چه کسی خبر از کودکان گم شده دارد؟
 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۲۰    ۱۳۹۵/۹/۲۹ کد خبر: 125859 منبع: پرینت

ده هزار کودک پناهجو در سفر برای رویایِ زندگی گم شده اند! آیا رهبر و مقامی از افغانستان، خوابش با شنیدن خبر گم شدن کودکان ناوقت شد؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، سفر مملو از امید مهاجران به سرزمین های قاره سبز اکنون روی سیاه خود را به رخ جهان کشید: 10 هزار کودک پناهجو در دو سال گذشته گم شده اند که نیمی از این تعداد از کشور افغانستان است.

حال چه بر سر کودکانی آمده است که نه به اختیار خود بلکه به جَبر جنگ و ناامنی پا به مسیری گذاشتن تیرتر از قبل.
گم شدن هزاران هزار کودک، نه تکانی بود برای اروپایی مدافع حقوق کودکان و نه تلنگری برای دولت به خواب رفته افغانستان.

سیل عظیمی از مهاجران که رهسپار اروپا بودند، همچنان که این قاره را دربر گرفت به تجارت قاچاق انسان نیز رونق بخشید و اکنون باید تلخی آن را در ناپدید شدن کودکان دید که به دست قاچاقبران انسان در راه فساد، قاچاق، اعضای بدن و ... تباه می شوند.

اگر جسد بی جان کودکی در ساحل، قلب دنیا را به درد آورد اکنون چشم های مردمان چنان از مشاهده رنج و مرگ کودکان سیراب شده است که گم شدن 10 هزار کودک دیگر تنها به خبری می ماند بر صفحه روزنامهِ صبح! حال باید از خودمان بپرسیم: تا شام، چند کودک گم شده در فساد و بی رحمیِ دنیایی که ساخته ایم، می میرد و یا به جسدی زنده بدل می شود؟.

و همچنان که دولت های مانند افغانستان با مقاماتی آلوده به کشتار و جنگ، ناامنی می آفرینند، زنان، مردان وکودکان جَبر ترک وطن را برای یافتن امید و سرپناه با سفرهای پرخطر به جان می خرند.

در این میان، قوانین سختگیرانه کشورهای اروپایی دلیلی دیگر بر گم شدن کودکان پناهجوی است که به دلیل هراس از پذیرفته نشدن و رسیدن به اعضای خانواده هایشان به قاچاقبران پناه می برند تا نهادهای مسوول.

بر طبق ضوابط مقررات دوبلین، پس از ثبت نام یک "کودک تنها" در هر کشور اروپایی باید نهادهای مسوول در پی پیدا کردن خانواده کودک تحقیق کند و اگر نتیجه داد، اقدام به فرستادن آن کودک به کشور مقصد کند.

اما کودکان به دلیل ترس و ناآگاهی یا از اردوگاه های پناهندگان فرار می کنند و یا هیچ گاه وارد سیستم پذیرش کشورها نمی شوند.

قاچاقبران نیز با سو استفاده از خلا اعمال قانون های حمایتی از پناهجویان، دست به تجارت انسان می زنند و دریافته اند که نه حکومتی و نه نهادی در دوران آشوب زده حاضر به دنبال سرنوشت هیچ کودک گم شده نیست.

در ازای هر کودکی که به مقصد می رسند، هزاران کودکی است که در میان راه در گمنامی به سمت سرنوشتی می روند نامعلوم.

باری دیگر: 10 هزار کودک پناهنده در سفر برای رویایِ زندگی گم شده اند!
آیا رهبر و مقامی از افغانستان خوابش با شنیدن خبر گم شدن کودکان ناوقت شد؟

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   باز هم تشت دیگر از رسوایی های حکومت کرزی بر زمین افتاد
در حکومت کرزی سالانه 11 میلیون دانش آموز نه بلکه شش میلیون بوده. یعنی بوجه 5 میلیون دانش آموز دزدی میشده. خود جناب کرزی فرموده بودند رشوت بگیرید و دزدی بکنید، اما پولها را در داخل کشور سرمایه گزاری کنید. نتیجه این سیاست همین شد که حالا گواه آن هستید.

