شبکه اطلاع رسانی افغانستان >> اطلاعات عمومی

 

استاد محمد کریم خلیلی

محترم محمد کريم خليلي معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان در سال 1329 در حصة اول بهسود ولايت ميدان وردک زاده شد.

آموزش دورة ابتدايي را در زادگاه خويش و تحصيلات عالي را در علوم ديني و معارف اسلامي در شهر کابل به اتمام رسانيد.

محمد کریم خلیلی بعد از کودتاي 7 ثور 1357 مبارزات و فعاليتهاي سياسي – فرهنگي را به صورت منسجم و سازمان‌يافته آغاز نمود و از سال 1366 الی پیروزی مجاهدین به عنوان عضو و سخنگوي شوراي ائتلاف اسلامي افغانستان ایفای وظیفه نمود.

محترم محمد کریم خلیلی در اولین کابینه مجاهدین به حيث وزير ماليه تعيين گرديده و بعد از تسلط طالبان، رهبري مقاومت در برابر آنها را در جبهات مرکزي کشور به عهده گرفت.

محترم محمد کریم خلیلی با تاسیس اداره موقت تا اولین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی افغانستان به حیث معاون رئیس اداره موقت و رئیس دولت انتقالی اسلامی افغانستان ایفای وطیفه نمود.

در جریان اولین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی افغانستان در کنار جلالتماب حامد کرزی ایستاد و بعد از پیروزی در 17 قوس 1383 به حیث معاون دوم رئیس جمهوری اسلامی افغانستان حلف وفاداری یاد نمود.

محترم کریم خلیلی در دومین دور انتخابات ریاست جمهوری به حیث معاون جلالتماب حامد کرزی معرفی شد و پس از پیروزی در انتخابات به حیث معاون دوم رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در 29 عقرب 1388 حلف وفاداری یاد کرد.

محترم کریم خلیلی به لسان های دری، پشتو وعربی صحبت میکند، متاهل بوده دارای هفت فرزند می باشد.

 

 

محمد حنیف اتمر

محترم محمد حنیف اتمر وزیر امور داخله جمهوری اسلامی افغانستان در سال 1347 در ولایت لغمان به دنیا آمد.

سند معادل لیسانس خود را در رشته مطالعات انکشاف دهات، ماستری اش را در رشته روابط بین الملل و انکشاف در کشورهای بعد از جنگ از دانشگاه یارک بریتانیا و دیپلوم خود را در رشته تکنالوژی معلوماتی و کمپیوتر از آن کشور به دست آورده است.

محمد حنیف اتمر بین سال های 1371 و 1381 سمت های مهمی در موسسات غیر دولتی در عرصه های طرح و اجرای برنامه های بشری، کمک به مهاجرین و بازسازی و توسعه داشته است.

محمد حنیف اتمر در سال 1381 سمت وزارت احیاء و انکشاف دهات را به عهده گرفت، سپس در سال 1385 وزیر معارف شد و در 30 ماه میزان سال 1387 به حیث وزیر امور داخله کارش را آغاز کرد که تا اکنون دراین پست اجرای وظیفه می کند.

آقای اتمر به زبان های پشتو، دری، انگلیسی و اردو مسلط است

 

عبدالرحیم وردک

محترم عبدالرحیم وردک وزیر دفاع جمهوری اسلامی افغانستان در سال 1323 در ولایت میدان وردک چشم به جهان گشود.

او بعد از فراغت از لیسه عالی حبیبیه، شامل دانشگاه حربی گردید و برای ادامه تحصیل به کشورهای مصر و ایالات متحده امریکا سفر کرد.

عبدالرحیم وردک تحصیلات عالی خود را در مسلک پیاده، کورس میتودیک تعلیم و تربیه و کورس های پراشوت، کماندو، موتردار و میکانیزه افسران، کورس مخابره و الکترونیک ارکان حربی درایالات متحده امریکا و اکادمی علیا ناصر در قاهره مصر به اتمام رسانیده است.

بعد از اتمام تحصیلات از دانشگاه حربی منحیث استاد، معاون پروتوکول وزارت دفاع و در محیط مهاجرت منحیث معاون نظامی محاذ ملی اسلامی افغانستان، معاون نظامی اتحاد سه گانه، عضو اتحاد مجاهدین افغانستان، قوماندان جبهات جهادی محاذ ملی اسلامی افغانستان خدمت کرده است.

آقای وردک بعداز پیروزی مجاهدین در سال 1371، عضو کمیته امنیت و دفاع شهرکابل، لوی درستیز قوای مسلح افغانستان، معاون وزیر دفاع، رئیس پروگرام جمع آوری سلاح، رئیس ریفورم، بازسازی و تشکیل اردوی ملی ایفای وظیفه نموده است.

عبدالرحیم وردک در سال 1383 از سوی حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به حیث وزیر دفاع به پارلمان معرفی .شد که بعد از کسب رای اعتماد نمایدگان مردم تا اکنون دراین مقام اجرای وظیفه می نماید.

آقای وردک به لسانهای دری ، پشتو و انگلیسی تسلط دارد.

 

وحیدالله شهرانی

محترم وحیدالله شهرانی , وزیر وزارت معادن و صنایع جمهوری اسلامی افغانستان در سال 1352 در کابل زاده شد.

او درجه فوق لسان را در رشته بانکداری و مالی از بریتانیا و درجه فوق لیسانس در اقتصاد را از پاکستان به دست آورده است.

آقای شهرانی در کالج های والتم فارست و ریچموند مضامین اقتصاد و تجارت را تدریس نموده و مشاور رئیس جمهور در امور اقتصادی است. وحید الله شهرانی از سال 1384 تا نیمه سال 1387 معینیت وزارت مالیه را برعهده داشت.

حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در ماه جدی سال 1387طی فرمانی وحیدالله شهرانی را به عنوان سرپرست وزارت تجارت تعین کرد.

وحیدالله شهرانی به زبانهای دری، پشتو و انگلیسی روان صحبت می کند.

 

حضرت عمر زاخيلوال

محترم حضرت عمر زاخيلوال در سال 1346 زمانیکه پدرش در ولایت بدخشان ایفای وظیفه می کرد، چشم به جهان گشود. تعلیمات ابتدای خویش را در ولایات کنر، پروان، پنجشیر و زادگاه آبایی اش ننگرهار به اتمام رسانید.

عمر زاخیلوال بعد از تهاجم شوروی به پاکستان کوچید و بعد از مدتی اقامت در آن کشور و سهم در جبهات جهاد ولایات ننگرهار، کنر و پنجشیر، جهت ادامه تحصیلات عالی عازم کانادا شد که به اخذ درجه دکتورا از دانشگاه كارليتن شهر اوتاوا آن کشور نایل گردید.

داکتر زاخیلوال در سال 1384 به افغانستاان برگشت و نخست به حیث مشاور ارشد وزير انكشاف دهات، رئیس اداره خصوصی سرمایه گذاری یا آیسا و عضو شورای عالی د افغانستان بانک ایفای وظیفه نمود و بعدا به حیث مشاور رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در بخش اقتصاد پذیرفته شد.

داکتر زاخیلوال در ماه عقرب سال 1387 از طرف جلالتماب رئیس جمهور به حیث سرپرست وزارت ترانسپورت و هوانوری و در ماه دلو به حیث وزیر مالیه به پارلمان افغانستان پیشنهاد گردید.

در دولت جدید نیز وی بحیث وزیر مالیه دولت جمهوری اسلامی افغانستان به پارلمان معرفی شده است.

داکتر عمر زاخیلوال به لسان های پشتو، دری و انگلیسی تسلط کامل دارد.

 

‌غلام فاروق وردک

محترم غلام فاروق وردک وزیر معارف جمهوری اسلامی افغانستان در سال 1338 در ولسوالی سید آباد ولایت میدان وردک زاده شد. او تحصیلات ابتدایی و متوسط را در زادگاهش و لیسه را در کابل به پایان رساند.

