مترس از جانفشانی گرطریق عشق می دانی
پاکترین عید آمد، عید بندگی و برآمدن انسانی نو از خاکسترهای خویشتن خویش تا هر آنچه بدان دلبستگی دنیوی داری به قربانگاه برده و سبکبال باز گردی! 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۵۰    ۱۳۹۵/۶/۲۱ کد خبر: 121012 منبع: پرینت

و اکنون در منایی، ابراهیمی و اسماعیلت را به قربانگاه آورده ای، اسماعیل تو کیست؟
سال ها است مردم سرزمینم، اسماعیل های شان را به قربانگاه می برند و قربانی می دهند و همچمنان در انتظار عید هستند، عیدی که دهه ها از داشتنش محروم بوده اند و گاه به سختی به یاد می آید.

اگر قربانی جان و مال است و اگر فرزند! جان ها داده ایم، مال هایمان سوختند و زمین ها از خون دختران و پسران رنگین شدند.

مگر فلسفه عید قربان، رهایی دنیوی نیست؟ مگر مادران، عزیزترینِ جانشان را ندادند تا این سرزمین رنگ عید بگیرد.

قصه در کاخ است و کاخ نشینان! چشم های شان را بر رنج و اشک مردم بسته اند و آسوده بر تخت قدرت تکیه زده اند.

تاریخ روایت دارد از بسیار فرمانروایانی با کاخ ها و ثروت ها که آمدند، خون ریختند و حکمرانی کردند و همچنان که مادرِروزگار از شکوه شان می گوید از مرگ شان نیز قصه ها دارد.

این آسمان و زمین شاهد قربانی ها بوده است و حال نوبت مردانِ قدرتی است که باید ابراهیم وار اسماعیل نفس خود را ذبح کند تا سرزمینم رنگ عید بگیرد.

همچنان که امیر مومنان فرمودند: هر روزی که انسان در آن به زشتی آلوده نگردد روز عید است چرا كه زشتی مهمترين بستر ظهور نزاع ميان آدميان است و باعث بر هم خوردن آرامش درونی و بيرونی انسان ها می گردد و اين همان چيزی است كه با عيد يعنی آرامش و شادمانی منافات دارد.

و اگر رحم به قلب های سنگی بازگردد دیگر عیدمان همان عید عاشقان می شود که عرفا به ما آموخته اند، جان باختن و قربانی كردن جان خويش در پای معشوق است و نماد ظاهری آن ايام حج و عيد قربان كه حيوانی را انسان به عنوان تحفه و هديه به طرف جايگاه معينی می برد تا برای كامل شدن عبادت قربانی كند.

مولوی در این معنا می گوید:
خویش فربه می نماییم از پی قربان عید
کان قصاب عاشقان بس خوب و زیبا می کشد
به امید عیدهای پاک و شادمانی مردم سرزمین افغانستان و بارش امنیت بر این خاک.

کد (18)


این خبر را به اشتراک بگذارید
نظرات بینندگان:

>>>   عید سعید قربان را به همه فارسی زبانان جهان شادباش می گویم .

>>>   به گفته ای این عرب پرست تمامی پولها باید در عربستان مصرف شود نه در داخلی وطن !

