شبکه اطلاع رسانی افغانستان >> اطلاعات عمومی

 

محمد آصف محسنی

آيت الله محمدآصف محسنی فرزند محمد میرزا محسنی در 5 ثور سال 1314 شمسي (آوریل1936 ميلادي) در شهر قندهار زاده شد. وی در سال 1327 همراه با پدرش به پاکستان رفت و در آنجا زبان اردو را آموخت. در سال ۱۳۳۰ شمسي کارمند اطاق تجارت قندهار شد اما برای فراگیری علوم دینی، این شغل را رها کرد و به تحصیل پرداخت. سپس به ولسوالی جاغوری رفت و به مدت یک سال ادبیات و منطق را در آنجا فرا گرفت.

در سال ۱۳۳۲ شمسي به نجف اشرف رفت و در مدت كوتاهي ، دروس سطوح را به پایان رسانید. سپس به تحصيل دروس خارج فقه و اصول پرداخت و نزد آیت‌الله سید محسن حکیم و سید ابوالقاسم خوئی و آیت‌الله شیخ حسین حلّی و آیت‌الله سید عبدالاعلی سبزواری به شاگردی پرداخت
او پس از ۱۲ سال تحصیل در نجف به زادگاهش قندهار بازگشت و حسینیه بزرگ قندهار و مدرسه علمیه آن شهر را بنیان نهاد. وی در سال ۱۳۵۷ شمسي به حج رفت و پس از آن، به سوریه رفت و چند ماهی در شهر دمشق به تدریس علوم حوزوی پرداخت.

او سپس به ایران رفت و در فروردین سال ۱۳۵۷ شمسي با جمعی از روحانیان افغانستان مقیم حوزه علمیه قم، حزب حرکت اسلامی افغانستان را بنیان نهادند. حزب حرکت اسلامی به رهبری آیت الله محسنی در بُعد نظامی بیش از ۱۰۰ پایگاه نظامی در ۱۹ ولایت افغانستان ایجاد نموده و ده‌ها هزار نیروی مسلح را برعلیه قوای متجاوز شوروی سابق سازماندهی و رهبری کرد.

در زمان حاکمیت نخستین دولت مجاهدین در کابل، وی منشی و سخنگوی شورای رهبری جمهوری اسلامی افغانستان بود. پس از وقوع جنگ‌های داخلی بین گروه‌های مجاهدین، او کابل را ترک کرد و چند سالی مقیم شهر اسلام آباد پاکستان شد
در سال ۱۳۷۶ شمسي با ترك پاکستان راهي جمهوري اسلامي ايران شده و در شهر قم در ایران ساكن شد. او در این شهر به تدریس خارج فقه، علم الرجال و علم کلام پرداخت بعد از سقوط حکومت طالبان، به کابل باز گشت و تاکنون نیز در این شهر سکونت دارد.

از مهم‌ترین اقدامات وی در کابل ساخت مجتمع بزرگ علمی فرهنگی خاتم النبیین است. این مجتمع یکی از مهمترین مراکز تدريس علوم اسلامي در افغانستان استهمچنين تلويزيون تمدن نيز از سوي آيت الله محسني اداره مي شود.

آثار مکتوب
آیت الله العظمی محسنی دارای بیش از ۶۳ کتاب در امور مذهبی، سیاسی، فقه و... می‌باشد. مهم‌ترین تالیفات وی از این قرارند:
کتاب صراط الحق - در سه جلد در علم کلام
کتاب حدود الشریعة فی محرماتها و واجباتها - در چهارجلد مربوط به علم فقه
کتاب حدود الشریعة فی واجباتها - در دو جلد
فوائد رجالیة
متافیزیک
قرآن یا سند اسلام
فوائد دین در زندگانی و عقاید اسلامی
اقتصاد معتدل
معجم الاحادیث المعتبرة - در شش جلد
الفقه و مسائل طبیة
حکومت اسلامی
مشرعة بحارالانوار - در دو جلد
الضمانات الفقهیة و اسبابها
القواعد الاصولیة و الفقهیة
روح از نظر دین
عقل و علم روحی جدید
تقریب مذاهب از نظر تا عمل
روش جدید اخلاق اسلامی
توضیح المسایل طبی
زن در شریعت اسلامی
جنگ در تاریکی (شیعه و سنی چه فرقی دارند)
مهدی موعد(عج)
تصویری از حکومت اسلامی
الارض فی الفقه
نظرة عابرة
خواست شیعیان افغانی
وظایف اعضای بدن
همبستگی اسلامی
خواست شیعیان افغانستان
حل ۶۶ سئوال دینی
گوناگون- در دو جلد
عقاید، فقه واخلاق
عدالة الصحابه
توضیح المسایل جنگی
جهاد اسلامی- در دو جلد
عقاید برای همه
خداشناسی منها دین
جوان و دوره جوانی
قضاء و شهادت
دین و اقتصاد
روابط انسان
راه ترقی ما
دین و زندگی
خود را بسازیم
وحدت امت