آنچه حکمتیار را از دیگران متمایز می کند
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۱۴    ۱۳۹۵/۷/۱۰ کد خبر: 121842 منبع: پرینت

اکنون که گلبدین حکمتیار، (اگر زنده باشد) دیگر طرف های مخالف مسلح اعم از حقانی، طالبان و داعش را به حال خود رها کرده و صلاح را در این دیده است که به احزاب و جریان های سیاسی فعال در داخل افغانستان بپیوندد؛ باید وی را از اشتباهاتی که دیگر سران و مجاهدان کردند بر حذر داشت.

وی و حزب اسلامی تحت امرش، مطالبات و مواضع متفاوتی از دیگر احزاب حاضر در کشور اختیار کرده و داشته است که تاکنون حکمتیار را در اذهان عمومی و نیز جامعه ی جهانی خاص و متمایز می ساخته است اما اینک با تزریق در بدنه ی حکومت اگر نتواند لابی ها و باندبازی هایش را مدیریت کند به سرنوشتی مشابه دیگر همرزمانش دچار خواهد شد.

کم نیستند مجاهدان جنگ طلب، جنایتکاران جنگی، سران احزاب و چهره های شاخص سیاسی که با زدوبندهای عجولانه و موضع گیری های ناشیانه ی خود، نه تنها خود را از چشم مردم ملکی انداخته اند بلکه مورد بی اعتنایی محض ارگ نشینان و باداران خارجی نیز قرار گرفته اند و کاری جز سخنرانی های ملال آور در سالگردهای مناسبتی مختلف ندارند.

حال باید نقاط قوت و ضعف جناب گلبدین صاحب را در یک کفه ی ترازو و دیگر هم رزمان و هم مسلکانش را در کفه ی دیگر ترازو قرار داد تا بتوان پیش بینی کرد که آیا حزب اسلامی با مواضع پر سروصدای خود در خصوص دعوت از طالبان به صلح یا آزادی آنان از زندان ها می تواند ورق را برگرداند یا همچنان منفور باقی خواهد ماند؟

کد (8)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   جنایات مسعود کمتر از حکمتیار نیست وقتی او قهرمان ملی است خوب به حکمتیار هم عنوان قهرمانی بدهید .همه چیز حل میشود.

>>>   برادر عزیز تو راکتیاررا با آمرصاحب برابرنکو

>>>   غولبیدین راکتیار که از زمان حومت سردار محمد داوود خان تا امروز در پاکستان زیر نظر ای اس ای پاکستان در کشور ما قتل وترور و انتحار وانفجار را انجام داده و از غلامان حلقه بگوش پاکستان میباشد وهیچگاهی بطرفداری از مردم افغانستان و دفاع از کشور شان قرار نگرفته بلکه بر خلاف ان عمل کرده است اما احمدشاه مسعود قهرمان ملی کشور بر خلاف غولبیدین همیشه در پهلوی مردم و در دفاع از استقلال و تامین امنیت مردم اش دربرابر متجاوزین کمربسته بود و مقاومت واستاذگی کرده وحتی جان شرین اش را در این راه قربان کرده است هرگز باهم مقایسه شده نمیتوانند بین این دو شخص فرق فاهش وجود دارد که همه مردم انرا درک کرده اند .

>>>   گلبيدين واقعآ يك تروريست جهانى است. ديده شد كه بنام صلح هم سر باز هاى قهرمان افغانستان را در قندز به شهادت مى رسانند. واقعآ يك قهرمان تروريست ها است .