>>>   آیا قربانی موجه است؟
لطفآ پیش از تکفیر اول با حوصله بخوانید. در حالیکه جهان اسلام بشکل روز افزونی به کمبود مواد غذایی مواجه است آیا کشتار صد ها ملیون حیوان در یک روز موجه است؟ بخصوص که ملیونها گوسفند را پس از ذبح در عربستان زیر خاک میکنند؟ آیا معقول است که یکماه هر روز گوشت بخوریم ولی یازده ماه دیگر در حرمان آن بسر بریم؟ از نظر جامعه شناسی، قربانی غیر ازینکه وضعیت و موازنه تغذیه را در جهان اسلام برهم زده باشد دیگر هیچ فایده نداشته است.
با تعقل نگاه کنید که چگونه:
از زمانیکه انسانها گوشتخوار شدند و بخصوص پس از آنکه پختن گوشت را با آتش آموختند انقلاب بزرگی در رشد و تکامل فکری و جسمی بشر رخ داده است. این حرف من نیست، بلکه یافته های علوم است.
چون گوشت منبع بزرگ انرژی و پروتین بوده و است، انسانهای اولیه با خوردن مقداری از آن دیگر مجبور نبودند که مثل گاو و گوسفند همه ی روز شانرا به خوردن گیاه ها یا میوه سپری کنند تا انرژی مورد نیاز بدست آرند. همین برای بشر آهسته آهسته فرصت فکر کردن میسر کرد، و چون پروتین در رشد مغز نقش مهمی دارد این دو عامل منجر به انقلاب بزرگی در تکامل فکری و جسمی بشر شدند. و همین دو عامل هنوز هم در تحول زندگی اجتماعی بشر خیلی موثر اند.
ببینید، بیشتر مسلمانان در اقلیم نیمه خشک یا صحرایی زندگی میکنند که برای مالداری زیاد مناسب نیستند. کمبود گوشت، لبنیات و سایر مواد انرژی زا بشکل تاریخی سبب آن شده است که (برخلاف اروپائیان) بیشتر وقت مسلمانان صرف پیدا کردن یک لقمه نان شود تا تفکر. و این عامل سبب پسمانی فکری و اجتماعی تدریجی مسلمانان را فراهم کرده است. همینکه میگویند "شکم گرسنه زیاد فکر کرده نمیتواند" دقیقن منشا درهمین عامل دارد. و قربانی، یا افراط در نابودی حیوانات، این حالت مسلمانان را بطور تاریخی بدتر کرده است. یعنی موازنه تغذیه بیشتر برهم خورده است چون یکماه هر روز گوشت است ولی یازده ماه دیگر تقریبا هیچ. و از لبنیات که منبع دیگر پروتین است هم خبری نیست.
حال اگر مسلمانان اقلیم را تغییر داده نمیتوانند، حد اقل میشود که موازنه تغذیه شانر را با مقداری خردمندی بهتر مدیریت کنند. آیا نمیشود که بجای نابودی مواشی ناچیز مان یکمقدار پولی برای فقرای خویش دهیم تا هم خدا خوش شود و هم بنده؟ خوشبختانه این نوع قربانی، یعنی کمک نقدی، حالا در بین مسلمانان اروپا آهسته آهسته جا افتاده است.
حال که حضرت ابراهیم به نمایندگی از ما امتحان را قبلا سپری کرده است، بیایید که در امتحان خردمندی از دیگران بیشتر ازین پسمان نشویم. بسیار چیزهایی در تاریخ بشر مقدس شمرده میشده اند، ولی به تدریج یا اصلاح شده اند یا در آینده اصلاح خواهند شد. و گریزی هم در کار نیست، بلکه ملتهای گرسنه فقط عقل شان دیر تر کار میکند. یاهو.
حشمت صالحي

>>>   دسيسه
قومندان امنيه كابل افراد مسلح ١٨ سنبله شناسايي و گرفتار ميشود
جوانان عزيز مردم ازاده و مجاهد
در صورت اقدام قومنداني امنيه كابل در مقابل يكي از شما نبايد شما ارام بنشينيد بايد همه تان فكر كنيد همان شخص خود شما هستيد
همه بأهم يك دست مردانه در كنار يكي ديگر ايستاده شده پوز دسيسه گران را بخاك بماليد در صورت خاموشي تان در مقابل دسيسه عليه يكي از برادران همرزمان تان همه تان منتظر چنين دسيسه عليه خود تان هم باشيد
دولت مزدور در ١٥ سال گزشته از همين سياست يكه گيرد استفاده نمود و تا جايي به هدف هم رسيد
اميد وارم شما مردم غيور شجاع مجاهد و ازاده به هيچ مزدوري غلام و دسيسه گر اجازه ندهيد تا در مقابل يكي از شما دست بكار شود
كاميابي ما در همدستي همدلي و برادري ماست

>>>   دوستان با معذرت،
من گوسفند نیستم که عید را برایتان تبریک بگویم.

>>>   نماینده زن پارلمان عراق خطاب به سفیر سعودی: شما میخواهید دموکراسی رابه ما یاد دهید؟ در حالیکه آخرین انتخابات درسرزمین شما به زمانی برمیگردد که شما از هرقبیله یک نفر رابرای کشتن پیامبر انتخاب کردید!

