شبکه اطلاع رسانی افغانستان >> اطلاعات عمومی

 

گلبدین حکمتیار

گلبدین حکمتيار در سال 1326 هجری شمسی برابر با 1947 عیسوی در ولایت شمالی کندز چشم به جهان گشود. برای دورهء قليلی دانشگاه انجنیری را تعقيب نمود ولی بنا بر مخالفتش با حکومت وقت تحصیل را ترک گفته راهی پاکستان شد. در اینجا با کمک حکومت پاکستان حملات گوریلایی را خلاف حکومت کمونیستی آغاز کرد.

حکمتیار گروهش را " حزب اسلامی افغانستان " نامید، این حزب 70% کمک جهانی بخاطر جهاد افغانستان را جذب میکرد که اکثرش را در جنگهای داخلی با رقیبانش به مصرف میرفت.

حکمتیار همچنان متهم به ترور ژورنالستان و روشنفکران بود که جرائت تنقید علیه او را میکردند است. در حزب وی اعراب که بعدآ در شبکه القاعده جا گرفتند نیز شامل بودند.

بعد از خروج نیروهای شوروی سابق با کمک جنرال تنی وزیر دفاع وقت کودتاه ناکام را بالائی رژیم داکتر نجیت الله به راه اندخت.

حکمتیار در سال 1367 شمسی برابر با 1989 عیسوی به یک عملیات تقریبآ خودکش در شهر جلال آباد علیه رژیم داکتر نجیب دست زد که به شکست انجامید. او مسعود را شدیدآ مقصر این شکست میداند.

بعد از پیروزی مجاهدین و برقراری حکومت اسلامی در افغانستان حکمتیار و گروهش یگانه افرادی بودند که باین حکومت مخالفت ورزیدند. او در چهارآسیاب در نزدیکی کابل جا گرفت و شهر را زیر اتش راکت های کور قرار داد. طبق احسایه ملل متحد در این راکت ها که بعضآ به 3000 فیر در یک شبانه روز میرسید بیشتر از 20,000 شروند بیگناه کابل به قتل رسید و شهر به ویرانه مبدل شد.

حکمتیار سبب مخالفتش با حکومت مجاهدین را موجودیت نیروهای کمونیستی جنرال عبدالرشید دوستم وانمود میساخت ولی بعدآبه تاریخ 11 جدی مطابق به روز تاسيس حزب دموکراتیک خلق یکجاه با جنرال دوستم و حزب وحدت شورای همآهنگی را بوجود آورد و یکبار دیگر دست به یک کودتاه علیه حکومت مجاهدین زد، این بار هم کودتاه گلبدین به شکست انجامید ولی تعداد زیاد از مردم بیگناه به شهادت رسیدند، و قسمت های بیشتر شهر به ویرانه مبدل گردید.

بعد از سالها ناکامی و از دست دادن اعتبار حکومت پاکستان که دیگر با طالبان بود در سال 1375 برابر با 1996 میلادی به حیث صدر اعظم دولت اسلامی وارد کابل شد. ولی به زودی طالبان وارد کابل شدند و حکمتیار مجبور به فرار شد. از آن به بعد حکمتیار در جمهوری اسلامی ایران بسر میبرد. در این مدت چندین بار از طالبان خواهش کرد تا بگزارند با آنها همکار باشند ولی رهبری طالبان انکار نمودند.

بعد از سقوط طالبان حکمتیار ایران را به قصد جای نا معلومی ترک گفت و تا حال هیج خبری از او نیست.

در انفجارات اخیر که در شهر کابل صورت گرفت، مقامات عالی رتبه امنیتی حکمتیار را متهم ساخته اند. ولی تا حال از مرگ و زندگی وی هیچ خبری نیست.