دیدگاه دیروز و امروز فهیم چقدر متفاوت است!
جناب فهیم چه شده است که اکنون همرزمانتان، کسانی که سالها با آنها بر علیه طالبان جنگیده اید، کسانی که آنها را روزی نماد جهاد و مقاومت می خواندید، به یکباره قانون گریز و خود غرض شده اند 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۳۳    ۱۳۸۹/۵/۳ کد خبر: 12538 منبع: پرینت

به گزارش بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان ( afghanpaper )، روز شنبه دوم ماه اسد کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی افغانستان با حضور معاون رئیس جمهور مارشال فهیم رسما کار خود را آغاز نمود.

معاون اول رئیس جمهور که معمولا حاشیه ساز بسیاری از مراسم بوده است، در این مجلس اپوزیسیون دولت را به باد انتقاد گرفت و دوستان سابق خویش را متهم به ایجاد اختلال در حکومت نمود.

محترم فهیم اظهار داشت: گروه های سیاسی مخالف دولت، پایه های دولت را لرزان و در حال فروپاشی نشان می دهند و بر علیه دولت تبلیغات منفی می نمایند. اپوزیسیون نظام کنونی افغانستان را متزلزل تحلیل نموده و دست آوردهای مهم کشور را نادیده می گیرند یا از آن چشم پوشی می نمایند.

ایشان افزود: مخالفین دولت بدانند نظام کنونی افغانستان خونبهای هزاران افغان است و چند نفر لاقید، چند نفر قاچاقچی و چند نفر خودغرض و قانون گریز نمی توانند این نظام را سقوط بدهند.

مارشال فهیم که تقریبا یک سال است دوباره به سمت سابق خود یعنی معینیت رئیس جمهور برگشته است، ادامه داد: نظام امروزی افغانستان متزلزل نیست،هر قدر که سنگ اندازی شود، هر قدر که ترور صورت بگیرد، هر قدر که تحریکات علیه دولت صورت بگیرد، من به شما اطمینان می دهم که نظام گسترش می یابد، قانونمندی در جامعه حاکم می شود و خس و خاشاک امروز یا فردا از بین می رود و روسیاهی برای شان می ماند.

با اینکه مارشال فهیم از کسی نامی نبرد ولی بسیاری از آگاهان مسائل سیاسی کشور معتقدند که هدف حملات لفظی آقای فهیم به طور غیرمستقیم رهبران گروه های سیاسی مخالف دولت، به ویژه ائتلاف تغییر و امید و علل الخصوص داکتر عبدالله و شماری از رهبران گروه های جهادی بوده است.

چرا که عبدالله و اعضای ائتلاف تغییر و امید در جرگه مشورتی صلح شرکت نکردند و کانفرانس بین المللی کابل را که هفته قبل برگزار شد کم اهمیت جلوه دادند و رئیس جمهور را به تحریف واقعیتها متهم نمودند.

آنچه که باعث ناراحتی بسیاری از صاحب نظران شده است، تغییر دیدگاه مارشال فهیم که قبل از این یک چهره مردمی بوده است و به عنوان یکی از رقیبان اصلی کرزی از وی یاد می شده است، می باشد.

مارشال فهیم در اداره موقت و دولت انتقالی معاون اول رئیس جمهور بود، ولی زمانی که در سال 2004 احمد ضیاء مسعود جایگزین وی گردید و مارشال صاحب مشاور رئیس جمهور معرفی شد، ایشان به جمع منتقدان اصلی دولت پیوست و همراه با همین کسانی که امروز آنها را خس و خاشاک می خواند، تشکیل جبهه ملی را داد.

آن زمان جناب فهیم، رئیس جمهور را متهم به کنار زدن مجاهدین از دولت کرد و کارکردهای دولت را در زمینه های مختلف به باد انتقاد گرفت و گفت: حامد کرزی یک رهبر ضعیف بوده و در یک موقعیت بازنده قرار دارد که بقای سیاسی اش وابسته به حضور قوت های ‏اجنبی در افغانستان می باشد و همگان می دانند که رئیس جمهور توانایی لازم برای مدیریت شرایط بحرانی حاضر در کشور را ندارد.

آن زمان هیچ کس مارشال فهیم را لاقید، قاچاقچی، خودغرض و قانون گریز نخواند. اما سوال این است که جناب فهیم چه شده است که اکنون همرزمانتان، کسانی که سالها با آنها بر علیه طالبان جنگیده اید، کسانی که آنها را روزی نماد جهاد و مقاومت می خواندید، به یکباره قانون گریز و خود غرض شده اند.

اگر امروز اپوزیسیون اعلام می نماید که دولت از تمام نواحی و ترکیب نفوس سراسر کشور نمایندگی نمی کند، اگر بحران کشور را عدم استفاده از شخصیتهای موثر و فعال می داند، اگر فساد دولتی را مایه اصلی نبود یک اقتصاد کارامد می داند و هزاران اگر دیگر و صدها ایرادی که بر دولت وارد است، بیان می نماید، نباید معاون اول رئیس جمهور این منتقدین را خس و خاشاک بخواند.

اگر واقعا دولت در پاسخ به ادعاهای رهبران اپوزیسیون دلایل قانع کننده ای دارد، مطرح نماید تا موضوع بر همگان روشن شود و اگر دلیلی بر رد ادعاهای آنان ندارد، لااقل شخصیتهای سیاسی کشور را هرچند مخالف دولت باشند، نباید مورد تمسخر و تا حدی فحاشی قرار دهد.


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   فهيم .... را حتماً كرزي صاحب به ارزو هاي جيبي اش رسانده وبيشتر از ان ارزوي واميد ديگري نداشت.
پنجشيري
پنجشير

>>>   واقعیت چنین است کسانی را که اقای فهیم ملزم میسازند یک صفحه بخون نوشته شده و بزرگ از تاریخ آزادی خواهی افغانستاندر برابر تهاجم روس که کمتر ملتی تا این اندازه در پای جان دیواره های حیات را بخاطر فرو انداختن بنای ظلم و استعمار فرو نیانداخته است این مجاهدین افغان است که شاید در درازی تاریخ شرق در طول صدها بلکه هزاران سال جزء عمده تاریخ جانبازی ملل شرق را نمایشگر خواهد بود چه اگر اقای فهیم اعضای جهاد را قاچقبر وضد دولت بخواند چه آقای کرزی آنها را تفنگ سالار بخواند آنها از این حرفها گذشته اند و در سینه تاریخ ره باز کرده اند . نه دنیا و نه حکومت ضعیف افغانستان هر گز قادر نخواهد بود این کارنامه های که حاصل اراده یک ملت نهایت مظلوم که تحت استعمار ابر استعمار قرن بیستم قرار گرفته بود ، ملتی که با سنگ و فاخن و چماق و سیلاوه و تفنگ های دهن پر و با ولجه کردن اصلحه از دشمنان با خمپاره انداز و کلیشنکف و راکت و غیره خود را مجهز ساخت و روسته را مجبور به ترک سرزمین های افغانستان ساخت و پس لرزه های این حرکت عظیم تاریخی دیوار نیم قرنه برلین را که اروپا را دو تقسیم کرده بود فرو ریختاند و نام ایم سلحشوران مانند ابو مسلم ، برمکیان ث طاهریان ، صفاریان سیستانیان و.ف تگینان وسوریان هر گز از حافظه تاریخ محو نمیگردد . حال که پای بانیان دیموکراسی و هوای آن قوت گرفته است بفرمایند با همکاری چهل کشور جهانو صرف هزاران هزار ملیون دالر این نظام را قایم و مشروع سازند و از قانون اساسی کشور که مورد حمایت مردم نیز است حمایت کنند. انوقت واقهیت و نا واقع گری نمایان می گردد و ملت و دنیا می فهمند که که مجاهد و برحق است و که معامله گر وزمینه ساز

>>>   پس معلوم شد كه بعضي از پنجشيري ها واقعاً تنها يابه فكر جيب شان است ويا .......... است.
الكوزي لغمان

>>>   اینجا افغانستان است، افغانستان!
... افغانی ...