>>>   سلام بر ابراهیم علیه السلام سلام بر محمد صلی الله علیه وسلم و سلام بر شما و بر همه بندگان صالح خداوند : ایام خجسته عید واین جشن رهای از اسارت نفس ، وایمان ویقین بر شما وبر همه ابراهیمیان مبارک باد وبه امید سربلندی ملت افغانستان .
دانشجوی دانشگاه الازهر مصر محمود شاه

>>>   عید بر شما هم مبارک

>>>   عیدسعیدقربان را به عموم مسلمین جهان خصوصا به عموم هموطنان عزیزم تبریک میگویم رفاه واسایش و امنیت وارامش را برای ملت افغانستان ارزودارم
حیدری -قم

>>>   سلام به ابراهیم ع و سلام به رحمت اللعالمین ص و دیگر امت مسلمه و سلام به افغان پیپریان و جمله خواننده گان این سایت وزین و عید را به ایشان مبارک باد میگویم به امید پیروزی شان و پیروزی افغان و افغانستان و درود بر روان پاک شهدای وطن و اسلام عزیز.....
سرشارمسکو

>>>   عید سعیدفطررا به تمامی مردم عزیزیافغانستان تبریک عرض میکنم.

>>>   روز ایثار ابراهیمی بر همگان مبارک.

>>>   عید سعیدفطررا به تمامی مردم عزیزیافغانستان تبریک عرض میکنم.

>>>   در عکس دوم در بعضی جاها نمای آتش معلوم می شود واقعا آتش است یا کدام چیز دیگر است.
غزنوی

>>>   حاجی به طواف کعبه اندر تک و پو ست*** از سجده و طواف هر چه کرده ست نکوست
از حاجی بپرسيد که گر طواف از روی ريا نيست *** چرا آورد ديگری را و قربان سازد در رۀ دوست ؟
عيد قربان بر همه مبارک باد !
professor x

>>>   آنها که بسردرطلب کعبه دویدن ، چون عاقبت العمربه مقصود رسیدن ، رفتن ، رفتن درآن خانه که بینند خدا را ،
بسیاربجستن خدا را ، ندیدند ، چون معتکف خانه شدن از سر تکلیف ، نا گاه ، ناگاه خطابی هم ازآن خانه شنیدن
که ای خانه پرستان ، که ای خانه پرستان چه پرستید گل و سنگ ، آن خانه پرستید که پا کان طلبیدند .
سردار

>>>   عیدسعید اضحی را برای تمام مسلمانان جهان وبخصوص مردم عزیزافغانستان ازصمیم قلب تبریک میگویم .
ناهض ازکویت


>>>   خوشا آنان که با حق آشنایند
مطیع محض فرمان خدایند
چو ابراهیم اسماعیل خود را
فدای امر الله می نمایند

... عید سعید «قربان»، جشن «تقرب» عاشقان حق مبارک
عید ایمان و امتحان، عید ایثار و احسان، عید قربت و قربان،
عید خلیل رحمان، عید شکست شیطان بر جنابعالی و خانواده محترمتان مبارک.
شعر ، دوبيتينشانم ده صراط روشنم را
خودم را، باورم را، بودنم را
خداوندا من از نسل خلیلم
به قربانگاه می آرم «منم» را
/ قربان، عید سر سپردگی و بندگی مبارک /.
خدایا قسمت می دهم هر لحظه کمکم کنی تا نفسم را
به قربانگاه درگاهت عرضه کنم و تو قربانی شدن و نلرزیدن و نلغزیدن را عنایت فرما.
*عید سعید قربان مبارک*
بندگی کن تاکه سلطانت کنند
تن رها کن تا همه جانت کنند
سر بنه در کف ، برو در کوى دوست
تا چو اسماعیل ، قربانت کنند
بگذر از فرزند و مال و جان خویش
تا خلیل الله دورانت کنند
/ عیدتون مبارک /.
ای تو جان نوبهاران، خوش رسیدی، خوش رسیدی!
ای تو شور آبشاران، خوش رسیدی، خوش رسیدی!
آمدی چون ماه تازه، تیغ بر کف، خنده بر لب
آمدی ای عید قربان! خوش رسیدی، خوش رسیدی!
* مبارک باد عید قربان، نماد بزرگترین جشن رهایى انسان از وسوسه هاى ابلیس*
عید اضحی، رسم و آئین خلیل آزرست
بعد آن ،عید غدیر، روز ولای حیدر است

عید قربان و پیشاپیش عید سعید غدیر مبارک
عید قربان، یعنى فدا کردن همه «عزیزها» در آستان “عزیزترین”،
و گذشتن از همه وابستگى ها به عشق “مهربان ترین”.
.:: عید شما مبارک ::.
علی ظفر رحیمی از شهر الماتا قزاقستان


