حکمتیار از بدرقه ی سرد تا استقبال گرم
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۰۶    ۱۳۹۵/۶/۲۹ کد خبر: 121323 منبع: پرینت

گفتگوهای صلح به شکل دیرینه و پیشین خود مدت ها است که ملعبه ی دست عده ای سودجو و فرصت طلب قرار گرفته اما این مذاکرات در قالب مصالحه و مشارکت با حزب اسلامی به تازگی افکار عمومی، ارگ نشینان، شورای صلح و مطبوعات و رسانه ها را به تسخیر خود درآورده است.

درحالی که اولین گام جدی برای تلفیق این گروه از مخالفان مسلح به بدنه ی جامعه و سهیم ساختن ایشان در قدرت، با انتقادات و اعتراضات بی شائبه و گسترده ای از سوی طیف های مختلف رهبران احزاب، فعالان جامعه مدنی و نیز رسانه ها مواجه شد؛ در مذاکرات اخیر ورق به نفع حکمتیار برگشت!

به عبارت دیگر دور دوم مذاکرات صلح با حکمتیار درحالی آغاز و از سر گرفته شد که بمباران خشم و نقد عمومی از این اقدام تبدیل به چتر حمایتی از حزب اسلامی به سرکردگی گلبدین شد و فضایی کاملا مسالمت آمیز و مصالحه بار برای پذیرش شروط وی بوجود آمد.

زمانی که افکار عمومی بشدت تلفیق و تزریق حکمتیار و دار و دسته اش در حکومت را تحت الشعاع خود قرار داده بود، انفعال و مزدوری دولت وحدت ملی نیز به کار نیامد و سرانجام این مذاکرات با بن بست مواجه شد تا نمایندگان گلبدین با بدرقه ی سرد از کابل بروند.

اینک و پس از تلطیف جو و فضای حاکم بر اذهان عمومی، از سر گیری گفتگوهای صلح با حزب اسلامی و آغاز دور دوم رایزنی ها زیر چتر حمایتی همه جانبه ی پارلمان، عبدالله، اشرف غنی، تیم مذاکره کننده و رسانه ها قرار گرفت بگونه ای که استقبال گرم با آغوش باز از طرف مقابل کاملا مشهود و محسوس بود.

حال سوال اساسی اینجا است که چگونه می شود که حکمتیار پیکان انتقادات را به دستان نوازشگر تبدیل می کند؟ و آیا اصلا وی نقشی بسزا در تغییر رویه ی ملت افغانستان نسبت به پذیرش خود داشته یا صرفا یک بازیچه و مهره ی شطرنج بیش نبوده است؟

نظر به تمام شرایط موجود و پیش بینی این روند کنونی تا اذغام کامل حزب اسلامی در لایه های حکومتی، می توان به جرات مدعی شد که نه گلبدین حکمتیار و نه حزبش مرام نامه و منش سیاسی نظامی خود را تغییر نداده اند بلکه این دولت دست نشانده ی وحدت ملی است که به تدریج و زیر پوستی به عصر حکمتیاری عقب گرد می کند و می لغزد.

کد (8)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   به راستی که حکمت یا ر یک شخص با سیا ست است

>>>   رهبران ميراثي !
بدترین میراث 15 سال اخیر، موروثی‌ساختن قدرت و سیاست بود. پدر درگذشت، پسر با همان امتیازات ویژه و استثنایی از راه رسید و جانشین پدر شد. این مسأله، کم‌کم به یک فرهنگ و سنتِ نامیمون سیاسی مبدل شد.
موروثی‌ساختن قدرت، نتیجه‌یی جز قربانی‌ساختن عدالت و برابری ندارد. افراد نخبه، متخصص، باظرفیت و متعهد به این سرزمین، به دلیل این‌که به خانوادة یکی از رهبران سیاسی و فرماندهان جهادی تعلق ندارند، در حاشیه مانده و در پانزده سال توان سربلندکردن نیافته‌اند. برعکس، آدم‌های نه‌چندان هوشمند، تنها به خاطر نسبت خونی و خانوادگی، برعلاوة قدرت و سیاست، وارث میلیون‌ها دالر شده‌اند.
در این میان، اولادهای غریب کمترین کاری‌که می‌توانند بکنند این است که دنباله‌روِ فرزندان رهبران سیاسی کشور نشوند و بر خود دل بسوزانند و جلوی پیشرفتن خویش را نگیرند!
"وَمَا عَلَيْنَا إِلَّا الْبَلَاغُ الْمُبِينُ"
جمشيد يما اميري

>>>   اشرف غنی با خوشحالی چنین می گوید
شکرخدا که گلبدین ما اید
برای خدمت به دین می اید
عبدالله با نگرانی چنین می گوید
وای وای گلبدین ما اید
راکتیار کابل زمین می اید
جاغوری

>>>   درصورتیکه آقای راکتیار سهیم این دولت شود نتیجه ماننددولت مجاهدین واری به سقوط مبدل خواهندشد.
ع

>>>   گلبیدین حکمتیار که سال ها عمراش در جاسوسی وفرمانبرداری ای اس ای پاکستان سپری گردیده است ویکی از مهره های ای اس ای پاکستان است ودر تمام خرابی های کشور و جنگ در داخل کشور و قتل وقتال سهم فعال تحت چتر پاکستان انجام داده است و همیشه خودش در سوراخ های کوه ها پنهان بود اکنون دیده شود که با این تفاهمنامه اش وارد شهر کابل میگردد که شهر کابل را با راکت هایش به ویران تبدیل کرده بود و ۶۵۰۰۰ کابل نشین رابشهادت رسانده بودامدن راکتیار بشهر کابل گرفتن خون انتقام شهدانزدیک است از قاتل اصلی انها که سال ها خود را در غار کوه ها پنهان کرده بود .

