شبکه اطلاع رسانی افغانستان >> اطلاعات عمومی

 

انورالحق احدی

پوهاند دکتور انوارالحق احدی فرزند قاضی عبدالحق در سال ۱۳۳۰هـ ش در ولسوالی سروبی ولايت کابل چشم به جهان گشوده است. پس از انجام تحصيلات ابتدايی و ثانوی در ليسه عالی حبيبيه، درجه لسانس و ماستری خود را در رشته اقتصاد و علوم سیاسی از پوهنتون امریکایی در لبنان بدست آورده است، همچنان ماستری تخصصی در رشته امور مالی و اداره از پوهنځی مطالعات مافوق لسانس نارت ویسترن و بعداً دکتورای خود را در رشته علوم سیاسی پوهنځی علوم سیاسی همین پوهنتون بدست آورده است.

محترم دکتور انوارالحق احدی در سال ۱۹۸۴ به حیث اسيستانت پروفیسور علوم سیاسی در پوهنتون کارلتن امریکا، در سالهای ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۷ و آمر بانکداری در بانک کانتیننتال ایلونای شیکاگو، در سالهای ۱۹۸۷ الی ۲۰۰۲ به حيث پروفیسور علوم سیاسی در پوهنتون پراویدینس و از ۲۰۰۲ الی دسمبر ۲۰۰۴ به حیث رئیس عمومی د افغانستان بانک ایفای وظیفه نموده است. موصوف در دسامبر ۲۰۰۴ به حيث وزير ماليه در کابينه جديد جناب حامد کرزی رئيس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان مقرر گرديده است.

در نخستين کابينه پس از دولت انتقالی حامد کرزی (در دسامبر ٢۰۰۴)، انورالحق احدی که پيش از آن، رييس بانک مرکزی افغانستان بود، به جای اشرف غنی احمدزی وزير ماليه (دارايی) شد.

وی دارای تآلیفات علمی متعدد در مجلات، جرايد و روزنامه‌های داخل و خارج کشور می‌باشد. در کنار آن کتابهای علمی نيز تاليف کرده است.

انورالحق احدی، رییس حزب "افغان ملت" است.