تا بتواند سلطه و زرگوئی و اضافه خواهی بیجای ایشان را در برابر غیر اوغانهای کشور تضمین کنند۰
مثلیکه تاریخ گواه است که عبدالرحمن خان نیم خاک و استقال کشور را به انگلیس فروخت، و در مقابل از انگلیس سلاح و پول گرفت، و با آن پول و اسلحه همه اقوام دیگر کشور را سرکوب و مطیع خودش ساخت۰ همه ما شاهد هستیم که اولاده همان عبدالرحمن خائن همه آن کار های عبدرالحمن را بنام ایجاد اوغانستان نوین یا ایجاد اوغانستان مدرن تمجید کردند، و آن همه ظلم ها، نسل کشی ها، و کله منار سازی هایش را بنام از بین بردن ملک الطوائفی در کشور تا امروز پشتیبانی میکنند، و تا امروز از آن دفاع میکنند؛ آن همه در حالیکه وطنفروشی های شرم آور او را چون معائده های ننگین چون معائده پنج ده، و مخصوصن معائده دیورند او را انکار میکنند۰ به همین قسم امروز طالبِ اوغان، داعشِ اوغان، تکنوکرات و دموکرات اوغان هم عمل خواهند کرد، ودر جهت حفظ اهداف پشتونولی بدوی خود از خودفروشی ها و تن فروشی های سیاسی در مقابل پاکستان، عرب، امریکا، انگلیس، و حتی روس، ایران، و چین دریغ نخواهند کرد٬ تا این سلطه و ظلم خودشان را بر مردمان مختلف اصیل این خطه (خراسان باستان) ادامه دهند، با هر وسیله ممکن، و با هر خیانت ممکن۰
تجزیه کشور در مسیر اوغان و غیر اوغان بهترین قدم ابتدائی در جهت نجات اقوام غیر اوغان از چنگال این اریمن ها است۰
بناعن رهبران غیر اوغان روز شان را دیگر تلف نکنند و از این ببعد نه خود و نه هم مردمان خودشان را فریب بدهند۰


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است