>>>   یک یاغی با یک صاحب خانه برابر نمیشه غازی

>>>   راکتیار ملی برایش نام مناسب هست

>>>   کدام صاحب خانه

>>>   جیره خور آی اس آی وبازگشت آبرومندانه؟!
تفاهم نامه مجازی از قباحت جلاد کابل نخواهند کاست. گلبدین حکمتیار در دامن استخبارات بیرونی نام کشیده است نه نزدم مردم باشرف وباعزت افغانستان. پس جلاد کابل را نمیبخشیم:

>>>   ضربه ای که ربانی . احمد شاه مسعود. و حکمتیار و مزاری به افغانستان زدند جبران ان نا ممکن است . اینها باعث نابودی افغانستان و کشتار ملت افغانستان بودند . اگر ما مردم افغانستان واقعا میخواهیم صلح به کشوره زیبای افغانستان برگردد باید تمام گروه ها و و چهره های سیاسی را به کنفرانس صلح دعوت کنیم و به خواسته های یگ دیگر احترام قایل شویم و تعصب قومی را کنار بگذاریم و افغانستانی بهتر از فردا بسازیم . به امید چنین روزی .
والسلام حبیب الله یوسفزی

>>>   این مذاکرات هیچ وقت موئفق نمیشود برای اینکه مهره خبیث شرارت و بدبختیهای قبلی و شریک فعلی افغانستان یعنی این قاتل هزارن افغان که از طالبان دست کمی ندارد اشتراک میکند. شما نتیجه را خواهید دید.

>>>   دراین عصروزمان دیگرریاست جمهوری بدردگلبدین حکمتیار
نمیخوردچونکه یک پایش ای لب گور اس وپای دیگرش اولب گوراگر
ریس جمهورشودگلبدین باید یک کناراب پنجاه
منزله درروبه روی ارگ ریاست جمهوری جورکنه که مردم
بیادطالی بدگلبدین بروند(....)کنند بخاطرکه ریاست جمهوری
درپس پیری حین ....
ش ی

>>>   حزب اسلامی به رهبری گلب الدین راکتیار در حقیقت حزب غیراسلامی ومزدورعملاُ در دولت حامد کرزی و دولت ع وغ وجود داشته وبا خصلت منافقت که دارد ، میخواهد خودرا تبرئه کند که ضد امریکا وناتو است ۰ درحالیکه این حزب مکار ومنافق نوکر آی اس آی بوده واز طریق آی اس آی تمویل گردیده ورهبرانش اکثراُ بخاطر تفریح وچکر ویا تداوی به کشور های اروپائی وامریکائی در سفر بوده و جنایتکار معروف وغلام حلقه به گوش پاکستان آقای راکتیار وطنفروش با فامیلش درپاکستان زنده گی نموده وفعالیت های تروریستی اش را ازآنجا انجام میدهد ، درحالیکه این خائین مشهور هم به نعل میزند وهم به میخ!
منتها آقای راکتیار وطنفروش بداند که بیشتر ازاین دربخش تقسیم قدرت در دولت ع و غ سهمی بدست نخواهد آورد واز پای نحص این جانی و قاتل و وطنفروش کشورما دوباره تباه خواهد شد ودولت اشرف غنی احمدزی ۱۰۰ ٪ سقوط خواهد کرد ، بهترین مکان به این قاتل وجانی ـ پاکستان تروریست پرور بوده واین شیطان بزرگ در افغانستان جائی پائی نخواهد داشت
غلام نبی لوگری کارمند وزارت اطلاعات وکلتور

>>>   ازموده را ازمودن خطا است.

>>>   آفرین بر نظرخوب شما حبیب الله جان یوسفزی به امیدصلح دائمی در افغانستان غزیز
ع از گلران

>>>   همه تباهی و دربدری از دست این خبیث تاریخی است مگر اینکه یاد مردم افغانستان رفته باشد آن شرارت های گذشته ای که این بیحیای نوکر امریکا و اسرائیل و پاکستان انجام داد تاریخ هرگز فراموش نخواهد کرد

>>>   حتما برای کارشکنی وناکامی مذاکرات صلح پلان دارد

>>>   جاى شرم خجالت است.
ح .ع

>>>   بسیارخوب میشود که طرفهای درگیر تماما درمذاکره اشتراک کنند ماازین کاراسقبال میکنیم

