10 سال آینده در کجای جهان ایستاده ایم؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۴۰    ۱۳۹۵/۸/۲۸ کد خبر: 124378 منبع: پرینت

با تداوم همین وضع و با ادامه ی روال کنونی، شما بعنوان خواننده و بیننده و شاهد و شنونده ی اوضاع روزمره ی افغانستان از مناظر مختلف سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و امنیتی، 10 سال آینده را چگونه ارزیابی می کنید؟

پشتون ها، که این روزها نقش موریانه های وحدت ملی را به خوبی ایفا می کنند، بازیگر اصلی صحنه ی سیاست خارجی در منطقه و جهان هستند و همچنین کلید خزانه ی ملی را در دست خود می فشارند و در اختیار خود گرفته اند یک دهه ی بعد کجا خواهند بود و چه خواهند کرد؟

تاجیک ها، که متاسفانه قوه ی تشخیص درجه ی اهمیت و اولویت بندی امور را از دست داده اند و بیشتر وقت خود را به سخن پراکنی و مجالس خودنمایی و تفرقه داخلی و برنامه های اجتماعی کم اهمیت و مرده پرستی روی آورده اند، 10 سال آتی را چگونه خواهند گذراند و در کجای قدرت خواهند بود؟

هزاره ها که از دیرباز مورد حمله ی فرهنگی و جنگ نرم روانی اقوام دیگر و بیگانگان و خارجی ها بوده اند و این روزها بیش از پیش چنددستگی را میان جوانان و نسل جدید خود با رهبران بی تجربه و جاه طلب در قیاس با رهبران قافیه باخته ی ارگ نشین و معامله گر خود تجربه می کنند؛ می توانند خود را همچنان در صفحه ی شطرنج و عرصه ی رقابت بر سر قدرت و چوکی حفظ کنند یا خیر؟

ازبک ها که همچنان تنها یک چهره ی شاخص و پیشرو دارند و همه ی ترک تباران صرفا به آن متکی هستند و وی نیز چندان آگاهی سیاسی درست و فهم دقیقی از اتخاذ تدابیر لازم در خود ندارد یک دهه ی بعد را چگونه از سر خواهند گذراند که بیش از این ملعبه ی قوم ارگ نشین و نیز توطیه های درازمدت ترکیه و امریکا قرار نگیرند؟

دیگر اقوام و اقلیت ها اعم از ترکمن، سادات، ایماق، هندو سیک ها چطور؟ آیا می شود با دوچندان کردن تلاش های گذشته و کنونی، بر سیطره ی قوم خاصی بر اریکه ی قدرت فایق آمد تا حداقل شاهد تبعیض های کمتر و حق خوری های کمرنگ تری نسبت به جوانان 10 سال بعد این گروه باشیم؟ یا می توان به نقش بارز در ارگ نیز امید بست؟

حال فارغ از اینکه متعلق به کدام قوم و قبیله از کدام مذهب یا متعصب به کدام اصول هستید، سرنوشت افغانستان را در یک دهه ی بعد چگونه می بینید؟ نظر به ایفای نقش فعال و پیگیر امریکا، ناتو، قدرت های منطقه و همه ی اقتضایات و ملزومات اعم از وحدت، بینش سیاسی، عزم اقتصادی، اراده ی امنیتی و جهاد فرهنگی برای تغییر در حال و روز قلب منطقه، 10 سال آتی در کجای جهان خواهیم ایستاد؟

کد (8)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   نظر به اینکه تصامیم خارجی بیشتر رول عمده را در مهار وضعیت بحرانی در افغانستان بازی میکند به این لحاظ افغانستان دراولویت تصمیم گیری های قدرت های بزرگ قرار ندارد .
به چند دلیل گفته میتوانم که در 10 سال آینده ما در عین شرایط که امروز هستیم خواهد بودییم :
1-در قدم اول قدرت ها باید مسله کشور های خلیج فارس را حل بسازند
2- از لحاظ تنش های داخلی بر سر قدرت در افغانستان و عدم موجودیت مدیریت سیاسی .
3-پیچیدگی جنگ و نبود تعریف روشن از شمن
4-عدم استقلالیت اقتصادی و وابستگی اقتصادی به کشور های خارجی
احمدی