>>>   روشنفکران ومجاهدین ملیت تاجیک بعداز مرگ مسعود خودرا یتیم مطلق احساس نموده ودر شش راهی شک تردید نسبت به آینده ی این ملیت قراردارند. بعداز خیانت به حزب دموکراتیک خلق وسقوط سقوی دوم ، اکنون تلاش ها بخرچ میدهند تا جای پاهی را برای شان درمرداب سیاست در افغانستان پیدا نمایند. آنها که ازتمام اوراق نیرنگ برعلیه ملیتهای دیگر استفاده کرده ، گاهی ببهانه ی آریای بودن با پشتونها متحد گردیده هزاره ها واوزبک ها را میکوبند وگاهی هم ببهانه ی لسان دری وفارسی هزاره ها را دردام فریب خویش گیرآورده وتا موقع معینی از ایشان علیه پشتونها رسیده اند که دیگر نمیتوانند ازین رنگها چنانچه شاید وباید استفاده جویی نمایند.علاوه برهمه ، این ملیت معتبری که بگفته ی خودشان تمام مراحل تکامل تاریخی را ازهرملیت دیگرزودتر وسریعترگذرانیده واکنون در بلند ترین راه پله های تکامل خود قرار دارند، در شرایط کنونی چنان به فقر رهبری مواجه هستند که گاهی ازیک قاتل وجنایاتکار جنگی وگاهی از قاتل وجنایاتکار دیگر قهرمان داستان میسازند ودر مقایسه با آنها رستم و افراسیاب را به باد تمسخر واستهزأ میگیرند.
ترکمن اوغلو

>>>   اين يك ادعاي محض است مارشال صاحب هيچ گاهي با همقطاران سياسي خويش كه يك عمر طولاي را در راه قلع و قمع دشمن صرف نموده حالا در رديف كساني قرار گيرد كه عليه دولت سنگ اندازي نمايد يگانه خواست ملت مجاهد كشور ما و اهداف پيروان راه مسعود شهيد آرامي و يك پارچگي اين كشور بخصوص اهداف ضد امريكائي و ضد روسي دارند اينكه كي بر ضد مردم قرار ميگير د گپ جداگانه است ولي به هر صورت از همه مردم عزيز افغانستان ميخواهيم كه يك پارچه و متحد گردند دنبال تعصبات مليت پرستي و سمت پرستي نگردند كشور را از بد بختي و فلاكت نجات بدهند اسلام عزيز را بهانه قرار ندهند از افكار پاك و ناب مردم استفاده غلط عليه اسلام عزيز ننمايند يك پارچه و متحد گردند .

>>>   عدم ثبات سیاسی و وفاداری به عهد وپیمان ملی ، رهبران گذشته وفعلی ملیت تاجیک ، قشرهای پایینی وتوده های مردم عادی این قوم را در وضعیت نامناسب اجتماعی درمقابل دیگر ملیتها قرار داده است.
بعداز متلاشی شدن اتحادیه ی جنون وجنایت شورای نظار وبالا گرفتن حس بیمار گونه ی ثروت اندوزی وقدرت طلبی جنگسالاران باند جنایتکارشورای نظار که بیشتر مشابه به اطفای غریزه ی خیانت آنها این بار به قوم وملیت خودش میباشد، گاهی سرو کله ی آنها را ازیخن کرزی وگاهی هم ازیخن گلبدین وملا عمر نمایان میسازد.
اگر تااکنون فهیم را بسازش باکرزی متهم میکردند وبه پشت و پیشانی قانونی هم مهر همکاری با رژیم کرزی را میکوبیدند.
اندخوی

>>>   قوم و ملتی که رهبری آنرا آدم هایی مانند قسیم خان فهیم داشته باشد، معلوم است که چه آینده ای خواهد داشت.
وقتی به قوم بزرگ تاجیک نگاه کنی و فهیم خان که خود را نماینده تمام نمای تاجیکان در ساختار قدرت می داند نگاه کنی، کمی دچار نا امیدی می شوی و اینکه چه به حال و روز این قوم افتاده است.
این آدم مانند ظاهرش، تفکر زشت و زننده دارد که با ویژگی های تاجیک ها هیچ سنخیتی ندارد.
بدخشی

>>>   از مارشال صاحب پرسیده میشود که حمله نظامی امریکا با حمله شوروی چه فرق دارد که در مقابل شوروی میجنگیدید و از امریکا دفاغ میکیند. هر دو کشور به افغانستا جمله نظامی کردند ، هردو زنان و کودکان را میکشند، هردو دهات و قصبات را ویران کردند، هردو مردم را به ناحق به زندان انداختند، حتی امریکا خلاق قوانین بین المللی زندان های شخص جور کرده، هردو به خون افغان هیج اهمیت قایل نیستند، و در صد ها موارد امریکا بد تر از شوروی است . وقتی شما از مریکا دفاغ میکنید فردا جواب خداوند ج را چه میگوئید.

>>>   بعد از مرگ احمد شاه مسعود مگر انسان کارا، مطمئن، دانشمند، وابسته به تعهدات... کم بودند که مجبور به انتخاب یک.........، مرغ باز و آدم ربا شدند...
میگویند "خود کرده را نه در است و نه درمان"
مارشال باید همچنین ابراز نظر کند... کسی را که دارای یک شخصیت کاملآ ............. بود؛ با انتصاب او به جای آمر مسعود (مرد رزم و راز) منصوب و به رتبه افتخاری مارشال سرفراز نمودند، باید بعد از به قدرت رسیدن چنین کند...
ح - ساجد

>>>   سلام صد سلام آقای ما:
هی هی بدانید که این آقایون از آن اشخاصی استند که اگر وضعیت شان در حکومت خوب نبود باز شعار های گوناکون سر میدهند یعنی هی مردم متوجه باشید که اسلام در خطر است ، افغانستان اشغال شده و صد ها تبلیغ دیگر را به زبان میاورند بس امروز هم این آقایون که در قدرت هستند ویا آنانیکه خود را اپوزیسیون میدانند همه شان از یک تبار استند فرق نمیکند یک دیگر خود را مورد حمله قرار دهند. چرا که این بزرگواران بگزار که هزارها شهید، بیوه،یتیم ملت مجاهد افغانستان را فراموش کردند تنها به فکر خود و خویشاوندان شان بودن حتا همو همسنگران نزدیک خود را نیز فراموش کردن. در نتیجه باید گفت که دیگر این ملت فریب چنین سروصدای دروغین آنها را نخواهد خورد.
کریمی از کابل

>>>   سلام
اصلآ متفاوت نيست . ديروز هم مرکز و محراق ديدگاهش جيب اش بود امروز هم .
فکر ميکنم همين يک جمله کافيست .
وسلام ملنگ

>>>   خوصصا در افغانستان تغیر تفکر سیاسی نکردن خود بخود هم یک اشتباه است و اینکه سیاست مداران تغیر تفکر نموده و بر اساس پرابلم های جدید خود را تیار میسازد کار خوبی است.
صرف بیعقلان تغیر نمیکنند.