>>>   جالب است. احمد شاه مسعود کشته شد،ربانی کشته شد، جنرال داود کشته شد، قسیم فهیم نیز بنام مریضی کشته شد و ده ها نفر دیگر از جمعیت و شورای نظار کشته شد، اما گلبدین ،دشمن اصلی همه شان هنوز زنده است.
اگر همینقدر نفر از حزب اسلامی کشته میشد و احمد شاه مسعود و یا ربانی در پاکستان پت میشدند، وقت نفر های حزب اسلامی آنها را می یافتند و میکشتند.
اما داکتر عبدالله و صلاح الدین ربانی و عصامحمد نور، در قصه چوکی و مقام خود هستند. دنیا را آب بگیرد، این مرغابی ها را تا زانوی شان. همه چیز برایشان بی تفاوت است.

>>>   درود جناب حبیب یوسفزی ، کاش همه مثل خودت فکر کنند ، جناب حکمت یار تمام کابل را تیکه تیکه کرد دوباره می خواهد باقی مانده اش را نابود کند ؟ به کدام روی ، چه پر رو ، ازموده را ازمودن خطا است ، چونکه در جهاد شریک بود و با چمدان های پول دلار برای نا بودی وطن کوشیده بود باید دو باره قد علم نمایند چونکه کسیه اش خالی شده .

>>>   ای یوسفزی از نظرات تو افراطی گری و طالبانیسم و همچنین قوم گرایی و سمت ...نیزم مشهود است از خداوند برایت طلب هدایت دارم از شر وهابیت نجات یابی اسلام دین پاکی رحمت و عطوفت است نه وحشت و کشتار تروریزم و انتحاری

>>>   برخلاف دروغ یوسفزی شهید مزاری و شهید احمدشاه مسعود هر دو قهرمان تاجیک و هزاره بودند که برای دفاع از اسلام در مقابل تروریسم و طالبانیسم جنگیده ولی گلبدین حکمتیار خود همدست طالب ها بود به به همین علت کشته نشد متاسفم برای قوم گرایانی که اسلام را وارونه فهمیدند و عمر خود را مشغول کشتار و انحاری بالای دیگر انسانها مصروف کردند خداوند بر عقلشان بیفزاید و هدایتشان کند...

>>>   حکمتیار یک مهره سوخته است. ابتدا طمطراقانه متوسل به زور میشود. خود را بیشتر رسوا و کشور را بیشتر ویران میکند. وقتی منابع تمویلش دیگر از موفقیتش مایوس میشوند باز رهایش میکنند. دیگر چاره ای جز سخن از برگشت و صلح برایش نمی ماند.
شخصی که بدورش ه جز چند چاپلوس احمق و گماشته پاکستان دیگر کسی نیست و یا نمیخواهد بماند در تاریخ سیاه افغانستان نقش درشت دارد.

>>>   این طالب ها روز قیامت چه پاسخی در برابر خداوند دارند که خون هزاران مظلوم را بی گناه ریختاندند صرف این که خود حاکم شوند و همه آبادیها را خراب و نابود کنند. اسلام را نفهمیدند به خدا قسم این اسلام نیست اسلام دین اخلاق رحمت صداقت امانت و صلح است اسلام با رحمت و اخلاق نیک منتشر شد نه با توحش

>>>   ای یوسفزی... ، شهید مزاری ومسعود در مقابل تجاوز گری های شما وامثال شما جهاد کرد کشور را طالبان مزدور به دستور اربابان خود ویران کرد ، الان که آن دوشهید والا مقام حضور ندارد پس چرا طالبان خون خوار این همه قتل وکشتار براه می اندازد، وکشور را به تباهی کشیده است؟
محمدی غزنوی

>>>   غلام نبی لوگری کارمند وزارت اطلاعات وکلتور تمام نظروفرموده شما مورد تائید ملت حق شناس افغانستان است.