>>>   قابل توجه حسودان وبخیلان:
شما که خواهان بازگشت مهاجران هستید .با بازگشت مهاجران چه مشکلی از کشور حل میشود هم اکنون هزاران جوان تحصیل کرده وغیر تحصیل کرده در افغانستان است که برای نان شب خود درمانده اند
حکومت از حفظ امنیت مردم عاجز است .
شما مردم بجای دفاع از قانون از دزد وانحصار طلب حمایت میکنید وجالب اینکه به مشورت میدهید که فریب نخور.!!!!!
وگروهی از تجاوز گر جنسی وگروهی دیگر از راکتیار جنایت کار وبر سر وروی خود هم میزنید که چرا وطن اباد نمیشود وچرا ما بد بختیم...
حال که انانی که باپول خود وبا هزار رنج به دیگر کشور ها از شر نادانی ما مردم پناه برده ودر مسیر قربانی داده ویا عزیزانشان را گم نموده اند چند صباحی از دست قوم پرستی وجهل ما در اسایش باشند.

>>>   سلام. هه ها شما چی میگویید جانم کدام کودک ؟؟؟ آیا منظورتان کودکانی که در راهی ارپاگم شده است همانها است اگر راست می گویید همان کودکانی که در خود افغانستان گم می شود و گم شده است کاری بکنید باور کنید من زمانی کودک بودم در افغانستان گم شده بودم من در خانه بودم اما پدر و مادرم من را نمی دید و هیچ وقت از من نمی پرسید که فرزندم تو کی هستی و چه میخواهی و چی آرزو داری و هیچ کاری برای آینده ای من نمی کرد پس فرق من با آن کودکی که در ارپا گم شده چی هست ؟؟؟
یک مهاجر

>>>   اگر جسد بی جان کودکی در ساحل، قلب دنیا را به درد آورد اکنون چشم های مردمان چنان از مشاهده رنج و مرگ کودکان سیراب شده است که گم شدن 10 هزار کودک دیگر تنها به خبری می ماند بر صفحه روزنامهِ صبح! حال باید از خودمان بپرسیم: تا شام، چند کودک گم شده در فساد و بی رحمیِ دنیایی که ساخته ایم، می میرد و یا به جسدی زنده بدل می شود؟.
ع

>>>   یک دو سه تن شان را من در آلمان دیدم.
دولت آلمان آنها را در مکتب شامل کرده است و برایشان کتاب و قلم و کتابچه و بکس داده است ، تا که مکتب بروند و آدم شوند.
در بالکن خانه ام قدم میزنم، که یکی از آنها دور به لسان فارسی به دو نفر دیگر شان صدا زده میگوید:
رسول پوده وقت رفتم با مه خدا حافظی نکرد!
به خدا اگه بانمش. میکشم اش.
مرا هم خنده گرفت و هم تاسف به حال شان میکردم. که اینها در افغانستان و در راه تا رسیدن به آلمان با چه اشخاصی سرو کار داشتند و با چه سرنوشتی دچار شده اند، که اینقدر نفرت در دل شان جای گرفته است که تنها بخاطر خدا حافظی نکردن، یک نفر را اخطار به کشتن میدهند.
دولت آلمان تا جایی که امکانات برایش مهیا است، در تعلیم و تربیت آنها کوشش میکند، اما اگر از امکان خارج بود، مجبور است تا در مورد اخراج شان تصمیم بگیرد. زیرا چاره دیگری جز این ندارد و تفاوت های کلتوری به اندازی یی زیاد است، که بعضی اوقات زمینه و امکانات زندگی با همی را از بین میبرد.

