شبکه اطلاع رسانی افغانستان >> اطلاعات عمومی

 

پوشش گیاهی افغانستان

در جاهای مختلف افغانستان پوششهای گیاهی متنوعی می توان دید. عوامل آب و هوایی و جنس خاک در پراکندگی رویشهای گیاهی کشور نقش به سزایی دارند.

- در شمال افغانستان درخت های تبریزی و بید ، درختچه های گز و انواع نی در بستر دره ها و در کناره رودها ( به خصوص سواحل جنوبی آمودریا ) چمن زارهای پوشیده از علف ، بوتهای کوچک درمنه و درختهای پراکنده ی پسته می رویند .
- در مناطق کوهستانی افغانستان از قبیل هندوکش ، کوه بابا ، سفید کوه ، فیروز کوه و ... در ار تفاع بیش از 4000 متری برف های دائمی مسلط هستند و عموما گیاهی وجود ندارد. ولی در داخل دره ها و کوه پایه ها ، عموما درختان چنار به صورت پراکنده فراوان است . تنها در مناطق مرکزی افغانستان ،درسال 1378 شمسی درحدود بیست میلیون درخت چنار وجود داشته است که از چوب آن برای ساخت مساکن و غیره استفاده می شود .دامنه ی این کوه ها دارای مراتع غنی هستند که در فصل گرم سال چراگاه میلیون ها دام می باشد .
- در شرق و جنوب شرقی افغانستان متنوع ترین پوشش گیاهی دیده می شود. در جنگلهای این ناحیه درختان سوزنی برگ مانند درخت لمنز، نشتر، سرپ، جلغوزه، ارچه و غیره و درختان پهن برگ مانند بلوط، زیتون و ... دیده می شود. در افغانستان میلیونها درخت زیتون خودرو در ولایات پکتیا، ننگرهار، لغمان و کنرها وجود دارد، که به ویژه در نورستان یک ناحیا نسبتا وسیع در حدود 2000 هکتار از اراضی را اشغال کرده است. علاوه بر آن کوه های منطقه نورستان، پوشیده از درختان بلوط ، صنوبر، سرو آزاد، عرعر، چهار مغز و ... می باشد.
- در شمال و شمال غربی کشور جنگلهای پسته به صورت انبوه وجود دارند. جنگلهای پراکنده و بوته ای، بنا بر مساعدت آب و هوا به صورت پراکنده در دامنه ی کوهستان ها و دشتها، در نقاط مختلف کشور می رویند.
در جنوب و جنوب غربی کشور که دارای آب و هوای گرم و خشک است، مقدار بارندگی در طول سال خیلی کم بوده و از 100 میلی متر فراتر نمی رود. همچنین در بیابانهای این ناحیه مانند دشت مارگو، ریگستان و دشت بکوا و جنوب گرشک ، ولایت نیمروز، جنوب فراه گیاهانی می رویند که در برابر خشکی و گرمای هوا، جنس نامساعد خاک و شوری ناشی از تبخیر آب مقاومند. از جمله ی این گیاهان، درمنه، بوته های تاغ و سیف، درختچه ی گز و بوته های خاردار را می توان نام برد.

جنگلات طبيعي افغانستان
البته تمامي كوههاي افغانستان جنگلداراست به استثناي كوههاي غربي كه عاري از جنگل مي باشند. جنگلات افغانستان عموما به دو دسته تقسيم مي شوند، ميوه دار و غيرميوه.
در نواحي بدخشان ،قطغن كناره هاي آمودريا ،جنگلات انبوهي وجود دارد. مثلا در كوههاي قره باتر ، نهرين ،دوشي و كيله گي ،غوري ،تاله و برفك ،نيك پي ،‌ عنبركوه،‌خان آباد ،دره اشكمش ، كوه ممئي ،تالقان ،كشم، درايم ، چاه آب، حصص جرم علاوه بر ديگر اشجار پسته و بزغنج نيز وجود دارد . علاوه بر آن در نواحي بادغيس پسته زاري وجود دارد كه كمتر از پسته زار خان آباد نيست.

كوههاي پنج شير ،نجراب ، تكاب ، نورستان ، كنرها ،سفيد كوه ،جاجي ،چمكني ، منگل ، مچلغو ،طوطي خيل ،جدران ، ارگون ، تني ، درگي ، زمبر، للندر، گربزو و.... نيز داراي هر نوع درخت ميوه دار از قبيل جلغوزه ،امروك ، بادام، جوز، انگور ، سيب و غيره مي باشد و جنگلاتي كه در كوههاي كنر و نورستان وجود دارد عمرشان به 400 سال مي رسد.

ساحه جنگلي افغانستان
1- علاقه كنر 18000 هكتار مساوي به 180 ميلومتر مربع
2- علاقه جنوب بار گندي 12000 هكتار مساوي به 120 كيلومتر مربع
3- علاقه شمال بار گندي 11000 هكتار مساوي به 110 كيلومتر مربع
4- علاقه گرمسالك 39000 هكتار مساوي به 390 كيلومتر مربع
5- علاقه پارون 49000 هكتار مساوي به 490 كيلومتر مربع
6- علاقه كامديش 18000 هكتار مساوي به 180 كيلومتر مربع
7- علاقه پاشگل 14000 هكتار مساوي به 140 كيلومتر مربع
8- علاقه بريكوت 10000 هكتار مساوي به 100 كيلومتر مربع
9- علاقه اسمار 23000 هكتار مساوي به 230 كيلومتر مربع
مجموع : 194000 هكتار مساوي به 1940 كيلومتر مربع
 

نمایی از تپه های ولایت کندوز در شمال افغانستان

نمایی از جنگلات پسته ولایت بادغیس در شمال افغانستان
 نابودی جنگلات طبیعی درولایت بغلان