>>>   با امدن حکمتیار صاحب انشالله که در افغانستان صلح تامین خواهد شد زیرا این حزب یک حزب افغانستان شمول و تمام مردم افغانستان از ایشان حمایت خواهند نمود.
با احترام
همایون از کابل

>>>   تمام اینها گدی گکها وغلامان حلفه بگوش امریکا وبه دهل آنها میرقصند ودرین رقص شان مردم ما خورد وخمیر میشوند.
حسینی استاددانشگاه باختر

>>>   به 456 رای ارسال کنید امسال ستاره افغان راکت پران مشهور کشور گلبدین است

>>>   این صلح نیست فقط امتیاز دهی اوغان ها یکی به دیگری است زیر نام پشتونولی. با آمدن راکتیار کدام جبهات جنگ رفع خواهد شد و کدام ولسوالی یا ولایت به دولت خواهی پیوست؟ هیچکدام. تمام افراد راکتیار قبلن در داخل نظام و حکومت شامل اند.

>>>   این شخص منفور و .... است هرجا پایش رسید با خود خرابی و ویرانی، بی اتفافقی ببار آورد، خیر افغانستان در پیش.

>>>   خدا نکند که حکومت به عصر حکمتیار برگردد

>>>   انشاالله در نزدیکی ها ملت مسلمان و تشنه به صلح افغانستان شاهد یک تحول بزرگی خواهد بود.
قرار گزارش گزارشنامه افغانستان
بین حزب اسلامی و جمیعت اسلامی عنقریب اتحاد به میان خواهد آمد و به این ترتیب بالاخره همه آرزوهای مبارزین نهضت اسلامی به سر خواهد رسید. روی کسانیکه در راه صلح سنگ اندازی مینمایند سیاه باد!
شریف

>>>   اگر گلبدين به شخصا به اين اداره مفسد و سيكيولر طلب ملحق شود ، پس ازين به ايمان و عقايد مذهبي مكتبي ها اعتبار اندك وجود ندارد .
بُرد از آن مدرسه گرديد . بنازم به عزم و ايمان و صبر و استقامت ملا .
عبدالله مكتبي

>>>   این حکمتیار روی ابوبکر البغدادی را سفید کرده

>>>   حکمتیار با هر جنای سیاسی که توافق سیاسی را برقرار کرده است آن جناح برای همیش نابود گردید مثال ذیل:
1- در زمان حفیظ الله امین با امین ائتلاف نمود که امین از صحنه سیاسی نابود گردید.
2- در زمان داکتر نجیب با تنی کودتاه را علیه رژیم داکتر نجیب براه انداخت که کودتاه ناکم شد و تنی از صحنه نظامی و سیاسی گم شد.
3- در زمان حکومت استاد ربانی و مجاهدین بخاطر بیرون رفتن دوستم از کابل و از حکومت مجاهدین هزاران مین راکت را بر سر شهریان بی دفاع کابل پرتاب کرد که ملیشه ها از کابل برآیند دیر نگذشت که با همان ملیشه ها(دوستم) بر ضد حکومت مجاهدین شورای هماهنگی ساخت و ناکم ماند که منجر به شکست دوستم گردید و دوستم از صحنه رفت .
4- بلاآخره مجبود شد در تابستان سال 1375 همرای حکومت مجاهدین ( استاد ربانی و مسعود ) ائتلاف کرد و کابل آمد بسیار به زودی حکومت مجاهدی سقوط کرد حالا قضاوت به دست شما است اگر حکمتیاردر دولت وحدت ملی بیاد سر نوشت این دولت چی خواهد شد از قراین معلوم میشود که وقت حکومت وحدت ملی کم مانده است .
ذبیح الله از کابل>>>   حکمتیار یک مهرهٔ سوخته ، قاتل ، قصاب کابل ، نوکر آی اس آی ، غلام امریکا ، قرآن خور مکه ومدینه ، کافر لا مذهب ، وطنفروش معلوم الحال ، جنایتکار وتروریست شناخته شده است که به قول وقرار خود پابند نبوده ـ نیست ونخواهد بود ۰ این غلام حلقه به گوش پاکستان در مکهٔ معظمه قسم خورد که دیگر دزدی ، چپاول ، قتل ، غارت ، راکتباران شهرها را نمی کند ، فقط بارسیدن به پاکستان واخذ دستور از آی اس آی دوباره اعمال غیر اسلامی وغیر انسانی اش را بالای مردم کابل ودیگر مناطق افغانستان شروع نمود وهزاران انسان بیگناه را شهید ـ زخمی ـ معلول ـ مهاجر ـ بی پدر ـ بی مادر ـ بی برادر ـ بی خواهر ـ یتیم ـ بیوه و دربدر نمود ۰ هر کسیکه به قول این شیطان لعین باور میکند ، اشتباه نموده وشریک جرم این جانی وقصاب بی همتا محسوب میشود ۰ راستی وصداقت در شأن این وطنفروش بی وجدان و حامیانش وجود ندارد
م ۰ سیاف