>>>   همانطوریکه برای همه هموطنان عزیزما روشن است کسانی که شما آنها را شخصیتهای سیاسی مدانید همه به فکر چوکی های خویش هستند هرزمانیکه ازچوکی بی افتند صدای پامال شدن حقوق ملت واقوام مختلف ازگلون شان بیرون میشود اما وقتی که منافع خودشان تامین شود نه به فکرملت وقوم خویش اند ونه به فکرخدمت به مردم .
آنهائیکه امروزاپوزیسون اند وداد ازبی کفایتی وبی عدالتی دارند مگر روزی رهبروهمه کاره این کشورنبودند؟ . آیا بجزقتل وغارت وجنگهای قومی وسمتی وقتل هزاران جوان این کشور مگرخدمتی دیگری کردند؟ من نمی خواهم وضعیت فعلی کشوروکارکردهای دولت راتائید کنم بلکه هدف من اینست که این رهبران واین آقایان بادریافت امکانات ازبیگانگان یک باردیگرکشوررابه طرف جنگهای ویرانگرقومی وسمتی بخاطرتامین منافع خودشان نبرند بلکه واقعا دلسوزی برای جوانان این کشورداشته باشند هنوز زنان بیوه زمان جنگهای داخلی به سوگ شوهران خودنشسته اند .هنوز مادراین وطن درسوگ فرزندان شان اشک ماتم می ریزند. هنوز یتیمان این وطن هرروز ازمادرانشان می پرسند که پدرمان کجاست ؟ چه وقت برمیگردد؟
هنوز گورهای دسته جمعی گوشه گوشه این خاک فریاد ازجنایاتی دارد که بنام های گوناگون توسط حلقات مشخص که امروز خود راحامی حق میدانند صورت گرفته است .
آنچه پیشنهاد من است به همه رهبران ،چهره های سیاسی کشور .که باردیگر کشور رابه طرف خانمانسوزی نبرید .
کوشش نکنید آب را گل آلود کرده تا خودتان ماهی بگیرید.
محمد از هرات

>>>   زنده باد مارشال با این سخنان واقعا امروز جناب مارشال فهیم ملی گرا فکر میکند و امروز نشان داد که او به منافع ملت نسبت به منافع حزبی فکر میکند و برایش ارزش دارد.
راستی اگر اپوزیسیون انتقاد به جا کند خیلی کاری عالی است مگر اگر تمام دست آورد های دولت را نادیده بیگیرد پس اپوزیسیون نیست بلکه در پی گرفتن امتیاز و قدرت طلبی قبلی خویش پرداخته اند. و به منافع ملی فکری نمیکنند، کنفرانس کابل یکی از مهمترین دست آورد دولت جمهوری اسلامی افغانستان بخصوص جناب کرزی بود و ما به جای انتقاد های بی جا و بی مورد باید از کارهای خوب که دولت انجام میدهد حمایت کنیم و از کار های نواقص آن انتقاد این میشود یک اپوزیسیون ملی گرا که هم خوان اینچنین اپوزیسیون هستیم.
پ. رفیق

>>>   اقای فهیم هم مرد جبهه و هم مرد سیاست هست موقف فعلی ایشان می طلبد که همچون دید گاه را انتخاب نمایند.
امان یار

>>>   واقعا دراور است خدایش...
این مار شال سیاسی فکر میکند جهاد تنها منحصر به خودش است، اگر ایشان با دولت است جهاد و جهادی همه با دولت هستند اگر از دولت دور انداخته شد همه چیز بر عکس آن است، دوستان عزیز این همان مارشالی است که ... همه دست آورد های طول جهاد آمر صاحب را که بخون هزاران افغان به دست آمده بود دو دسته به کرزی (آمریکایها) تقدیم کرد و در عوض یک مقدار دالر و سمت مارشالی را گرفت... دقیق یادم هست که دروقت تحویل دهی هزاران میل اسلحه خفیفه و ثقیله از پنجشیر به دولت نام نهاد کرزی... همه مردم پنجشیر (در کل مردم شمالی) میگفت "مرد آورد، نامرد تحویل داد" همه گریه میکردند. این حرف هیچگاه یادم نمیرود. این است مار شال ما...
اگر نشر کنید خوشحا لم میکنید. همین.
پنجشیری بیکس

>>>   مار شال در زما نیکه در دولت نبود باز هم یکی از پایه های اساسی نظام بود و هیچ فیصله ی مهم ملی بدون مشورت مارشال اتخاذ نمیشد.
نایل سحر

>>>   بنده خود از اهل تاجیک می باشم اینرا میگویم که ماهم در بین خود از همچو افراد داریم که زود فروخته میشوند و اینها نماینده گی از تاجیکانرا نمی کنند.
وطن پرست

>>>   فهیم خان شخص دوم نظام و رهبر پر قدرت در جامعه است باید از سیاست نظام دفاع کند ونیازی نیست دنباله روی مخالفین باشد.
محمد

>>>   آقای امان یار، من با شما کاملاً موافق هستم، چیز واضح و روشنی هست که دیگران در سدد بدنام کردن حکومت فعلی هستند در حالیکه به گفته مارشال صاحب فهیم ایشان خاش و خاشاکی بیش نیستند.
صابر هرات

>>>   مارشال صاحب دایما در فکر جیب خوده بوده وهیچگاهی هم در فکر مردم نبوده و نمیباشد، ایشان فکر شان دایما نزد سگ ها، بودنه ها، کوک های جنگی واسپ های بزکشی اش است تا به مردم، ایا گاهی ابراز همدردی این جناب را به مردم افغانستان دیده اید شاید کسی فکر کند که او یک پنجشیری است نه او درپنجشیرهیچ جایگاهی ندارد وحتی لیاقت ..... درپنجشیررا هم ندارد وی به فکر جیب خود است که بلند منزل های خود را استحکام ودوام بخشد کاش یک لحظه به فکر آن دنیای خود هم میبود که دست دادگردران دنیا یخن جناب را میگیرد و آتش دوزخ بریانش میکند درحالیکه ایشان خویش را رهبرمردم تاجک میدانند ما وی را به گاوبانی هم قبول نداریم برود برای خود کار دیگر بیابد، من چی بگویم که دلم بسیار پردرد است ازدست این ..... که نام مجاهد را بد میکند درحالیکه مجاهدین واقعی تمام شان یا شهید شدند یا معلول ویاهم درگوشه عزلت با یک لقمه نان روزگارمیگذرانند ایا این فهیم کدام روزی سری به یتیمان مجاهدین ومعلولین مجاهد زده است نه اوروزگاری خودرا مجاهد میگفت اما فعلا دوست تمام دنیاییکه به افغانستان تجاوز نموده اند میباشد اوف .....
داود پنجشیری