>>>   سوال به جا و درخور تعمق است. ولی پاسخ به آن بیرون از حدود تفکر سیاسی تنگ و قوم گرای مردم افغانستان قرار دارد. بدین علت، کلید پاسخ دقیق به این سوال در دست آقای ترامپ و همکارانش قرار دارد.
گلداد کابلی

>>>   كشور ما حكم رواى تمام كره زمين ميشود.
زيرا :
تمام مردم دنيا در ديگر كره ها زندگى خواهند
ح ع

>>>   10 سال آینده طالبان پشتون ها خیلی پیشرفت می کند مسلا
یک تاجیک ویا یک هزاره یا یک اذبک به محض دیدن یک نفر پشتون
پا به فرار میکذارد جان شیرین هست باید فرار کند و اگر فرار نکند هدف حمله انتهاری قرار میگیرد
جاغوری

>>>   ده سال چي كه صد سال هم تير شود افغانستان هم چنان مهره بازي قدرت هاي جهان خواهد بود فكر نكنم اميدي باشد

>>>   پشتون ها با وجود همه ى مشكلات كه دارند همه در يك محور قومى واحد عمل مى كنند و تنها از همين آدرس با جهان سخن مى گويند ، براى همين در داخل براى پايدارى اقتدار واحد يكدست و هم پيمان اند و جهان هم آنها را به عنوان يك قدرت مطرح جدى مى گيرد.

>>>   بنظربنده در (10) سال آینده مردم تاجک را ازلحاظ قدرت درلیست اول ومردم هزاره را ازلحاظ فرهنگ وسواد در لیست اول مردم پشتون را ازلحاظ خرابی جنگ وتفنگ درلیست اول وهمچنان ازبیک را ازلحاظ بیکاری وبی روزگاری درلیست اول خواهیم دید.
ع

>>>   مضمون فوق را مطالعه نمودم به جواب شما عرض شود که اولا بخاطر رفاع و پیشرت کشور وحدت ملی حفظ شود ثانیاه بدون اشتراک سایر اقوام اوردن صلح و پیشرفت جامعه نا ممکن است اینکه کی کلید را فعلا در دست دارد مشکل نیست هما اینکه که خدمت واقعی کرده میتواند مهم است در مورد برادران پشتون عرض کنم کی طی مدت زمام داری محدودیکه در این سرزمین داشتند ودارند نتوانستن مصدر خدمت به کشور و مردم شوند که یک واقعیت است یعنی حچ قوم به تنهای در این سرزمین به رفاع واسایش هماگانی دست یافته نمیتواند به جز اینکه و حدت حفظ شود و مشارکت ملی در دولت و حکومت تمثیل شود در غیر ان شاید نسل های اینده هم با همین پرابلم مواجه باشند

>>>   به ارتباط سوال نویسنده محترم!
اولآ ازین سوالیکه شما مطرح نمودید استقبال می کنم ، کاشکی هر هم وطن ما در باره سرنوشت خود و آینده کشورش چنین سوالاتی را از خود و از هموطنان خود مطرح نموده و در جستجوی جوابات آن باشند که یقینآ خالی از مفاد نخواهد بود.
ثانیآ: نویسنده ای خیلی ها قبل راجع به افغانستان چنین نوشته بود: پشتون ها عقب مانده،تاجیک ها درباری،اوزبیک ها بدون رهبری و هزاره ها محروم و محکوم اند.با اساس این نظر در افغانستان جنگ چندین دهه آینده دوام خواهد و فدرت سیاسی مطلقآ بدست پشتون ها خواهد بود وجامعه به جای پیشرفت به عقب خواهد رفت .اگر حد اقل وضیعت موجود را حفظ کرده بتوانند باز هم موفق خواهند بود.آیا شما می توانید توسط پولیس بی سواد که از قانون آگاهی ندارد ،قانون را تطبیق و از آن حفاظت کنید؟ و یا توسط مردمان بدوی و قبیله سالار جامعه را به سوی ترقی و رفاه سوقداده می توانید؟ یقینآ نه!
ده سال بعد هم در امروز قرار داشته باشیم مردم ما خدای خود را شکر گذار باشند.از بد بدترش توبه!
هرکسیکه روز بهی می طلبد از ایام == مشکل آنست که هر روز بدتر می بینم
ف-شاکر

>>>   ده سال بعد ما جز از خاک پاکستان میشویم وپنجابی ها خیلی خوب میدانند چگونه مارا رام گردانند تا مانند سایر انسانها منتها در سویه پائینتر زندگی کنیم
ر