فاروق وردک در سال 1361 وارد فاکولته فارمسی دانشگاه پنجاب پاکستان گردید و در سال 1365 از این دانشگاه فارغ شد. سپس میان سالهای 1365 الی 1370 در کمیته سویدن برای افغانستان در شهر پشاور مصروف خدمت گردید.

فاروق وردک در جریان سالهای 1375 الی 1380 در حالی که در اداره برنامه انکشافی ملل متحد مصروف کار بود، سند ماستری خود را در بخش اداره از پوهنتون پریستون در پشاور به دست آورد.

آقای فاروق وردک در ماه حوت سال 1382 از سوی رئیس دولت انتقالی اسلامی افغانستان به حیث رئیس دارالانشای دفتر مشترک تنظیم انتخابات مقرر شد و سپس در دلو سال 1383 به حیث رئیس عمومی اداره امور و دارالانشای شورای وزیران موظف گردید.

نامبرده علاوه بر این وظیفه، ریاست دارالانشای جرگه امن منطقوی را نیز پیش می برد.

فاروق وردک در ماه میزان 1387 از سوی حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به حیث وزیر معارف به پارلمان معرفی گردید که بعد از کسب رای اعتماد تا اکنون دراین پست اجرای وظیفه می نماید.

آقای وردک به زبانهای دری، پشتو، اردو و انگلیسی تسلط دارد.

 

محمد سرور دانش

محترم محمد سرور دانش وزیر عدلیه سابق جمهوری اسلامی افغانستان در سال 1340 در ولسوالی اشترلی ولایت دایکندی به دنیا آمده و تعلیمات ابتدایی را در زادگاهش و تحصیلات خود را در رشته فقه، معارف اسلامی، حقوق و ژورنالیزم به درجه فوق لیسانس در کشورهای عراق، سوریه و ایران به پایان رسانیده است.

آقای سرور دانش بین سال های 1361 و 1380 مسئولیت مجلات گوناگون از جمله هفته نامه وحدت، مجله سراج، مجله صراط، مجله در دری، مجله میثاق وحدت و مجله نگاه معاصر را به پیش می برد و تالیفات متعدد از جمله 15 جلد کتاب داشته است.

سرور دانش در لویه جرگه اضطراری اشتراک فعال داشته و در کمیسیون های تسوید و تدقیق قانون اساسی عضویت داشته است.

محمد سرور دانش در سال 1383 به حیث والی دایکندی و از ماه جدی 1383 بدین سو به حیث وزیر عدلیه جمهوری اسلامی افغانستان ایفای وظیفه می نماید.

محمد سرور دانش به زبانهای دری، پشتو و عربی تسلط دارد.

 

 محمد اسماعيل خان

محترم محمد اسماعیل وزير سابق انرژی و آب جمهوری اسلامی افغانستان در سال 1327 در ولايت هرات به دنيا آمد. او تحصيلات خود را به درجه ليسانس در حربي دانشگاه كابل به اتمام رسانيده است.

استر جنرال محمد اسماعیل خان بين سال های 1349 و 1357 بحيث افسر اردو الي رتبه نظامی جگتورن ايفاي وظيفه نموده است.

محمد اسماعیل در جريان جهاد عليه اشغال گران به حيث يكی از قوماندانان شناخته شده جهادی و آمر عمومی حوزه جنوب غرب وظايف جهادي خود را انجام داده است.

محمد اسماعیل بين سال های 1371 و 1374 به حيث والی ولايت هرات و آمر عمومی حوزه جنوب .غرب ايفای وظيفه نموده و در ماه ثور 1376 به دست طالبان اسیر شد و تا سال 1379 در ولایت قندهار زندانی بود.

محمد اسماعیل از سال 1380 الي عقرب 1383 مجددا به حيث والي ولايت هرات و از جدي 1383 تا حال به حيث وزير انرژي و آب در كابينه انجام .وظیفه می نماید.

 

محمد آصف رحیمی

محترم محمد آصف رحیمی در ولسوالی پغمان ولایت کابل دیده به جهان گشود.

تحصیلات ابتدایی را در مکتب میرویس هوتکی و ثانوی را در مکتب حبیبیه و تخنیک ثانوی را در شهر کابل تکمیل کرد و درجه لیسانس را در سال 1360 از فاکولته انجنیری دانشگاه کابل به دست آورد.

آصف رحیمی در سال 1368 درجه فوق لیسانس را در رشته اداره عامه و مدریت برنامه های انکشافی و بازسازی از دانشگاه نبراسکای ایالات متحده امریکا به دست آورد.

رحیمی تا اخیر سال 1383 در یکی از موسسات بین المللی در عرصه انکشاف روستایی ایفای وظیفه کرد و بعداً مسئول برنامه همبستگی ملی در وزارت احیا و انکشاف دهات شد.

آصف رحیمی در ماه ثور 1385 به حیث معین وزارت احیا و انکشاف دهات تعین گردید و در 30 ماه میزان 1387 به حیث وزیر احیا و انکشاف دهات از سوی جلالتماب حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به پارلمان کشور معرفی شد و بعد از اخذ رای اعتماد تا اکنون دراین پست ایفای وظیفه می نماید.

آقای رحیمی به زبانهای دری، پشتو و انگلیسی تسلط دارد

 

 

جنرال خدایداد

محترم خدایداد در سال 1334 در ولایت ارزگان به دنیا آمد.تحصیلات ابتدایی را در مکتب ابتدائیه شهرستان و بعداً مکتب عالی نظامی کابل به پایان رسانید.

جنرال خدایداد تحصیلات عالی خود را در اکادمی ملی، اکادمی نظامی هندوستان و اکادمی نظامی فرونزای مسکو به پایه اکم رسانیده است.

جنرال خدایداد در سالهای 1356 الی 1371 در صف اردوی ملی افغانسان قرار داشت و در پست های بلند نظامی ایفای وظیفه نمود و موفق به دریافت 52 مدال گردید.

جنرال خدایداد در سال 1371 در اولین حکومت مجاهدین در پست وزیر امنیت ملی تعیین شد بعدتر از این پست استعفا داد و به بریتانیا سفر کرد و در آن جا در میان مهاجران به فعالیت های سیاسی پرداخت.

جنرال خدایداد در سال 1384 معین وزارت مبارزه با موامد مخدر مقرر گردید و در سال 1386 سرپرست این وزارت گردید.

جنرال خدایداد در سال 1387 از سوی حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به پارلمان به حیث وزیر مبارزه با مواد مخدر معرفی شد که بعد از اخذ رای تا اکنون دراین پست ایفای وظیفه می کند.

خدایداد به زبانهای دری، پشتو، انگلیسی و روسی تسلط دارد.

 

داکتر سید محمد امین فاطمی

محترم سید محمد امین فاطمی در سال 1331 در ولسوالی کوز کنر ولایت ننگرهار زاده شد.

در سال 1347 از ليسه عالي حبيبيه فارغ گرديد و در سال 1977 از فاکولته طب ننگرهار ديپلوم داکتری خود را اخذ نمود.

داکتر سید محمد امین فاطمی شهادتنامه "مسير های جديد برای پاليسي صحي در کشورهاي رو به انکشاف" را از دانشگاه باستن ايالات متحده امريکا در سال 1995 بدست آورد.

داکتر سید محمد امين فاطمي در سالهای تجاوز شوروی بر افغانستان به پاکستان مهاجر شد و در حکومت موقت مجاهدین معين وزارت صحت عامه تعین گردید.

نامبرده بعد از تاسیس حکومت مجاهدین در کابل منحيث وزير صحت عامه دولت اسلامی ايفای وظيفه نموده است.

داکتر سید محمد امین فاطمی بعد از پیروزی جلالتماب حامد کرزی در انتخابات سال 1383 به حیث وزیر صحت عامه تعین شد از آن زمان تا حال در این سمت ایفای وظیفه می نماید.