>>>   تمام فرماندهان مقاومت علیه تجاوز چتلستان و عما لشان به رهبری مارشال فهیم اعتماد دارند و در هر زمان لازم معرکه ساز خواهند بود.
یکی از ار کان مقاومت

>>>   سلام دوستان!
با احترام مطلق به همه کسانی که در این مرز بوم از هر ملیت و تباری که اند و بنام این سرزمین یاد میشوند دارم از همه دوستان صمیمانه خواهش میکنم که عملکرد یک فرد را نباید نقطه قضاوت همه قرار دهیم آنانکیه میگویند که فلان شخص نماینده گی از آن قوم و یا از آن تبار می نمایند بنظر من اشتباه میکنند. در شرایط کنونی افغانستان و با بودن این سیاستمداران کور اندیش که همیشه به منافع خود می اندیشند و هیچ ثباتی در راه و حرکت شان دیده نمی شود نباید بر چسب نماینده گی کردن از یک ملیت را بر آنها داد بیاد داشت که امروز دیروز نیست که تیکه داران قوم خود را باداران مردم بدانند و هر آنچه به فکر پوچ و پر از وسوسه شیطانی شان بیاید آنرا انجام بدهند، امروز مردم ما از اندیشه آزاد برخوردارند و خود میدانند که کی ها خوب اند و کی های بد، اینرا تاریخ و زندکی برای شان آموخته است.
در رابطه به اینکه آقای فهیم علیه دوستانش حمله لفظی نموده و آنها را خس و خاشاک خوانده شکی و جای کله و کله کزاری نیست چون همه میدانند که آقای فهیم از چه حد توان و فهم سیاسی و نطق ایراد بر خوردار است.
ملت میداند که آنانیکه سنک دفاع از نظام را امروز بر سینه می کوبند و دوستان دسترخوان خود را بد میگویند دیروز چه دست و پاچه میزدند تا که اگر توانند آن نظام را ضعیف جلوه دهند. دوستان صادقانه حرف بزنید و دروغ نگوید چون برخ شما کشیده میشود.
دانش - کابل

>>>   پول پول پول کززی بسیار خوب بازی مکنی باپول ایمان مارشال را خریدن تا همرای تو نبود بدترین دوشمن تو بود وکسی که بد ترین دوشمن مردوم افغانستان است مارشال فهم است تاجیک راتقسم کرد در زمان خانه جنگی فهیم وعبداله عبداله پشتون وهزاره ها را خانه مان ساخت وزبک ها را هم نماند مگوفت هرکی یک وزبک را بکشد 100 دالار انعام دارد چه کرد فهیم عبداله کدام کارنامه انجام داده در جهاد همه مردوم افغانستان وجود داشت فقت فهیم عبداله نبود جنک با طالب همه مردم افغانستان وجود داشت پشتر ازهمه زبک وهزاره شهید دادن فهیم عبداله را هی سالگ را باز کرد تا در مزار مردوم از بین رود گل زمان

>>>   سلام به تمام دوستان خصوصا دستندر کاران افغان پیپر مه نمی دانم مشکل اینها چی است با مطره نمودن چنین چیزی دراین سایت؟ شما باید بی طرف باشید تا همه دوستان که علاقه به سایت شما دارند . با همان شوق و علاقه بخوانند این سایت شخصی شما دوست گرامی را ....... امید به بخدا که مسول این سایت را هدایت بدهد..... بس است برادر بگو مشکل باید چی قسم حل شود مردم در چی حال و شما ....... مه مطمین هستم شما در اروپا هستید پول زندگی شما هم از خیرات شاید باشد........

>>>   ازجوان مدعی درد وطن جستیم او فقرویتامین منصب بود درمان دید و رفت.

>>>   همو روز روز ای بدبخت گشت که از حزب اسلامی برامد و به جمعیت اسلامی پیوست اگر همونجه میبود لااقل ایقه غرق بلند منزل موتر و پول نشده باعزت خو میماند بلا ده پس ای عیش چارروزه دنیا فکر ت آخرت را بکنید که همه مردنی ، رفتتی و پرسان شدنی هستیم
اسلام یار از کابل

>>>   فهیم خان و دارو دسته به جرم جهاد فروشی و قدرنشناسی مجاهدین و فرصت طلبی های مالی ایشان و استفاده نا مشروع ازامکانات جهاد نزد مردم ، خداوند متعال گردن بسته اند که خداوند جزای همه .... و فرصت طلبان جهادی را اول بدهند راستی اگر کمی به دقت ببینیم داده هم است زیرا همه شان رسوا و ردی هستند سیل کنین یک هزار پولیس تنها پشت چکری صاحب افتیده ای .....را سیل کنین
دیده گر بینابود هر روز روز محشر است
شهلا کریمی

>>>   کرزی : گر صبرکنی زغوره حلوا سازم
نوبت به همه می رسد از خودتان برعلیه خودتان
تمام خارجیها از فریب کاری دولتمردان خسته می شود و می رود و نه ازمردم افغانستان و نه ازجنگ غیرت
فقط فقط از فتنه گری و حیله گری دولت
بیچارگی و بدبختی برای مردم می ماند انهم به نام لقمه چرب غیرت افغانی
دوستدارشما

>>>   ایا شما فکر می کنید که واقعأ هدف مارشال صاحب، اپوزیسیون دولت (داکتر عبدالله) است. ویا اینکه نظر به شرایط کنونی و به مشوره جناب کرزی، ایشان نیز لحن ملایمتر را در قبال طالبان اختیار کرده است و بجای طالب، قاتل، و... از واژه مخالفین استفاده می کند.
در ضمن به عالی جنابانی که در مورد رهبریت تاجیک ها نظر پراگنی کرده اند، باید گفته شود که. رهبری این ملیت اصیل به موجودیت مارشال فهیم و داکتر عبدالله و ... خلاصه نمی شود، این ملیت جایگاه خود را از لحاظ تکاملی واقتدار در میان ملل جهان از گذشته های دور یافته اند. واین واقعیت را ملل با شرافت جهان نادیده گرفته نمی توانند.
در ضمن این پشتون هاست که اصلأ اصلیت شان معلوم نیست وبخاطر داشتن حمایت ملت تاجیک خود را آریائی می خوانند. و هزاره با وجه مشترک زبانی همیشه خود را با تاجیک ها همنوا می سازند.
ولی تاریخ نشانده است که همیشه همین قوم هزاره برعلیه تاجیک ها توسط حکام پشتون استفاده شده اند.
در ضمن تاجیک ها سازنده تاریخ پنج هزارساله افغانستان هستند که همه اقوام ساکن به آن افتخار می کنند.
واقعیت اقتدار ملت تاجیک را هیچ حاکم پشتون نادیده گرفته نتوانسته و نمی تواند، وباید همیشه دست به دامن باشند. واین اقتدار اکنون به مدارج عالی رسیده است و این اقتدار استحکام بیشتر میاید و انشاالله تا آخر الزمان ابدی خواهد بود. چون تاریخ تکرار می شود، صرفأ زمان تکرار، وشکل تکرار تفاوت می کند.
کریمیپور