>>>   چیزیکه گلبیدین را از دیگران متمایز میکند آی اس آِ است

>>>   در شمال تمام مناطق ناقل نشين منبع بى امنيتى و سر باز گيرى طالبان است ، و اين مناطق بليد پاك كارى شود . ناقلين در شمال اگر حرمت مهمان نوازى تاريخى مردم بومى را داشتند امروز عليه مردم اين مناطق توطيه نمى كردند و در آرامش با مردم محل زيست مى كردند ، اما سران ناقلين قدر نمك مردم محل نداسته اند و با طالبان يكجا در قتل و چور و چپاول و دهشت سهم دارند . اينها را بايد راند. طالبان هم ديروز و هم امروز به كمك باداران پاكستانى و عربى شان جنايات نا بخشودنى را انجام داده اند و بدون حمايت پاكستان و عرب ها نمى توانستند به جنايت و اشغال مناطق دست يابند . اين لشكر مزدور حتا داشته تاريخى و تمدنى اين سر زمين را تخريب كردند و اكنون هم جنايت مى كنند ، مردم شمال ديگر بر اين جانبان رحم نخواهند كرد و مانند ديروز پوز شان را خاك خواهند ماليد. كولاب هم تباران تاجيك ما اند و ما در غم و شادى هم شريك استيم ، اگر ديگران حق لر و بر دارند ما كى با هم نزديك تر ايم .

>>>   امضای توافقنامه صلح با حکمتیار؛ بار آور صلح و یا ذلت و نکبت؟

مردم افغانستان و بخصوص مردم شریف کابل بغاوت و راکتبارانی‌های آقای حکمتیار را که در اثر آن هزاران کابلی بیگناه را به شهادت رساند و کابل را بخاک برابر ساخت، خوب بیاد دارند. آقای حکمتیار دلیل قتل و ویرانی را موجودیت جنرال دوستم در دولت جوان اسلامی عنوان میکرد. او خود بصراحت گفت که ربانی و احمد شاه مسعود از برادران مجاهد است با آنها مشکل ندارد و مشکل اصلی موجودیت ملیشه‌های دوستم میباشد؛ با موجودیت ملیشه های دوستم دولت اسلامی ساخته شده نمیتواند. بر بنای همین دلیل او بیرحمانه کابل را راکتباران نمود و هزاران کابلی بیگناه را بقتل رساند و تاسیسات دولتی را تخریب و فابریکات جنگلک و افغان ترکانی وغیره را چور و تاراج نمودند.