>>>   باآقای (ع) موافقم
اوهمیشه حرف های دقیق میگوید.
غ

>>>   سوال بجایی بود اما پاسخ آن بسیار مشکل است اگر خدای ناکرده وضع به همین روال باشد احتمال از هم پاشیدگی حکومت مرکزی می رود و شاید اقلیت ها از حصار کنونی رهایی یابند

>>>   لکه ونه مستقیم په خپل مکان یم.
که خزان را باندی راشی که بهار.
ده سال آینده در همین جایی که هستید، خواهید ماند، زیرا در پانزده سال گذشته نیز چنین بوده است.

>>>   مه که فکر میکنم، ده سال بعد از این روز ما مزدور تر از این روز خواهیم بود. امروز نخبگان در مزدور شدن با هم رقابت میکنند. ده سال بعد آحاد ملت. چون ما نه علم داریم و نه سرمایه. مدرک های تحصیلی فعلی هم اکثرش تقلبی و نمایشی است. چه با شرق دوست باشیم و چه با غرب. آنها می آیند در زمین های پرآب و حاصل خیز ما باغ و باغستان میکارند، منابع غنی ما را استخراج میکنند، و خود ما را در خانه خود ما مزدور میگیرند و از منابع ما استفاده میکنند، در نتیجه همه ما برای امرار معاش و به خاطر ناگزیری از ادامه حیات برای مزدور شدن به بیگانگان باهم رقابت میکنیم، اما یک احتمال ضعیف وجود داره که ما همه با هم تلاش کنیم، ولو به هر سختی میشود همین سرمایه و دانش موجود خود را به کار انداخته منابع زیر زمینی و رو زمینی خود را استخراج کرده و خودما بازهم تاکید می کنم خود ما نه کسی دیگر، خود را از این فلاکت نجات دهیم

>>>   ما که تاحالا زنده گی خود را در کشور خراب شده
افغانستان نفحمیدیم که چطور تیرشده از خداوند میخاهم که مثل جاپان یک بم اتم بزنندکه همه نسل
جنگی و زورگویی و چوروچپاول وجهادی و داعشی
طالب والقاعده همگیشان باخوب و بدبرای جواب دادن
پیش خداوند بروند تا یک نسل نو و بدون تفکرهای وحشیگری ظهورکنددیگه رقم افغانستان جورشدنی نیست.

>>>   پشتون ها که تجربه شان را ثابت کرده اند که قدرت را دوست دارند اما تفکر ایده آل وذهن کنجکاو برای پیشرفت ندارند بر خلاف که در اصل کشور ما نامش افغانستان هست ولی دلهای پشتون بیشتر برای آن طرف مرز یعنی خوش خدمتی سندیها وپنجابیها می تپند تا سر زمین وکشور افغانستان!تاجیکها هم که قهرمان جنگ سالارشان دیگر نیست اما فعلا جنگ قدرت ورقابت داخل جمعیت هست،دیگر فکر نکنم دوباره قد راست کند وبه قدرت برسند، نسل نو هزاره ها به شدت تشنه ای عدالت وپیشرفت هستند البته قید خلیلی ومحقق را به عنوان رهبران شان بزنند چون تجربه نشان داده اند که این دو هیچ کاری در شأن هزاره ها انجام نداده اند،بنا بر این هزاره ها همچننان در تکاپوی عدالت،پیشرفت وقدرت در حرکتند!‏ ازبکها هم دنبال روی هزاره ها خواهدبود البته در سایه ای رهبری دوستم.نتیجه آخر هرچه دیگر اقوام برای پیشرفت کشور تلاش کنند چند نفر پشتون خائن ارگ نشین خیانت کنند همه تلاشها بر باد خواهند رفت وماهمچنان بجای که پیشرفت کنیم عقب گرد خواهیم کرد وبیشتراز دیروز محتاج دیگران.
نادرشاه

>>>   افغانستان بدتر از امروز در ده سال بعدي خواهد بود مثليكه حالا بد از ده سال قبل ودهه ء قبل ان و دهه اي قبلتر ان و دهه ء قبلتر از قبل قبل ان بود و علت انهم معلوم است (سوء استفاده از دين و مذهب و بي سوادي مردم)
<<<كابلي