داکتر فاطمی زبانهای پشتو، دری و انگلیسی را روان صحبت می کند.

 

حسن بانو غضنفر

محترمه حسن بانو غضنفر در ماه دلو 1336 در ولایت بلخ به دنیا آمد.

تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در لیسه سلطان رضیه شهر مزار شریف به پایان رسایند و دیپلوم لیسانس و ماستری را در سال 1362 در رشته زبان و جامعه شناسی در شهر ستاورپل قفقاز شمالی به دست آورد و در همین سال به حیث کدر علمی فاکولته زبان و ادبیات دانشگاه کابل پذیرفته شد.

داکتر حسن بانو غضنفر در سال 1364 به شهر پیترزبورگ رفت و با دست آوری درجه دکترا را در رشته زبان شناسی از دانشگاه پیترزبورگ دوباره به وطن برگشت.

حسن بانو غضنفر در سال 1382 به حیث رئیس فاکولته زبان و ادبیات تقرر حاصل نمود و الی اسد 1385 دراین پست باقی ماند.

او در این مدت همچنان عضو شورای عالی وزارت تحصیلات عالی، معاون انجمن دانشگاه های افغانستان، عضو انجمن بین المللی زبان اسپرانتو، عضو انجمن بین المللی ترک زبانان و عضو هیات رییسه کانون فرهنگی حکیم ناصر خسرو بلخی بود.

حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به تاریخ 11 اسد سال 1385 حسن بانو غضنفر را منحیث وزیر امور زنان برای اخذ رای به پارلمان معرفی کرد.او بعد از رای اعتماد نمایندگان پارلمان تا اکنون در پست اجرای وظیفه می کند.

حسن بانو غضنفر به زبانهای دری، پشتو، ازبیکی، و روسی تسلط دارد

 

محترمه وژمه حسن زرمتى

وژمه حسن زرمتى وزير پيشنهادى امور سواد آموزى در سال ١٣٥٠ هجرى خورشيدى در ولسوالى زرمت ولايت پکتيا چشم به جهان گشود.  وى در سال ١٣٦٧ از ليسه زرغونه شهر کابل و در سال ١٣٧٠ از پوهنځى اقتصاد پوهنتون کابل فارغ گرديده است و در حال حاضر، پروگرام ماستری را در بخش مديريت پروژه ها در پوهنتون پرستن شهر پشاور پاکستان  تعقيب مينمايد

موصوف بعد از فراغت بين سال های ١٣٧١ الی سال١٣٧٢هجری شمسی به حيث کارمند مسلکی در دافغانستان بانک و ازسال ١٣٧٢ الی برج  حوت سال ١٣٧٣ بحيث معلم درليسۀ الفتح کابل وظيفه انجام داده است

 وى از سال ١٣٧٨ الى اکنون در پست هاى مختلف چون هماهنگ کننده برنامه تعليم و تربيه، ناظر پروژه دختران بيرون از مکتب، معاون برنامه تعليم و تربيه، معاون منابع بشرى و هماهنگ کننده نظارت، ارزيابى و آموزش موسسه پاملرنه ايفاى وظيفه کرده است.

 وژمه زرمتى همچنان از سال ١٣٨٢ الى ١٣٨٣ بحيث معاون منابع بشرى وهماهنگ کننده آموزش ها در اداره سازمان ملل متحد در امور پناهنده گان و از سال ١٣٨٣ الى ١٣٨٤ بحيث مشاور در اداره سازمان ملل متحد براى اطفال يا يونيسف اجراى وظيفه نموده است.

 وى به لسان هاى درى، پشتو و انگليسى  تسلط كامل داشته و در كنفرانس ها و برنامه هاى متعدد داخلى، منطقوى و جهانى براى بازسازى افغانستان به ويژه در بخش تعليم و تربيۀ اطفال  و دختران فعالانه اشتراک نموده است.

 

سید مخدوم رهین

محترم دکتور سید مخدوم رهین در سال 1325 ه ش در شهر کابل  متولد گردیده، بعد از پایان دوره تحصیل در افغانستان  غرض فرا گرفتن دوره ماستری و دوکتورا عازم تهران گردید و به سویه دوکتورا در بخش ادبیات دری از دانشگاه تهران  در سال 1352 هه ش سند فراغت بدست آورد. بعد از ختم تحصیل به صفت استاد در دانشگاه کابل ایفای وظیفه کرد. پس از آن بحیث رئیس اداره فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و کلتور مصروف کار شد.

دکتور رهین یک تن از اعضای مسوده قانون اساسی در زمان جمهوری داود خان بود و در لویه جرگه سال 1356 اشتراک نموده بعد از کودتای هفت ثور 1357 در منزلش تحت نظارت قرار گرفت. بعد از اشغال افغانستان توسط شوروی سابق، موصوف به پاکستان هجرت کرد و در انجا بمنظور اتحاد مجاهدین راه آزادی جد و جهد نموده بعد از تشکیل اتحاد اسلامی  افغانستان متشکل از احزاب میانه رو دوکتور رهین بحیث عضو شورای عالی و رئیس کمیته فرهنگی و نشراتی و ازسال  1371 الی 1373 بحیث رئیس رادیو کابل آزاد که از احزاب مجاهدین بود تعیین گردید. رهین در حکومت موقت حضرت  مجددی بحیث مشاور خاص ایفای وظیفه می کرد.

شاعر معاصر و نویسنده مشهور دکتور رهین در زمینه فرهنگ، ادبیات، تاریخ و علوم اسلامی تحقیقات های را بعمل  آورده است.

وی مقالات زیادی نوشته و چندین مقاله و کتابش اقبال چاپ یافته است که میتوان از کتابهای دقیقی نامه، گزیده اثار سید جمال الدین افغانی پژوهش در باره آثار و شخصیت امیر خسرو دهلوی و روابط فرهنگی افغانستان وهند از گذشته های دور تاقرن هفتم هجری نام برد از جمله کارهای وی در دوران جهاد اشک خراسان، عزاداران، در جواب خلیلی ( شعر)  مسلمان امروز ( پشتو ) می باشد که با بذل مساعی وی آذین چاپ یافته اند. در سال 1988 دوکتور رهین همراه با عده ای  از دانشمندان و قوماندانان جهادی نهضت ملی اسلامی افغانستان را به پیش می برد.

دکتور رهین در سال 1375 هه ش همکاری دانشمندان افغانی در امریکا انجمن صلح دموکراسی برای افغانستان را ایجاد  نمود که بحیث رئیس این انجمن موصوف تقویه وانکشاف اتحاد ملی و دموکراسی در افغانستان و مخالف با تروریزم و طالبانیزم کوشید. دوکتور رهین در سال 1377 هه ش به عضویت کمیته اجرائیوی لویه جرگه در روم پذیرفته شد و بعد از آن الی تدویر جلسه بن در تمام فعالیت های مربوط به لویه جرگه اشتراک ورزیده و بحیث عضو هیئت ظاهرخان به کشور  های افغانستان، ازبکستان، ایران و تاجکستان به منظور تشریح و توضیح اهداف لویه جرگه اضطراری سفرهای داشت در عین حال وی به کارش بحیث رئیس انجمن صلح و دموکراسی برای افغانستان ادامه داده و درچندین اجتماع و اجلاس  اشتراک ورزید.

دوکتور رهین در اداره موقت بحیث وزیر اطلاعات و فرهنگ تعیین گردیده و در دولت انتقالی اسلامی افغانستان نیز به این سمت باقی مانده است. وی از طرف مردم کابل در سپتنامبر 2003  بحیث رئیس شورای شهروندان کابل انتخاب شد. درماه می  2004  مدال خدمت در راه آزادی بیان و فرهنگ را به پیشنهاد رئیس دولت دریافت داشت.