>>>   لعنت به کسانیکه با قاتلی چون گلبدین راکت یار باب گفتگو ، مصالحه وادغام خوانخوارترین جهره تاریخ غمناک افغانستان چون گل بی دین راکت یار را در بدنه دولت فاسد ، تک قومی و پوشالی وحدت ملی گشودند ، گل بی دین منفور ترین ، جانی ترین و خوانخوار ترین شخصیت سیاسی کشور میباشد که سالهای سال در زیر چتر حمایت سازمانهای استخباراتی امریکا و پاکستان به کشتار ، وحشت ، تخریب تاسیاسات دولتی و عام المنفعه و تیزاب پاشی بروی زنان و دختران تحصیل کرده مصروف بوده است و نام نیکی در تاریخ کشور نداشته بجزء از جیره خواران پاکستانی و قوم پرستان فاشیست هیچ شخص تحصیل یافته و وطن دوست از وی به خوبی یاد نمیکند ، حالا این خوانخوار و جلاد قرن بعد از سالها پابوسی و خوش خدمتی به اربابان پنجابی و پاکستانی اش در بدنه دولت شامل و مصروف نفاق افگنی و پابوسی باداران امریکایی اش خواهد شد . ولی نفرین ملت همراه اش است و این چهره نحس تاریخ که با آمدنش چندین دولت را سقوط داده است ، اینبار نیز حکومت پوشالی غنی - عبدالله را نیز سقوط خواهد داد .
کوه کن

>>>   با امدن حکمتیار صاحب انشالله که در افغانستان صلح تامین خواهد شد زیرا این حزب یک حزب افغانستان شمول و تمام مردم افغانستان از ایشان حمایت خواهند نمود.
با احترام
همایون از کابل

>>>   تمام اینها گدی گکها وغلامان حلفه بگوش امریکا وبه دهل آنها میرقصند ودرین رقص شان مردم ما خورد وخمیر میشوند.
حسینی استاددانشگاه باختر

>>>   به 456 رای ارسال کنید امسال ستاره افغان راکت پران مشهور کشور گلبدین است

>>>   این صلح نیست فقط امتیاز دهی اوغان ها یکی به دیگری است زیر نام پشتونولی. با آمدن راکتیار کدام جبهات جنگ رفع خواهد شد و کدام ولسوالی یا ولایت به دولت خواهی پیوست؟ هیچکدام. تمام افراد راکتیار قبلن در داخل نظام و حکومت شامل اند.

>>>   این شخص منفور و .... است هرجا پایش رسید با خود خرابی و ویرانی، بی اتفافقی ببار آورد، خیر افغانستان در پیش.

>>>   خدا نکند که حکومت به عصر حکمتیار برگردد

>>>   انشاالله در نزدیکی ها ملت مسلمان و تشنه به صلح افغانستان شاهد یک تحول بزرگی خواهد بود.
قرار گزارش گزارشنامه افغانستان
بین حزب اسلامی و جمیعت اسلامی عنقریب اتحاد به میان خواهد آمد و به این ترتیب بالاخره همه آرزوهای مبارزین نهضت اسلامی به سر خواهد رسید. روی کسانیکه در راه صلح سنگ اندازی مینمایند سیاه باد!
شریف

>>>   اگر گلبدين به شخصا به اين اداره مفسد و سيكيولر طلب ملحق شود ، پس ازين به ايمان و عقايد مذهبي مكتبي ها اعتبار اندك وجود ندارد .
بُرد از آن مدرسه گرديد . بنازم به عزم و ايمان و صبر و استقامت ملا .
عبدالله مكتبي

>>>   این حکمتیار روی ابوبکر البغدادی را سفید کرده

>>>   حکمتیار با هر جنای سیاسی که توافق سیاسی را برقرار کرده است آن جناح برای همیش نابود گردید مثال ذیل:
1- در زمان حفیظ الله امین با امین ائتلاف نمود که امین از صحنه سیاسی نابود گردید.
2- در زمان داکتر نجیب با تنی کودتاه را علیه رژیم داکتر نجیب براه انداخت که کودتاه ناکم شد و تنی از صحنه نظامی و سیاسی گم شد.
3- در زمان حکومت استاد ربانی و مجاهدین بخاطر بیرون رفتن دوستم از کابل و از حکومت مجاهدین هزاران مین راکت را بر سر شهریان بی دفاع کابل پرتاب کرد که ملیشه ها از کابل برآیند دیر نگذشت که با همان ملیشه ها(دوستم) بر ضد حکومت مجاهدین شورای هماهنگی ساخت و ناکم ماند که منجر به شکست دوستم گردید و دوستم از صحنه رفت .
4- بلاآخره مجبود شد در تابستان سال 1375 همرای حکومت مجاهدین ( استاد ربانی و مسعود ) ائتلاف کرد و کابل آمد بسیار به زودی حکومت مجاهدی سقوط کرد حالا قضاوت به دست شما است اگر حکمتیاردر دولت وحدت ملی بیاد سر نوشت این دولت چی خواهد شد از قراین معلوم میشود که وقت حکومت وحدت ملی کم مانده است .
ذبیح الله از کابل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است