>>>   من خودم یک کودک بودم آمدم در ایران چنسال شده پدر و مادرما ندیدم این هم یک کودک گم شده

>>>   از أطفالى كه در أروبا همراه يا كسى ندارند انواع استفاده ها صورت مى كيرد . بطور مثال استفاده هاى جنسي ، بفروش رساندن اعضاى بدن انها وغيره اين ها براى انها شكار بر سوديست كه به باى خود أمده اند تنها در المان ده هزار كودك مفقود شده است . دركشورى كه حتى سك وبشك كسى مفقود نمى شود . اين سؤال بر انكيز است كه ده هزار كودك كجا شده اند ؟

>>>   این کودکان زیر سن 35 بودند و زندگی بنام دیگر ویا کشورهای دیگر رفته‌اند تشویش نکنید

>>>   اكثر شان هزاره هستند، چون ريش و بروت شان ديرتر نمو ميكند، قصداً عمر خود را كمتر ثبت مينمايند تا در جمله أطفال حساب شوند، چون اكثراً معامله ادارات مهاجرت با أطفال خوبتر ميباشد، و حقوق زيادتر ميداشته باشند،
ترجمان افغان

>>>   به قوانین کشورها احترام بگذاریم . همه کشورها مرز دارند . یعنی چه که جانشان در افغانستان در خطر بود؟ ضمنا کسانی که با بی قانونی آبروی افغانستان را میبرند باید مجازات شوند. رسانه ها هم از این افراد طرفداری نکنند .
ابروی ملت افغانستان را با بی قانونی های خودتان نبرید. برای سفر به هر کشوری چه ایران چه اروپا چه استرالیا باید ویزا گرفت .

>>>   چه اجباری اینها را وادار به مهاجرت کرد ؟

>>>   این وزیر ... عودت و مهاجرین را که با بستن معاهده های ننگین و غیر انسانی با سر نوشت هزاران جوان شور این کشور بازی نمود.
وکیل

>>>   این همه افغانستانی با سختی اما شرافتمدانه در افغانستان زندگی می کنند تو هم یکیشان . چرا آواره ملل دیگر میشوی؟


>>>   تا به کی در این مسیر سرگرادان باشیم آیا ریس جمهور کشور در باره فکر میکند کدام نظر دارد؟؟؟؟؟

>>>   مسولین افغان پیپر خدا خیر تان بدهد که این گونه اطلاع راسانی میکنید امیدوارم که برای رسانیدن صدای این مهاجرین بیچاره شما مطبوعات و تمام آگاهان سیاسی واجتماعی و تحصیل کردن گان نقش و مسولیت بس خطری دارد که تا به صدا در آور دن زنگ خطر به گوش مسولین و نهاد های زیربط باشد اگر واقعا ما شما برای یک لحظه خود را به جای آنها قرار بدهیم و احساس کنیم که در یک کشور بیگانه بدون کدام کمک مالی وسیاسی تمام خطرات را به جان خود به بهترین عزیزان خود قبول کنم آنوقت میفهیم که مهاجرت یعنی چه درست کشور مابدبخت شده اما نگذارم که ازین هم بد تر شود .
محمد

>>>   فقد خداوند کمک کند به مهاجرین افغانی نه سازمان حقوق بشر گوش شینوایی را دارد و نه دولت به مسئولییت افغانستان متاسفانه
دوستان

>>>   فقط باید به دوستان گفته شود "خود کرده را تدبیر نیست "

>>>   راست گوید این همه در افغانستان با هزاران هزار مشکل و درد و درمندی زندگی می کنن یعنی اینها فقط نمی توانن در افغانستان زندگی کنن؟ پناهنده یعنی کسی که جانش در کشورش در خطر باشد آیا اینها جانشان در افغانستان در خطر بود؟
خودت کردی پای همه چیزش هم خودت بایست .
>>>   متنی بسیار زیبا تشکر
و خیلی غم انگیز برای کودکان گم شده، چه دنیای بی رحمی و ادم های بدذاتی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است