 

انجینر امیرزی سنگین

محترم امیرزی سنگین فرزند امیر گل شاه خیل در سال 1949 در ولسوالی اورگون ولایت پکتیکا چشم به جهان گشوده وی متاهل  بوده و دارای یک دختر و سه پسر می باشد.

سنگین تعلیمات ابتدایی خویش را در اور گون و متوسطه را در گردیز تعقیب نمود. تعلیمات  ثانوی را الی صنف دوازدهم  در مرکز تربیوی مخابرات برای مدت سه سال با درجه اعلی ادامه داد. در سال 1973  انجینری شانرا در رشته  الکترونیک و مخابرات، از دانشگاه لندن جنوبی از کشور انگلستان بدست آورد. سنگین دوره خدمت کاری شان را بحیث استاد در مرکز تربیوی مخابرات از سال 1975 اغاز نمود در سال 1978 مسوولیت امریت مرکز تربیوی مخابرات را  بعهده داشت.

سنگین در سال 1980 مجبور به ترک وطن گردیده و درکشور سویدن پناهنده شد. با آغاز زندگی در سویدن توانست در مدت چهار ماه لسان سویدنی را به سویه بکلوریا با تسلط کامل فرا گیرد.

 سنگین در سویدن در فرصت کم شامل حلقات کاری شده و یکی از اعضای اساس گذار کمیته سویدن برای افغانستان شد. ایشان سهم فعال در انکشاف کمیته سویدن برای افغانستان، موسسه که در 25 سال اخیر نقش بارزی در ساحه تعلیم و تربیه، زراعت و صحت در افغانستان ایفا نمود.

امیرزی سنگین در سال 1982 در مخابرات سویدن شامل وظیفه گردید و در ابتدا برای مدت سه سال در پروژه مخابراتی میدان هوایی شاه خالد عربستان سعودی بحیث عضو تیم پروژه کار نمود. بین سال های 85 الی 90 در طرح انکشاف و توسعه و تطبیق شبکه موبایل سویدن مصروف بود.

باید علاوه نمود که سنگین یک عضو تهداب گذار بخش بین المللی  مخابرات سویدن محسوب می شود ایشان بحیث یکی از اعضای که در رهبریت بخش بین المللی مخابرات سویدن قرار داشته و در دهه 1990 الی 2000  در داوطلبی های لایسنس بین المللی اشتراک ورزیده و 8 لایسنس جی سی ام را در  استونیا، نمیبیا، هنگری، ایتالیا،  روسیه، هند و لیتویا برنده شد.

سنگین در پست های کلیدی و رهبریت ادارات نامبرده که میلیاردها دالر عاید برای سویدن میاورد کار نموده است.

امیرزی سنگین بعد از واقعه یازدهم سپتمبر سال 2001 به افغانستان بر گشت از جمله فعالیتهای کاری اش بعد از عودت به کشور می توان چنین نامبرد :

تدویر تریننگ  برای انجینران  وزارت مخابرات  و کمپنی افغان بیسیم .
رهبری کمیته  ارزیابی  لایسنس  جی .ا س.ام .  سال 2000
عهده دار شدن  وظیفه  سرمشاور  وزیر  مخابرات  از ماه فبروری 2003

سنگین در ماه جولای سال جاری عیسوی به سمت رئیس شرکت افغان تیلی کام تعیین گردید که نقش شان در ایجاد شرکت  افغان تیلی کام، تصویب فرمان و اساس نامه، پیگیری از فعالیت ها و تطبیق پروژه های مخابراتی حیاتی بوده است ایشان  علاوتا بر مسوولیتهای ساختن تشکیل عمومی افغان تیلی کام و کار بالای موضوعات انتر کنکشن طرز العمل های جدید را نیز انکشاف و توسعه داده است.

 

تاج على صابر

تاج على صابر وزير پيشنهادى شهداء و معلولين،  فرزند  گل محمد  درسال  ١٣٥٢ هجرى خورشيدى در قريه زردار ولسوالى صبرى  ولايت خوست چشم به جهان گشود .

 وى تعليمات ابتدايى را درمکتب ازغرو کُرم  ايجنسى پاکستان    و درسال  ١٣٧١ تعليمات ثانوى را  درليسه الفتح خوست به پايان رسانده است .

 موصوف،   درسال  ١٣٨٠  از رشته ادارى و دپيلوماسى پوهنځى حقوق و علوم سياسى پوهنتون ننگرهار ،فارغ گرديده است.

صابر مدت  پنجسال به حيث معلم  در ليسه ولسوالى صبرى و هشت سال به حيث استاد در پوهنتون شيخ زاهد ولايت خوست،  ايفاى وظيفه کرده  است .

 وى مدت دو سال به صفت مسوول عملياتى  موسسه بين المللى (IMC)  در ولايت خوست و از سال  ١٣٨٤ تا کنون ،  سمت هاى عضو ، معاون و رئيس شوراى ولايتى خوست را نيز عهده دار بوده است .

 موصوف، به زبان هاى  پشتو ، درى ،انگليسى  تسلط کامل داشته و به زبان هاى عربى و اردو تا اندازه تکلم نموده ميتواند

 

محمد يوسف پشتون

محمد یوسف پشتون وزير پيشنهادى انکشاف شهری در سال ١٣٢٥ در ولايت کندهار ديده به جهان گشود. وى تعليمات ابتدايی و ثانوی را در ليسه عالی احمد شاه بابا کندهار به پايان رساند و درجه ماستری را در رشته انجنيری شهرسازی از پوهنتون امريکايی بيروت در لبنان به دست آورد.

پشتون برای چهار سال در يکی از موسسات لبنانی کار کرد و سپس در اواخر سال١٣٥٦هجرى خورشدى   به وطن برگشت. موصوف  مدتى منحيث استاد در فاکولته انجنيری پوهنتون کابل ايفای وظيفه کرد و در زمان تجاوز  اتحاد شوروی وقت بر افغانستان ، دو بار زندانی شد و در سال١٣٦١  مجبور به ترک افغانستان گرديد.

  پشتون ٢٠ سال را در مهاجرت به سربرد و بين سال های١٣٥٧   و  ١٣٨١ با موسسات غير دولتی در داخل و خارج از کشور همکاری کرد که ازجمله فعاليت های او، تاسيس و پيشبرد امور شفاخانه الجهاد در شهر کويته پاکستان، پيشبرد امور موسسه ماين پاکی دافا و مشاوريت با ارگان های ملل متحد در شهر کويته  پاکستان قابل ذکر است.

وى  در ماه سرطان ١٣٨١   به حيث وزير شهرسازی و مسکن و بعداً در ماه اسد ١٣٨٢   به حيث والی کندهار و متعاقبا در  سال ١٣٨٣   مجددا به حيث وزير شهرسازی و مسکن که بعدا به نام انکشاف شهرى مسمى گرديد؛ مقرر و الی اکنون ايفای خدمت مينمايد.

پشتون به زبان های پشتو، دری، انگليسی و عربی تسلط دارد

 

 

عنایت الله بلیغ

پوهنيار عنايت  الله بليغ وزير پيشنهادى  حج و اوقاف   فرزند  ضيا‌ الحق  درسال  ١٣٣٤  در ولايت کاپيسا چشم به جهان گشودتحصيلات  ابتدايى را بسويه بکلوريا در دارالعلوم عربى کابل  و تحصيلات عالى را  به سويه  ليسانس  در پوهنځى شرعيات پوهنتون کابل  به اتمام رسانده است .

بليغ درسال هاى  ١٣٥٩ تا ١٣٧١ درپست هاى  آمريت جبعه مرکز کاپيسا ، معاون ولايتى کاپيسا  ورييس دارالانشاى اين ولايت  کار نموده است .

موصوف  همچنان از سال ١٣٧١ تا ١٣٧٥ بحيث رئيس ادارى وزارت ساختمانى ، بعدآً رئيس  ادارى وزارت شهرسازى و مسکن  و معيين امر به معروف  ونهى از منکر وظيفه اجرا کرده است .