>>>   گفته است که انگورازانگور،رنگ میگیرد.اماافسوس به اینکه فهیم سالهاباامرصاحب زندگی کردامایادنگرفت که خودرابشناسد.وچطورزندگی کند.بخاطریکه ازفهیم صاحب درزمان طالبان نه برادرش کشته شده ونه خودش کدام اصیب دیده . دردانراکسی میداندکه ازطالب وطالبان صدمه دیدند.
عاطفی

>>>   سلام شنیده بودیم که فهیم سگ باز است .حالا دیدم که .....
شبانه نایل

>>>   هدف صحبت هاي مارشال فهيم در رابطه به اشخاص كه عليه دولت ومردم ومنافع ملي كشور عمل مي كنند، مخالفين مسلح وترورستان معلوم الحال است نه آنانيكه درصف اپزوسيون مثبت فعاليت دارند. آنها نه تنها كه قانوني هستند بلكه به رعايت قانون تأكيد دارند.
درنوشته هاي تان صادق وراستگو باشيد.
امين- كابل

>>>   هی همین تاجک ها همین طور استند سا بق هم همین طور بودند که زور با لایشا ن می آمد میگفتند که ما به سیا ست کارنداریم فقط برای کو پون کار میکنم و فشار که کم شود باز میگو یند که ما این ملک را کمای کردیم

>>>   گاهی اوقات انسان ها دچار سئو تفاهم میشودو این سئو تفاهم ناشی از عدم اگاهی سیاسی و عدم استفاده واژه ها سیاسی و حقوقی در جای مناسب ان میباشد من فکر میکنم مارشال صاحب هم دچار همچو سئوتفاهم شده است چون اگر دقیق شوید در بیانات ایشان از جملات مخالفین دولت و گرو های سیاسی مخالف دولت که دو جمله متفاوت میباشد استفاده شده است و در ضمن اپوزسیون هیچ یک انه به قاچاق مواد مخدر متهم نشده اند پس حتمآ منظور ایشان گروهای مسلح دولت میباشد

>>>   خيلي جالب است و جالب بودنش همين است كه مردم پنجشير خوشحال هستند از فهيم و خوب این را هم می فهمند که فهیم بخاطر پول ابرویش را می فروشد و ابروی تمام پنجشیری ها و از تمام تاجیک را هم بدون اینکه فکر کند که این جناب محترم یک وقت مجاهد و هم سنگر مرحوم احمد شاه مسعود بوده . . فهیم با برادران کرزی تجارت مواد مخدر و حتی تجارت ......... را هم می کند همه این کار هارا از خاطر چند دالر کمای کند .. و دقیقا مردم پنجشیر مثلی پشتون هستند . .میگویند اگر هر چه است خو یک پنحشیر است

>>>   فهیم یک شخصیت جهادی نیست و نه تحصیلات اکادمیک دارد در اوایل حکومت کمونیست ها در ریاست پنجم خاد به حیث یک عضو عادی ایفای وظیفه مینمود که بوسیلۀ دستگیر پنجشیری به درۀ پنجشیر فرستاده شد که در آنجا تحت تأثیر احمد شاه مسعود قرار گرفته و با مسعود همکاریهای خودش راآغاز کرد ، بعدأ در شورای نظار شمال موقعیت قابل توجهی نصیب او گردید- در اواخر حکومت استاد ربانی در کابل در موسهی لوگر قومانده نیروهای احمد شاه مسعود را علیه طالبان بعهده داشت که در یک مانور بزرگ آی اس آی از طالبان شکست فاحش خورده تا نزدیکی های دهمزنگ کابل عقب نشینی کرد اما یونس قانونی که در آنزمان سرپرست وزارت دفاع بود بخاطر اینکه نشان بدهد مورال دولت بلند است ،مدال احمد شاه با با را به او تحت مراسمی تقدیم داشت- من مطمینم که اگر فهیم بوسیله کرزی مورد بی مهری قرار بگیرد همینگونه کرزی و تیم اورا نیز مورد انتقاد و سرزنش قرار میدهد.
خپک زیر بوریا 

>>>   چند گپ:
یکم: مارشال فهیم هیچ وقتی رهبری ملی نبوده و با رهبر شدن هزاران سال نوری فاصله دارد
دوم: نه مارشال فهیم و نه احمد شاه مسعود نماینده تاجیک ها نبوده و نیستند. فهیم حتی از پنچرمین های پنجشیری هم نتوانست خوب نمایندگی کند
سوم: جنگ دزدانی به نام مجاهد با دالر امریکا و اروپا ادامه یافت نه با زور ایمان اگر بسیار ایمان قوی دارید بیاید حد اقل در برابر پاکستان در یک روز تا بدخشان فرار نکنید
چهارم: این پنجشیرها بخاطر رسیدن به قدرت دست به هر معامله و .... کاری میزنند و اگر همین حالا داکتر عبداله گک را مثلا وزیر خارجه بسازند با نه ائتلاف تغیر و امید است و نه کدام گپ دیگر
پنجم: مارشالک تان که یکی از دلایل مارشال شدنش فرار تا بدخشان بود هیچ وقت یکی از پایه های اساسی نظام نبوده است
ششم:مارشالک تان سلاح ها را بخاطر ایجاد صلح به برنامه دایاگ نداد، بلکه چاره نداشت در غیر آن میدانید که امریکایی ها چی میکردنش او با دادن سلاح ها هم خود را از خطر به گفته پنجشیری ها بچ کرد و هم چند بلندمنزل و پول چند تا اسپ دیگر را به دست آورد آخر مگر میشود که از یک چلی مسجد غیر این توقع کرد
هفتم: در مورد اینکه مارشالک هم مرد سیاست است و هم مرد عمل باز گفته پنچیرمین های پنجشیر گو هم نیست
هشتم: حیف این همه وقت من که برای که ........به نام مارشالک مصرف کردم. خودم را نمی بخشم.