چگونگی تشکیل دولت جوان اسلامی را همه بخاطر دارند. سران مجاهدین در پاکستان جلسه و فیصله نمودند که پروفیسور صبغت‌الله مجددی بحیث رئیس جمهور موقت دولت انتقالی با جمعی از مجاهدین بکابل تشریف برده و دولت را تسلیم میشود. و بعد از سه ماه شورای اهل حل و عقد دعوت و دایر میگردد و این شورا رئیس جمهور را انتخاب و معرفی مینماید. همان بود که صبغتالله مجددی با مجاهدین بکابل تشریف آورد و دولت را رسماٌ از دکتور عبد الواحد سرابی معاون رئیس جمهوردولت جمهوری افغانستان تسلیم شد. یعنی دولت موقت و انتقالی مجاهدین در کابل رسماٌ و قانوناٌ تشکیل و ایجاد گردید. آقای حکمتیار علیه دولت موقت شرعی و قانونی افغانستان به بغاوت پرداخت. حکمتیار توسط راکت پران های خود طیاره حامل صبغت الله مجددی را مورد حمله قرار داد. راکت به طیاره حامل صبغت الله اصابت نمود که یک قسمت پیش روی طیاره را تخریب نمود و لی صبغت‌الله مجددی بطور معجزه آسائی ازین حمله راکتی جان بسلامت برد. هنگام ترک طیاره سخنانی که ماهیت گلب الدین را بیان میکرد به ادرس گلب الدین حواله نمود . راکتهای گلب الدین پیهم بکابل میبارید و دها و صد ها شهروند بیگناه کابل را قربانی گرفته و بشهادت میرساند. بهر صورت دوره موقت صبغت ا لله مجددی بپایان رسید و شورای اهل حل و عقد به شرکت نمایندگان مجاهدین بشمول نمایندگان حزب اسلامی گلب الدین حکمتیار دایر گردید. نمایندگان حزب اسلامی به کاندیدی استاد ربانی بحیث رئیس جمهور دولت اسلامی کاملا” مخالفت ورزیدند و تعداد شان شورا را ترک نمودند. خلاصه بعد از جر و بحث های زیاد استاد ربانی بحیث رئیس حمهور دولت جوان مجاهدین انتخاب گردید. در این شورا آقای ربانی از پشتیبانی احزاب مثل حزب حرکت اسلامی تحت رهبری مولوی محمدی و حزب اتحاد اسلامی برهبری استاد سیاف و حزب حرکت اسلامی به رهبری آیت الله آصف محسنی و حزب اسلامی به رهبری مولوی خالص ، و دیگران قویا” مورد حمایت قرار گرفت که در نتیجه استاد ربانی بحیث رئیس جمهور قانونی و شرعی افغانستان انتخاب گردید. و استاد ربانی گلب الدین حکتیاار را بحیث صدر اعظم دولت اسلامی در نظر گرفت و لی گلب الدین حکمتیار برای احراز کرسی صدارت استاد فرید یکی از اعضای ارشد حزب خودرا معرفی نمود و استاد فرید در قصر صدارت تشریف آورده وکرسی صدارت را اشغال نمود.

ولی متأسفانه که گلب الدین حکمتیار باز هم پست پشک را بر روی خود کشیده نه اسلام و اسلامیت و نه قانون و نه شریعت اسلامی را در نظر گرفته باز هم به بغاوت دست زد و راکتبارانی های خودرا در حالیکه فرستاده خودش بر کرسی صدارت تکیه داشت دوام داد و هزاران کابلی بیگناه را بقتل رساند و ساختمانهای دولتی را بخاک برابر ساخت. در اینجا دولت جوان اسلامی شرعاً و قانوناً وظیفه داشت تا با باغیان مقابله نماید و نگذارد که مردم بیگناه را بقتل برساند وساختمانهای دولتی و خانه و کاشانه مردم را بخاک برابر سازند. از طرف دیگر مسلم بود که باغیان بدستور و فرمان کشور های اجنبی به بغاوت و شورش و قتل هموطنان و تخریب وطن آبائی خود دست زده اند. دولت جوان اسلامی در برابر شورش و بغاوت باغیان فقط دو گزینه داشت:
•تسلیم قدرت دولتی به باغیان و شورش گران؛
•مقابله و مبارزه و دفاع

گزینه اول هر گز امکان تحقق نداشت. بخاطر اینکه مجاهدین بخاطر استقلال و عزت افغانستان جهاد نمودند و هزاران نفر در این راه شهید دادند. پس چطور ممکن میشود که بالای جهاد چندین سالۀ خویش پا گذارند و استعمار دیگر را قبول نمایند.