وى از سال ١٣٧٧ تا ١٣٨٤  معاونيت  علمى پوهنتون البيرونى  کاپيسا  ، معينيت  وزارت امور مهاجرين ( درمقاومت )  رياست پوهتتون کابل ، رياست محکمه استيناف  جرايم عليه  امنيت داخلى وخارجى ( دوره انتقالى)   و عضويت محکمه  اختصاصى ملکيت ها را  بعهده داشته است .

عنايت الله بليغ  قبل از اينکه به عنوان وزير حج و اوقاف در کابينه جديد معرفى گردد، به صفت  استاد پوهنځى  شرعيات  پوهنتون کابل ، عضو ديپارتمنت  فقه و قانون ، عضو شوراى مرکزى شوراى علما، عضو کميته تحقيق و افتا شوراى علما  و خطيب  مسجد جامع پل خشتى ايفاى وظيفه ميکرد .

رتبه علمى موصوف  پوهنيار  و مولوى  و رتبه دولتى  وى ما فوق رتبه ميباشد .

 

 

 

عبیدالله عبید

داکتر عبيدالله عبيد  وزير پيشنهادى  تحصيلات عالى  فرزند عبدالوهاب  درسال  ١٣٤٩ درشهر کابل چشم به جهان گشود. تحصيلات ابتدايى را  درمکتب منوچهرى   ، ثانوى را درليسه عالى نادريه  و تحصيلات عالى را در پوهنتون طبى کابل  به اتمام رسانيده است .

درجه تحصيلى موصوف به سويه ماستر ورتبه علمى اش  پوهاند ميباشد .

عبيد  علاوه بر اينکه در پست هاى  مختلف  پوهنتون طبى کابل  خدمت کرده، به حيث  رئيس پوهنتون طبى کابل ، وزير مشاور رييس جمهور در امور اجتماعى  وظيفه اجرا نموده است .

 نامبرده نماينده انتخابى مردم کابل درلويه جرگه اضطرارى  و در لويه جرگه  قانون اساسى نيز بوده است .

موصوف  به زبان هاى  درى ، پشتو  و انگليسى تسلط دارد

 

غلام محمد ایلاقی

غلام محمد ييلاقى وزير پيشنهادى تجارت  و صنايع  فرزند غلام سخى درسال ١٣٢٢در ولايت بلخ تولدشده ،متاهل بوده داراى دو پسر و يک دختر مى باشد .

موصوف  درسال  ١٣٤٠ از ليسه  باختر مزار شريف  و بعدا درسال  ١٣٤٤ از فاکولته  اقتصاد  پوهنتون  کابل در رشته اقتصاد ملى  فارغ گرديده است .

نامبرده  تحصيلات خود را در رشتۀ اقتصاد در پوهنتون پيزاى ايتاليا تکميل نموده  است .

 موصوف عضو کنفرانس تاريخى بن بوده ، به حيث مشاور ارشد وزارت تجارت ايفاى وظيفه نموده است . موصوف به لسان هاى پشتو ، درى،ايتالوى و انگليسى تکلم مى نمايد و به زبان روسى آشنايى اندک دارد

 

محمدالله بتاش

دوکتور محمد الله بتاش وزیر پیشنهادی ترانسپورت و هوانوردى  فرزند  الحاج  بورى  درسال  ١٣٤٠ درقريه  درمن بتاش  ولسوالى امام صاحب  ولايت کندز به دنيا آمده است .

دوره ابتدايى  ومتوسط را درمکتب باسوس  ولسوالى امام صاحب سپرى و درسال  ١٣٧٥ ازليسه  ذکور ولسوالى مذکور فارغ گرديده است .

موصوف بعد از امتحان کانکور دريک بورس تحصيلى به کشور شوروى  سابق معرفى  که درسال  ١٣٦٤ از فاکولته  تاريخ پوهنتون  دولتى گوبان  روسيه   سندماسترى  بدست اورد .

بتاش  به حيث آمر ديپارتمنت تاريخ ، رييس فاکولته ژورناليزم ورييس تدريسات  انستيتوت  علوم اجتماعى  کابل کار نموده است .

وى سند دکتورا را  درسال ١٣٧٤ دررشته علوم اجتماعى ازکشور روسيه  بدست آورده است و درسال هاى  ١٣٧٤ تا  ١٣٨٤ به حيث مشاور وزير دولت  درامور پارلمانى ، منشى عمومى شوراى مرکزى حزب جنبش ملى اسلامى ايفاى  وظيفه کرده است .

نامبرده قبل ازاينکه به حيث  وزير ترانسپورت وهوانوردى درکابينه جديد پيشنهاد گردد سمت مشاور امور پارلمانى  وشوراى هاى ولايتى  در اداره مستقل  ارگان هاى  محلى را بعهده داشت .

 

 

عنایت الله نظری

محترم عنايت الله نظرى وزير پيشنهادى عودت مهاجرين فرزند نظر محمد در سال  ١٣٣٣ در قريه ده بالاى ولسوالى جبل السراج ولايت پروان به دنيا آمده و  بعد از تکميل تعليمات ابتدايى و ثانوى  در ليسه جبل السراج، در سال ١٣٥٦ از پوهنځى حقوق و علوم سياسى پوهنتون کابل فارغ گرديده است. وى درجه ماسترى  را در رشته روابط بين المللى از پوهنتون نور ايران به دست آورده است.

 موصوف در پست هاى مختلف ارگان هاى عدلى و قضايى چون څارنوال ولسوالى چمتال ولايت بلخ، څارنوال شهر مزارشريف، څارنوال نظارت عمومى بلخ، معاون څارنوالى بلخ و معاون څارنوالى کابل ايفاى وظيفه نموده است.  وى در سال ١٣٨٧ هجرى خورشيدى در دوران مقاومت بحيث رئيس کنترول و تفتيش رياست جمهورى به رهبرى برهان الدين ربانى اجراى وظيفه نموده است.

نظرى در اداره مؤقت و حکومت انتقالى نيز بحيث وزير مهاجرين و عودت کننده گان ايفاى وظيفه نموده است.

وى به لسان هاى درى و پشتو صحبت مينمايد

 

 

میرزا امین عبداللهی

ميرزا حسين  (عبداللهى )  وزير پيشنهادى فوايد عامه فرزند محمد عيسى در سال١٣٣٥درولسوالى قره باغ ولايت غزنى تولد شده ، به قوم هزاره و متاهل ميباشد.

 در رشته انجينرى ميخانيک از پوهنځى  انجينرى پوهنتون کابل ،ماسترى خود را از انستيتيوت مانيلا فليپين و دوکتوراى خود را در پاليسى و ادارۀ عامه (آنلاين) از پوهنتون بين المللى اتلانتيک امريکا بدست آورده آست .

او از فاکولته انجنیری پوهنتون کابل فارغ گردیده و در موسسات مختلف بین المللی کار کرده و در اصلاحات اداری نیز کارکرد های خوبی دارد. او موسس چندین مکتب در داخل و خارج از کشور میباشد، که سالانه به تعدادی زیادی شاگردان از آن مکاتب فارغ میشوند و شامل فاکولته های پوهنتون های افغانستان می شوند.

 وى بحيث مشاور وزارت پلان ايفاى وظيفه نموده است ، موصوف به  لسان هاى  درى ، پشتو، اردو و انگليسى  صحبت مى نمايد

 

 

انجنیر ویس احمد برمک

انجنیر ویس احمد برمک وزیر پیشنهادی احیاء و انکشاف دهات در کابینه جدید ، در سال 1351 در شهر کابل تولد شده، دوره ابتدائیه و ثانوی خود را در لیسه نادریه به پایان رسانیده است.