>>>   تمام بدبختی های امروزه درکشورعزیزمان ازدست همین پشتون هاست اگراینهادست ازنوکری وغلامی بردارندهیچ گپی نیست وطن امن وامنیت است.
شفق

>>>   شما خود در اين سرزمين آمدگي هستيد سكونت اصلي شما دامنه هاي كوه سليمان است اين به اين معني است كه مهمان ناخوانده صاحب خانه را جواب ميدهد

>>>   امیدوارم که خداوند تا ده سال آینده بالای این جاهیلستان(افغانستان)غضب شود و جغرافیه آنرا از کره زمین محو ونابود کند وجهان را از شرش بیغم سازد.
ف - بیگانه

>>>   چرا ده سال دیگر چرابرای سال آینده خود فکرنکنیم
که برای ده سال بعد فکر کنیم ما در شرایط قرار داریم که باید زود و سریع تصمیم بگیریم تا ده سال
کی زنده و کی مرده فکر حالا را بکنیم که وقتی صبح از خانه بدنبال روزی حالال میبرایم شب را معلوم نیست که برگردیم یا نی زن و اولاد ما وقتی
یک ساعت ناوقت یادیر میکنند هزاران فکر به ذهن
آدم خطور میکندبااین شرایط که وجود دارد معلوم است که فعلا افغانستان دریای ناامنی است و تا ده سال دیگراقیانوس ناامنی درست میشود فکرش را بکنیدکه همه طایفه ها باسلاح های مختلف مسلح هستند انواع قاچاق توسط زورمندان صورت میگیرد
اعتیادبه انواع موادمخدر هرروز باسرعت سرسام آوری
روبه پیشرفت است انواع زورگیری و اخطتاف گیری
ازمردم توسط زورمندان فحشا و عیاشی روزافزون
واگر داعش و طالب هم در کنار این عوامل باشد دیگر فکرش را بکنید که افغانستان بعداز ده سال چی خواهدشداگر یک فکر بحال خود و آینده اولادخور نکنیم تاده سال شاید وجودنداشته باشیم که
ببینیم دنیا در چی وضعیتی است ..م ی

>>>   پشتون ها اکثر قدرت در دست مافیا و ایخوانی های پشتون است که فقط زر اندوزی میکنند و دیگران را برای حور جنت تشویق میکنند،تاکه روحیه پشتون ستیزی در بین یک تعداد از شما باشد روز خوب نخواهد داشتیم چون یک چند متحجرو غاصب به نمایندگی از تاجک در چوکی هستند که نه تنها ملی فکر نمی کنند بلکه در جق تاجک ها در قدم نخست ظلم میکنند حق شان را اینها میخورند، اکه دوستم از ترک تبار ها نماینگی کند حال این مردم نیز بهتر نمی شود و نه به منافع ملی کار خواهد کرد و هزاره خو کسانی که در راس هستند هرچه کش کنی به داخل این ها به طرف قم میلولند.ولی در هرقوم کسانی هستند که به منافع ملی فکر میکنند که روزی دورنخواهد بود که اینها در سطح تصمیم گیری به قدرت برسند و روی تمام متعصبین قومی و مذهبی را سیاه کنند. افغان

>>>   باجناب شفق وجناب ع موافقم.
امین کریم

>>>   افغانستان فقد مالی پشتون ها است

>>>   آمادگی های لازم جهت تجزیه کشور باید گرفته شود۰ پشتونها از طالب تکنوکرات خلقی اوغان ملتی تا گلبدینی همه باهم فرق ندارند۰ غیر پشتونها متحد شوید و حساب تانرا از این جنگ و خشونت دائمی پشتونها جدا کنید۰
تجزیه به نفع غیر پشتونها است چون از این جنگ دائمی، بیفرهنگی، اضافه خواهی و وحشت دائمی پشتونها برای همیشه بیغم میشوند۰
کشور ها و ملت های دیگر پیشرفت کرده اند چون پشتون ندارند۰

>>>   راستش این که ده سال بعد به همین نقشه وموقعیت جغرافیای خود نیستیم یا ایلت پنجم ویا ایلت پنجاوسوم ویا استان از استان های و... هرکشوری را که مزدورانش زور بیاید ازان خواهیم شدچه اینها گلیم استقلال را جمع نموده وفاتحه ای ملت وکشور را خوانده اند
ایمک لی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است