پس برای دولت جوان اسلامی فرض اسلامی و وجدانی و دین وطنی و ایمانی بود که از استقلال و عزت افغانستان دفاع نمایند و در مقابل بغاوت گماشتگان اجنبی بالخصوص پاکستان کمر همت بسته نمایند و قاطعانه دفاع نمایند. در اینصورت جنگ آقای حکمتیار جنگ بغاوت بخاطر تطبیق اهداف ستراتژیک بیگانه گان و جنگ دولت جوان مجاهدین جنگ عادلانه بخاطر دفاع از استقلال و عزت مردم افغانستان و یک مکلفیت قانونی بوده است.

بنأ” ملامتی و گناه صد فیصد جنگهای کابل بدوش گلب الدین میباشد. و گلب الدین بحیث قاتل هزاران شهید کابلی و مسئول تخریب ساختمانهای دولتی و شخصی شناخته میشود. ضرری که بغاوت گلب الدین به بیت المال وارد نموده است به ملیارد ها دالر امریکائی تخمین زده میشود. ثبوت اینکه گلب الدین مسئول جنگ و خرابیهای کابل میباشد خیلی ساده و هویدا میباشد. مردم شنیدند که گلب الدین دلیل بغاوت و شورش خود موجودیت ملیشه های دوستم را عنوان میکرد که در اثر این بغاوت هزاران انسان بیگناه توسط راکتهای کور او به قتل رسید و خسارات بیشماری اقتصادی به دولت و باشندگان کابل وارد شد. اما بعد از سپری شدن چند ماه به اثر تلاش پاکستان گلب الدین با دوستم یکجا شده و علیه دولت جوان مجاهدین یکجا به بغاوت پرداختند. تأسف در اینجاست که هیچکدام از اعضای حزب گلب الدین از او سوال ننمودند و توضیح نخواستند که آقای امیر حزب اسلامی شما خو بخاطر موجودیت دوستم کابل را راکتباران کردید و هزاران مردم بیگناه را بقتل رساندید. پس آیا دلیل اول شما که موجودیت آقای دوستم در دولت مجاهدین بود را پس گرفتید و یا آنرا اشتباه دانسته اید. اگر اشتباه بوده پس مسئول مستقیم تمام قتل ها و تخریبات را شما بعهده پذیرا میشوید.؟

نتیجه
طوریکه یکتعداد از مواد توافقنامه صلح با گلب الدین که از طرف تلویزیون طلوع مرور گردید، دیده میشود که در این توافقنامه به خون شهدای کابل بی حرمتی زیاد صورت گرفته است. و بالای جنایات و قتل و کشتار مردم بیگناه و خسارات هنگفتی که توسط بغاوت حکمتیار به دولت و مردم وارد شده است همه خاک انداخته شده است. از اقای اشرف غنی گله ای در این مورد وجود ندارد بدلیل اینکه آقای اشرف غنی یک تمامیت خواه و فاشست شناخته شده میباشد و در راه تطبیق برنامه های برتری جوئی قومی و تمامیت خواهی خویش از هیچ کاری دریغ نمیورزد. گله از شریک قدرت یا گله از حزب جمعیت اسلامی میباشد که اینها چطور به این ذلت و خیانت گردن مانده اند. این توافقنامه به گلب الدین و حزبش صد فیصد مفاد و به جمعیت اسلامی صد فیصد ضرر وارد مینماید. به ضرر های وارد شده به حزب جمعیت اسلامی طور خلص اشاره میشود:

1- با امضای این موافقتنامه حزب جمعیت اسلامی تصدیق و تأئید میدارد که بغاوت گلب الدین بر علیه دولت جوان قانونی و شرعی مجاهدین بجا بوده و دولت قانونی و شرعی مجاهدین اشتباه نموده که بخواستهای حزب اسلامی جواب مثبت نداده است. پس ملامتی تمام قتل ها و تخریبات کابل را جمعیت اسلامی رسما” قبولدار میشود. که با این اعتراف شان در آینده با هرکدام شان مردم و دولت تصفیه حساب خواهند کرد.