موصوف تحصيلات عالى خود را به درجۀ ليسانس در رشتۀ مهندسى در پوهنځى انجنيرى پوهنتون کابل و ماسترى  خويش را در رشتۀ مطالعات علوم انکشافى، بازسازى بعد از جنگ، اقتصاد سياسى خشونت، منازعه و انکشاف و تعميم قانون و حکومت دارى سالم در جوامع بعد از جنگ را در فاکولتۀ مطالعات شرقى و افريقايى  (  SOAS ) پوهنتون لندن انگلستان تکميل نموده است .

برمک در سال ١٣٧٥ به حيث آمر ارشد برنامه هاى دفتر اکبر، درسال ١٣٨١ الى  سنبلۀ ١٣٨٢به صفت آمر پاليسى و پلانگذارى برنامه هاى دفتر     ( UNAMA )ماه ثور الى ماه ميزان  سال ١٣٨٢ به حيث مشاور ارشد در ادارۀ عمومى مبارزه عليه حوادث، از ماه ميزان ١٣٨٣ الى ماه ميزان ١٣٨٥ به حيث مشاور ارشد وزارت احيا وانکشاف دهات ، و از ماه دلو سال ١٣٨٧ تااکنون به صفت معين برنامه هاى وزارت احيا وانکشاف دهات ايفاى وظيفه مى کند.

وى برعلاوۀ زبان هاى ملى ( درى و پشتو ) به لسان انگليسى نيز مسلط مى باشد.

 

محمد اسماعیل منشی

محمد اسماعیل منشی وزیر پیشنهادی کار و امور اجتماعی در سال 1338 هجرى خورشيدى در قريه شيرک ولسوالى آقچه ولايت جوزجان به دنيا آمده است.

وى تعليمات ابتدايى و ثانوى را در آقچه تکميل نموده و در سال ١٣٦٤ از ديپارتمنت تاريخ عمومى پوهنځى ادبيات و علوم بشرى پوهنتون کابل فارغ گرديده است.  موصوف الى سال ١٣٦٧ در زمينه توسعه سواد حياتى در جوزجان فعاليت هاى را انجام داده است. وى در سال ١٣٦٧ به خدمت عسکرى پيوست و بحيث صاحب منصب احتياط ايفاى وظيفه نموده است.

منشى در سال ١٣٧٠ به پاکستان مهاجر شده و بعداً به کشور ترکمنستان عزيمت نموده است. وى بعد از سقوط طالبان در سال ١٣٨٠ به کشور برگشت و تاکنون بحيث معاون شوراى اجرائيوى حزب جنبش ملى اسلامى افغانستان ايفاى وظيفه مينمود. وى به نماينده گى از مردم ولايت جوزجان در لويه جرگه اظطرارى و لويه جرگه قانون اساسى عضويت داشته است.

محمد اسماعيل منشى به لسان هاى درى، پشتو، ازبکى و ترکمنى تکلم مينمايد

 

سید حامد گیلانی

سید حامد گیلانی وزیر پیشنهادی سرحدا، اقوام و قبایل فرزند پیر سید احمد گیلانی ، در سال 1334 هجری خورشیدی در کارته نقیب صاحب کابل تولد گردیده و تعلیمات ثانوی را در لیسه حبیبیه سپری نموده است . وی بعد از فراغت از این لیسه در سال 1352 برای مدت یک سال در ریاست ارتباط وزارت عدلیه ایفای وظیفه نمود.

وى در سال ١٣٥٣ تحصيلات خود را در رشته زبان عربى در پوهنتون الازهر قاهره، بين سال هاى ١٣٥٣ الى ١٣٥٥ در ديپارتمنت علوم سياسى پوهنتون ملى ايران به درجه ليسانس و از سال ١٣٦١ الى ١٣٦٥ در رشته شرعيات و اصول فقه در پوهنتون بين المللى اسلام آباد به درجه ليسانس به پايه اکمال رساند.

سيد حامد گيلانى از سال ١٣٥٧ بحيث کفيل رهبرى محاذ ملى اسلامى افغانستان ايفاى وظيفه ميکند.  وى در سال ١٣٦٧ بحيث رئيس گروپ مجاهدين در کنفرانس کشور هاى اسلامى و يک تعداد کنفرانس هاى داخلى و بين المللى اشتراک نموده است.  وى در سال ١٣٨٠ رئيس هيئت موسوم به گروپ پشاور بوده و يکى از امضاء کننده گان موافقتنامه ُبن ميباشد.

سيد حامد گيلانى از سال ١٣٨٤ به اينسو بحيث نايب اول مشرانو جرگه  ايفاى وظيفه مينمايد.

وى به کشور هاى مختلف جهان سفر نموده و به لسان هاى درى، پشتو، عربى و انگليسى صحبت مينمايد.

 

 

محترم ضرار احمد مقبل

ضرار احمد مقبل فرزند وکیل میر محمد عثمان در سال 1344 در ولایت پروان به دنیا آمد، فارغ التحصیل لیسه عالی حبیبیه بوده و درجه لیسانس خود را از انستیتوت پیداگوژی ولایت پروان به دست آورده است.

در سال 1367 به صفوف جهاد پیوسته و به صفت مسئول تعمیرات شورای نظار در ولایت تخار ایفای وظیفه نموده است. بین سال های 1371 و 1382 سمت های معاونیت ریاست دفتر وزارت دفاع ملی، قوماندانی امنیه ولایت پروان، سکرتریت سفارت افغانستان در تهران را به دوش داشته است.

به تاریخ 30 جدی 1383 به صفت معین امنیتی وزارت امور داخله تعیین شد و از ماه میزان 1384 بدین سو، به حیث معین امنیتی و سرپرست وزارت امور داخله اجرای وظیفه می نماید. رتبه موجوده موصوف مل پاسوال بوده و به زبان های دری، پشتو و انگلیسی بلدیت کامل دارد.

 

 داکتر زلمی رسول

داکتر زلمي رسول فرزند پوهاند داکتر عبدالقيوم رسول در سال 1323 هـ ش در کابل متولد گرديد و  تعليمات ابتدايي و ثانوي خويش را در ليسه استقلال گذرانده و در رشته طب دوکتورا، از پاريس فرانسه را دارا ميباشد.

از وظايف عمده ايکه موصوف انجام داده است. داکتر در انستتيوت تحقيقات امراض قلبي پاريس، مسؤل نشريه حقيقت افغان مربوط جهاد افغانستان درپاريس، داکتر در شفاخانه قواي مسلح عربستان سعودي، رئيس دفتر اعليحضرت محمد ظاهر باباي ملت در روم، وزير هوانوردي ملکي و توريزم در اداره مؤقت و مشاور امنيت ملي افغانستان.

محترم داکتر زلمي رسول به زبانهاي پشتو، دري، انگليسي، فرانسوي، ايتالوي و عربي صحبت کرده ميتواند و بيشتر از 30 اثر علمي در طب در نشرات طبي امريکا و اروپا دارد و همچنان عضو جمعيت نفرالوژي امريکا است.

 

 

محترم ارسلا جمال

ارسلا جمال وزير پيشنهادى سرحدات، اقوام و قبايل فرزند روزى خان در سال ١٣٤٥ هجرى خورشيدى در ولسوالى يوسف خيل ولايت پکتيکا تولد گرديده است.

وى در سال ١٩٨٣ ميلادى از ليسه سيد جمال الدين افغان در شهر پیشاور پاکستان  و در سال ١٩٩١ از بخش تجارت بين المللى و سيستم پولى دانشکده اقتصاد دانشگاه کوالالمپور ماليزيا فارغ شده است.

موصوف بعد از فراغت براى مدت سه سال در بخش مالى دانشگاه نبراسکا در شهر پشاور کار نموده است.

وى همچنان از سال ١٩٩٧ الى ٢٠٠٤ ميلادى، بحيث مسؤول پروژه ابتکارات مشترک موسسه پاملرنه ايفاى وظيفه نموده استجمال براى مدت شش ماه مسؤوليت پروگرام استحکام ثبات و انکشاف ملى وزارت امور داخله را به عهده داشت و از سال ٢٠٠٦ الى ٢٠٠٨ بحيث والى خوست اجراى وظيفه کرده است.