>>>   هموطنان عزیز نویسنده مطلب خود محتوی را ندانسته تحلیل نموده است و پس از آن شما هم بدون اینکه اصل کلام را ببینید به نقد و نظر پرداختید .
آقای فهیم می گوید: مخالفین دولت بدانند نظام کنونی افغانستان خونبهای هزاران افغان است و چند نفر لاقید، چند نفر قاچاقچی و چند نفر خودغرض و قانون گریز نمی توانند این نظام را سقوط بدهند. اپوزیسیون دولت به رهبری آقای عبدالله نه لاقید نه قاچاقچی و نه هم قانون گریز است اینها همه اوصاف طالب هاست بعد آقای فهیم حق مطلب را ادا می کند و می گوید که اینها(طالب ها ) با این اوصاف توان سقوط نظام موجود را ندارند. آقای فهیم و هر آدم خردمندی می داند که استاد ربانی و آقای عبدالله در صدد سقوط دولت نیستند و حمل این مطلب از طرف نویسنده و فقط بیان اینکه برخی تحلیل گران معتقدند که این حملات لفظی غیر مستقیم به ائتلاف تغییر و امید به رهبری آقای عبدالله است، اشتباه محض است. شما این سخنان را چگونه تاویل نمودید و مراد را همرزمان پیشین ایشان قلمداد کردید. آیا می توانید سخنان بعدی وی را هم تاویل کنید .
آقای فهیم می گوید:نظام امروزی افغانستان متزلزل نیست،هر قدر که سنگ اندازی شود، هر قدر که ترور صورت بگیرد، هر قدر که تحریکات علیه دولت صورت بگیرد، من به شما اطمینان می دهم که نظام گسترش می یابد، قانونمندی در جامعه حاکم می شود و خس و خاشاک امروز یا فردا از بین می رود و روسیاهی برای شان می ماند. نویسنده بهتر است از خود بپرسد که آیا استاد ربانی و دکتر عبدالله و سایر بزرگان ائتلاف تغییر و امید آیا سنگ اندازی می کنند و آیا ترور می کنند آیا اینها در صدد بر انداختن دولتی هستند که خود سنگ بنای آنرا گذاشتند درحالیکه اپوزیسیون در هر دولت نه در صدد بر اندازی دولت بل در راستای اصلاح آن می کوشد هموطنان عزیز آقای فهیم استاد ربانی و دکترعبدالله هیچ کدام راضی به از میان رفتن دولت کنونی نیستند و هیچ کدام هم تحمل ندارند شاهد فساد و بدبختی امروز غربی ها و طالبان در این کشور باشند ، شما می دانید که این بزرگان هم زمان با دولت آقای کرزی، نیروهای خارجی،طالب ها ، حکمتیار ، سازگاری ندارند و هرکدام از این رقیبان دنبال فرصت هستند تا ضربه ای به این حرکت وارد کنند. از سوی آقای فهیم می داند که همرزمان اش از چه مردم داری برخوردار هستند همانهای که انتخابات را به دور دوم کشیدند و هیچگاه آدم سیاسی مثل ایشان کلمه خس و خاشاک را به این مردم که خود برخواسته از آنهاست استفاده نمی کند به و ضوح دیده می شود که منظور ایشان چیست پس چرا دست به بحران آفرینی های رسانه ای در این مقطع تاریخی می زنیم و اذهان عام مردم را مشوش می کنیم . در آخر اضافه می کنم که انتقاد ایشان از ا ئتلاف تغییر و امید در بدایت سخن شان امری است طبیعی در عرف سیاستمداران .

>>>   بخدا .... همراي اين فهيم . . . كته كه آبروي ما تاجك هارا ميخواهد در مقابل جيب خود ببورد ! و اينرا مي خواهم عرض كنم كه فهيم كلان ما نيست بلكه اشخاص خوبي مانند , داكتر صاحب عبدالله ,امرالله صالح و غيره را داريم _
فريد تنها غزني

>>>   چون وضع فرق کرده اشکالی نداره.
مفتی

>>>   نمي دانم عقلانيت ما به كجا رفته و حافظه تاريخي ما جه برسرش آمده است جرا سخن فهيم را ندانسته ياوه مي كوييم اين همان فهيم است كه ديروز از ارزش هايتان دفاع كرد و امروز نيز براي شما ميانديشد اكر فهيم در آن مسند نباشد شما به وجود افغان ملتي ديكري راضي مي شديد يا مي شويد شما انقادات تند اشرف غني احمد زي در برابر كرزي در مبارزات انتخاباتي را بياد داريد او امروز كرداننده مجلس بين المللي براي صلح است جرا با لفاظي كودنانه به جان يكديكر مي افتيم و با خطاب با كلماتي جون بنجشيري بلخي هراتي بدخشي قبيله انديشي خود را مي نمايانيم امري كه خود قرباني آنيم ودر صدد برجيدنش برخواستيم شما را به خدا اي كساني كه روزكاري بشريت را درس زيستن و برخواستن و ادب و اخلاق مي داديد امروز جه برحالتان آمده كه كسي كه هم ولايتي ات نباشد بيكانه اش فكر مي كني

>>>   سخنان اقاى فهيم به هيج وجه متوجه داكتر عبالله نيست, منظورش تنها طالبان و باس هاى ترياك است.يك عده افراد تفرقه انداز فورا موقع را مسا عد ديده شروع به كج قلمى كردند.بدانيد صف بسيار محكم است. اين افسانه ها جايي را نميكيرد.فهيم هيجوقت دست خودرا بر عليه دكتر عبدالله عزيز بالا نميكند.

>>>   اقای ترکمن اوغلو شاید که پدر غیر قانونی خود مسعود باشد که حساس یتیمی میکنی در غیر ان هیچ دری زبان ازاده خود را یتم احساس نمیکنند مسعود نه تنهاپدر تاجک ها نبود بل خجالتی بود در مقام تاجکها
افغان

>>>   چرا دوست مهترم حقیقت تلخ است حققت گفته شود و افغان پیپر بد شود افغان پیپر حقیقت است یگانه راهی حق و حق نواز به طرف افغان پیپر است خدا یاری اندرکاران افغان پپر زنده باد هر چی حقیقت است

>>>   این حالت ناگوار نیاز به این دارد که هر ملی شخصیت در فکر اتحاد و اتفاق باشد نه اینکه کس از پروسه مصلحت و ارامش دارد وه مجرم است پس مار شال فهیم قابل تقدیر است مخالفین مصلحت را بد گفتند.
سنگری

>>>   این مرد نماینده عقلان تاجیک است پس از بی عقلان شان توبه.

>>>   دوستان مردوم افغانستان سر نوشت شان بدستی کسا ن است کی این ها خودی شان به سر نوشت است معاوین ر یس جمهور محترم اقای ممممممممممرار شال فهیم از کجا مار شال شد این که یک عسکر مسعود بود وا حالی نوکر کرزی برادران تاجیک بسیار افسوز است و بسیار شرم است برای شمایان بعد شهادت مسعود فراموش کردین یک تاجیک وعبداله فهیم کسان دیگر نام شان را بازبان نمیاورد افسوز است کی رهبری شمایان بدستیی این نفر شده مسعود کسی بود در هر نقته پچشیر از غریب از یتیم بیوا از معزور هر وقت خبر میگرفت از رهبر تان و و و از عبداله عبداله پرسان کنید کی از کجا خبر گرفته وای بر شمایان کی رهبر شمایان یگ سک باز شده ودیگر شان کی نه تاجیک است ونه پشتون
جاوید از پروان

>>>   تمام رهبران جهادي افغانستان همينطوراند
دردوره اول چراداكترعبدالله از كرزي پشتيباني كرد
دردوره دوم چرا قانوني بيطرف بود
چرا اسماعيل خان از كرزي پشتيباني كرد
چرا فهيم معاون كرزي شد
من خودم طرفدارداكترعبدالله بودم اما حالا دانستم حيف راي من به اين ......

>>>   افغان اشغال!
مسعود افتخار تمام فارسی زبان ها و بخصوص تاجیک ها بوده، هست و در آینده هم خواهد بود.
تو فرزند ..... لازم نیست از تاجیک ها دفاع کنی، صد بار دهن ........خود را بشور بعداً نام مسعود بزرگ را به زبان بی آورد.
لطفاً پیامم را نشر کنید.
هراتی آزاد....