2- با امضای این توافقنامه آقای اشرف غنی و یارانش به مردم نشان میدهند که جمعیت اسلامی یک حزب متعهد و با نظباط نه بلکه یک کلوب ذوقی مردمان لائبالی و معامله گر و منفعت پرست میباشند که از خود تعهد و برنامه و بینشی ندارند. پس در اینصورت حزب جمعیت پشتیبنان خودرا از دست داده و تجرید و خنثی میشوند.

3- با امضای این موافقتنامه که به گلب الدین و اعضای حزبش امتیازات دور از انصاف داده میشود، به اعضای حزب جمعیت و مردم این مفکوره پیدا میشود که صداقت و دفاع از حق و دفاع از آزادی و عزت افغانستان چه معنی میتواند داشته باشد. حزب اسلامی که مسئول تمام جنایات و خرابیها میباشد برائت حاصل نموده و صاحب امتیازات میشود و اعضای حزب جمعیت و مردمان طرفدار او که هزاران نفر را در راه دفاع از وطن و تامین امنیت قربان نموده اند ملامتی بغاوت و وطنفروشی حزب اسلامی را هم بگردن بگیرند. چه معنی میتواند داشته باشد.

4- درست اگر حزب اسلامی طور صریح ملامتی بغاوت و جنگ را بعهده بگیرد و از مردم پوزش بخواهد حرفی نمیتواند وجود داشته باشد. خود خدا گفته که دروازه توبه همیشه باز است. در غیر آن این توافقنامه صلح نه بلکه نکبت و ذلت را نصیب مردم افغانستان خواهد کرد.

نویسنده: سمندر

>>>   رامین انوری نوشته است که:
دوستان می پرسند اعتراض خیابانی به گلبدین حکمتیار چه معنا، وقتی کسی صدای اعتراض را نمی شنود؟ این سوال مهم و جدی است. اما طرف دیگر معادله، خاموشی و انفعال است. حالا انتخاب به دست ماست که کدام را ترجیح می دهیم: سکوت می کنیم و فقط به تماشای توافقنامه ننگین با حکمتیار و زیر پا کردن خواست قربانیان می نشینیم، یا صدای اعتراض بلند می کنیم. من به چند دلیل، دومی را انتخاب می کنم. اول اینکه حکومت هر قدر نخواهد بشنود و گوش های خود را کر کند، صدای اعتراض مردم سرانجام در تصمیم گیری ها جای خود را خواهد یافت. وقتی فردا به حکمتیار امتیاز دادند، چه بخواهند، چه نخواهند، حداقل در پشت گوش شان صدای اعتراض مردم طنین خواهد انداخت. دوم، وقتی امروز و فردا، با قربانیان جنگ های کابل روبرو شدم، مجبور نباشم از شرم سر خود را پایین بیاندازم و بگویم حکمتیار بدون اندک اعتراضی به قصابخانه اش آمد و آبی از آب تکان نخورد. سوم، اینکه اعتراض همیشگی ما به قانون عفو عمومی که پارلمان افغانستان در سال 2007 تصویب کرد، در این مناسبت ها نفس تازه می یابد. اگر این قانون لغو نشود، حکمتیارهای فراوانی بدون هیچ ترس و هراسی بر گرده های مردم سوار خواهند شد. از این اعتراض مشخص به معامله حکومت با حکمتیار، همزمان استفاده خواهیم کرد تا علیه قانون عفو عمومی اعتراض کنیم.
من باور دارم که هر ملتی، تنها به اندازه میزان اعتراض به بی عدالتی های موجود می تواند ادعای زنده ماندن داشته باشد. مرگ ما زمانی فرا می رسد که انگیزه و صدایی برای اعتراض نداشته باشیم.
فردا من به صف سایر ساکنان کابل، به اعتراض جنبش دادخواهی برای قربانیان جنگ علیه حکمتیار و سایر جنگ سالاران می پیوندم و انتظار دارم شما هم چنین کنید.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است