وى بعد از سمت ولايت خوست، عضو ستاد انتخاباتى کرزى بود. ارسلا جمال به لسان هاى پشتو، درى و انگليسى تسلط دارد.

 چندی پیش مدال عالی دولتی غازی میر مسجدی خان به جهت بازسازی آن ولایت، تامین صلح و امنیت، تقویت حاکمیت دولتی و حفظ روابط خوب دولت با مردم، باکمال صداقت، اخلاص و راستکاری، خستگی ناپذیر، شب وروز دلسوزانه از سوی رئیس جمهور به ایشان اعطا شد.

 دشمنان صلح و ترقی مردم کشور بخاطر عدم تحمل این خدمات وی، سه بار علیه او حمله انتحاری را انجام دادند.

 

 

داکتر محمد هاشم عصمت اللهی 

داكتر محمد هاشم عصمت اللهي؛ عضو بورد مشورتي رئيس جمهور، دكتراي ارتباطات دانشگاه علامه طباطبايي است. بیوگرافی ایشان از زبان خودشان به شرح زیر می باشد.

 دوره هاي ابتدايي را در ليسه مسعود سعد دركابل ودوره متوسطه را درليسه نادريه سپري كردم، دوره‌ليسانس را در دانشگاه كابل بودم. بعد از آن باتهاجم شوروي سابق وارد جهاد ومبارزه شدم، ده سال درجهاد به خدمت مردم بوده و بيشتر درقسمت فرهنگي سياسي سهم داشتم. تاسال 68 وخروج نيروهاي شوروي درجبهات بودم. سپس به ايران رفتم وفرصتي پيش آمد تا دردانشگاه علامه طباطبايي ودانشكده علوم اجتماعي دررشته ژورناليزم وارتباط جمعي درمقطع فوق ليسانس تحصيل كردم.

دراين دانشكده برجسته ترين اساتيد ژورناليزم وعلوم ارتباطات حضور داشتند مثل داكتر معتمد نژاد، كه پدر علوم ارتباطات ايران ناميده مي‌شود و دركشورهاي اروپايي هم بسيار شناخته شده هستند ومقاطع دكترا هم زير نظر ايشان درفرانسه انجام مي‌شود، من شاگرد ايشان بودم.

وديگر استادان برجسته من داكتر بديعي، داكتر غفاري داكتر حميد مولانا و... بودند كه از آمريكا مي آمدند وبراي ما تدريس مي كردند. تنها فرد افغانستاني بودم كه دردوره كارشناسي ارشد دراين رشته حضور داشتم ومجموع دانشجويان 10 نفر بودند. بعد از آن دانشگاه طباطبايي تصميم گرفت كه براي اولين بار دوره دكتراي علوم ارتباطات را راه اندازي كند. من از اولين ورودي‌هاي اين دوره بودم كه براي شش نفر دورهPHD را شروع كردند و من تنها افغاني جمع بودم كه دركنار اساتيد دانشگاه هاي ايران درس خواندم.

منتهي بعد از 4-5 سال كه دوره ختم شد، من آخرين مراحل تحقيقات تخصصي آن را پشت سر گذاشتم وخوشبختانه به حيث يك افغان؛ موفق شدم كه اولين فارغ التحصيل رشته علوم ارتباطات درمقطع دكتراي دانشگاه علامه طباطبايي باشم. مابقي اساتيد، بعد از من فارغ التحصيل شدند واين درتاريخ كارهاي علمي ايران ثبت شد. و روش تحقيقي من هم بسيار پيشرفته بود كه به روش «Q» معروف است كه تا آن زمان كسي در ايران هم اين روش را كار نكرده بود. كار تحقيقي من بررسي روند مطبوعات افغانستان وجهان بود واينكه نظام مطلوب مطبوعات افغانستان چه خواهد بود؟‌

مهمترين موقف علمي من؛ به حيث يك خدمتگذار دردانشگاه كابل و به عنوان استاد در دانشكده ژورناليزم است اين بالاترين موقف من است كه به آن افتخار مي كنم. هم‌چنين به عنوان سرپرست كميسيون راديو تلويزيون ملي هم هستم و عضو بورد خاص مشورتي رئيس جمهور درتعيينات مقامات عالي‌رتبه دولتي نيز مي‌باشم

 

محترمه آمنه افضلی

آمنه افضلی وزير پيشنهادى کار ، امور اجتماعى ، شهداء  ومعلولين  فرزند امان الله نطقی افضلی در سال ١٣٣٦  در شهر هرات  به دنيا آمده است.

وى  تعليمات ابتدايی و ثانوی خويش را در هرات، کابل و مزارشريف تکميل نموده و تحصيلات عالی خويش را در دانشکده ساينس دانشگاه کابل در سال ١٣٥٧ به اتمام رسانده است.

افضلى  بعد از فراغت از دانشگاه ،  در ليسه مهری هرات سمت معلمی را به دوش گرفت و هم زمان شرکت در فعاليت های سياسی را بر عليه رژيم آن وقت  آغاز نموده  و مسووليت تشکيلات زنان مسلمان را در هرات عهده دار شد.

 خانم افضلی درسال ١٣٦٠  به ايران مهاجر شد وتشکيل زنان مسلمان را تحت نام انجمن خواهران مسلمان در محيط هجرت ايجاد نمود و به فعاليت هايش الی سال ١٣٧١ ادامه داد.

 پس از مهاجرت در سال ١٣٧٢ تشکيل بزرگتری را تحت عنوان "نهضت اسلامی زنان افغانستان" در کابل براى دفاع از حقوق زنان  ايجاد نمود.

خانم افضلی اساس گذار مراکز علمی و آموزشی برای زنان و دختران در ايران و در زمان جهاد و مقاومت  بنيانگذار اولين مکتب آزاد در سال ١٣٧٣  در کابل می باشد.

پس از سقوط طالبان، وی به وطن بازگشت، در سال ١٣٨١ به حيث کمشنر کميسيون مستقل حقوق بشر الی ١٣٨٣  ايفای وظيفه نمود. از آن پس وی عضو کميسيون تدقيق قانون اساسی شد، همزمان وی رياست کانون فرهنگی جامی را که مجمع علماء  و دانشمندان کشور برای ترويج  فرهنگ ، وحدت و آشنا ساختن مردم به ميراث های فرهنگی شان است، به عهده داشت .

 در سا ل ١٣٨٣  در کابينه دولت انتقالی اسلامی افغانستان به حيث وزير امور جوانان به مدت يک  و نيم سال  الی ادغام آن به وزارت اطلاعات و فرهنگ ايفاى وظيفه نمود و در سال ١٣٨٥ به حيث يگانه عضو زن در کميسيون آماده گی جرگه امن نقش کليدی را ايفا نمود.

در سال ١٣٨٦ رئيس جمهور وی را به حيث مشاور در امور حمايت از حقوق اطفال تعيين نمود. وى  عضو کدرعلمی دانشگاه کابل واستاد دانشکده ساينس نيز می باشد  .

آمنه افضلی درسال ١٣٥٩ با صفی الله افضلی يکی ازفرماندهان جهاد ازدواج نمود که شوهرش  وى  درسال١٣٦٦ شهيد گرديد و بعد از آن خانم افضلى بار مسؤوليت سرپرستى سه فرزند خود را به دوش گرفت .

 

محترم سلطان حسین حصاری

سلطان حسين حصارى وزير پيشنهادى انکشاف شهرى در سال ١٣٣٦ هجرى خورشيدى در شهر کابل چشم به جهان گشوده است. وى بعد از تعليمات ابتدايى و ثانوى شامل دانشکده انجنيرى دانشگاه کابل گرديده و در سال ١٣٥٩ به درجه ليسانس فارغ گرديده است.