>>>   امروز كشور ما ، نياز به يك صلح سراسري دارد ، كه متاسفانه اين دورنما ، تا حدي غير ممكن به نطر مي رسد ، و به واقعيت جرگه صلح با موجوديت گروه هاي مخالف ، جيهه متحد ، تكنوكرات ها ، مردم عادي و طالبان و نيروهاي بين المللي ( صلح اضداد ) غير منطقي به نطر مي رسد. نظريات امرالله صالح در مورد اين كه اشتراك طالبان در دولت منجر به يك جنگ بي امان داخلي وخون ريزي مي شود ، دقيقا سخنان دوكتور نجيب االله رييس جمهور فقيد افغانستان را در هنگام آمدن مجاهدين به كشور در ذهن تداعي مي نمايد . من معتقدم كه اپوزيسيون دولت ، درست انگشت بر نقاط ضعف و كاستي هايي كه دولت و كابينه ي كرزي موجود است ، مي گذارند ، چون اين ناتواني ها آن قدر بزرگ هستند كه بدو ن تاملي زير انگشت بيايند و امروز حتا افراد عادي جامعه اين را درك كرده ا ند.
چطور مي توان كساني را كه به حقوق مدني و اساسي معتقد نبوده و به آزادي هاي ابتدايي اتباع كشور ، مانند ، حق تحصيل ، حق كار زنان ، موجوديت يك نطام دولتي غير وابسته ، و ختا احترام به حقوق فردي از قبيل ، گذاشتن مو ، موسيقي ، تلويزيون ، عكس گرفتن ووو ... در يك نظام دموكراسي جاي داد و تناقضاتي كه در گفتار جناب مارشال صاحب فهيم از زماني كه احمد ضيا مسعود جانشين شان شدند ، تا امروز كه دو باره به اين سمت انتصاب گرديده اند مي رساند كه جناب شان يك فرد نظامي بوده اند ، اما در سياست ، كارشان مي لنگد ، زيرا با تاييد اين طرح نه تنها به همسنگران ديرين كه به خود ضربه اي مهلك تربي وارد مي نمايند ، و افغانستان در حال جنگ ، كه امروز مردم حتا مفهوم واقعي دموكراسي را نمي دانند و دولت نتوانسته به مردم بفهماند كه دموكراسي خود سري و ابتذال نيست و در اين رژيم مي توان ، از تمام حقوق و مزاياي يك انسان امروز ي و متمدن برخوردار شد ، و با عياشي و خوش گذراني عده ي بي تفاوت در برابر جريانات امروز كشور ، و اين كه از هر سري براي تخريب نطام صدايي بلند مي شود ، و دولت نتوانسته فرهنگ سازي كند و جهره ي دموكراسي واقعي را به مردم نشان دهد ، دموكراسي به ورطه ي غوغا سالاري سقوط نموده و فساد در دستگاه دولت ، مزاياي دموكراسي را از بين برده . به اين شيوه ظلم صورت گرفته ، همان طور برداست نادرست مخالفان مسلح دولت از اسلام ، چهره زيباي اسلام را در انظار جهانيان مخدوش ساخته ، در حالي كه دين اسلام دين معرفت و شفقت و ترحم به هم نوع است . مارشال صاحب فهيم بايد در ابراز نظر فعلا عجله ننمايند بهتر است .

>>>   جناب مارشال صاحب!
مردم که از باغ و بته، زن و فرزند، ناموس و وطن به قیمت جان شان دفاع کردند و از برکت آنها رتبه مارشالی افتخاری در نصیب تان شد حالا توقع نداشته باشی که بازهم فریبی که تو خورده یی آنها هم بخورند. چند سال زنده خواهد بودی، یک سال، دوسال، ده سال..................یا در تمام عمر، خود را تکان بده و سر در گریبانت درآر، دشمن دیروز ات پاه در گلویت مانده و تو از حنجره کرزی آغا گپ میزنی، وای به حالت!
کرزی که دیروز از ترس جان خویش حتی نزدیک بود از نزدیک ترین و محرم ترین عقارب خود بگذرد و بشما برادر خطاب کرده و چه چاپلوسی های نبود که نمیکرد ولی متاسفانه امروز مانند عروسک از شما استفاده مینماید و بر علیه کسانیکه به دفاع از تو بیخبر در مبارزه قرار دارند استفاده مینماید، وای به حالت.

>>>   سلام برای همه
لعنت الله (ج) بر قوم پرستان مليت پرستان زبان پرستان سمت پرستان منافقين مرتدان کافران وطن فروشان جاسوسان چاپلوسان شياطين وپيروان اينها .ای مردم افغانستان از الله (ج)بترسيد که حال روزهمه ما ازين بدتر خواهد شد.
ما تا احترام دين پاک اسلام را واحترام خود و يکديگررا نکنيم وطن ما هرگز آرام و آباد نخواهد شد
الله (ج) ميفرمايد هر کسيکه راه مرا تغير بدهد سخت بدبخت ميشود ودر غضب من گرفتار ميشود
امروز ما يگديگر را ملامت ميکنيم اما طرف خود هيچ نگاه نميکنيم در حاليکه از همه کرده ما خودما مقصروگناهکار استيم .کور خود بينای مردم بس است اگر نه روزی انشاالله ميرسد که پشيمانی فايده يی نخواهد داشت .موفق باشيد انشاالله به اميد آزادی افغانستان وآرامی مردم مسلمان افغانستان الله اکبر

>>>   اقای فهم آبرو و حیسیت مجاهدین را برده و خودش را به کرزی و تیم تمامیت خواه او تسلیم نموده است .
او فقط از نام مسعود استفاده نمود و حالا به تمام رهروان مسعود دشنام میدهد و آنان را دشمنان افغانستان معرفی میکند .
او نتها در بین نروهای مقاومت جا ندراد بلکه در پنجشیر نیر آبرو ندارد او فقط میتواند با ده ها بادیگارد در کابل و یا پنجشیر گردش کند و یا با مردم ملاقات داده باشد او در ارگ خواهد ماند تا زمانیکه او را کرزی مانند سگ بیرون کند یا همانجا پوسیده شود یا به دست مردم وطن دوست مردار گردد .
سرنوشت انسان بی هویت بالاخره چنین اشت .
این فرد نام پنجشیر را نیز بد نام کرده است تما مردم پنجشیر از زن و مرد حتی کودکان پنجشیر از او نفرت دارند
او چون در بین مردم جای ندارد خود را به کرزی فروخته چون بازگشتی برای او به مردم اش امکان ناپذیر نست .
صالح از سویدن

>>>   مارشال صاحب از کسی نام نبرده است پس غیبت نکنید و تهمت نزنید
فقیر

>>>   فهیم به تازه گی درک کرده که حرکات عبد الله بنفع غربی ها است که در صورت تحقق فهیم اعدام و دارایی اش ظبط میگردد چون ما ل ملت است
انجنیر نظری