>>>   به مناسبت حلول عید سعید قربان صمیمانه ترین تبریکات و تمنیات نیک خویش را به کافه ملت افغانستان تقدیم نموده از خداوند بزرگ عزت دنیا و آخرت برای مردم افغانستان خواهانیم.
عید قربان، پاک ترین عیدها است زیرا عید سر سپردگی و بندگی است، عید بر آمدن انسانی نو از خاکسترهای خویشتن خویش است.
عید قربان عید نزدیک شدن دلهایی است که به قرب الهی رسی
عید قربان عید بر آمدن روزی نو و انسانی نو است.
>>>   عید قربان را صمیمانه به تمام انسانهای دنیا تبریک عرض میکنم. مبارکتان باد عید بزرگ قربان, آقای حشمت صالحی از دست نوشته تان پیداست که اهل مطالعه و اهل قلم استید, و نظرتان مقبول است باید عرض کنم که نظرتان کاملا موافق با دستورات اسلامی است چون دین مبین اسلام هم قربانی را بالای تمام انسان ها فرض نکرده فقط آنانیکه توانش را دارند خوب است که با این اقدام به نوعی به فقرا هم فرصت استفاده شکم سیر از گوشت قربانی فراهم گردد اما متسفانه امروز میبینیم که افراد بخاطر چشم و هم چشمی و برای اینکه از دیگران کم نیاورده باشند قربانی میکنند در غیر آن اگر در یک قریه دو یا سه شخص ثروتمند وجود داشته باشد و قربانی کنند و به همه اهالی قریه گوشت خیرات کنند فکر نکنم از هیچ لحاظی غیر موجه باشد حال اگر همه افراد قریه قرض کنند و یا از راه حرام پول فراهم سازند و قربانی کنند تا باشد که ما هم کم نیاوریم آنوقت است که هم از نظر دین مبین اسلام و هم از نظر علوم اجتماعی کار غیر موجه به حساب میاید و هدف اصلی قربانی که همان اخلاص و خلوص نیت در قربان کردن خواسته های نفسانی است نه تنها که برآورده نمیشود که حتا برعکس آن.
با احترام

>>>   عبدالحى خراسانى :
آيا مى دانيد چند هزار سهميه حج مجانى در اختيار چه كسانى قرار مى گيرد؟
اطلاعات مؤثقى به من رسيده است؛ كه دولت افغانستان از سهميه حج مجانى به عنوان يك ابزار در جهت منافع سياسى خود سؤ استفاده مى كند و تمام سهميه اى مجانى را بدون در نظرداشت اولويت هاى واقعى و ميكانيزم معين در اختيار ؛
وزراء ؛
نمايندگان مجلس ( پارلمان )؛
شوراى غير قانونى و فاقد مشروعيت صلح ؛
شوراى غير قانونى و فاقد مشروعيت به اصطلاح علما ؛
رهبران جهادى ؛
دفتر آقاى كرزى و
واليان تمام ولايات قرار مى دهد ، و آنها از اين امتياز بدون در نظرداشت منافع عام مردم براى اقوام و احباب و اذناب شان استفاده مى كنند.
در برخى موارد هم اين سهميه را بفروش رسانيده اند.
اگر وزارت حج و اوقاف مطابق قانون اساسى خود را مكلف به پاسخ گويى به شهروندان افغانستان مى داند؛ بايد ليست تمام كسانى را كه امسال امتياز دريافت كرده اند و كسانى را كه آنها معرفى نموده اند و از اينطريق به حج رفته اند، اعلام نمايد تا مردم افغانستان قضاوت نمايند كه توزيع سهميه اى مجانى حج عادلانه بوده است يا نه ؟
بعضى اطلاعات رسيده حاكى از سو استفاده هاى بسيار در اين زمينه مى باشد.
نا گفته نماند كه وزارت حج و اوقاف در تمام دوره اقاى كرزى متهم به فساد بود و هيچگاه دولت اقدام قانونى نكرد .
اگر وزارت حج و اوقاف احساس مسؤليت مى كند بايد ليست تمام كسانى را كه امتياز سهمه مجانى دريافت كرده اند را در اختيار رسانه ها قرار دهد.

>>>   عیدبه همگان مبارک باد.
ع


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است