موصوف در سال ١٣٧٤ موفق به دريافت درجه ماسترى ازدانشگاه ملى ايران گرديده و همچنان درجه دکترا را در رشته مهندسى در سال ١٣٧٨ از همين دانشگاه به دست آورده است.  وى بعداً به کشور دنمارک مهاجر گرديده و  همچنان در سال ١٣٨٤ هجرى خورشيدى ،درجه دکترا را در رشته معمارى و شهرسازى از دانشگاه هالبورک کشور دنمارک به دست آورده است.

موصوف از سال ١٣٨٦ الى ١٣٨٧ بحيث سرپرست تهيه طرح توسعه شهر کابل در اداره طرح و تطبيق ماستر پلان شهر کابل در شهرداری کابل ايفاى وظيفه نموده است.  موصوف همچنان در سال ١٣٨٤ خورشيدى در بخش معمارى و شهرسازى شهردارى آرهوس دنمارک و همچنان بحيث مهندس در شرکت مهندسى و ساختمانى JSP دنمارک ايفاى وظيفه کرده است.

حصارى  از سال ١٣٧١ الى ١٣٧٣ بحيث مسؤول پروژه هاى عمرانى در ولايت باميان افغانستان ايفاى وظيفه نموده از سال ١٩٨٣ الى ١٩٩٢ ميلادى در دواير و شرکت هاى مختلف مهندسى و مسکن سازى ايران کار نموده است.

سلطان حسين حصارى به لسان هاى درى، پشتو، انگليسى و دنمارکى تسلط دارد و نشريات و مقالات متعدد را در زمينه شهرسازى و مهندسى تحرير کرده است.  موصوف  پروژه هاى زيادى را طرح و ديزاين کرده است

 

محترمه پلوشه حسن

پلوشه حسن وزير پيشنهادى امور زنان در سال ١٣٤٨ هجرى خورشيدى در ولسوالى خاکجبار ولايت کابل ديده به جهان گشوده است. وى بعداز تکميل تعليمات  ثانونى در ليسه رابعه بلخى در شهر کابل، درجه ليسانس را در رشته علوم ساينس از دانشگاه اسلام آباد پاکستان به دست آورده است.

 پلوشه حسن  همچنان درجه ماسترى را در رشته مطالعات بازسازى بعد از جنگ از دانشگاه يورک (York ) انگلستان به دست آورده است.

 موصوف  تجربه ١٥ ساله در زمينه انکشاف و تقويه حقوق زنان در افغانستان و پاکستان دارد.

وى   از سال ١٣٧٥ الى ١٣٨١ خورشيدى بحيث رئيس  مرکز تعليمى زنان افغانستان  و بعداً بحيث رئيس اداره حقوق و ديموکراسى (Rights and Democracy) در افغانستان اجراى وظيفه نموده است

پلوشه  از جمله اعضاى بنيان گذار نهاد هاى متعدد چون گروه جامعه مدنى و حقوق زنان به شمول شبکه زنان افغان، موسسه نخستين سرپناه مصؤن براى زنان، موسسه اطفال مهاجر افغان، روزنه -نخستين اداره حقوقى افغان و غيره بوده است. موصوف مؤسس مکتب شهيد ولى خان براى اطفال مهاجر افغان در اسلام آباد نيز بوده است.

پلوشه حسن بحيث نماينده جامعه مدنى در گفتگوها و نشست هاى متعدد حقوقى و صلح خواهى اشتراک نموده است که شامل مجلس بزرگان قانون اساسى در سال ١٣٨٣، جرگه امن ميان افغانستان و پاکستان در سال ١٣٨٦ و کنفرانس بازسازى افغانستان در توکيو در ١٣٨١ هجرى خورشيدى ميباشد.

در سال ٢٠٠٥ ميلادى، وى در ميان ١٠٠ نامزد براى جايزه نوبل صلح قرار داشت. پلوشه حسن در حال حاضر عضو و پژوهشگر مسايل افغانستان در انستيتيوت صلح امريکا ميباشد.

وى به لسان هاى پشتو، درى، اردو و انگليسى تسلط کامل دارد

 

اینجنیر عبدالرحیم

انجنيرعبدالرحيم وزير پيشنهادى  مهاجرين و عودت کننده گان  فرزند سيد جان در سال ١٣٣١ ميلادى در ولسوالى درواز ولايت بدخشان ديده به جهان گشوده است.

موصوف از انستيتيوت تخنيک ثانوى فارغ وسپس  شامل  فاکولته انجنيرى پولتکنيک کابل  گرديده وبه سويه ليسانس از آنجا فارغ شده است

انجينر عبدالرحيم چهار سال دربخش هاى مختلف وزارت انرژى وآب ايفاى وظيفه نموده وسپس  به پیشاور هجرت نموده است . وى مدت ده سال نماينده جمعيت اسلامى افغانستان در واشنگتن ، چين ، مشهد  واسلام آباد بوده است  .

نامبرده زمانى هم سفير افغانستان در اندونيزيا بوده   ودرحال حاضر مشاور وزارت مخابرات وتکنالوژى ميباشد .

وى به زبان هاى درى ، پشتو وانگليسى تسلط دارد .

 

 

محترم عبدالهادی ارغندوال

عبدالهادى ارغنديوال وزير پيشنهادى اقتصاد فرزند عبدالجليل ارغنديوال  در سال ١٣٣١ در ولايت کابل  چشم به جهان گشود.

وى بعد از فراغت از ليسه عالی غازى ، شامل دانشگاه کابل  دردانشکده اقتصاد  گرديد ودرسال ١٣٥٥ سند ليسانس را از رشته اقتصاد بدست آورده است.

 ارغنديوال در سال ١٣٥٦ به حيث مدير پلان گذارى صنايع  در وزارت پلان کار نموده است  .موصوف  با آْغاز جنگ هاى داخلى به پاکستان مهاجر شده و در پاکستان مسووليت رياست مالى حزب اسلامى  ، نماينده حکومت مجاهدين در اسلام آباد را بعهده داشته است .

بعد از پايان جنگ هاى داخلى ارغنديوال به هدف کسب  تحصيلات عالى به امريکا سفر کرد اما نتوانست تحصيلات خود را به اتمام برساند و دوباره بو طن برگشت .

ارغنديوال قبل از دوره  حاکميت طالبان،  در حکومت مجاهدين سمت وزارت ماليه را عهده داربوده است .

موصوف همچنان سمت مشاور رئيس جمهور در امور اقوام و مسووليت رياست حزب اسلامى را  نيز بدوش داشته است .

ارغنديوال  به لسان های دری ، پشتو و انگليسی تسلط کامل و به لسان هاى عربى و اردو  نسبى تکلم کرده ميتواند

 

 

حبیب الله غالب

حبيب الله غالب وزير پيشنهادى عدليه  در سال ١٣١٨ در ولسوالى کوهستان ولايت کاپيسا تولد شده است ، وى دورۀ ابتدائيه را در ليسۀ گلبهار، ثانوى را در مدرسۀ امام ابو حنيفه به پايان رسانده است.

نامبرده سند ليسانس را در سال ١٣٤١ از دانشکده شرعيات دانشگاه کابل بدست آورده و  درجه ماسترى  را در سال ١٣٤٦ از دانشگاه الازهر قاهره ( مصر ) در بخش حقوق مقايسوى رشتۀ فقه  کسب کرده است است.

وى از سال ١٣٤١ بعد از فارغت از دورۀ ليسانس در بخش هاى مختلف وزارت عدليه ايفاى وظيفه نموده است.

غالب در سال ١٣٧٢ به حيث معاون نظارت دادستان کل، در سال ١٣٧٤ به صفت رئيس حراست حقوق ادارۀ  امور ، مشاور امور تقنين وزارت عدليه،عضو کميسيون مستقل اصلاحات عدلى و قضايى، عضو بورد مشورتى عدلى و مشورتى رياست جمهورى وفعلاً به حيث رئيس آن بورد ايفاى وظيفه مى نمايد.

غالب به لسان هاى درى، پشتو و عربى تسلط دارد