>>>   واطندارا همه من شما میدانم وهمه شاهد بودم بعد از رفتن روس چی خیانت ها شد در سراسر افغانستان پشتون باتاجیک هزاره وزبک همه از تریق خود هر نوع خیانت کرد من بعد از جند ین سال در افغانستان خود بر گشته بودم در چار قلا در خانه دوست خود بدم شاید تا زندا باشم فرامش نکنم شب تا صح از کوی پغمان واز کوی تلیوزن از کوی پهنتون و ازکوی سر اسیاب دشت برچی را میزد روزی دیگر معلوم شد 570 مرمی راکت انداخت شده پشتر شان از طرف احمدشاه مسعود فیر شده بدن روز دیگر گل بادین صاحب طرف تاجک نشین را زیر راکت گرفتن برادران افغانی انها کی بودن یک شان اسلام ودیگر شان کافر نه همه اسلام بودن داد از اسلام میزاد هم اینهان خیانت کرد پشتر از همه همین احمد شاه مسعود واندر کار شان بود همین فهیم همین عبداله بود
از دینمارک افغانی

>>>   به نظر من فهیم از احمدی نژاد تقلید کرده که سال گذشته مخالفین اش را در یکی از سخنرانی هایش خس وخاشاک خوانده بود مشکل سردمداران فعلی همین است که از خود چیزی برای گفتن ندارند باید یا مقلد ایرانی باشند یا از پاکستانی.
قذافی از لیبیا

>>>   دوستان بیاید درفکر تخریب وتخریش مارشال نشویم این راه بجا وموثر نیست راه درست وحسابی اینست ما بفکر وچاره فرداشویم پیشنهاد من اینست بگرد یک محوریت مانند امرالله صالح متحد وبیسج گردید وبگذارید مارشال درپالیسی هایش چه دست آوردی را بوجود خواهد آورد اگر دست آورد فردای آن خوب بود نمبر خوب درتاریخ خواهد آورد ونمبر کم آورد جواب خودرا بروح پرفتوح مسعود بزرگ خواهد داد تخریب وتخریش مارشال بسود مردم مانیست اگر سیاست میکنید راه درست اینست که مارشال درامتحان تاریخ قراردارد اگر نقش درست ایفا کرد تاریخ قضاوت خوب خواهد کرد واگر نکرد نمبر آن کم خواهد شد این سیاست دشمنان است که مارا بجان هم می اندازد ما باید فریب دشمنان خطر ناک خودرا نخوریم هم مارشال را تخریب کنیم اورا توسط ما ضعیف کند باز باقی مردان بزرگ ما را باتوطیه وشانتاژ ازعرصه سیاست بدور به اندازد این فکر را دقیق سنجش کنید تا خدای ناخواسته هم اورا ازدست بدهید وهم بتدریج شخصیت دیگر را با دسایس ازبین خواند برد دراین لحظات حساس اشتبا] نکنید همهرا وظیفه بهید از جناب مارشال نیز میطلبم تا شخصیت ذیگر اندیش را آماج تیر زهرآلود قرارندهد

>>>   طعنه مزن برکسی بر قوم یانژادی ای برادر من
گربشناسی او را هوشیار هستی این معمای زیبا را
او که فریب دهد همه را ازبک و هزاره و تاجیک را
گر بخواهد کار خوب کند در دولت اسان بود فساد و فریب اسان دور کند
اما ای برادر چه کند در ذات او فریب و حیله فوار کند
او دنیا را به غریبی مردم حیله کند جیب قوم از خون ملت کند
گهی برتو و گهی برما زند و انگهی به بیگانگان بیچاره زند
علم ازدین و غیرت افغان زند شوربای چرب برخود تفرقه به ملت زند
گهی بریک رهبر گهی بررهبر دیگر بیچاره زند اسلام بدنگون قوم خود درخون کند
رهبران ازپی منفع خود این ان همه تاریخ ورق زند
دوستدار شما کابل هموطن خواهش نشرداریم

>>>   این مارشال بیچاره را نمیدانم مسعود ازکجا پیدا کرد؟ بزرگترین گناه مسعود هم همین بود که دورخود آدم جمع نکرد. هرچه ..... وگوش بفرمان بود، آنهارا دورخود جمع کرد. سرانجام همین آدمهای بی عرضه وبی سواد اورا دردام ترور گرفتارکردند. واین پند بزرگ سعدی را که سده ها پیش گفته بود، نا دیده گرفت که:
سعدیا شیرازیا پند مده کم زاد را
کم زاد اگرعاقل شود گردن زند استاد را.

>>>   آقای مارشال صاحب روز سه شنبه 27 جولای در وزارت بهداشت افغانستان سخنرانی نمود کسانیکه این سخنان را تا اخر شنیده اند اعتراف خواهند کرد که جنین سخنانی مایه خجالت و آبروریزیست او چشم های اش را پت نموده و دهان ود را باز و چنان از روی بیسوادی با حرکات مسخره گپ زد که همه خنده خود را پنهان میکردند و اوبا سر وگردن و ژست تمسخر آمیز گپ میزد ایم معاون اول رئیس جمهور افغانستان است
گفته میشود او با مهمانان خارجی اصلا ارتباط نمیگیرد چون او با هیچ زبان خارجی آشنائی دارد و نیز از آن میترسد که شاید کسی از درجه تحصیلات اش پرسان کند و او مجبور شود حقیقت را بگوید او نمیتواند دروغ بگوید و راست اش هم این ست که او در پنجشیر در دوکان سبزی فروشی کار میکرده است.
در صحنه سنخرانی او انسان خجالت میکشید همه چشم های خود را از خجالت به زمین دوخته بودند خصوصا وزیر بهداشت افغانستان .
چنین شخصی افتخار حضور در نیروهای مقاومت ملی افغانستان را ندارد بهتر است او درکنار کرزی وتیم قبیلوی او بماند تا یا از رگ اخراج و یا به دست مردم افغانستان به سزای عمال کثیف خمو برسد .
ناهید از پروان

>>>   ناهید جان، همین که دروغ گفته نمیتواند، آدم خوبی است، کسی که دروغ بگوید هر کاری میکند.
هراتی..

>>>   فهیم و سیاست هاهاهاهاه.....
غ.م.ک. از جرمنی

>>>   سلام هراتی جان
اگر مارشال صاحب دروغ هم بگوید که دوکتورا دارد
کی خواهد باور کرد و کی در قیصه اش است که از ایشان
پرسان کند ،تا صنف دوم باور کردنی است ،چونکه اسم خود
و پدرش را به خوبی مینویسد.
ملخ اندام از لیسه مریم

>>>   برادران بیاید بجای تفرقه و تجرید از اتحاد همدلی برادری و بجای شحصیت کشی به احترام از شخصیت های ملی و جهادی خود از شهدا گلگون کفن خود ( احمدشاه مسعود سردارمحمد داودخان داکتر نجیب الله و سایر فرزندان این وطن که بنابر توطعه خارجی ها جان شیرین شان را فدای این وطن و مردم کرده اند ) احترام بگذاریم و در پی تحقق ارمانهای انان باشیم
سر فراز از کابل

>>>   آقای فهیم اگر آلان هم از معاونت برکنار شود دوباره همان حرفهای قبلی اش را می زند و به اپوزیسیون تبدیل می شود. درکشور ما کسی که به منافع ملت بیاندیشد چندان به چشم نمی خورد و لااقل در شرایط فعلی کشور اکثر بزرگان به منافع شخصی خود می اندیشند و بر طبق آن موضع گیری می کنند.

>>>   همه به زعم خود راست میکویید اما هزار لعنت بر بدکوی و تفرقه تفرقه انداز کتمان کننده حقایق
حقبین


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است